Skocz do zawartości

Włącznik do oświetlenia


huhra

Recommended Posts

Witam.
Poszukuje włącznika/wyłącznika do oświetlenia dwuklawiszowego ale który działa na zasadzie gdy się wciśnie przycisk w celu zapalenia oświetlenia wraca do tej samej pozycji a nie jak te standardowe zwykle pozostaje w pozycji włączonej az do ponownego wciśnięcia.
Pod jakim hasłem szukać tego produktu?
Link do komentarza
Gość stach
Przycisk dzwonkowy, jak przestajesz naciskać - rozłącza obwód...
Koledze bardziej chodzi chyba o taki włącznik izostatyczny, który po naciśnięciu włącza obwód, po następnym naciśnięciu rozłącza, czyż nie?
Są dostępne włączniki zbliżeniowe tak działające.
Do czego chcesz zastosować takie cóś icon_wink.gif ?

Dlaczego dwuklawiszowy?
Link do komentarza
Potrzebujesz przekaźnik bistabilny, który współpracuje z przyciskiem/przyciskami dzwonkowymi.
Na rysunku masz taki przekaźnik i trzy wył. dzwonkowe. W pokazanym przypadku sterujesz oświetleniem z trzech różnych punktów, np. na początku korytarza, w środku i na końcu korytarza (możesz każdym z nich zarówno zgasić, jak i zapalić światło).

Link do komentarza
Cytat

Przycisk dzwonkowy, jak przestajesz naciskać - rozłącza obwód...
Koledze bardziej chodzi chyba o taki włącznik izostatyczny, który po naciśnięciu włącza obwód, po następnym naciśnięciu rozłącza, czyż nie?
Są dostępne włączniki zbliżeniowe tak działające.
Do czego chcesz zastosować takie cóś icon_wink.gif ?

Dlaczego dwuklawiszowy?


dzwonkowy to napewno nie jest.

Tak właśnie, po jednym naciśnięciu włącza, po kolejnym rozłącza, za każdym razem wracając do swojej pierwotnej neutralnej pozycji.
Dwuklawiszowy bo dwa obwody, załaczane z 3 róznych miesc. Przy standardowych przyciskach bedzie to marnie wygladac bo kazdy bedzie inaczej przelaczony. A te powracające beda idealne, wiem że takie są bo w pracy mam taką instalacje, do tego włącznika chyba potrzebny jest jeszcze jakiś stycznik w rodzielnicy. Bo po włączeniu słychać cyknięcie w rozdzielni.
Tylko nie wiem pod jakim zapytaniem tego produktu szukać, pod włącznik izostatyczny nie znajduje...
Link do komentarza
Cytat

dzwonkowy to napewno nie jest.

Tak właśnie, po jednym naciśnięciu włącza, po kolejnym rozłącza, za każdym razem wracając do swojej pierwotnej neutralnej pozycji.
Dwuklawiszowy bo dwa obwody, załaczane z 3 róznych miesc. Przy standardowych przyciskach bedzie to marnie wygladac bo kazdy bedzie inaczej przelaczony. A te powracające beda idealne, wiem że takie są bo w pracy mam taką instalacje, do tego włącznika chyba potrzebny jest jeszcze jakiś stycznik w rodzielnicy. Bo po włączeniu słychać cyknięcie w rozdzielni.
Tylko nie wiem pod jakim zapytaniem tego produktu szukać, pod włącznik izostatyczny nie znajduje...



A to nową instalacje robisz czy remont? W rozdzielni to się nazywa przekaźnik bistabilny tak jak pisali, a dokładnie potrzebujesz dwóch przekaźników icon_smile.gif
Link do komentarza
bi ???????
bardziej mnie się widzi monostabilny po podaniu impulsu wraca w pozycję rozłącz

Cytat

Witam.
Poszukuje włącznika/wyłącznika do oświetlenia dwuklawiszowego ale który działa na zasadzie gdy się wciśnie przycisk w celu zapalenia oświetlenia wraca do tej samej pozycji a nie jak te standardowe zwykle pozostaje w pozycji włączonej az do ponownego wciśnięcia.
Pod jakim hasłem szukać tego produktu?


