Skocz do zawartości

powietrzna pompa ciepła Mitsubishi czy Panasonic ?


Recommended Posts

Gość arturo72
Cytat

Witam,

Którą powietrzną pompę ciepła wybrać Mitsubishi Power Inverter czy Panasonic Aquarea T-CAP ?
Macie jakieś doświadczenia z montażem, serwisem i użytkowaniem tych pomp ?

Pozdrawiam,
Edyta


Kiedyś mitsu miał kosmiczne ceny,nie wiem jak teraz.
Mam t-cap-a od 3 lat bez zastrzeżeń,pytanie czy musi być aż t-cap. Bo to droga i mocna pompa. Jakie masz obciążenie cieplne ?
Popatrz też na Atlantica i Samsunga,to też dobre pompy i w przystępnych cenach.
Link do komentarza
Gość arturo72
Każdy sprzedawca który nie ma czegoś w ofercie lub ma niską marżę będzie to odradzal ;)
Prawda jest taka,że Samsung jest to to samo co Atlantic i co Fujitsu czyli bardzo dobre powietrzne pompy które na pewno mają realne parametry techniczne jak zresztą każdy renomowany nie chiński producent który raczej nie może sobie pozwolić na "ciulanie".
Prawda jest również taka,że każda współczesna pompa powietrzna niezależnie od marki copy mają na podobnym poziomie a różnią się technicznie jedynie niuansami i "ceną" marki icon_smile.gif
Viesman czy burdelus natomiast mają tragiczne powietrzne ale za to bazują na "micie marki" stąd cena nie adekwatna do wyrobu.

Co do T-CAPA jeszcze,jest jednofazowy i trójfazowy,oba mają identyczne parametry z tym że jednofazowy jest znacznie tańszy od trojfaz.

Jakoś nie chcę mi się wierzyć że mitsu i panas są w podobnej cenie.
Dla ciekawości jaka cena ? Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Mitsu to pompa 12 kW a Panas 9 kW.
Obie oferty mam w granicach 32-33 tys.zł. z montażem, zasobnikiem c.w.u. i buforem, z tym, że przy panasie oba "zbiorniki" są mniejsze.
Trochę to dziwne ... Z tego co piszesz to Panas jest tańszy, a u mnie wychodzi drożej (biorąc pod uwagę parametry).
Do tego Mitsu ma gwarancję 5 lat a Panas 3 lata.

Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Mitsu to pompa 12 kW a Panas 9 kW.
Obie oferty mam w granicach 32-33 tys.zł. z montażem, zasobnikiem c.w.u. i buforem, z tym, że przy panasie oba "zbiorniki" są mniejsze.
Trochę to dziwne ... Z tego co piszesz to Panas jest tańszy, a u mnie wychodzi drożej (biorąc pod uwagę parametry).
Do tego Mitsu ma gwarancję 5 lat a Panas 3 lata.



No i zostalas zgodnie z przewidzeniem moim wprowadzona w błąd raz;że z buforem;który jest jedynie "nadinterpretacja" instalatora który jest zbędny dwa że z ceną a trzy sądzę że z zasobnikiem i jego ceną również,cztery z gwarancją icon_smile.gif
Zerknij sobie dla ciekawości po ile chodzą t-capy 9kW na allegro,panasy mają również 5 lat gwarancji,ja pod t-capa mam podpięty 300l Galmeta za 1600zl,tylko zasobnik cwu.

Za t-capa 9kW i to 3F z zasobnikiem nie powinien krzyknąć więcej niż 25-27tys.zł po negocjacjach. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Mam też ofertę na Fujitsu 10 kW za 34 tys. z montażem, ale ta firma zamontowała dopiero dwie takie pompy i trochę się obawiam braku doświadczenia.

Bufor muszę mieć dla bezpieczeństwa, bo pompa będzie połączona z kominkiem z płaszczem wodnym.
Nie odwódź mnie od kominka, bo jestem kobietą ... nie masz szans icon_lol.gif

Samą pompę T-CAP mam wycenioną na 21.600,00 (3 fazy), to tragedii nie ma.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Mam też ofertę na Fujitsu 10 kW za 34 tys. z montażem, ale ta firma zamontowała dopiero dwie takie pompy i trochę się obawiam braku doświadczenia.

Bufor muszę mieć dla bezpieczeństwa, bo pompa będzie połączona z kominkiem z płaszczem wodnym.
Nie odwódź mnie od kominka, bo jestem kobietą ... nie masz szans icon_lol.gif

Samą pompę T-CAP mam wycenioną na 21.600,00 (3 fazy), to tragedii nie ma.


