Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Teno Rintal Polska - schody bez balustrad i poręczy

Recommended Posts

Schody wspornikowe Teno firmy Rintal Polska montowane bezpośrednio do ściany, pozbawione balustrad i poręczy. Nieszablonowość tej propozycji urzeknie miłośników oryginalnych, nieprzeciętnych rozwiązań wykorzystywanych w aranżacji wnętrz.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/schody/20198-teno-rintal-polska-schody-bez-balustrad-i-poreczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mieczysław Kozłowski m.kozlowski
Schody bez balustrad jako rozwiązanie "najmodniejsze" to w istocie przestępstwo budowlane.
Wystarczy sprowokować kontrolę obiektu przez Nadzor budowlany i właściciel zostanie zobowiązany do natychmiastowego wykonania balustrady schodów.
A przestępców jest kilku:
- projektant schodów,
- kierownik budowy,
- inwestor,
- producent .
Dlaczego? Bo Ustawa Prawo budowlane mówi:
Art.5.1. Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając m.in. bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Art.18.1. Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy w tym m.in. zapewnienie :
- opracowania projektu budowlanego,
- objęcie kierownictwa budowy,
- wykonania i odbioru robót budowlanych,
przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
Art.54. Do użytkowania obiektu budowlanego można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy.
Art. 57.1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego inwestor jest zobowiązany dołączyć: oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania budowy obiektu budowlanego z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę oraz z przepisami.
Jestem w 100% przekonany, że w projekcie budowlanym, na który uzyskano pozwolenie na budowę, balustrada była narysowana.
Nie budujemy schodów tylko do wyłącznego użytkowania przez właścicieli.
W rzeczywistości do domu przychodzą także goście.
Wystarczy małe przyjęcie, trochę alkoholu i kłopoty zapewnione.
A może przyjdą goście z dziećmi - kłopoty do kwadratu.
Jednak temat wyżej opisanych schodów także podlega prawu - PRAWU BUDOWLANEMU.

Teraz komentarz techniczno-prawny
1) Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (fragmenty cytowane powyżej)
2) Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W rozdziale 4 Schody i pochylnie - w paragrafie 68.4 napisano, że szerokość użytkową schodów mierzy się między wewnętrznymi krawędziami poręczy a w przypadku balustrady jednostronnej między powierzchnią ściany a wewnętrzną krawędzią tej balustrady (przy schodach bez balustrady nie można określić, zgodnie z niniejszym Rozporządzeniem, minimalnej szerokości użytkowej biegu, bo nie ma co mierzyć).
W dziale VII Bezpieczeństwo użytkowania - w paragrafie 296 pisze, że schody powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej. (Koniec kropka!)
3) PN-89/B-01022 Schody stałe. Określenia i podział. Norma ta opisuje m.in. balustrady schodów i podział balustrad ze względu na wypełnienie przegrody.
4) PN-82/B-02003 Obciążenia budowli. Obciążenia zmienne technologiczne. Podstawowe obciązenia technologiczne i montażowe.
Z normy tej wynika że schody w domkach jednorodzinnych są obciążone obciążeniem równomiernie rozłożonym charakterystycznym o wartości 3,0 kN/m2.
Ponadto stopnie wspornikowe należy obciążyć obciążeniem skupionym na końcu wspornika o wartości charakterystycznej >= 1,5 kN.
Dodatkowym obciązeniem schodów wspornikowych jest ciężar balustrady oraz poziome obciążenie skupione lub liniowe rozłożone na długości poręczy balustrady wynoszące 1,0 kN/m.

Przykre doświadczenia ze schodami bez balustrad
Jest ich trochę. Najkrócej o jednym z nich:
- mieszkanie dwupoziomowe w czasie remontu,
- właścicielka demontuje istniejące normalne schody wewnętrzne,
- architekt projektuje nowe schody wspornikowe bez balustrady,
- wykonawca przy zamówieniu pobrał od Inwestora oświadczenie, że Inwestor nie chce balustrady,
- schody wykonano i oddano do użytku,
- w miesiąc po remoncie właścicielka poślizgnęła się na nowych schodach i spadła na posadzkę,
- konieczny był zabieg chirurgiczny...
Podsumowanie
1) W Polsce zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym nie może powstać opisany twór "schody bez balustrady"
2) Nawet jak zaprojektujemy bieg schodowy między dwoma ścianami to przynajmniej na jednej z nich musi być zamocowany fragment balustrady - poręcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Schody bez balustrad jako rozwiązanie "najmodniejsze" to w istocie przestępstwo budowlane.Zdecydowanie się zgadzam. Tę firmę wygoniłbym na zbity pysk z domu, gdyby próbowała mi coś takiego zaoferować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Tę firmę wygoniłbym na zbity pysk z domu, gdyby próbowała mi coś takiego zaoferować.