Huhra Ty lepiej napisz co kombinujesz
monostabilny na zasilanie oświetlenia ok ale tylko za centralą jako sterownik-impulsownik jako klasyczny wyłącznik do bani ,
jako schodowy też się nie nada - bez centrali.

doczytałem
obwód z 3 wyłączników przez stycznik załącza obwód lamp
monostabilny znaczy dzwonkowy
Link do komentarza
Cytat

bi ???????
bardziej mnie się widzi monostabilny po podaniu impulsu wraca w pozycję rozłącz


Huhra Ty lepiej napisz co kombinujesz
monostabilny na zasilanie oświetlenia ok ale tylko za centralą jako sterownik-impulsownik jako klasyczny wyłącznik do bani ,
jako schodowy też się nie nada - bez centrali.

doczytałem
obwód z 3 wyłączników przez stycznik załącza obwód lamp
monostabilny znaczy dzwonkowy



Na pewno bistabilny icon_smile.gif monostabilny działa tak samo jak stycznik a tu kolega chce sterować impulsem. Jeden impuls załącz, kolejny wyłącz.
Link do komentarza
Cytat

Na pewno bistabilny icon_smile.gif monostabilny działa tak samo jak stycznik a tu kolega chce sterować impulsem. Jeden impuls załącz, kolejny wyłącz.



po 1
bii to ma być TO
po 2 - impuls to znaczy impuls naciskasz puszczasz i impulsa już nie ma a działanie na przekaźniku jest
impuls to sterowanie które zmusza przekaźnik do działania na przeciwne do obecnego (tak na chłopski rozum).
a wyłącznik bistabilny to zwykły pstryczek elektryczek do oświetlenia
bi znaczy dwu - stabilny czyli w sumie w 2 położeniach jest stabilny w położeniu włącz i wyłącz
czyli Huhra biega dookoła chałupy żeby znaleźć ten co jest włączony jak sobie powłącza inne to się nabiega nim to zgasi.
monostabilny znaczy stabilny tylko w jednej pozycji to najczęściej dzwonkowy choć niekoniecznie musi mieć znaczek dzwonka na klapce
Link do komentarza
Cytat

po 1
bii to ma być TO
po 2 - impuls to znaczy impuls naciskasz puszczasz i impulsa już nie ma a działanie na przekaźniku jest
impuls to sterowanie które zmusza przekaźnik do działania na przeciwne do obecnego (tak na chłopski rozum).
a wyłącznik bistabilny to zwykły pstryczek elektryczek do oświetlenia
bi znaczy dwu - stabilny czyli w sumie w 2 położeniach jest stabilny w położeniu włącz i wyłącz
czyli Huhra biega dookoła chałupy żeby znaleźć ten co jest włączony jak sobie powłącza inne to się nabiega nim to zgasi.
monostabilny znaczy stabilny tylko w jednej pozycji to najczęściej dzwonkowy choć niekoniecznie musi mieć znaczek dzwonka na klapce



Niestety nie ma Pan zielonego pojęcia o tym, co Pan pisze.
Link do komentarza
Cytat

jesteś pewien ???
to przedstaw swoją wersję razem z osprzętem



Może usystematyzuje:

Przekaźnik bistabilny działa na tej zasadzie, że otrzymując "impuls" zmienia swój stan pracy. Czyli 1 impuls załącza, kolejny wyłącza. Natomiast musi być to impuls czyli stan 0-1-0 - brak napięcia, pojawia się napięcie, brak napięcia. Dlatego dajemy łączniki zwierny (nazywany dzwonkowym). Wszystkie łączniki łączymy równolegle i nie ważne za pomocą którego łącznika podamy impuls przekaźnik zmieni swój stan (włącz albo wyłącz).

Przekaźnik monostabilny działa tak, że zmienia stan tylko w momencie działania "impulsu" - czyli jeśli podajemy napięcie przełącza się w stan włączony (upraszczam), natomiast po zaniku napięcia przełącza się znów w stan wyłączony (czyli dokładnie tak samo jak stycznik).

Rozbudowaną wersją przekaźnika bistabilnego jest przekaźnik tzw schodowy albo automat schodowy, w którym powrót do stanu wyłączanie następuje po upływie określonego czasu od zaniku "impulsu".
Link do komentarza
Cytat

Może usystematyzuje:

Przekaźnik bistabilny działa na tej zasadzie, że otrzymując "impuls" zmienia swój stan pracy. Czyli 1 impuls załącza, kolejny wyłącza. Natomiast musi być to impuls czyli stan 0-1-0 - brak napięcia, pojawia się napięcie, brak napięcia. Dlatego dajemy łączniki zwierny (nazywany dzwonkowym). Wszystkie łączniki łączymy równolegle i nie ważne za pomocą którego łącznika podamy impuls przekaźnik zmieni swój stan (włącz albo wyłącz).

Przekaźnik monostabilny działa tak, że zmienia stan tylko w momencie działania "impulsu" - czyli jeśli podajemy napięcie przełącza się w stan włączony (upraszczam), natomiast po zaniku napięcia przełącza się znów w stan wyłączony (czyli dokładnie tak samo jak stycznik).

