Skocz do zawartości

Typ działki


przemty

Recommended Posts

Cytat

Witam.
Czy działka która przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne może być w III klasie gruntu ?.

Może być i I, ale zmiana przeznaczenia (dla I - III) nastąpiła w MPZP za zgodą ministra (dot. MPZP i WZiZT)

Czy takie działki to są już w słabszych klasach?

W klasach innych niż I - III "odrolnić" może także WZiZT.


I druga sprawa.
Czy dla działki rolnej w IV klasie też trzeba być rolnikiem aby móc na niej postawić dom jednorodzinny i czy trzeba odralniać?

Rolnikiem trzeba być tylko i wyłącznie wtedy, kiedy budowa jest na zasadach zabudowy zagrodowej, wtedy klasa ziemi jest nieistotna i ziemia pozostaje (w całości) dalej rolna.


Link do komentarza
Gmina nie ma aktualnego MPZP.
Czyli jak w WZ (które zostały wydane obecnemu właścicielowi) działka jest przeznaczona pod zabudowę jednorodzinna to bez względu na klasę ziemi (przykladowo II lub III) można na niej "normalnym trybem" czyli np nie będąc rolnikiem postawić na niej dom ?.

A czy we wniosku o WZ trzeba pisać coś o odrolnieniu, tzn np mamy IV klasę gruntu i urząd wydając WZ z automatu sam odralnia czy na nasz specjalny wniosek ?

Link do komentarza
Narazie nie wiem bo mam do rozważenia kilka działek bo z działką którą obecnie mam temat nie wypalił i muszę coś znaleźć. I chcę już znaleźć działkę, która nie będzie wymagała żonglerki przepisami i zgodami i pozowli na szybkie przeprowadzenia procesu administracyjnego przed budową.

Stąd moje pytania.
Link do komentarza
Zasada jest prosta - nie kupuje się działki pod budowę, która nie jest budowlana.

Czy jest budowlana, czyli z prawem do budowy, wynika z:
- ewidencji gruntów, albo
- aktualnego (z jednym wyjatkiem) MPZP, albo
- ważnej decyzji o WZiZT.

W każdym innym przypadku jest to ryzykowne, bo może się okazać, że na kupionej działce, możemy postawić tylko ogrodzenie. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Czyli jeżeli obecny właściciel ma wydane WZiZT i według nich można na tej działce budować dom jednorodzinny to chyba po kupnie nie będzie żadnych komplikacji ?

Mam działkę przekazaną kilka lat temu w darowiźnie ale w miedzy czasie powstały mapy powodziowe, bardziej zaczęto respektować ochronę powodziową i działka cała jest zalewowa. RZGW nie zgodziło się na zwolnienie z zakazu i kicha. Trzeba szukać czegoś innego.
Link do komentarza
Czyli tak; jeżeli działka ma wydane już WZ korzystne pod względem budowy domu to przy kupnie należy zrobić cesję.
Natomiast jak nie ma WZ to przed kupnem występujemy o warunki.
Jeżeli w obu przypadkach warunki są korzystne dla nas to nie ma znaczenia jaką klasę ma grunt bo ewentualnie będzie go trzeba tylko odrolnić - najważniejsze aby WZ dopuszczało budowę domu na tej działce.

Dobrze zrozumiałem ?
Link do komentarza
Zależy jaką klasę ziemia posiada. Znajomy płacił za odrolnienie podajże niecałych 2 arów z działki o pow. 10 ar, dokładnie nie pamiętam ale dość dużo zapłacił.
Przeważnie jest tak, że działki przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną mają status jako ziemia orna przeznaczona pod zabudowę a działką budowlaną stają się z chwilą załatwienie PnB.
Link do komentarza
A teraz idziemy na drugi koniec kija.
Kupno działki rolnej w III klasie, odrolnienie wiadomo czasochłonne i kosztowne. Ale rolnik może na niej bez kłopotu postawić zagrodę.
Czy aby stać się rolnikiem wystarczy wykształcenie wyższe i ponad 1 ha przeliczeniowy gruntów rolnych w dzierżawie ?
Link do komentarza
Cytat

A teraz idziemy na drugi koniec kija.
Kupno działki rolnej w III klasie, odrolnienie wiadomo czasochłonne i kosztowne. Ale rolnik może na niej bez kłopotu postawić zagrodę.
Czy aby stać się rolnikiem wystarczy wykształcenie wyższe i ponad 1 ha przeliczeniowy gruntów rolnych w dzierżawie ?



