Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Teno Rintal Polska - schody bez balustrad i poręczy

Recommended Posts

Schody wspornikowe Teno firmy Rintal Polska montowane bezpośrednio do ściany, pozbawione balustrad i poręczy. Nieszablonowość tej propozycji urzeknie miłośników oryginalnych, nieprzeciętnych rozwiązań wykorzystywanych w aranżacji wnętrz.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/schody/20198-teno-rintal-polska-schody-bez-balustrad-i-poreczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mieczysław Kozłowski m.kozlowski
Schody bez balustrad jako rozwiązanie "najmodniejsze" to w istocie przestępstwo budowlane.
Wystarczy sprowokować kontrolę obiektu przez Nadzor budowlany i właściciel zostanie zobowiązany do natychmiastowego wykonania balustrady schodów.
A przestępców jest kilku:
- projektant schodów,
- kierownik budowy,
- inwestor,
- producent .
Dlaczego? Bo Ustawa Prawo budowlane mówi:
Art.5.1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając m.in. bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Art.18.1. Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy w tym m.in. zapewnienie :
- opracowania projektu budowlanego,
- objęcie kierownictwa budowy,
- wykonania i odbioru robót budowlanych,
przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
Art.54. Do użytkowania obiektu budowlanego można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy.
Art. 57.1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego inwestor jest zobowiązany dołączyć: oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania budowy obiektu budowlanego z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę oraz z przepisami.
Jestem w 100% przekonany, że w projekcie budowlanym, na który uzyskano pozwolenie na budowę, balustrada była narysowana.
Nie budujemy schodów tylko do wyłącznego użytkowania przez właścicieli.
W rzeczywistości do domu przychodzą także goście.
Wystarczy małe przyjęcie, trochę alkoholu i kłopoty zapewnione.
A może przyjdą goście z dziećmi - kłopoty do kwadratu.
Jednak temat wyżej opisanych schodów także podlega prawu - PRAWU BUDOWLANEMU.

Teraz komentarz techniczno-prawny
1) Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (fragmenty cytowane powyżej)
2) Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W rozdziale 4 Schody i pochylnie - w paragrafie 68.4 napisano, że szerokość użytkową schodów mierzy się między wewnętrznymi krawędziami poręczy a w przypadku balustrady jednostronnej między powierzchnią ściany a wewnętrzną krawędzią tej balustrady (przy schodach bez balustrady nie można określić, zgodnie z niniejszym Rozporządzeniem, minimalnej szerokości użytkowej biegu, bo nie ma co mierzyć).
W dziale VII Bezpieczeństwo użytkowania - w paragrafie 296 pisze, że schody powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej. (Koniec kropka!)
3) PN-89/B-01022 Schody stałe. Określenia i podział. Norma ta opisuje m.in. balustrady schodów i podział balustrad ze względu na wypełnienie przegrody.
4) PN-82/B-02003 Obciążenia budowli. Obciążenia zmienne technologiczne. Podstawowe obciązenia technologiczne i montażowe.
Z normy tej wynika że schody w domkach jednorodzinnych są obciążone obciążeniem równomiernie rozłożonym charakterystycznym o wartości 3,0 kN/m2.
Ponadto stopnie wspornikowe należy obciążyć obciążeniem skupionym na końcu wspornika o wartości charakterystycznej >= 1,5 kN.
Dodatkowym obciązeniem schodów wspornikowych jest ciężar balustrady oraz poziome obciążenie skupione lub liniowe rozłożone na długości poręczy balustrady wynoszące 1,0 kN/m.

Przykre doświadczenia ze schodami bez balustrad
Jest ich trochę. Najkrócej o jednym z nich:
- mieszkanie dwupoziomowe w czasie remontu,
- właścicielka demontuje istniejące normalne schody wewnętrzne,
- architekt projektuje nowe schody wspornikowe bez balustrady,
- wykonawca przy zamówieniu pobrał od Inwestora oświadczenie, że Inwestor nie chce balustrady,
- schody wykonano i oddano do użytku,
- w miesiąc po remoncie właścicielka poślizgnęła się na nowych schodach i spadła na posadzkę,
- konieczny był zabieg chirurgiczny...
Podsumowanie
1) W Polsce zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym nie może powstać opisany twór "schody bez balustrady"
2) Nawet jak zaprojektujemy bieg schodowy między dwoma ścianami to przynajmniej na jednej z nich musi być zamocowany fragment balustrady - poręcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Schody bez balustrad jako rozwiązanie "najmodniejsze" to w istocie przestępstwo budowlane.Zdecydowanie się zgadzam. Tę firmę wygoniłbym na zbity pysk z domu, gdyby próbowała mi coś takiego zaoferować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Tę firmę wygoniłbym na zbity pysk z domu, gdyby próbowała mi coś takiego zaoferować.


