Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ustawa o obrocie ziemią obniży wartość domów?


sepoy

Recommended Posts

Ziemia rolna będzie przede wszystkim uprawiana przez rolników, będzie produkcja rolna. Spekulanci ograniczą swoją działalność, a być może nawet wyeliminowana zostanie ta spekulacyjna sprzedaż i handle ziemią - mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
A co z właścicielem domu, który wybudowali się na działce rolnej i zechce sprzedać dom? Czy nabywcą będzie mógł być tylko rolnik? Czy domów z ziemią nie będą mogły dziedziczyć po rodzicach dzieci z miast?

Teściowie w niedalekiej przyszłości zamierzali sprzedać dom na wsi i przenieść się do miasta. Do tej pory dużą wartość domu stanowiła jego lokalizacja, gdyż znajduje się w niedużej odległości 20km od miasta wojewódzkiego i dwóch miast powiatowych. Wartość oczywiście dla ludzi z miasta, którzy mieli zamiar wybudować się lub kupić dom na wsi, a pracować w mieście.

Teraz naprędce wystawili na sprzedaż dom z działką rolną 2 hektary i zastanawiają się co będzie jak nikt domu nie kupi. Dom ma 10 lat, jest w miarę nowoczesny i żaden rolnik z sąsiedztwa za "godziwą cenę" go nie kupi.

Link to postu
Niestety, będą do tyłu. jesli pogłoski o treści ustawy się potwierdzą. Jeszcze gorzej będą mieli ci, którzy mają kredyt do spłacenia zabezpieczony hipoteka. Cena działek, a więc i wartość całości spadnie znacznie i banki mogą zażądać zwiększenia zabezpieczenia. Niestety, przypomina to ochronę polskich sklepikarzy. Dostaną w doopę dwukrotnie i jeszcze dopłacą do tego w tej ustawie anty zagranicznym sieciom.

Dzieci będą mogły dziedziczyć tylko, jesli będą samodzielnie (bez możliwości wydzierżawienia) prowadzić gospodarstwo rolne przynajmniej przez 10 lat. Takie są ząłożenia do ustawy o których czytałem, sam jej nie znam.
  • Lubię to 1
Link to postu
Orientuje się ktoś, czy można by podzielić taką działkę geodezyjnie, wyodrębnić część z domem i przekształcić ją na działkę budowlaną, a działkę rolną sprzedać osobno?

Podobną operację można przeprowadzić w oparciu o obowiązujące przepisy (tzn. jest dla niej określona ścieżka) czy wymaga ona dodatkowych zezwoleń?
Link to postu
A tu komentarz
Odwiedź moją stronę

Cytat

Orientuje się ktoś, czy można by podzielić taką działkę geodezyjnie, wyodrębnić część z domem i przekształcić ją na działkę budowlaną, a działkę rolną sprzedać osobno?

Podobną operację można przeprowadzić w oparciu o obowiązujące przepisy (tzn. jest dla niej określona ścieżka) czy wymaga ona dodatkowych zezwoleń?Wyluzuj. I tak już nie zdążysz do 1 maja.
Link to postu
  • 8 miesiące temu...
Ustawa weszła w życie. Tak wygląda "dobra zmiana" wg PIS.
A propos działki rolnej teściów, o której pisałem lutym. Działkę udało im się jednak się podzielić, część rolną sprzedać rolnikowi z sąsiedztwa za symboliczną złotówkę, a część z domem sprzedali już godziwie icon_biggrin.gif
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...