Skocz do zawartości

Dom do 80mkw - dobry pomysł?


Recommended Posts

Przy domu 120 m pewnie i tak trzeba blaszak na narzędzia ogrodnicze. :)

 

Zakładamy dom 120 m2 dla 1-2 osób. 

Sypialnia z garderobą 30 m2. Salon 30 m2, kuchnia 20 m2, łazienka 10 m2 - zostaje 30 m2 na wiatrołap, korytarz i dodatkową łazienkę. 

Zmniejszając kuchnię do 10 m2 (otwarty aneks), i sypialnię do 20 m2 mamy 100 m2 (przy założeniu korytarza, wiatrołapu i zapasowego sedesu 30 m2).  Starczy nie robić wielkich korytarzy i już nie zmieniając znacząco przestrzeni salonu, sypialni i kuchni ma się 80 m2

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

80 by wystarczało, pewnie że by wystarczało. Można mieszkać nawet na kilku metrach i wystarczy. 

Dla 80 metrów nie ma sensu budować dom bo takiemu wystarczy mieszkanie.

Bo mieszka sam, ale za chwilę już może być więcej, dom to nie garnitur który można zmienić z dnia na dzień.

Koszt postawienia domu trochę większego niż te 80 m , nie wzrasta  proporcjonalnie do większej ilości metrów, więc warto. 

Do tego tak mały domek wygląda jak chatka Babajagi albo budka dróżnika.

No i jeszcze, od przybytku głowa nie boli.:D

Link do komentarza
2 minuty temu, demo napisał:

Nie przeszkadza droga Elfir, nie przeszkadza. To tylko moja subiektywna ocena takich budowli, nieracjonalnych budowli.

A wygląd jednak ma znaczenie.B|

Piszemy tu o domku o pow 80 m2 i wydaje się, że to mały domek, zobacz w innym temacie gdzie piszą o domku o pow 20 m2:D

A swoja drogą to chciałem wybudować domek o pow około 90 m2, ale wydawał mi się ciut za mały i postawiłem na projekt indywidualny z rozmieszczeniem pomieszczeń takich jak w tym o pow 90 m2, wyszedł domek o pow 135 m2, ale gdy kiedyś jechałem z rodzinka na piknik, dojrzałem domek w budowie już prawie wykończony ten sam który wydawał mi się za mały, gdy wszedłem do środka za zgoda gospodarzy to stwierdziłem, że byłby ok. 

Wszystko zależy od dobrego rozmieszczenia pomieszczeń, bo można miedz dom o pow 160 m2 a pomieszczenia tak będą rozplanowane że będzie ciasnota a można mieć mały domek z dobrze rozplanowaną przestrzenią który będzie wydawał sie większy w środku niż na zewnątrz

Link do komentarza
17 godzin temu, Elfir napisał:

mhtyl -na dodatek ty budowałeś dom dla rodziny a nie siebie samego (lub siebie i partnerki)

A co to ma do rzeczy? Nie mówimy tu o domku nieporozumieniu o pow 20 m2 tylko o domku o pow około 80 m2. A czy ktoś będący w młodym wieku singlem  i budujący dom sadzi, że będzie całe życie sam?

10 godzin temu, aaaa napisał:

Znajomi mają 90m2 (2+1) i są zadowoleni akurat z takiego metrażu. Woleli dom, niż bardzo podobny metraż w bloku. W okolicy coraz więcej jest takich domów 90-100m2

90-100 m2 to uważam że jest najpopularniejszy metraż domków, nie za duży, nie za mały, taki w sam raz:icon_biggrin:

Link do komentarza
Dnia 13.09.2017 o 15:00, Elfir napisał:

Zakładamy dom 120 m2 dla 1-2 osób. 

Sypialnia z garderobą 30 m2. Salon 30 m2, kuchnia 20 m2, łazienka 10 m2 - zostaje 30 m2 na wiatrołap, korytarz i dodatkową łazienkę. 

Zmniejszając kuchnię do 10 m2 (otwarty aneks), i sypialnię do 20 m2 mamy 100 m2 (przy założeniu korytarza, wiatrołapu i zapasowego sedesu 30 m2).  Starczy nie robić wielkich korytarzy i już nie zmieniając znacząco przestrzeni salonu, sypialni i kuchni ma się 80 m2

Jak zwykle zależy od potrzeb. Nie widzę w wyliczeniu "gabinetu" - miejsca na hobby, własną pracę (a może x2 - bo przecież może dwie osoby tego potrzebuja) - nie widzę lamusa, składzika, mini siłowni z parówką, pokoju gościnnego (bo np któś nas odwiedza na parę dni - - no to tyle :yahoo:

A dodałbym jeszcze miejsce na działalność zarobkową - to też jest opcja dla coraz większej ilości osób. W mniejszy miastach jdziesz uliczką z domami jednorodzinnymi - i firma za firmą. Łaczysz przyjemne z pożyteczny. Oczywiście w granicach rozsądku i zchowania"miru domowego". 

