Skocz do zawartości

Jaki piec wybrać


Recommended Posts

W związku z tym że od jakiegoś czasu borykam się z problemem wyboru pieca co do swego domu. Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń to 140m2 w czym jest zawarte 40m2 ogrzewania podłogowego. Budowla jest budynkiem drewnianym starego budownictwa z bala (docieplenie dwustronnie wełną 5cm). Posadzka ocieplona 10cm styropianu. Poddasze 20 cm wełny. Okna 6komorowe z potrójnym pakietem szybowym. Rozważam zastosowanie pieca DEFRO KOMFORT EKO 15kw lub STALMARK DUO PID 16kw. Jako że nie jestem ekspertem proszę o pomoc w dokonaniu właściwego wyboru lub ewentualne ukierunkowanie. Dziekuje.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

To samo miałem zaproponować jeżeli chodzi o system grzewczy,pompa ciepła wydaje mi się naprawdę optymalnym rozwiązaniem,co do szczegółów to możemy pomóc i doradzić,właśnie tym zajmujemy się na co dzień icon_smile.gif



Ja również polecam naszych partnerów branżowych, tych współpracujących z firmą Viessmann, regularnie przez nas szkolonych i doskonale znających nasze produkty.
Wyszukiwarka najbliższych partnerów TUTAJ
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
jeśli możesz sobie pozwolić to polecam piec gazowy! Jest bezobsługowy i na prawdę nie myślisz ciągle o dosypaniu czegoś. Jak w domu nie ma męża to ciężko jest żonie wrzucić worek 25 kg eko groszku do pieca a tak nie ma problemu. Wiem bo miałam wcześniej ekogroszek a teraz mam piec gazowy i różnica jest kolosalna. Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

jeśli możesz sobie pozwolić to polecam piec gazowy! Jest bezobsługowy i na prawdę nie myślisz ciągle o dosypaniu czegoś. Jak w domu nie ma męża to ciężko jest żonie wrzucić worek 25 kg eko groszku do pieca a tak nie ma problemu. Wiem bo miałam wcześniej ekogroszek a teraz mam piec gazowy i różnica jest kolosalna. Pozdrawiam



Temat zawsze na "TOPIE" - podobne tematy sie już żywo rozwinęły na tym forum, żeby nie powiedzieć "rozpętały" icon_razz.gif
Ale to tylko dowód na to, że ogrzewanie jest tematem dyżurnym a Inwestorzy nadal mają dylemat.
Dlatego też - Producenci urządzeń grzewczych - DO DZIEŁA - uświadamiajcie obiektywnie.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Dlatego też - Producenci urządzeń grzewczych - DO DZIEŁA - uświadamiajcie obiektywnie.


Nie realne to jest czyli producent-obiektywizm.
Ale "ogrzewanie" to nie tylko gotowy produkt to zbiór naczyń połączonych czyli projekt,dom,budowa,komin,kotłownia,skład opału,kocioł,grzejnik i to wszystko powinno być rozpatrywane pod pojęciem "ogrzewanie" a początkowa faza pojęcia "ogrzewanie" to projekt domu i od tego etapu należy zaczynać myśląc jak o ogrzewaniu,następny etap "ogrzewania" to potrzeby domu na energię do ogrzewania,następny etap "ogrzewania" to budowa a dopiero na końcu powinien być etap "produkt".
O tym należy pamiętać.
Nie uwzględnienie któregoś poziomu i przejście od razu do końcowego etapu czyli do produktu to duży błąd inwestora który skutkuje nie optymalnym,drogim z inwestycji czy eksploatacji systemem grzewczym. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie realne to jest czyli producent-obiektywizm.
Ale "ogrzewanie" to nie tylko gotowy produkt to zbiór naczyń połączonych czyli projekt,dom,budowa,komin,kotłownia,skład opału,kocioł,grzejnik i to wszystko powinno być rozpatrywane pod pojęciem "ogrzewanie" a początkowa faza pojęcia "ogrzewanie" to projekt domu i od tego etapu należy zaczynać myśląc jak o ogrzewaniu,następny etap "ogrzewania" to potrzeby domu na energię do ogrzewania,następny etap "ogrzewania" to budowa a dopiero na końcu powinien być etap "produkt".
O tym należy pamiętać.
Nie uwzględnienie któregoś poziomu i przejście od razu do końcowego etapu czyli do produktu to duży błąd inwestora który skutkuje nie optymalnym,drogim z inwestycji czy eksploatacji systemem grzewczym.