Myślę że nikt z ofertą takich schodów nie przyjdzie Ci do domu. icon_idea.gif
Podobnie jak nie przyjdzie sprzedawca mercedesów. wink.gif

Piękne schody, jestem na TAK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tylko dodam, ze do tych (takich) schodów, są dedykowane poręcze (balustrady).
Producent zapewne zaproponował ich kupno.
To był wybór inwestora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Cześć ! Brak wody to raczej nie jest, ale powodem jest prawdopodobnie brak lub uszkodzenie zaworu zwrotnego, Ja mam dwa zawory jeden przy studni (na rurze) i drugi przy pompie. Chodzi w tym rozwiązaniu o to, aby woda nie wypływała przez pompę tylko przez instalację. Ja co prawda mam wodociąg, ale mam i studnię ostatnio mój stary hydroforek się roszczelnił i niestety pomimo wsparcia medialnego oraz merytorycznego Henia Mhtyla nie udało się do do końca zreperować.  Po rekonesansie szybkim : Castorama, Obi, Lyroy niestety ceny zestawów zaczynają się od 500 zł, a ponieważ ja używam tylko w lecie mojej studni, więc ładowanie się w duży zbiornik nie ma sensu zakupiłem na alledrogo takowy zestaw: http://allegro.pl/zestaw-hydroforowy-24l-ibo-aj-50-60-inox-wirnikowa-i6070588102.html?snapshot=MjAxOC0wNi0xMVQxNzozMzozMi4wMTBaO2J1eWVyOzM3ZThhZGUzNWI2YjJjOGIzYzVjOWQ3MWExNDk2NWRkMjJiOGMzMjI1OTczODVhMTcwZjhiMDE1Y2YyMjIxZmQ%3D. Własnoręcznie podłączyłem i na prawdę działa to rewelacyjnie. a póki co wyłącz tę nieszczęsną pompę bo spalisz kondensatorową fazę startową, a szkoda
  • Elektryk niewinny. Pomysł stycznika wyszedł od instalatora. Jak tylko usłyszałam taktowanie ( jeszcze jak byli fachmani), to wpadłam do kotłowni i o to zapytałam . Inny pomysł instalatora to jakieś odpowietrzenie w studni. Jednak ma czas na początku lipca. Wczoraj przezornie nie odebrał telefonu. A co do tego, że się rozleci. Przygoda z wczoraj. Po powrocie z pracy poszłam włączyć pompę. Nacisnęłam guzik i nic. Ani hałasu, ani włączenia światełka wskazującego na pracę. Zaczęłam włączać i wyłączać i dalej nic. Zdrętwiałam. Nie pocieszył mnie nawet fakt, że ciśnienie na manometrze nie spadło. Jak odkręciłam wodę, pompa zaskoczyła. Najpierw zaczęła taktować, później dołączyło miganie światełka włącznika. Ponieważ nie widziałam faktury za pompę i samej pompy też, mam podstawy przypuszczać, że nie jest to nowa pompa. Jednak jest i plus dodatni, jak koledzy określają. Od wczoraj skończyło się to taktowanie co 3-6 minut.  A pamiętam doskonale, jak Bajbaga ponad rok temu pisał o szkodliwości taktowania. I chodziło o taktowanie wynikające z wielkości zbiornika przeponowego, czyli rzadsze niż to, co się teraz dzieje. 
  • Gość Gosc Krzysiek
   Ekspert ma oczywiscie racje. Powinna byc oddzielna roznicowka na zabezpieczeniu monitoringu i alarmu.
  • Zastanawia mnie to, dlaczego nie chcesz takiego domu izolować. Dom z bala o takiej grubości raczej powinien być ocieplony. Nie musi to być od razu jakiś materiał mało przyjazny. Znajoma firma co buduje z bala, Natur Eko Dom, stosuje np. wełnę drzewną. Budują ekologicznie więc i materiał ocieplenia taki musi być. A dodatkowo ma taka zaletę, że jest bardzo odporny na ewentualną wilgoć.
  • Gdzieś nawet widziałem dach skośny z gotowych, betonowych elementów. Na pewno też kształtki styropianowe są w takiej formie.
 • Popularne tematy

×