Nie mam zamiaru odwodzic Cię od kominka bo jestem facetem i to jest super sprawa móc sobie spoglądać w ogień i coś tam jeszcze przy nim ;)
Ale PW to bezsens,to ma być przyjemność. Zrób DGP i będzie git.

Fujitsu trójfazowe zapewne 11kW,wiem że są drogie i mimo to w panasa bym uderzył ale jednofazowego,będzie taniej na pewno a to to samo.
Zapytaj się instalatora czemu nie 1F,jestem ciekawy co odpowie ;)


Jak masz wycenę na 21 klocków to facio ma kosmiczną cenę na samą instalację albo masz bufor i zasobnik w kosmicznych cenach jak za całość 32
Link do komentarza
Zasobnik mam za 3tys (Galmet 250 maxi) a montaż 2,8 tys. reszta to jakieś zawory i materiały instalacyjne.
A bufor mam wpisany jako opcję ... nie podliczony- teraz to zobaczyłam !

3 fazy są niby bezpieczniejsze, bo jak jedna faza padnie to mam jeszcze dwie. Ale nie wiem czy to prawda bo się na tym nie znam.
Dom będzie na wsi i przerwy w dostawie prądu będą się zdarzać.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Zasobnik mam za 3tys (Galmet 250 maxi) a montaż 2,8 tys. reszta to jakieś zawory i materiały instalacyjne.
A bufor mam wpisany jako opcję ... nie podliczony- teraz to zobaczyłam !

3 fazy są niby bezpieczniejsze, bo jak jedna faza padnie to mam jeszcze dwie. Ale nie wiem czy to prawda bo się na tym nie znam.
Dom będzie na wsi i przerwy w dostawie prądu będą się zdarzać.


Bzdury Ci facet opowiada o tych fazach icon_smile.gif
Chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe,jednofazowy t-cap musi mieć je większe z uwagi na większe obciążenie w trakcie pracy.
Galmet maxi jest ok,szybciej zagrzejesz wodę w zasobniku ze względu na większą powierzchnię wymiany niż zwykły Galmet ale mi na 3 osoby jak do tej pory styka mój z jedną wezownica.
Widać,że u Ciebie cenę robi bufor do PW i jego akcesoria,wg mnie nie potrzebnie bo i za wkład zapłacisz znacznie więcej niż za zwykły.
Chcesz palić w kominku,nawet często to wystarczy DGP a będzie znacznie taniej o koszt bufora i wkładu a efekt będzie lepszy icon_smile.gif
Mając pompę nie opłaca się grzać w kominku bo wychodzi drożej w eksploatacji a kominek można traktować jedynie właśnie jako relaks a nie jako kotłownię w salonie.

Co do zaworów,pierdol innych to nie ma prawa ich być.
U mnie pompa wpieta jest bezpośrednio do rozdzielcza bez dodatkowych pompek czy mieszaczy i to powinno być wliczone w montaż.
Link do komentarza
A rozważałeś pompy ciepła firmy Viessmann? Mamy w ofercie powietrzne pompy ciepła- cała rodzinka pomp ciepła Vitocal przykład TUTAJ

Mamy atrakcyjne warunki gwarancji:
Kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory

Okres gwarancji:
24 miesiące od daty uruchomienia ale nie dłużej niż 27 miesięcy od daty zakupu
Warunki gwarancji:
Pierwsze uruchomienie i coroczne przeglądy wykonywane przez sprzedawcę lub wyznaczoną przez niego firmę serwisową
Z możliwością wydłużenia gwarancji, sporo referencji no i serwis 24h!

Masz pytania? Interesuje cię konkretna moc? CENA?

Link do komentarza
Cytat

Spoko,negocjuj ostro i pokaż ze coś kumasz w temacie bo to podstawa icon_smile.gif



Witam

Od dłuższego czasu drążę temat pompy ciepła powietrznej. Większość informacji jest dzięki twoim wpisom. Po weryfikacji kilku producentów wyszło że najlepsze parametry z grupy (panasonic, nib, viessman) to panasonic jest najlepszy parametrowo i wydajnościowa. Na drugim miejscu NIBE a viessmann daleko w tyle. Jeśli chodzi o 3fazy to fakt jest droższa nie obciąża tak instalacji, lecz podczas zaników jednej fazy pompa stoi a my o tym nie wiemy bez zerknięcia do niej bo mamy prąd w gniazdkach i światło. Jeśli ktoś na etapie budowy domu zgłosi większe zapotrzebowanie np. 16 to dostaje zabezpieczenie 25A i to już powinno dać radę. Wracając do cen to aktualna cena na Panas. 9KW 3fazowa z zasobnikiem 300l galmetu z montażem uruchomieniem to 25tys brutto.
Dom nasz będzie powstawał lada chwila, na pompe jestem już raczej zdecydowany, ale jeśli mógłbyś podać jakie miałeś w tym sezonie zimowym zużycie prądu na CO i CWU do porównania z innymi źródłami ciepła. Twój dom parametrami przypomina mój więc twoje zużycia są dla mnie miarodajne. Podaj jeśli możesz dla przypomnienia pow. domu.
Link do komentarza
Cytat