Wszystko się zgadza, co nie zmienia faktu, że bez źródła ciepła cały system bierze w łeb icon_razz.gif A o wyborach, rozmyśleniach, przemyśleniach, obliczeniach i efektach tych wyborów dyskusje będą się nadal toczyć.
Link do komentarza
Cytat

A o wyborach, rozmyśleniach, przemyśleniach, obliczeniach i efektach tych wyborów dyskusje będą się nadal toczyć.


A ile tu piszących tyle opinii. icon_biggrin.gif a co najciekawsze każdy ma rację bo taki system i piec sobie wybrał jaki chciał icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

A ile tu piszących tyle opinii. icon_biggrin.gif a co najciekawsze każdy ma rację bo taki system i piec sobie wybrał jaki chciał icon_wink.gif



Dokładnie tak, miało byc ciepło, było ciepło. Wydał mniej niż na gaz po zimie - wydał mniej icon_razz.gif I o to chodzi. Moja prawda to nie to samo co cudza prawda - no chyba, że mówimy o prawdach uniwersalnych czyli - jak nie rozpalisz to zmarzniesz. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

a co najciekawsze każdy ma rację bo taki system i piec sobie wybrał jaki chciał icon_wink.gif


Pytanie czy wybrał optymalnie ze świadomością czy niezbyt świadomie zgodnie z radami sasiadów,znajomych co pokazujesz również i Ty pisząc jedynie o piecu czyli jedynie źródle ciepła nie patrząc na całokształt "ogrzewania".
Śmiem twierdzić,że świadomość wśród inwestorów jest na zerowym poziomie jeśli chodzi o "ogrzewanie domu" co nie jest jednoznacznym pojęciem "pieca,kotła czy innego źródła ciepła".
Link do komentarza
Cytat

Dokładnie tak, miało byc ciepło, było ciepło. Wydał mniej niż na gaz po zimie - wydał mniej icon_razz.gif I o to chodzi. Moja prawda to nie to samo co cudza prawda - no chyba, że mówimy o prawdach uniwersalnych czyli - jak nie rozpalisz to zmarzniesz. icon_biggrin.gif


Eeeeeeeeeeee a to akurat nie prawda uniwersalna, bo znajomy opękał niejedną zimę workiem węgla i było mu bardzo ciepło.
Jak było mu zimno brał worek z węglem na plecy i biegał w kolo domu aż zrobiło mu się ciepło i tak w kółko Macieju icon_mrgreen.gif (żeby nie było, to nie ja wymyśliłem tylko jeden kolega z pracy), można? można! icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Pytanie czy wybrał optymalnie ze świadomością czy niezbyt świadomie zgodnie z radami sasiadów,znajomych co pokazujesz również i Ty pisząc jedynie o piecu czyli jedynie źródle ciepła nie patrząc na całokształt "ogrzewania".
Śmiem twierdzić,że świadomość wśród inwestorów jest na zerowym poziomie jeśli chodzi o "ogrzewanie domu" co nie jest jednoznacznym pojęciem "pieca,kotła czy innego źródła ciepła".



Do takich mocnych stwierdzeń potrzebne są badania rynkowe a nie opinia Jedynego Świadomego icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Eeeeeeeeeeee a to akurat nie prawda uniwersalna, bo znajomy opękał niejedną zimę workiem węgla i było mu bardzo ciepło.
Jak było mu zimno brał worek z węglem na plecy i biegał w kolo domu aż zrobiło mu się ciepło i tak w kółko Macieju icon_mrgreen.gif (żeby nie było, to nie ja wymyśliłem tylko jeden kolega z pracy), można? można! icon_biggrin.gif



Nie żaden kolega z pracy (z wojska też nie) tylko to jest sposób wojenny. Niemcy przydzielali wtedy 50 kg węgla na sezon i musiało wystarczyć.
Link do komentarza
Cytat

Pytanie czy wybrał optymalnie ze świadomością czy niezbyt świadomie zgodnie z radami sasiadów,znajomych co pokazujesz również i Ty pisząc jedynie o piecu czyli jedynie źródle ciepła nie patrząc na całokształt "ogrzewania".
Śmiem twierdzić,że świadomość wśród inwestorów jest na zerowym poziomie jeśli chodzi o "ogrzewanie domu" co nie jest jednoznacznym pojęciem "pieca,kotła czy innego źródła ciepła".