Słuchaj, to wszystko psu na budę. Zanim ty się zbierzesz i coś załatwisz, to zostanie uchwalona nowa ustawa o ochronie ziemi rolnej, a wtedy za świętego Medarda niczego na takiej działce nie postawisz, dopóki PiS bedzie u władzy. Dlatego lepiej rozgladaj się za działką budowlaną i nie trać czasu.
Link do komentarza
Owszem ale nie jest problemem samo zdobycie kwalifikacji rolniczych, postawienie zagrody bez odralniania.
Problem pojawi się pewnie gdy nie będziemy chcieli być już rolnikiem i będzie trzeba odrolnić grunt pod domem.Dodatkowo nie wiadomo co przyniesie nowa ustawa. I tego obawiam się.
Link do komentarza
Nie masz racji.

Sprawdź jak dzisiaj wygląda sprawa rolnika ustawowego (a projekt noweli, w zasadzie niczego nie zmienia), czyli takiego który może budować na zasadzie zabudowy zagrodowej - same kwalifikacje rolnicze nie wystarczą.

I przy zabudowie zagrodowej nic się nie "odralnia" - cała ziemia (nawet pod budynkiem) jest dalej rolna.


Ps. A nowela dotyczy obrotem ziemi, a nie zasad budowania.

I dotyczy gruntów powyżej 1 ha.
Link do komentarza
Z każdą odpowiedzią coraz więcej wyjaśnia się.
Czyli faktycznie największy problem będzie nie z tym co myślałem a problemem będzie samo zdobycie "tytułu" rolnika.

Z tego co znalazłem to aby być rolnikiem:

Cytat

Za rolnika indywidualnego, uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje olnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

1. Uważa się, że osoba fizyczna:

1) osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:

a) pracuje w tym gospodarstwie,

b) podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie;

2) posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:

a) wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe lub

b) tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej
i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub

c) wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze
i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub

d) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy
w rolnictwie.

2. Za staż pracy, o którym mowa w ust. 2, uznaje się okres, w którym osoba fizyczna:

1) podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub

2) prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub

3) była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy
o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub

4) wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej
w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub

5) odbyła staż, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.



Czyli w sumie dla osoby, która nie pracowała w rolnictwie temat nie do przeskoczenia. Dobrze myślę?
Link do komentarza
Cytat

jak będzie to zabudowa do 500m2 - koszt wynosi 0zł, a "odrolnienie" części zabudowanej nastąpi z urzędu, tak jak z urzędu nastąpi naliczanie podatku od nieruchomości za część zabudowaną.

Ps. 1ha użytków rolnych, a nie 1ha przeliczeniowy.



Nie całkiem tak jak piszesz, bo w świetle projektu ustawy nie bedzie można tego sprzedać każdemu chętnemu i w dodatku dopiero po 10 latach, poza tym Agencja bedzie miała prawo pierwokupu po ustalonej przez siebie cenie. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Albo działki rolnej z aktualnymi WZiZT - o czym od początku piszę icon_cool.gif



A no tak, o tym wiem.
Dzisiejsze tyczyło się działek bez WZiZT.

I pewnie tylko takich działek (z WZiZT)będę szukał bo są one - przynajmniej w mojej okolicy- poza obszarami ściśle zabudowanymi no i przez to ich ceny są dla mnie bardziej do przełknięcia. Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Widzę, że coś się pojawia, coś znika icon_smile.gif
To jak to będzie ze sprzedażą jak wejdą nowe przepisy, jeżeli będę chciał sprzedać posiadane obecnie 22 ary gruntów rolnych to będę mógł to sprzedać czy nie?

Bo nie wiem czy mam się śpieszyć, ze sprzedażą - bo i tak sprzedać chcę- czy mogę spokojnie czekać...
Link do komentarza
Cytat

Bo nie wiem czy mam się śpieszyć, ze sprzedażą - bo i tak sprzedać chcę- czy mogę spokojnie czekać...