5 godzin temu, Elfir napisał:

Skoro 4 osoby wygodnie mieszczą się na 135 m2, to dlaczego 2 osobom na 80 m2 miałoby być ciasno?

JW.

2 godziny temu, mhtyl napisał:

A czy ja piszę, że dom o pow 80 m2 będzie ciasny dla dwóch osób?

JW

Dnia 14.09.2017 o 20:56, mhtyl napisał:

szystko zależy od dobrego rozmieszczenia pomieszczeń, bo można miedz dom o pow 160 m2 a pomieszczenia tak będą rozplanowane że będzie ciasnota a można mieć mały domek z dobrze rozplanowaną przestrzenią który będzie wydawał sie większy w środku niż na zewnątrz

I od potrzeb - JW

Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

A czy ja piszę, że dom o pow 80 m2 będzie ciasny dla dwóch osób?

Przecież pisałem w poście #207, że wystarczyłoby mi 90 m2 gdy zobaczyłem domek na żywo.

A czy ja piszę, że ty piszesz? :D Potwierdziłam tylko twoje słowa. 

***

Zenek - nie bardzo wiem co chciałeś przekazać? Że ktoś MUSI mieć hobby wymagające osobnego pokoju? MUSI pracować w domu? MUSI nocować gości nie w salonie, ale osobnym pokoju? MUSI mieć siłownię?

Jak musi, to sobie wybuduje. Ale jak nie musi, to mu spokojnie starczy 80 m2.

 

I nawiązując do wątku o domu 20 m2 - nie chodzi o to, czy komuś starczy taka a nie inna powierzchnia. W domu 20m2 nie zmieścisz podstawowych urządzeń technicznych umożliwiających ergonomiczne korzystanie z nich i samodzielne życie na poziomie XXI wieku w Polsce. Wybitnie udowodnił to bajbaga wklejając rzut domku o pow. 18 m2

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
12 godzin temu, Elfir napisał:

A czy ja piszę, że ty piszesz? :D Potwierdziłam tylko twoje słowa. 

 

Potwierdzasz moje słowa kończąc zdanie znakiem zapytania? Dziwne, bardzo dziwne.

19 godzin temu, Elfir napisał:

Mhtyl - o tym, że swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokoiłeś niewielkim metrażem.

Skoro 4 osoby wygodnie mieszczą się na 135 m2, to dlaczego 2 osobom na 80 m2 miałoby być ciasno?

 

Link do komentarza

mhtyl - chodziło mi o to, ze twoje wybory są dowodem, że nie trzeba dużej powierzchni do komfortowego życia. A ty masz większa rodzinę od zakładanych 1-2 osób na 80m2 o których pisałam wcześniej. Więc tym bardziej te 80 m2 może być wystarczające. (Chyba, że ktoś ma potrzebę posiadania warsztatu, pokoju muzycznego, siłowni i 5 pokoi dla gości)

Link do komentarza
Dnia 13.09.2017 o 15:00, Elfir napisał:

Sypialnia z garderobą 30 m2. Salon 30 m2, kuchnia 20 m2, łazienka 10 m2 - zostaje 30 m2 na wiatrołap, korytarz i dodatkową łazienkę. 

 

20 godzin temu, Elfir napisał:

Zenek - nie bardzo wiem co chciałeś przekazać? Że ktoś MUSI mieć hobby wymagające osobnego pokoju? MUSI pracować w domu? MUSI nocować gości nie w salonie, ale osobnym pokoju? MUSI mieć siłownię?

sypialnia + kuchnia + łazienka = garsoniera. Taki program przedstawiasz. 

No to w takim wypadku wolę mieszkanie - po co mi dodatkowy wiatrołap, druga łazienka .... To dla 2 osób, nawet 3 ????. 

Wiesz - troszkę mamy zamęt. 

Jak piszę, że niektorym musi wystarczyć 20m2, to piszesz że to dla kloszardow. Jak piszę że 80m2 to za mało na sensowny wg mnie program domu - to uważasz że wystarczy.

Piszesz - to sobie dobuduje, jak mu bedzie trzeba - haha - fajnie będą wyglądać takie dobudowywane domy, nie mówiąc o kosztach i funkcji w środku. 