Kolego, ja opisuje to co mam, nie uświadamiam nikogo aby miał tak jak ja. I wybrałem to świadomie w stosunku do moich potrzeb i możliwości.
Nie raz tu forum doradzałem aby ktoś kto wybrał piec z podajnikiem zamienił go na PCi lub inne.

Mam kolegę z pracy który obecnie stawia domek 110 m2, ogrzewanie podłogowe po całości, a piec z podajnikiem na eko groszek icon_biggrin.gif Też go uświadamiałem aby zamontował PCi albo zwykły piec tzw śmieciucha, ale on nie bo nie. Więc co? Mam go zabić bo postąpił inaczej niż ja chciałem? jego jest to świadomy wybór.

Mało tego, przytoczę przykład świadomego a raczej świadomej inwestorki (nawet powiedziałbym świadomej jak mało kto) daggulki. Takiej jak ona to drugiej szukać a mimo tego wybrała do swojego domu piec z podajnikiem na eko groszek. I jakoś nikt jej tu za to nie ganił, każdy uszanował jej wybór.

I tak powinno być, doradzić ale nie narzucać.
I tak na koniec, śmiem twierdzić że grubo ponad połowa tu piszących posiada do ogrzewania piece na paliwo stałe, a przecież nie wierzę że nie słyszeli o innych źródła ogrzewania, a pomimo tego wybrali to co wybrali.

Cytat

Nie żaden kolega z pracy (z wojska też nie) tylko to jest sposób wojenny. Niemcy przydzielali wtedy 50 kg węgla na sezon i musiało wystarczyć.


Być może kolega z czasów okupacji to pamięta bo już dawno temu jest na emeryturze (prawie 20 lat jak odszedł) więc wiekiem pasował by icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Do takich mocnych stwierdzeń potrzebne są badania rynkowe a nie opinia Jedynego Świadomego icon_cool.gif


Weźmy za przykład FBD gdzie są dziesiątki inwestorów budujących nowe domy,obecnie czy wcześniej.
Ilu z nich na etapie projektu czyli jeszcze przed budową robiło OZC czyli celem wiedzy i wyboru optymalnego systemu grzewczego ?

OZC - czyli obliczenia zapotrzebowania ciepła wykonuje się dla określenia ilości energii, która jest potrzebna do dostarczenia dla danego pomieszczenia w sezonie grzewczym przy założonych temperaturach obliczeniowych.

A ta energia do grzania powstaje z węgla i z drewna i z prądu i oleju opałowego i z gazu i chyba każdy komu zależy na rachunkach za ogrzewanie chce wiedzieć ile w nowym domu spali węgla i drewna,gazu,prądu oleju opałowego czyli dokładnie tejże energii ? A mimo to echo w OZC ?

Cytat

I wybrałem to świadomie w stosunku do moich potrzeb i możliwości.


Zatem jakie potrzeby są Twojego domu na energię do ogrzewania i ile za tą energię myślałeś płacić przy wyborze obecnego systemu grzewczego ? Na jakiej podstawie wybrałeś obecny system grzewczy ? W oparciu na czym opierałeś się wybierając obecny system grzewczy ?
Konkrety poproszę a konkrety to liczby i PLN a nie widzimisie.
Nie zapominaj,że system grzewczy to nie tylko piec ale też:
Cytat

Ale "ogrzewanie" to nie tylko gotowy produkt to zbiór naczyń połączonych czyli projekt,dom,budowa,komin,kotłownia,skład opału,kocioł,grzejnik i to wszystko powinno być rozpatrywane pod pojęciem "ogrzewanie"...



Cytat

Mało tego, przytoczę przykład świadomego a raczej świadomej inwestorki (nawet powiedziałbym świadomej jak mało kto) daggulki. Takiej jak ona to drugiej szukać a mimo tego wybrała do swojego domu piec z podajnikiem na eko groszek.


