Skocz do zawartości

Budowa wiaty przysciennej


Recommended Posts

Czyli, jak wszystko dobrze zrozumiałem wiate moge postawic w dowolnym miejscu na dzialce, czy to w granicy czy polaczyc z isniejacym budynkiem i nie potrzebuje nawet tego zglaszac? Jesli pod taka wiate postawie samochod i zabuduje z dwuch stron scianami, czy nadal beda obowiazywac te same przepisy, czy to juz bedzie inna budowla?
Link do komentarza
Cytat

Jesli pod taka wiate postawie samochod i zabuduje z dwuch stron scianami, czy nadal beda obowiazywac te same przepisy, czy to juz bedzie inna budowla?



Dalej to będzie wiata, ale (teoretycznie) urząd może to potraktować jako "zadaszone miejsce postojowe samochodów osobowych", a w takim przypadku, obowiązuje odległość nie mniejsza jak 3m od granicy działki budowlanej i nie mniejsza jak 7m, od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi (patrz Rozporządzenie w sprawie WT......§ 19.).
Link do komentarza
Podepnę się pod temat.
A co w przypadku kiedy dom stoi 5m od granicy, a plan mam taki aby w okolicy granicy wbić ze dwa/trzy pale i rozciągnąć plandekę pomiędzy nimi a ścianą domu. Używałbym tego właśnie jako miejsce postojowe dla auta. Czy dalej w/w przepisy negują tę możliwość?
Link do komentarza
Są dwie sprawy:

1. Pozwolenie na budowę, zgłoszenie, w przypadku wiat (do 50m2, do 2 szt na każde 1000m2 działki), namiotów, baldachimów, na działkach budowlanych przeznaczonych (lub zabudowanych) budynkiem mieszkalnym - nie jest wymagane.
Nie ma tez żadnych ograniczeń co do ich usytuowania na tych działkach.

Teoretycznie urzędnik może "zakwalifikować" namiot i baldachim jako wiatę (dot. maksymalnej wielkości, czyli do 50m2)..


2. Problemem jest to do czego wiata służy, czyli co w niej jest "przechowywane".

O miejscu postojowym pisałem wyżej, ale są też przepisy budowlane, dot. składowania odpadów (2m od granicy i 3m od okien - dla budynków jednorodzinnych).

Są też przepisy p.poż, zabraniające składowania materiałów palnych w odległości mniejszej niż 4m od granicy, oraz zabraniające garażowania samochodów w obiektach nie przeznaczonych do takiego celu - chyba, że bak jest opróżniony, a akumulator na stałe odłączony.

dopisałem:

w nawiasie podkreślone. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Czyli teoretycznie mogę takowy "namiot" zrobić ale oficjalnie ani węgla/drewna (bliżej niż 2m od granicy) ani auta tam trzymać nie mogę. Dobrze zrozumiałem?

Oczywiście teoretycznie bo przecież niejednokrotnie widzimy auta zaparkowane na wcisk pomiędzy granicą a ścianą budynku.....
Link do komentarza
To tylko zależy od znajomości przepisów przez sąsiada, oraz jego "predyspozycji" do pisania "uprzejmie donoszę". icon_lol.gif

Natomiast całkiem poważnie - w przypadku kiedy na sąsiedniej działce jest dom z oknami, a ich odległość od "miejsca postojowego" jest mniejsza jak 7m, zalecałbym, "wyjątkową" ostrożność w testowaniu "dobroci" sąsiada.



dopisałem:

Ps. A co grozi jeśli urząd, albo straż pożarna dostanie donos ?

Zlikwidowanie tego co jest "przechowywane" niezgodnie z przepisami i ewentualnie mandat - nijak nie będzie się to wiązało z "nakazem" usunięcia, bądź jakiejkolwiek innej procedury budowlanej dotyczącej wiaty jako takiej. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...