Nie wszystko da sę przewidzieć - ale wg mnie - budować dom : sypialnia + salon + łazienka = absolutny minimalizm. Paranoja - to jest program dla niewymagającego singla . absolutny minimalizm. To wolę mieszkanie.

Mówimy o rodzinie rozwojowej (nie tylko pod kątem dzieci i niekoniecznie)  --- a nie łażącej sobie po głowie, o domownikach, ktorych życie nie przebiega w pętli: spanie, praca, TV, spanie, praca, TV. W częsci TV rozumiem TV, małe spotkania towarzyskie, sppacer, zakupy.  

normalni ludzie mają różne potrzeby i one dodatkowo się zmieniają w czasie. Trzeba to przewidzieć, a nie dusić się nawzajem. Poza tym większa powierzchnia pozwala na trochę indywidualnej samotności, wyizolowania, odpoczynku od pozostałych. Nie po to mam dom by siedzieć rządkem jak kury w kurniku. To jest ta wartość odróżniająca mieszkanie od domu. 

Znasz takie powiedzenie - dom moim zamkiem. Zamkiem - czyli dającym jednak trochę przestrzeni. 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 godzin temu, demo napisał:

I tacy pewnie według Twojej nomenklatury to już nie są "normalnymi" ludźmi, zwykłymi czy jak ich tam zwał.B|

"Normalny" był użyty w opozycji do bezdomnych czy outsiderów antysystemowych, o których wspominał zenek. Czyli statystyczny przeciętniak - pracujący, korzystający z udogodnień cywilizacyjnych, takich jak pralka i mający ochotę na posiadanie własnych 4 kątów.

 

***

Zenek - Zapomniałeś o salonie. 

Tak przy okazji - mam dwie łazienki w domu, a mieszkam w dwójkę. W przypadku grypy żołądkowej zapasowy sedes jest niezbędny. 

 

Jak zwykle nie czytasz tego co napisałam, a to co chcesz przeczytać. Napisałam (w drugim wątku), że na 20 m2 nie jesteś w stanie zmieścić podstawowych sprzętów wyposażenia domu przy zachowaniu ergonomii korzystania z nich.  

Tym samym nie ma sensu inwestować w takie metraże. 

Skoro ktoś ma działkę na której może ustawić dom i kasy tylko na 20 m2, lepiej dla niego sprzedać działkę i dołożyć do zakupu mieszkania co najmniej 35-40 m2 w bloku.

 

Natomiast 80 m2 spokojnie wystarczy do zamieszkania i użytkowania pralki, lodówki bez przeciskania się pomiędzy sprzętami. Znajdzie się też miejsce przechowywanie ubrań, środków czystości, itd. Czyli spokojnie wystarczy tym, którzy nie potrzebują dodatkowej powierzchni związanej ze swoim hobby czy pracą.

 

O tym, że lepiej i wygodniej mieszkać na 200 m2 niż na 100m2 wie każdy. Ale nie zamierzam pisać truizmów, jak niektórzy. 

Tylko jak kogoś nie stać na 200 m2 musi szukać kompromisów między oczekiwaniami a możliwościami.

I nie piszę o rodzinie rozwojowej. Piszę o tu i teraz. Bo dom czy mieszkanie można sprzedać i kupić większe. A jak nie ma miejsca ani pieniędzy, to się dzieci nie planuje. 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
18 godzin temu, Elfir napisał:

Skoro ktoś ma działkę na której może ustawić dom i kasy tylko na 20 m2, lepiej dla niego sprzedać działkę i dołożyć do zakupu mieszkania co najmniej 35-40 m2 w bloku.

działka plus domek = może wartać np. 35 tys. Nie kupi za to mieszkania, chyba dopłaci jeszcze ze 100 tys. Tak mi się wydaje, choć nie działam w tej branży, ani się interesuję. A to duża suma z kieszeni.

Poza tym jesteś na swej działce na swoim  - potrafię sobie wyobrazić taką opcję i chęć - sam tak mam (tylko trochę większy dom). Poza tym można rozbudować te 20 m2 - tu więcej widzę sens dokładania segmetów - o! - to jest pomysł - żeby takie domki rozwojowe były do dyspozycji - może by mialy wzięcie - z już zarezerwowaną funkcją na rozwój, dołożenie "puzla". Chyba są takie na świecie.