Akurat nie trafiłeś z przykładem,bo Daga nie jest świadomym inwestorem,pamiętam kilka lat temu jak wyraziłem swoje zdanie i w tej kwestii wiedząc,że buduje dom oparty na węglu. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja wybrałem śmieciucha
Robię że tak powiem w budowlance i zawsze , prawie zawsze z każdej roboty zostaje jakiegoś drewna , deski z szalunków ,resztki z więźby , czasem jest tego na prawdę sporo . Za zgodą inwestorów przywożę i mam darmowy opał , na zimę kupuję trochę węgla i jest git.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Mam kolegę z pracy który obecnie stawia domek 110 m2, ogrzewanie podłogowe po całości, a piec z podajnikiem na eko groszek icon_biggrin.gif


Takich ludzi mi nie żal,ale ich nie sieją ;)
Podobnie jak mój sąsiad,razem budowaliśmy,on ma 105m2 i ekogroszek i rocznie spala prawie 3t węgla co daje 2,6tys.zl rocznie i mówił,że to normalnie dopóki nie dowiedział się,że ja tyle bym płacił ogrzewając dom nawet nie pompą ciepła a zwykłym prądem,gdzie zużycie energii 9900kWh na c.o+cwu taż by dało niewiele więcej niż 2,6tys.zł


Wtedy szczena mu opadła i jąkał się ale jak to tak,nie możliwe,przecież węgiel jest tani icon_biggrin.gif
To jest właśnie świadomość inwestorów bo on z pełną świadomością wybierał węgiel myśląc,ze jest tani.
A u niego wyszło nie dość,że drogo w inwestycji to drogo i w eksploatacji. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie pitol głupot, bo ja tyle spalałem przy domu 200 m i bardzo średnio ocieplonym.


To weź się teraz zastanów dlaczego tak jest,że mimo iż 2 domy różniące się kolosalne zapotrzebowaniem na ciepło spalaja taką samą ilość węgla.
Po zastanowieniu się daj odpowiedź i wspomóż się moimi postami w tym temacie icon_smile.gif


A żeby Ci pomóc zrozumieć to nawet przykład na Twoim domu. Teraz masz gaz,spalasz go rocznie za 2800zł czyli zuzywasz ok.11000kWh rocznie.
Grzejac wcześniej węglem a potrzeby domu się nie zmieniły te 11000kWh powinny dac 1650zl czyli 2t węgla a Ty mówisz,że spalales 3t węgla czyli 2600zl.
Wniosek ?
Link do komentarza
Cytat

Zatem jakie potrzeby są Twojego domu na energię do ogrzewania i ile za tą energię myślałeś płacić przy wyborze obecnego systemu grzewczego ? Na jakiej podstawie wybrałeś obecny system grzewczy ? W oparciu na czym opierałeś się wybierając obecny system grzewczy ?
Konkrety poproszę a konkrety to liczby i PLN a nie widzimisie.
Nie zapominaj,że system grzewczy to nie tylko piec ale też:


Już ci pisałem, że cyferki mnie nie interesują, taka już mam naturę.
Na tym opierałem, że mam dostęp do taniego opału (podobnie jak Joks) i to mi wystarczy do szczęścia.
Cytat

Akurat nie trafiłeś z przykładem,bo Daga nie jest świadomym inwestorem,pamiętam kilka lat temu jak wyraziłem swoje zdanie i w tej kwestii wiedząc,że buduje dom oparty na węglu.


Ale to był jej wybór i jej się z tym żyło dobrze. Nikt jej tu na FBD nie napiętnował za to że pali węglem.
Link do komentarza
Cytat

Już ci pisałem, że cyferki mnie nie interesują, taka już mam naturę.
Na tym opierałem, że mam dostęp do taniego opału (podobnie jak Joks) i to mi wystarczy do szczęścia.

Ale to był jej wybór i jej się z tym żyło dobrze. Nikt jej tu na FBD nie napiętnował za to że pali węglem.



Teraz musisz arturo72 wołami napisać i na czerwono, że jedyny słuszny sposób ogrzewania to Twój. A reszta Świata robi źle.
Powtarzam - taki sposób uświadamiania nikomu nie służy
Link do komentarza
Cytat

Powtarzam - taki sposób uświadamiania nikomu nie służy


Wręcz przeciwnie, robi więcej szkód niż pożytku bo może zniechęcać przyszłych, potencjalnych użytkowników pomp ciepła.

Cytat

Teraz musisz arturo72 wołami napisać i na czerwono, że jedyny słuszny sposób ogrzewania to Twój. A reszta Świata robi źle.


Ale On już to pisał i to nie raz icon_biggrin.gif
Link do komentarza
W sumie to próby łączenia różnych źródeł ciepła nie maja racji bytu bo te pozostałe źródła nie mają racji bytu. To taka ironia/konkluzja z mojej strony.

