Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Jak grube powinno być ocieplenie kanałów wentylacyjnych na nieużytkowym strychu? Strych jest zupełnie nieogrzewany i nieocieplony, bo izolacja jest grubości drewnianego stropu. Jak grubą dać w takiej sytuacji izolacje samych kanałów? Bardzo gruba np. z 15 cm wokół samych kanałów nie ma chyba sensu, bo z kanału 15 cm zrobi się niemal pół metra.
Może dać gotową, cienka izolację na samych kanałach, ułożyć kanały na podłodze i przykryć je matą z wełny mineralnej? Co o tym myślicie, w końcu pogrubianie izolacji od spodu, od strony stropu jest w sumie bez sensu.
Link to postu
Grubość izolacji sugerujemy przyjąć z Rozporządzenia Ministra i Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tabeli: „Izolacja cieplna przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej (w tym przewodów cyrkulacyjnych), instalacji chłodu i ogrzewania powietrznego” jest mowa o 80mm dla przewodów ogrzewania powietrznego przebiegających przez przestrzeń nieogrzewaną.

Rozumiem, że standardowo wentylacja mechaniczna nie pełni roli ogrzewania powietrznego, nie mniej najrozsądniej jest maksymalnie ograniczać straty temperatury na przewodach wentylacyjnych. Stąd, wydaje się zasadne korzystanie z ww. tabeli.

Również ze względu na okres letni kanały powinny być należycie zaizolowane aby niepotrzebnie nie podnosić temperatury powietrza nawiewanego.

Podana w Rozporządzeniu grubość izolacji dotyczy materiału o współczynniku przenikania ciepła l= 0,035 W/mK.

Zespół Pro-Vent
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...