Natomiast jak buduję coś większego - to jednak nie minimalistycznie. Jednak z rezerwą.... :12_slight_smile:

Link do komentarza
3 godziny temu, Elfir napisał:

Zenek - wybuduj w Polsce dom z działką za 35 tyś a będziesz bohaterem dla każdej gminy, która ma problem z zapewnieniem lokali socjalnych. 

Nie napisałem że budowa domu i działka kosztuje 35 tyś. Napisałem że taką działkę z domkiem 20m2 można kupić za 35 tys. To zasadnicza różnica. A sama działkę jeszcze taniej. Przecież nie napisał ile tam arów i po ile!

I za to nie kupi mieszkania. Będzie musiał słono dopłacić. A w dodatku tematodawca napisał, że ma tą działkę, może obok rodziny, więc i media tani podłączy być może. Ale najważniejsze - jesli to wiocha - to gdzie kupi to mieszkanie - chyba że tam stawiają bloki? 

Albo dyskutujecie na argumenty - albo na demagogię.  

To była moja odpowiedź na to:

23 godziny temu, Elfir napisał:

Skoro ktoś ma działkę na której może ustawić dom i kasy tylko na 20 m2, lepiej dla niego sprzedać działkę i dołożyć do zakupu mieszkania co najmniej 35-40 m2 w bloku.

Tak napisałaś - nawet bez domku - jeszcze lepiej. Jeśli to np 5 arów - to w bardzo wielu miejscach nawet 35 tys na wsi nie dostanie.  Więc o co chodzi.

Pewnie poradzicie mu kredyt  i b. dobrze płatną pracę - no bo jak takiej nie znajdzie na wsi  :takaemotka:,  to pewnie jest mało przedsiębiorczy i nie powinien pewnie wg was myśleć o własnym lokum . Jak i o żonie i dzieciach. Wg was -oczywiście. Gratuluję. Realia są inne . Jednak.

2 godziny temu, uroboros napisał:

taki jest zenek :bezradny:...

Skąd ja to znam - odrodzenie? :yahoo:- może nie wierzysz, ale lubię cię i tak  - jak i przedtem :12_slight_smile: szkoda by było, gdyby cię nie było

Link do komentarza
Dnia 14.09.2017 o 10:20, demo napisał:

Dla 80 metrów nie ma sensu budować dom bo takiemu wystarczy mieszkanie.

Nie, nie wystarczy. Jak mnie zawsze bawią dyskusje, w którym jeden chce udowodnić innym co im wystarczy i co dla nich będzie najlepsze, bo tak :).

W domku 80m2 mieszczę się z żoną i dwójką dzieci. Bez problemu. Jak się pojawi 3 dziecko to również znajdzie się miejsce. Mieszkania nie chcemy, a wiesz dlaczego? Bo "takim" jak my mieszkanie nie wystarcza, a domek 80m2 owszem :).

Link do komentarza
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Celna riposta :D

Ps. Pilnie kupię  działkę z domkiem mieszkalnym  (całorocznym), gotowym do zamieszkania, o powierzchni 20 m2  za nie więcej niż  35 tys

np. :takaemotka: pierwsza z brzegu

https://bebroker.sprzedajemy.pl/dzialka-mragowo-900m2-1b8e55-nr53338658

59bfc3aa27232_dziaka.thumb.png.6a74b88bbb270f164e32bf283ca3872f.png

sorry Redakcjo - bajbaga się domaga - nie reklamuje,jest takich dużo.

1 godzinę temu, konrad.michas napisał:

W domku 80m2 mieszczę się z żoną i dwójką dzieci.

Rozmawiamy i przedstawiamy różne opcje. Nikt nie twierdzi kategorycznie, że domek 80m2 jest be, bo można tak zrypać funkcję w domu 120m2, że będzie gorszy w użytkowaniu niż 80m2. Gdzie indziej twierdzę że i 20m2 może komuś wystarczyć. Obok mnie mieskała rodzina przez wiele lat w domku może 50, 60 m2 . 4 ososby. Teraz sprzedali, budują większy.

Wszystko zależy od potrzeb i możliwości inwestora (a one i tak później się zmieniają w czasie) - a z drugiej strony, jakie później ten dom daje mozliwości właścicielowi. (np. prowadzenie dzialalności zarobkowej w domu, rozwijania pewnych możliwości przez członkow rodziny w domu, itd. mozliwość wyizolowania się indywidualngo)....

To nie jest 01dynkowe. 

 

Link do komentarza
51 minut temu, zenek napisał:

Wszystko zależy od potrzeb i możliwości inwestora (a one i tak później się zmieniają w czasie) - a z drugiej strony, jakie później ten dom daje mozliwości właścicielowi. (np. prowadzenie dzialalności zarobkowej w domu, rozwijania pewnych możliwości przez członkow rodziny w domu, itd. mozliwość wyizolowania się indywidualngo)....