Myślę że nikt z ofertą takich schodów nie przyjdzie Ci do domu. icon_idea.gif
Podobnie jak nie przyjdzie sprzedawca mercedesów. wink.gif

Piękne schody, jestem na TAK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tylko dodam, ze do tych (takich) schodów, są dedykowane poręcze (balustrady).
Producent zapewne zaproponował ich kupno.
To był wybór inwestora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To samo już słyszałem. Niby mam się cieszyć, ale zupełnie nie jestem zadowolony. Powiedz mi jak pozbyć się tego mchu!  
  • masz czyste powietrze i wysoką wilgotność. Toksycznie nie jest.
  • Swoją drogą, zakładając temat na forum ekspertów OKNOPLAST liczyłem, że któryś z nich zabierze on głos w tej sprawie. W końcu to autoryzowany montażysta popełnił powyższe prace. Zresztą - jak pamiętam - mówił że takie zalecenia były na ostatnich (w 2017r.) szkoleniach. Chętnie przeczytam rady jak z ich punktu widzenia można byłoby ratować ten "montaż".  
  • Witam wszystkich serdecznie!

   Przymierzam się do remontu poddasza samodzielnie, z małą pomocą znajomych lub ewentualnym wynajęciem jakiegoś specjalisty. Korzystając z pomocy fachowców mam kilka pytań. Poddasze ma powierzchnie 10x11m patrząc po linii domu. Nie mam aktualnych planów architektonicznych, ponieważ dom jest budowany w latach 60 i niestety gdzieś przepadły. Dom jest nieocieplony z zewnątrz, dach kopertowy. Jest to dom z piwnicą, parterem mieszkalnym i poddaszem. Cały czas użytkowany. Z tego co wiem budowany jest z cegły z pustką termiczną oraz są wymienione okna na 3 warstwowe PVC na dole. Temperatura w zimie jest okej, więc nie śpieszy się póki co z ocieplaniem całego domu z zewnątrz ( to też później jest w planach ). Wiadomo, że ciepło przez ściany ucieka, ale myślę, że na poddaszu nie będzie to tak odczuwalne gdy się je ociepli z góry i dołu. 

   1. Chcę zacząć od ocieplenia dachu wełną szklaną. Szerokość między krokwiami to około 80 cm, a wysokość krokwi to 14. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dać 10 cm wełny między krokwie ( + szczelina wentylacyjna ) i 20 cm na górę? 
   2. Niektóre krokwie są popękane. Co w takim wypadku? Wzmocnić je? W załącznikach dodam zdjęcie, o których mowa. 
   3. Co zrobić ze ścianami, na których są okna? Zamurować czy wstawić trochę wyżej okna poziome? Murowanie wiąże się z utratą światła, którego i tak będzie mało na poddaszu. Myślałem o oknach kolankowych ale to wiąże się z rozcinaniem dachu i dodatkowymi kosztami. Nie wiem czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze później na ocieplenie domu z zewnątrz. Jak myślicie? Co doradzicie? 
   4. Warto zrobić oddzielne ogrzewanie na górze? Na dole w domu jest zwykły piec węglowy. Na górze chciałem zrobić oddzielnie ogrzewanie gazowe z racji wygody. Trzeba byłoby wybrać albo zrobić nowe ogrzewanie na cały dom albo tylko oddzielne gazowe na górę. 
   5. Na załączonym zdjęciu daje kilka największych uwag.
   - CZERWONE - Pęknięcia na krokwiach. Co z tym zrobić?
   - NIEBIESKIE - łączenia murłaty w tym miejscu są dość liche na moje oko. Zostawić to? Są to dwie deski połączone ze sobą metalowymi łączeniami. Nie wiem na ile jest to wytrzymałe. 
   - ŻÓŁTE - nierówności w deskowaniu. Przeszkadza to w czymś? Dach nie przecieka ale zastanawiam się czy później nie będzie to stanowić problemu. Nie chcę wywalić pieniędzy w błoto. 


   Ps. Jeszcze odnośnie okien to jeśli zrobię tam podłogę bez podniesienia okien to będą one na wysokości stóp, czyli totalny bezsens. Teraz decyzja czy zamurować czy podnieść okna lub ewentualnie wstawić okna kolankowe z wycinaniem dachu. 


   Pytania mogą wydawać się banalne, ale szczerze mówiąc nie mam za bardzo doświadczenia w takich sprawach, więc wole łopatologicznie zapytać fachowców 
  • Mnie weszła faza, a Tobie jak na razie weszło jedynie zero! Bidny jesteś i nie ogarniasz niczego, jak już zresztą wspomniałeś, dlatego współczuję Ci i żegnam! Bądź zdrów w swoim mało cywilizowanym świecie, tam pewnie będziesz jakimś idolem, kto to wie czym się zajmujecie? Pa, pa!
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×