Od 3 sezonów zużycie na c.o+cwu jest niemal identyczne czyli ok.3400kWh rocznie i mniej więcej rozkłada się to po połowie,dom 118m2 pow.użytkowej.



To muszę przyznać że to dziwne troche bo zima lagodna była. W sumie to poprzednia można powiedzieć że podobna. Jak ty masz ją ustawioną jeśli chodzi o taryfy. Masz u siebie mechaniczna z rekupertorem ?? W przyszłości jak fundusze pozwolą to zakładam panele to wtedy koszty by się pokryły. Lecz nie znam jeszcze tematu dogłębnie bo ustawa weszła w życie 1 stycznia więc troche przedemną, bo słyszałem różne opinie.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

To muszę przyznać że to dziwne troche bo zima lagodna była. W sumie to poprzednia można powiedzieć że podobna. Jak ty masz ją ustawioną jeśli chodzi o taryfy. Masz u siebie mechaniczna z rekupertorem ?? W przyszłości jak fundusze pozwolą to zakładam panele to wtedy koszty by się pokryły. Lecz nie znam jeszcze tematu dogłębnie bo ustawa weszła w życie 1 stycznia więc troche przedemną, bo słyszałem różne opinie.


A czemu zakładasz,że dziwne ? Zima jak zima,od co najmniej 10 lat są tego typu zimy icon_wink.gif
Dom wg OZC potrzebuje na ogrzewanie 5500kWh dla temperatury wewnatrz 21st.C a utrzymuje 22,5-23st.C a dla cwu zużycie to 4000kWh rocznie.
Taryfy mam 22-6 i 13-15 i całe weekendy i nie zdarzyło się nigdy żeby temp.wewnatrz spadła pon.22,5st.C
PV to dla mnie brzydactwo i oszpecenie dachu i nawet za darmo bym ich nie założył. "Pomecze" się z moimi 3500kWh do końca życia icon_smile.gif
Mam WM z reku.
Link do komentarza
Cytat

A czemu zakładasz,że dziwne ? Zima jak zima,od co najmniej 10 lat są tego typu zimy icon_wink.gif
Dom wg OZC potrzebuje na ogrzewanie 5500kWh dla temperatury wewnatrz 21st.C a utrzymuje 22,5-23st.C a dla cwu zużycie to 4000kWh rocznie.
Taryfy mam 22-6 i 13-15 i całe weekendy i nie zdarzyło się nigdy żeby temp.wewnatrz spadła pon.22,5st.C
PV to dla mnie brzydactwo i oszpecenie dachu i nawet za darmo bym ich nie założył. "Pomecze" się z moimi 3500kWh do końca życia icon_smile.gif
Mam WM z reku.



No zgadza się że ładnie nie wyglądają, dlatego też mam tak dobrze że dom jest ustawiony że zboku będzie wiatka skierowana centralnie na południe której nic nie przysłania w promieniu 400m. Więc Panele były by widoczne od prawej strony gdzie nikt nie jest w stanie dotrzeć. Ewentualnie może z drogi i od przodu budynku widoczny być bok paneli pod warunkiem że będą bardziej wyniesione do góry. Ale zanim to zrobię dobrze poczytam czy aby na pewno się opłaca bo słyszałem że płacą 0,2zł za KWh a inni że 0,75 zł do wielkości paneli 3KW a do 5Kw 0,65, powyżej cena spada ??
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Są także inne firmy,czasem nie warto ograniczać wyboru tylko do dwóch,a przejrzeć i sprawdzić co oferuje dany producent,inna kwestia ze to również sprawa tego jaki budżet posiadamy na ten cel.



Tak, zgadzam się. Warto rozważyć kilka opcji ale polecam zwrócić uwagę na serwis, doświadczenie, referencje.....