Rozbudowaną wersją przekaźnika bistabilnego jest przekaźnik tzw schodowy albo automat schodowy, w którym powrót do stanu wyłączanie następuje po upływie określonego czasu od zaniku "impulsu".


no to w zasadzie napisałeś to co ja tylko inaczej
i nawet potwierdziłeś że przekaźnik monostabilny nie zadziała z wyłącznikiem dzwonkowym dla podtrzymania świecenia
natomiast przekaźnik bistabilny z dzwonkowym jak najbardziej natomiast z wyłącznik bistabilny czyli 0 - 1 / włącz / wyłącz nie dość że trzeba będzie przed każdym kolejnym włącz - wyłączać to jeszcze na domiar złego okresowo stałe napięcie na cewce na zdrowie raczej mu nie wyjdzie zdrowie Edytowano przez MTW Orle - osuszanie budynków (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

no to w zasadzie napisałeś to co ja tylko inaczej
i nawet potwierdziłeś że przekaźnik monostabilny nie zadziała z wyłącznikiem dzwonkowym dla podtrzymania świecenia
natomiast przekaźnik bistabilny z dzwonkowym jak najbardziej natomiast z wyłącznik bistabilny czyli 0 - 1 / włącz / wyłącz nie dość że trzeba będzie przed każdym kolejnym włącz - wyłączać to jeszcze na domiar złego okresowo stałe napięcie na cewce na zdrowie raczej mu nie wyjdzie zdrowie



No zwykłego łącznika nie wyobrażam sobie z przekaźnikiem bistabilnym ;) natomiast są łączniki zwierne podwójne, czyli takie jakie potrzebuje autor wątku.
Link do komentarza
a Huhra chce aby wyłączniki wracały do pozycji wyjściowej czyli właśnie zewrzyj puść i stabilne tak same z siebie są tylko w pozycji puść a zewrzyj tylko po dołożeniu działania sił zewnętrznych - i dlatego monostabilne


są i dwu klawiszowe
choćby do podnoszenia opuszczania rolet
tylko poproszę o wyjaśnienie po kiego grzyba
podwójny ????
jak pojedynczy sprawę załatwia
a w wersji "nadwornej" znaczy IP 55 - 67 zdecydowanie ogranicza koszty
Link do komentarza
Cytat

a Huhra chce aby wyłączniki wracały do pozycji wyjściowej czyli właśnie zewrzyj puść i stabilne tak same z siebie są tylko w pozycji puść a zewrzyj tylko po dołożeniu działania sił zewnętrznych - i dlatego monostabilne


są i dwu klawiszowe
choćby do podnoszenia opuszczania rolet
tylko poproszę o wyjaśnienie po kiego grzyba
podwójny ????
jak pojedynczy sprawę załatwia
a w wersji "nadwornej" znaczy IP 55 - 67 zdecydowanie ogranicza koszty



Niestety mylą się Panu pojęcia - mono i bi stabilne to są przekaźniki. Nie ma to nic wspólnego z łącznikiem.
Takie cudo właśnie nazywa się łącznikiem zwiernym czyli dzwonkowym. Naciskami i jak puszczamy to wraca do poprzedniej pozycji.
Link do komentarza
Cytat

Niestety mylą się Panu pojęcia - mono i bi stabilne to są przekaźniki. Nie ma to nic wspólnego z łącznikiem.
Takie cudo właśnie nazywa się łącznikiem zwiernym czyli dzwonkowym. Naciskami i jak puszczamy to wraca do poprzedniej pozycji.



sprawdź
znalazłeś mam powklejać innych producentów
zwierny i monostabilny to jest dokładnie to samo

Huhra nie chce mi się szukać tematu wałkowanego z układaniem przewodów - wpisz jak masz je położone Edytowano przez MTW Orle - osuszanie budynków (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

bi ???????
bardziej mnie się widzi monostabilny po podaniu impulsu wraca w pozycję rozłącz


Szponiasty, na pewno bistabilny. Działa z przyciskami dzwonkowymi, jak na wcześniej załączonym schemacie ideowym.



Cytat

tylko poproszę o wyjaśnienie po kiego grzyba
podwójny ????



Jeśli z jednego miejsca chcesz sterować oświetleniem w oddzielonych od siebie obwodach.

Przykład: w długim korytarzu jest 10 lamp sufitowych, a Ty chcesz jednym klawiszem włączać co drugą, bo uznałeś, że na co dzień nie potrzebujesz odpalać całości. Drugi klawisz używasz, kiedy chcesz doświetlić pełną mocą.

Link do komentarza
Leszek przekaźnik tak
ale nie wyłącznik
przeczytaj tekst jeszcze raz z odnośnikami

dobra przepraszam odpłynąłem

znaczy zbrakło mi zrozumienia tekstu że wszyscy piszą o przekaźnikach :P
no to co my się tu produkujemy z poprawianiem czegoś co poprawek nie wymaga ?

przy rozumieniu że wyłączniki mają być bi
to porażka mi wyszła w założeniu Edytowano przez MTW Orle - osuszanie budynków (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...