Ciekawe jak zmieni się światopogląd arturo72 w momencie wzrostu cen prądu a spadku cen węgla i gazu. W pewnym momencie krzywe opłacalności się przetną. Głośno myślę bo punkt widzenia jest w dobie paliw kopalnych bardzo płynny.
Link do komentarza
Cytat

Ciekawe jak zmieni się światopogląd arturo72 w momencie wzrostu cen prądu a spadku cen węgla i gazu. W pewnym momencie krzywe opłacalności się przetną. Głośno myślę bo punkt widzenia jest w dobie paliw kopalnych bardzo płynny.


Tu jeszcze można wsiąść pod uwagę aspekt inny niż opłacalność/koszty. Chodzi mi o bezobsługowość czyli komfort i wygodę a za to powszechnienie mówi się, że trzeba zapłacić icon_biggrin.gif
Jeżeli ktoś nie ma czasu w zabawę w palacza czy dostępu do taniego opału to wybiera takie rozwiązanie aby jak najmniej kolidowało z jego pracą i życiem.

Pamiętasz jak kiedyś, kiedyś miałem nikt nie chciał palić? Praktycznie nikt go nie chciał za darmo, ale gdy zaczęto robić piece na miał to ktoś zwietrzył interes i cena poszła w górę. Podobnie było z samochodami na gaz. Początki były bardzo dobre (zresztą i dzisiaj nie jest źle w porównaniu gaz-benzyna czy olej napędowy) cenowo dla gazu, ale i tu też ktoś dopatrzał się że gaz schodzi jak ciepłe bułeczki wiec cena poszła w górę.
Bo u Nas jest tak, że jak coś jest tanie i zaczynają z tego ludzie korzystać masowo to trzeba cenę dowalić podobnie jak z rozwiązaniami technicznymi które noszą przedrostek eko, muszą być droższe od nie eko, więc jak tu być pro eko? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

W sumie to próby łączenia różnych źródeł ciepła nie maja racji bytu bo te pozostałe źródła nie mają racji bytu. To taka ironia/konkluzja z mojej strony.


No jak najbardziej bezsensem jest łączenie źródeł ciepła.

Cytat

Ciekawe jak zmieni się światopogląd arturo72 w momencie wzrostu cen prądu a spadku cen węgla i gazu. W pewnym momencie krzywe opłacalności się przetną. Głośno myślę bo punkt widzenia jest w dobie paliw kopalnych bardzo płynny.


W żaden sposób się nie zmieni a czemu już wyjaśniałem ale dla przypomnienia.
W M4 52m2 do tej pory płaciłem za samo ogrzewanie ponad 2000zł rocznie i nie panikowałem i żyłem i żyło się bardzo fajnie i budowałem dom nie ze względu na oszczędności w ogrzewaniu icon_smile.gif
Dom 2,5 raza większy potrzebuje 5500kWh do ogrzana czyli prądem na dzisiaj jest to ok.1650zł czyli wybór ogrzewania tego domu prądem być świadomy i policzony już przed budową bo rachunki za ogrzewanie byłyby niższe niż w mniejszym mieszkaniu 52m2.
A dzięki COP zużywam nie 5500kWh a 1700kWh czyli 500zł czyli raczej na zdrowy rozum podwyżki prądu nie są mi straszne bo cena prądu musiałaby wzrosnąc o 300%,żeby rachunki za ogrzewanie byłyby takie same niż w mieszkaniu a biorąc pod uwagę proporcje powierzchni to o 750% icon_smile.gif



Cytat

Tu jeszcze można wsiąść pod uwagę aspekt inny niż opłacalność/koszty. Chodzi mi o bezobsługowość czyli komfort i wygodę a za to powszechnienie mówi się, że trzeba zapłacić icon_biggrin.gif


Za podobną wygodę niż w mieszkaniu czyli za grzanie bezobsługowe w domu płaciłbym mniej czyli te "powszechnie" można o kant d...rozbić podobnie jak to,że węgiel jest tani icon_smile.gif
Czyli zamiast słuchać "powszechnie" lepiej zacząć myśleć samemu i liczyć icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

W M4 52m2 do tej pory płaciłem za samo ogrzewanie ponad 2000zł rocznie i nie panikowałem i żyłem i żyło się bardzo fajnie i budowałem dom nie ze względu na oszczędności w ogrzewaniu icon_smile.gif



Nie miałeś wpływu na koszty przygotowania CWU i CO. Te koszty i pośrednicy były poza Tobą. Czyli porównanie tylko częściowo ma rację bytu chociaż daje pewien obraz ponoszonych kosztów.
Jeśli zaś chodzi o świadome grzanie mieszkania na osiedlu pod okiem zarządcy, nie ma takiej opcji. Albo inaczej - jest możliwość minimalnego wpływu na koszty CO przez ustanowienie pewnego komfortu przez odpowiednią regulację oddawania ciepła do pomieszczenia w funkcji temperatury oczywiście.