Co do budżetu, to apelujemy do inwestorów, by w przypadku nowych budynków zgłaszać się do projektantów już w projektem. wtedy można na wielu elementach mądrze zaoszczędzić, dzięki czemu wspomniane przez ciebie koszty (budżet) stanie się bardziej akceptowalny przez inwestora.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Dnia 16.03.2016 o 20:07, Gość arturo72 napisał:

 


No i zostalas zgodnie z przewidzeniem moim wprowadzona w błąd raz;że z buforem;który jest jedynie "nadinterpretacja" instalatora który jest zbędny dwa że z ceną a trzy sądzę że z zasobnikiem i jego ceną również,cztery z gwarancją :icon_smile:
Zerknij sobie dla ciekawości po ile chodzą t-capy 9kW na allegro,panasy mają również 5 lat gwarancji,ja pod t-capa mam podpięty 300l Galmeta za 1600zl,tylko zasobnik cwu.

Za t-capa 9kW i to 3F z zasobnikiem nie powinien krzyknąć więcej niż 25-27tys.zł po negocjacjach.

 

Gdzie taki ceny kolego?? :D u mnie za kompletną instalację 9kW 32tys z robocizną. Drogo mi się wydaje, ale takie ceny krzyczą w Wlkp...

Link do komentarza

ten "kolega" który to pisał, znany jest/był z tego że różne rzeczy pisał ;)

swego czasu pisał o PC za 16tys, linka nawet podał....firma była z mojego miasta, wystałem zapytanie ofertowe, okazało się, że po podliczeniu szczegółów całość opiewała już na 24tys (chodziło jeśli dobrze Atlantic Extensa 8kw)

Link do komentarza
36 minut temu, aaaa napisał:

ten "kolega" który to pisał, znany jest/był z tego że różne rzeczy pisał ;)

swego czasu pisał o PC za 16tys, linka nawet podał....firma była z mojego miasta, wystałem zapytanie ofertowe, okazało się, że po podliczeniu szczegółów całość opiewała już na 24tys (chodziło jeśli dobrze Atlantic Extensa 8kw)

no to mnie nie pocieszyłeś... czyli ta oferta za 32tys to całkiem normalne ceny, tak?? 

Link do komentarza

nie jestem na bieżąco....trzeba szukać i wysyłać zapytania ofertowe...niekoniecznie do firm z najbliższej okolicy

Trzeba też wiedzieć o co pytać - najlepiej wiedzieć, czego konkretnie się chce i pytać np. o konkretny model z konkretnym zasobnikiem.  Ale trzeba wiedzieć czego się chce...można zacząć od http://cieplowlasciwie.pl/  zeby oszacować, jakiej mocy nam potrzeba, ale najlepiej zlecić zrobienie profesjonalnego OZC (to koszt około 300zł)

jak ja byłem na tym etapie, do wszystkich firm rozesłałem ten sam zestaw danych - wiesz jakie pompy ciepła mi proponowali? od 6kw, poprzez 7,7kw, 9kw,11kw,12kw, 13kw a nawet 15kw (i może jeszcze kilka pomiędzy tym). Zdecydowałem się na 7,7kw i to był idealny wybór - ale miałem to wyliczone i wiedziałem czego chciałem - a wysłane zapytanie, było też formą testu ;)

Link do komentarza

Słuchajcie, przecież to nie jst dobór liniowy, że do 150 m2 to 9 kW a powyżej to już 11-12 kW.

Wydajność cieplna pompy jest znana bo jest w karcie. Zapotrzebowanie budynku na CO jest określane na podstawie audytu. Zapotrzebowanie cwu zależy od zapotrzebowania na rodzinę.

I teraz sprawdzamy czy ta pompa da radę przy najgorszych warunkach jakie mogą się pojawić. Mówię o CO bo tu jest więcej zmiennych.

Jak nie da rady 9kW to dobieramy o "oczko" większą.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Mitsubishi Power i Panasonic to bardzo zbliżone pompy. Mitsubishi będzie się różnic przy wyborze Zubadana. Mam założonych kilkanaście Panasonicow i kilkadziesiąt Mitsubishi, nie ma konieczności dzielenia na lepsze i gorsze. Obecnie większa promocje do końca kwietnia mam na Panasonica - 9 kW to koszt około 28-29 tys. Zależy tez jaki zasobnik wybierzemy, bo diabeł tkwi w szczegółach. Podobnie jak z doborem pompy ciepła-jak słyszę 9 kW na 150 mkw to chciałbym zapytać czy forma ma certyfikaty na f-gazy? Gdyż brzmi to mało profesjonalnie, ale to zawsze wybór inwestora. 

 

Jesli byłaby potrzeba służę pomocą. Cała Polska.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...