Oczywiście masz rację - ale zwróć uwagę na to, że odpowiadam na komentarz w którym rozmówca autorytarnie stwierdza, że jak budujesz takiej wielkości dom, to powinieneś siedzieć w mieszkaniu. Bo tak. Tak więc nie mnie powinieneś powyższe tłumaczyć ;).

Link do komentarza
6 godzin temu, bajbaga napisał:

Tiiiaaa - a KW dla tej nieruchomości prowadzi sołtys albo prezes ROD, a meldują naprzemiennie gosposia księdza, albo żona prezesa ROD.

 

Ps. Być może ludzie jednak dostrzegą różnicę .......

 

6 godzin temu, Leszek4 napisał:

Rodzinne Ogrody Działkowe... szkoda słów.:zalamka:

Wybredny jesteś? - to masz 10 a uzbrojone z WZ nad jeziorem - bez domku - ale 10 a.

https://www.olx.pl/oferta/dzialka-nad-jeziorem-grabniak-budowlana-jezioro-biale-piaseczno-sumin-CID3-IDeeJoR.html#bc0b38ed05

Łatwo więc można znaleźć połowe mniejszą z domkiem 20m2. Na tym kończę oferty, bo naprawdę wystarczy popatrzyć w google i w 10 min coś znaleźć.

 

Link do komentarza
10 godzin temu, zenek napisał:

 

Wybredny jesteś? - to masz 10 a uzbrojone z WZ nad jeziorem - bez domku - ale 10 a.

https://www.olx.pl/oferta/dzialka-nad-jeziorem-grabniak-budowlana-jezioro-biale-piaseczno-sumin-CID3-IDeeJoR.html#bc0b38ed05

Łatwo więc można znaleźć połowe mniejszą z domkiem 20m2. Na tym kończę oferty, bo naprawdę wystarczy popatrzyć w google i w 10 min coś znaleźć.

 

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Kiedy już myślałem, że widziałem wszystkie kosmiczne głupoty w internetowym wszechświecie, ty odkrywasz przede mną kolejną galaktykę! Nie, nie wdaję się z tobą w dyskusję. >:(

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 8 miesiące temu...

U mnie jest z poddaszem jakieś 120 i jest w porządku. Garaż jest dobudowany więc go nie wliczam. No i drewniana szopka podzielona na pół, z jednej strony drewutnia, a z drugiej narzędzia ogrodowe. Ale tak patrząc na metraż to nawet używając samego dołu wystarczająco dużo jest miejsca. Gorzej jakby rodzinka chciała nocować po grillu. Wtedy mając poddasze jest gdzie ich położyć. 

Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Osobiście wolę dom, nie raz się przekonałem, że spokój, wygoda i ogród to istne błogosławieństwo w dzisiejszym zabieganym świecie, przepełnionym ciągłym wyścigiem szczurów lub korporacyjnbym bullshitem ;D Obecnie moim największym zmartwieniem jest jakie najlepsze płytki do przedpokoju a nie np to, że zalał mnie sąsiad ale spółdzielnia nie ma teraz hydraulika i nikt mi nie pomoże, a nie mogę zawołać własnego, bo hurr durr umowa spółdzielcza i tak nie wolno. Autentyczny przykład z przeszłości, jak mieszkałem w betonowym kwadracie ;) Więc jak miałbym znowu wybierać - tylko dom.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
7 godzin temu, zenek napisał:

Mieszkałem 20 lat na 50 m w 3. Dało się wytrzymać.


Ja mieszkałam w cztery osoby na 48 m2 ale nigdy nie napiszę, że to było wygodnie. Było ciasno, konfliktowo (wspólny pokój z bratem), wieczne problemy z dostępem do łazienki, brak miejsca na normalny stół (jadało się zgarbionym przy stoliku kawowym), itd. 

Link do komentarza

Też w bloku,  4 osoby na 49 m2 i było nieźle, ale przy dzieciach w wieku gdzieś od niemowlaka do dziesięciu lat, potem trzeba było to przerwać, szukać 3 pokoi.  

Teraz się szukamy po domu.O.o

 

Taka ciekawostka.

Mieszkanie w PRL/normatywy to do roku 1959, to mieszkałem prawie w M5, bo mieszkanie M-4 było określone do 48 m2.:th_girl_hideface:

https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/mieszkanie-w-prl-normatyw-mieszkaniowy/

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...