Słuchaj, nie jestem ministrem rolnictwa ani nawet posłem, wiem tyle, co poczytałem, Tobie dałem linki i też poczytałeś... Jakie wnioski wyciagasz? Przecież ja nie wiem niczego więcej! I nie wiem, czy ktoś wie. Założenia przyjęte, a ile będzie zmian w projekcie... Nie wiem nawet, czy Pan Bóg wie co Kaczor jutro powie.
Link do komentarza
Znalazłem działkę ale mam pytania w jej temacie.
Działka w ogłoszeniu jest ponoć budowlana ale niczym zacznę wszystko wyjaśniać - jej stan prawny- chcę wiedzieć kilka rzeczy, czy wogóle warto to zaczynać.
Działka ulokowana jest przy drodze powiatowej.
Czy dużym utrudnieniem w uzyskaniu pozwoleń jest jeżeli działka, przynajmniej fizycznie(nie wiem jak na mapach) nie posiada zjazdu z drogi - choć jego wykonanie to tylko postawienie "mostka" ?
Chciałbym także dowiedzieć się czy przesunięcie domu w stronę granicy zależne jest tylko od uzyskania zgody sąsiada ?
Działka ma taką szerokość, że dom według przepisów zmieści się (na styk) ale jeżeli decydowałbym się na tą działkę to wolałbym aby z jednej strony domu było więcej niż tylko 4 metry pomiędzy domem a granicą i stąd pytania o zbliżenie się do granicy. Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeszcze o dwie rzeczy chciałbym zapytać.

Jest działka ale w III klasie gruntu, bez WZiZT i MPZP. Sąsiednia działka jest zabudowana budynkiem mieszkalnym i gospodarczym, 3 działki dalej też są budynki w obie strony. Czy może to być jakiś atut dla działki z III klasą gruntu- czy raczej też nie ma co sobie zawracać nią głowy bo nie będzie szansy (nie będąc rolnikiem) postawić domu?

Czy dalej obowiązuje fakt, że o WZiZT można wystąpić nie będąc właścicielem danej działki?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Jeżeli działka nie ma dojazdu nie może byc budowlaną.
O przesunięciu domu bliżej granicy nie decyduje sąsiad tylko urząd.
Jeżeli działka ma III klasę to podejrzewam, że za odrolnienie zapłacisz więcej niż cała działka jest warta, a po drugie możesz czekać lata zanim zostanie ona odrolniona.
O WZiZT możesz wystąpić nie będąc właścicielem, jest to oczywista oczywistość.
Link do komentarza
Działka dolega do drogi ale nie ma zaplanowanego z niej zjazdu. Przy występowaniu o pozwolenie nie można złożyć też o wydanie pozwolenia na budowę zjazdu ?
Ale odrolnić chyba można tylko część zagospodarowaną i do 500 m2 nie płacimy. Dopiero powyżej tego płacimy. Znalazłem koszty odrolnienia dla przykładu klsaIIIb - 262 000 za hektar i płaci się to co roku przez 10 lat. Czyli o ile dobrze rozumiem to co roku za każdy ar ponad 5 ar trzeba płacić po 262 zł. Dobrze to liczę?

W sumie to najważniejsze jest spełnienie wszystkich warunków do wydania WZiZT:
Cytat

Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;



A jeżęli się załapiemy to trzeba też spełnić warunki do odrolnienia

Cytat

Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki:
1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;
2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782, z późn. zm.3));
3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 460, 774 i 870);
4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

Link do komentarza
Znalazłem gdzieś takie info, że jak chcemy "szybko" dowiedzieć się czy działka, którą chcemy kupić (w III klasie) ma możliwość uzyskania WZiZT to najlepiej wysłać pisemko do gminy z takim zapytaniem.
Co o tym sądzicie, miał ktoś do czynienia z takim zapytaniem?
Link do komentarza
Gość mhtyl
Przecież tu jest wałkowane w kółko jedno i to samo.
Idź najpierw do gminy. Tego czego dowiesz się w gminie opiszesz tu na forum i wtedy można będzie ciągnąć dyskusję.
Przecież napisałem, że jak działka nie będzie miała drogi dojazdowej (w tym również i jak nazwałeś zjazdu) nie może być działka budowlaną, ale o tym i o innych nurtujących Cie pytaniach odpowiedzą WZiZT oraz info od urzędnika z gminy.
Link do komentarza
1. Zwracam uwagę na cytowany art.61.1.4. (ustawa o planowaniu.....) a w nim na zapis: "teren nie wymaga zgody .........."

2. W cytowanym art.7.2a.1 (ustawa o ochronie gruntów rolnych....) jest zapis o "obszarze zwartej zabudowy...."

czyli zgodnie z art.4. 29 i 30 :

Cytat

29) zwartej zabudowie – rozumie się przez to zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków
o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków
nie przekracza 100 m;

30) obszarze zwartej zabudowy – rozumie się przez to obszar wyznaczony przez obwiednię prowadzoną
w odległości 50 m od zewnętrznych krawędzi skrajnych budynków tworzących zwartą zabudowę lub po zewnętrznych
granicach działek, na których położone są te budynki, jeśli ich odległość od tych granic jest mniejsza
niż 50 m.



3. Owe warunki trzeba spełnić w 100% - nie ma od nich odstępstw.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...