Skocz do zawartości

Podbitka - drewno/plastik/blacha?


Recommended Posts

No właśnie jak w temacie. Jakie są opcje poza estetycznymi które przemawiałyby bardziej na korzyść którejś z opcji: drewno/plastik/blacha? Zakładam, że w dzisiejszych czasach to plastik w kolorze drewnopodobnym nie wypłowieje za chwilę zwłaszcza, że narażony jakoś wybitnie nie będzie na słońce (w końcu będzie pod dachem icon_smile.gif ).
Napiszcie jakieś plus i minusy konkretnych rozwiązań bo właśnie skrobię się po głowie którą opcję wybrać.
Link do komentarza
Oprócz cech materiału, warto też wziąć pod uwagę to, żeby podbitka pasowała do stylistyki budynku. To oczywiście rzecz gustu, ale wg mnie drewno najlepiej prezentuje się pod dachami pokrytymi dachówką. Jego wadą jest to, że wymaga regularnej konserwacji. Zamiast niego można zastosować panele z materiałów drewnopochodnych, które też wymagają odnowienia, ale dużo rzadziej. Z kolei PVC nie wymaga konserwacji - w razie potrzeby taką podbitkę można umyć. Natomiast aluminium czy stal (bardzo trwałe) najlepiej pasują chyba do nowocześniejszej architektury.
Link do komentarza
Gość Razmes

Co do blach w kolorze drewnopodobnym nie wypowiem się. Montuje je się na podobnym stelażu co PVC. Dochodzą ręcznie gięte obróbki J na ścianę. Co do trwałości - chyba dość krótko są na rynku by to oceniać.
Sam montowałbym PVC u siebie, jeżeli potrzebujesz czegoś imitującego drewno.
Link do komentarza
Gość Razmes
icon_lol.gif
Cytat

Dobra na 99% zdecydowałem się na blachę.

Podpowiedzcie chociaż jakieś dobre lampki/oczka świetlne w podbitkę.



A blachę zamawiasz z gotową perforacją? Tylko nie montuj z pełnej i nie wstawiaj kratek pvc...
Link do komentarza
Gość arturo72
Zdecydowałem się na podbitke z PCV pod kolor okien.
Tanio szybko i przyjemnie bo robiłem sam.
Po 3 latach nie zauważyłem niczego złego czyli jestem zadowolony w dalszym ciągu icon_smile.gif

Oczywiście podbitka jest zaopatrzona w oczka halogenowe z żarówkami led. Najtańsze oczka z LM i najtańsze zaroweczki led. Wytrzymują ok.1,5 roku palone non stop po zmierzchu.

Ot co icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Oczywiście podbitka jest zaopatrzona w oczka halogenowe z żarówkami led. Najtańsze oczka z LM i najtańsze zaroweczki led. Wytrzymują ok.1,5 roku palone non stop po zmierzchu.


Właśnie zanabyłem drogą kupna oprawki + żarówki + porcelanki. Teraz muszę jeszcze dokupić czujnik ruchu 360stopni i czuły na jakieś 12metrów. Z moich poszukiwań wynika, że taki: OR-CR-203 spełnia te wymagania. A i musi być czarny...
Nie chcę ażeby mi się świeciło od zmierzchu do świtu - to nie w moim stylu.... A i nie jakoś wybitnie o oszczędność chodzi bo ja raptem 3 lampki mieć będę tylko o to, że ja jestem na zadupiu i lubię to zadupie....

P.S. Dla innych którzy temat wertować kiedyś będą to moja decyzja na blachę spowodowana była:
- drewno nie bo droższe od blachy i raz na jakiś czas trzeba impregnować/malować;
- plastik nie bo podobno blednie (ja nie do końca wierzę ale zasłyszana opinia), i podobno skrzypi

Do tego blachą zrobi mi za nieduże pieniądze gość który kładł mi dach a dla mnie to ważne bo jestem jakby po wypadku i podbitki już sam nie położę.......
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Właśnie zanabyłem drogą kupna oprawki + żarówki + porcelanki. Teraz muszę jeszcze dokupić czujnik ruchu 360stopni i czuły na jakieś 12metrów. Z moich poszukiwań wynika, że taki: OR-CR-203 spełnia te wymagania. A i musi być czarny...
Nie chcę ażeby mi się świeciło od zmierzchu do świtu - to nie w moim stylu.... A i nie jakoś wybitnie o oszczędność chodzi bo ja raptem 3 lampki mieć będę tylko o to, że ja jestem na zadupiu i lubię to zadupie....

P.S. Dla innych którzy temat wertować kiedyś będą to moja decyzja na blachę spowodowana była:
- drewno nie bo droższe od blachy i raz na jakiś czas trzeba impregnować/malować;
- plastik nie bo podobno blednie (ja nie do końca wierzę ale zasłyszana opinia), i podobno skrzypi

Do tego blachą zrobi mi za nieduże pieniądze gość który kładł mi dach a dla mnie to ważne bo jestem jakby po wypadku i podbitki już sam nie położę.......



Blednie nastawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. I tez nie każda, bo w sprzedaży znajduje się również taka powlekana specjalną folią.
To perforacja jaka? Wycinana na etapie produkcji w blaszce czy wkładane pvc?
Link do komentarza
Cytat

To perforacja jaka? Wycinana na etapie produkcji w blaszce czy wkładane pvc?


Nie PVC. Ale na resztę pytań odpowiem po weekendzie bo wszystko przez fon załatwiane i szczegółów nie znam.... A w razie stwierdzeń typu: "to nie wiesz co kupujesz" - odpowiadam: Mam zaufanie do zarówno wykonawcy jak i sprzedawcy, nie jest to nieznany mi sklep i wykonawca. Znaczy mówiąc kolokwialnie w chu$%a mnie nie zrobią.....
Link do komentarza
Gość mhtyl
Nie ładuj się w blachę, bierz drewno albo tworzywo. Dach nie masz idealnie prosty i blacha tak się nie podda, drewno albo tworzywo dotniesz do równego, a co najważniejsze drewno czy tworzywom nie pracuje tak jak blacha.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Wydaje mi się, że drewno będzie najlepszym rozwiązaniem, choć wiadomo, że jest to rozwiązanie najdroższe. Jednak jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami, to nie ukrywam, że drewno jest materiałem najlepszym.
Każdy kogo znam, myśli podobnie.


Łoj.. temat podbitki zamknąłem jakoś w kwietniu.... Dlaczego wybrałem blachę to pisałem wyżej. A drewno wcale nie jest najdroższym rozwiązaniem. I widzisz - każda sroczka swój ogon chwali - ja bym tam drewna tak bardzo nie wywyższał. Niestety jest to może i najładniejsze (rzecz gustu) ale z drugiej strony dom jest do mieszkania i wolę nie tracić czasu na impregnowanie/malowanie raz na kilka lat.

P.S. dachówkę mam grafitową (nie taką jak na aviatarze icon_smile.gif ) - blacha trapezowa także w grafitowym kolorze. Może już się opatrzyłem ale nie bardzo by mi pasowało drewno do ciemnej dachówki - ale to moja prywatna opinia. Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
No ja wybrałem drewno, ale akurat lubię te zajęcia typu impregnacja, ogólnie sporo impregnatu idzie na to (do wszystkiego używam bezbarwnego vidaronu) i starałem się cały dom jak najbardziej drewnem wyposażyć, w tym właśnie podbitkę. Ale impregnuję różnie, np. altankę wiem, że muszę pomalować w lata nieparzyste, tak samo podbitkę, ale są rzeczy, które smaruje w innym czasie. Tak sobie to jakoś zapamiętałem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...