Głowice termostatyczne w połączeniu z czujnikiem temperatury. Ale to już zwiększa jednorazowe koszty.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie miałeś wpływu na koszty przygotowania CWU i CO. Te koszty i pośrednicy były poza Tobą. Czyli porównanie tylko częściowo ma rację bytu chociaż daje pewien obraz ponoszonych kosztów.


No na cenę jednostki energii nikt nie ma wpływu poza tymi,którzy mają swój las i swoje biedaszyby.
Ale każdy ma wpływ na ilość tej energii potrzebnej do ogrzania domu,w przypadku mieszkania pod koniec mojego tam bytowania obniżenie ilości energii potrzebnej do ogrzewania było zrobione przez izolację bloku 15cm styro.


Tak samo w domu,to ja miałem wpływ na ilość energii jaką dom będzie potrzebował na ogrzewanie i dlatego priorytetem było to,żeby tej energii było tyle,żeby koszt jej nie był wyższy niż w mieszkaniu bez pogorszenia komfortu życia no i tak jest.
I dlatego to było liczone przed budową i dlatego cyferki są aż tak ważne. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

swoje biedaszyby.


A tak kulturalnie było, a ty znów zaczynasz wyjeżdżać.
Tu jest o wyborze pieca, a temat powoli schodzi na pochodne.
Ale jak już wspomniałeś o biedach-szybach to sądzisz, że ludzie którzy to robią to robią dla relaksu? w większości przypadków kopią bo nie maja na chleb a ty wyśmiewasz się pośrednio z ich ciężkiego życia.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A tak kulturalnie było, a ty znów zaczynasz wyjeżdżać.
Tu jest o wyborze pieca, a temat powoli schodzi na pochodne.
Ale jak już wspomniałeś o biedach-szybach to sądzisz, że ludzie którzy to robią to robią dla relaksu? w większości przypadków kopią bo nie maja na chleb a ty wyśmiewasz się pośrednio z ich ciężkiego życia.


Z wiki:
Biedaszyb – pospolite określenie na wykonany w sposób nieprofesjonalny, nielegalny szyb wydobywczy węgla, najczęściej kamiennego. Ma on zazwyczaj formę niezabezpieczonego tunelu wydrążonego w ziemi do pokładu węgla.

Biedaszyby najliczniej powstawały na Górnym Śląsku[1] w okresie kryzysu gospodarczego w latach 1929-1933, stanowiły nierzadko jedyne źródło utrzymania pracujących przy nich całych rodzin. Węgiel z biedaszybów był tańszy niż sprzedawany przez kopalnie, co stało się powodem niszczenia biedaszybów poprzez wysadzanie ich w powietrze i ścigania przez policję biedaszybników.

Obecnie biedaszyby powstały w Wałbrzychu. Korzyści wynikające z wydobywania węgla czerpią głównie bezrobotni, którzy sprzedają węgiel po niższej cenie. Z uwagi na nieprzestrzeganie przepisów BHP oraz pracy wykonywanej przez osoby niewykwalifikowane, jest to działalność bardzo niebezpieczna i powoduje liczne wypadki, w tym śmiertelne.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Biedaszyb


Cytat

No na cenę jednostki energii nikt nie ma wpływu poza tymi,którzy mają swój las i swoje biedaszyby.
Ale każdy ma wpływ na ilość tej energii potrzebnej do ogrzania domu,w przypadku mieszkania pod koniec mojego tam bytowania obniżenie ilości energii potrzebnej do ogrzewania było zrobione przez izolację bloku 15cm styro.


Tak samo w domu,to ja miałem wpływ na ilość energii jaką dom będzie potrzebował na ogrzewanie i dlatego priorytetem było to,żeby tej energii było tyle,żeby koszt jej nie był wyższy niż w mieszkaniu bez pogorszenia komfortu życia no i tak jest.
I dlatego to było liczone przed budową i dlatego cyferki są aż tak ważne.


