Skocz do zawartości

Badanie gruntu przed budową


zmstr

Recommended Posts

W oczekiwaniu na pozwolenie na budowę naszła mnie jeszcze jedna wątpliwość, a mianowicie co jest pod wierzchnią warstwą gruntu. Na wiosce, gdzie będę się budował, przed wojną i po wojnie popularne było wśród miejscowych kopanie tzw. "lochów", z których wybierano materiał na budowę - wapień. Cała wieś się tak budowała, potem wejścia zasypywano i zapominano o tym, co ludzie mają pod podwórkami. Lata obciążeń nad pustymi przestrzeniami zrobiły swoje i od kilkunastu lat, co jakiś czas otwierają się nowe jamy, które potem właściciele posesji muszą zasypywać. Gdy zajrzy się w niektóre świeże otwory, to objętość takiego lochu przeraża, bo jest ogromny. I właśnie dlatego mam lekkie obawy pokroju "a co będzie, jak się wybuduję, a pod spodem był loch i pęknie mi dom, albo co gorsza stanie się jakaś tragedia?". W jaki sposób można zbadać grunt i kogo do tego wynająć? Musi być georadar, czy są jakieś inne metody?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Mój narzeczony jeszcze przed zakupem działki robił odwierty, bo nie chciał się władować na "niewiadomoco", bo tam, gdzie on kupił grunt występują czasem tereny osuwiskowe. Tak czy inaczej odwierty wyszły okej, na 3 albo 4 metrach wyszła woda w jednym miejscu, ale nie będzie to z niczym kolidować, dlatego na Twoim miejscu postarałabym się o te odwierty jak najszybciej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...