A żeby nie edytować to zacytuje siebie.
Koszt jednostki energii jest znany i jednakowy dla wszystkich i to dotyczy każdego źródła ciepła czyli jedynie na rachunki za ogrzewanie ma wpływ jedynie ilość tej energii potrzebnej do ogrzania domu.
A jak wyżej pisałem o ilości tej energii decyduje INWESTOR a nie ktoś inny.
Link do komentarza
Cytat

Ale każdy ma wpływ na ilość tej energii potrzebnej do ogrzania domu,w przypadku mieszkania pod koniec mojego tam bytowania obniżenie ilości energii potrzebnej do ogrzewania było zrobione przez izolację bloku 15cm styro.



No było bo było ale to był Zarządca a nie Lokator. Ja pisałem wyraźnie o regulacji odbioru ciepła a nie o ocieplaniu bloku.
Dlatego odniesienie bloku do mieszkania ma się nijak.

W bloku mamy ograniczone pole manewru. W domu - temat wiecznie żywy icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
arturo, nie jestem na tyle ciemny aby nie wiedzieć co to są bieda-szyby.
Ty podniecasz się cyferkami a mnie one nie interesują. Nie rozumiesz, że każdy wybiera wg siebie i swojego widzimisię, a to że chcemy tu kogoś nieraz uświadomić co do złego wyboru nie oznacza że trzeba przedstawiać cały proces technologiczny budowy domu i pochodne temu procesowi.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

No było bo było ale to był Zarządca a nie Lokator. Ja pisałem wyraźnie o regulacji odbioru ciepła a nie o ocieplaniu bloku.


Dlatego napisałam,że jedynie posiadający własny las czy biedaszyb decydują o koszcie jednostki energii jaką dostarcza do domu.
Każdy inny czy to zarządca osiedla,czy elektrownia cz gazownia czy kopalnia czy leśniczy narzucają swój koszt jednostki energii.
A jedynie odbiorca tej energii decyduje ile będzie mu tej energii potrzeba w calach grzewczych.
W blokach czy spółdzielniach trudniej bo o tym decyduje zarząd lub wspólnota ale w domach indywidualnych to INWESTOR decyduje o tym.
Link do komentarza
Cytat

arturo, nie jestem na tyle ciemny aby nie wiedzieć co to są bieda-szyby.
Ty podniecasz się cyferkami a mnie one nie interesują. Nie rozumiesz, że każdy wybiera wg siebie i swojego widzimisię, a to że chcemy tu kogoś nieraz uświadomić co do złego wyboru nie oznacza że trzeba przedstawiać cały proces technologiczny budowy domu i pochodne temu procesowi.



Otóż to

Wystarczy napisac prosto i zwięźle że przy pewnej kubaturze/ociepleniu itd. ->zapotrzebowaniu na ciepło może opłacać się kocioł na paliwo stałe licząc inwestycję początkową i okres zwrotu inwestycji.
A przy wysokim zapotrzebowaniu na Energię wskazane jest zmodyfikowanie instalacji o PC + ewentualnie inne źródła ciepła do CO i przygotowania C.W.U.

A pisanie NIE bo NIE i to głupota albo tylko TAK bo TAK bo ja tak mam wnosi coś do sprawy ale przynosi skutek odwrotny.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Otóż to

Wystarczy napisac prosto i zwięźle że przy pewnej kubaturze/ociepleniu itd. ->zapotrzebowaniu na ciepło może opłacać się kocioł na paliwo stałe licząc inwestycję początkową i okres zwrotu inwestycji.
A przy wysokim zapotrzebowaniu na Energię wskazane jest zmodyfikowanie instalacji o PC + ewentualnie inne źródła ciepła do CO i przygotowania C.W.U.


Ale to jest bzdura.
Link do komentarza
Cytat

Ale to jest bzdura.



Ale bzdura, że mamy alternatywy i system grzewczy nie składa się tylko z PC lub ogrzewania na prąd??

Bo śmiałem wtrącić "Kocioł na paliwo stałe".

Widzę, że wypowiedzi na tym forum dzielisz na bzdury i na Twoje mądrości icon_lol.gif

PS. chyba nie sądzisz, że mając domek z piernika 70 mkW dobrze ocieplony i przyłącze gazowe, Inwestor to pominie ten fakt i wyda ponad 30 tysiecy na pompe ciepła.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ale bzdura, że mamy alternatywy i system grzewczy nie składa się tylko z PC lub ogrzewania na prąd??

Bo śmiałem wtrącić "Kocioł na paliwo stałe".

Widzę, że wypowiedzi na tym forum dzielisz na bzdury i na Twoję mądrości icon_lol.gif


Bzdura z tego względu,że w takim wypadku to nie inwestor decyduje o potrzebnej mu ilości energii na ogrzewanie.
Z tego tak to wynika bo ma dużą kubature.
Dom 300m2 można również ograniczyć do potrzeb 20kWh/m2/rok czyli zuzyje na ogrzewanie 6000kWh czyli 1800zł prądem przy ogrzewaniu bezobslugowym i najtańszym inwestycyjnie.
To o tym powinien decydować inwestor. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Bzdura z tego względu,że w takim wypadku to nie inwestor decyduje o potrzebnej mu ilości energii na ogrzewanie.
Z tego tak to wynika bo ma dużą kubature.
Dom 300m2 można również ograniczyć do potrzeb 20kWh/m2/rok czyli zuzyje na ogrzewanie 6000kWh czyli 1800zł prądem przy ogrzewaniu bezobslugowym i najtańszym inwestycyjnie.
To o tym powinien decydować inwestor.



No decyduje bo może ten domek ocieplić tak, że ogrzeje go przysłowiową żarówką i w tedy PC i wysokie COP mija się z celem. Wystarczy np. wysokosprawny kocioł gazowy i to bez komina, którego tak się wystrzegasz.

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

No decyduje bo może ten domek ocieplić tak, że ogrzeje go przysłowiową żarówką i w tedy wysokie COP mija się z celem. Wystarczy np. wysokosprawny kocioł gazowy i to bez komina, którego tak się wystrzegasz.


No i dokładnie o to mi chodzi.
Pokaż tutaj takich inwestorów,którzy podobnie myśleli i liczyli ?
A jak nie ma to znaczy,że o tym nie mają pojęcia i trzeba o tym pisać.


Dlatego moje pierwsze pytanie zawsze będzie "ile dom potrzebuje energii na ogrzewanie"
Link do komentarza
Cytat

PS. chyba nie sądzisz, że mając domek z piernika 70 mkW dobrze ocieplony i przyłącze gazowe, Inwestor to pominie ten fakt i wyda ponad 30 tysiecy na pompe ciepła.



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

W 10.000zł zmieści się bez problemów.
A jak dobrze pomyśli, za 5.000zł, też da radę.
Inwestycyjnie PCi może wyjść nawet taniej niż gaz.

A koszty eksploatacji bardzo porównywalne - obstawiam, że przy PCi będą niższe..
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

W 10.000zł zmieści się bez problemów.
A jak dobrze pomyśli, za 5.000zł, też da radę.
Inwestycyjnie PCi może wyjść nawet taniej niż gaz.

A koszty eksploatacji bardzo porównywalne - obstawiam, że przy PCi będą niższe..



bajbaga ale sama pompa ciepła to jeszcze nie instalacja z pompą ciepła - zwłaszcza gruntową.,

I teraz ja
Cytat

W 10.000zł zmieści się bez problemów.
A jak dobrze pomyśli, za 5.000zł, też da radę icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif .


icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif i tak można bez końca
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

bajbaga ale sama pompa ciepła to jeszcze nie instalacja z pompą ciepła - zwłaszcza gruntową.,


Gruntowa dzisiaj to bzdura i głupota i zwykła nie świadomość inwestora.
Są domki ok.100-120m2 inwestorzy ogrzewają powietrzną pompą w cenie 6-9tys.zł za całość.


Patrz Jula...
Link do komentarza
Cytat

Gruntowa dzisiaj to bzdura i głupota i zwykła nie świadomość inwestora.
Są domki ok.100-120m2 inwestorzy ogrzewają powietrzną pompą w cenie 6-9tys.zł za całość.



Wtedy słowa bajbagi nabierają sensu. Dlatego powtarzam - słowa pompa ciepła to nie nazwenictwo uniwersalne. W tym szczególnym przypadku trzeba byc bardzo precyzyjnym.

I nie mogę znaleźć takiej okazji cenowej. icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

Przez długi czas ok.2 lat były one w cenie 6tys.zł

https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowl...ze-woda-416107/



No właśnie - najpierw było po 6 tysięcy, teraz już jest 10 tysiecy + akcesoria montażowe i tak step-by-step robi nam się kilkanaście tysięcy. I potem trzeba zrobić klauzulę, że się opłaca pod warunkiem, że kupimy w promocji w sklepie Jula icon_razz.gif

I to trzeba mieć refleks bo stan magazynowy na wyczerpaniu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...