Skocz do zawartości

Klimatyzacja w mieszkaniu


Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników, jako że jest to mój pierwszy wpis no forum prosiłbym o wyrozumiałość.

Moje pytanie odnosi się do klimatyzacji w mieszkaniu. Otóż w tym roku planuje, jak tylko podniesie się nieco temperatura, zamontować klimatyzacje. Nigdy nie miałem styczności z klimatyzowaniem w mieszkaniu i przystosowaniu użytkowanego już mieszkania do klimatyzacji. Chciałbym klimatyzację zamontować w salonie, gdyż wystawiony jest na południe i w lato potrafi być tam naprawdę gorąco lecz chciałbym również obniżyć temperaturę w całym mieszkaniu. Pytanie moje brzmi czy wystarczy jeden wymiennik ciepła w samym salonie czy przydałoby się zamontować w innym pomieszczeniu, żeby to miało jakikolwiek sens w myśli o chłodzeniu całego mieszkania. Jakie marki i jak mocny klimatyzator polecalibyście do mieszkania ok 80m2 ?
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich użytkowników, jako że jest to mój pierwszy wpis no forum prosiłbym o wyrozumiałość.

Moje pytanie odnosi się do klimatyzacji w mieszkaniu. Otóż w tym roku planuje, jak tylko podniesie się nieco temperatura, zamontować klimatyzacje. Nigdy nie miałem styczności z klimatyzowaniem w mieszkaniu i przystosowaniu użytkowanego już mieszkania do klimatyzacji. Chciałbym klimatyzację zamontować w salonie, gdyż wystawiony jest na południe i w lato potrafi być tam naprawdę gorąco lecz chciałbym również obniżyć temperaturę w całym mieszkaniu. Pytanie moje brzmi czy wystarczy jeden wymiennik ciepła w samym salonie czy przydałoby się zamontować w innym pomieszczeniu, żeby to miało jakikolwiek sens w myśli o chłodzeniu całego mieszkania. Jakie marki i jak mocny klimatyzator polecalibyście do mieszkania ok 80m2 ?



To zalezy od wydajności jednostki. Co w prostej linii prowadzi do czasu , w którym wychłodzisz kubaturę do temperatury dla Ciebie komfortowej.
Link do komentarza
Jeśli klimatyzacji będziesz używał tylko w lato podczas upałów (takich dni w roku jest naprawdę mało) to może lepiej pomyśl nad zakupem przenośnego klimatyzatora, który będziesz mógł przestawiać miedzy pokojami i nie wymaga on remontu związanego z montażem "stacjonarnego" klimatyzatora. Warto też zamiast klimatyzacji, która generuje dodatkowe koszty podczas eksploatacji rozważyć montaż zewnętrznych rolet okiennych, które oprócz izolowania pomieszczenia od promieni słonecznych i nadmiernego nagrzewania dają również dodatkową ochronę mieszkania przed włamaniem.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli klimatyzacji będziesz używał tylko w lato podczas upałów (takich dni w roku jest naprawdę mało) to może lepiej pomyśl nad zakupem przenośnego klimatyzatora, który będziesz mógł przestawiać miedzy pokojami i nie wymaga on remontu związanego z montażem "stacjonarnego" klimatyzatora. Warto też zamiast klimatyzacji, która generuje dodatkowe koszty podczas eksploatacji rozważyć montaż zewnętrznych rolet okiennych, które oprócz izolowania pomieszczenia od promieni słonecznych i nadmiernego nagrzewania dają również dodatkową ochronę mieszkania przed włamaniem.



Tak z doświadczenia - używałem kiedyś takie "cudo" i możliwe, że nie był to produkt z górnej półki ale drugi raz bym się nie zdecydował.

Możliwe jednak, że mam złe doświadczenia.
Link do komentarza
Cytat

Moje pytanie odnosi się do klimatyzacji w mieszkaniu.



Nic nie piszesz o lokalizacji Twojego mieszkania -można się domyślać, ze jest ono w bloku...
Jeśli masz zamiar zakupić i montować w lecie - zapłacisz na pewno nieco drożej niż teraz.

A używanie przenośnego klimatyzatora wiąże się z przemyśleniem, gdzie i którędy wyprowadzić rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz pomieszczeń.
Link do komentarza
Cytat

Nic nie piszesz o lokalizacji Twojego mieszkania -można się domyślać, ze jest ono w bloku...
Jeśli masz zamiar zakupić i montować w lecie - zapłacisz na pewno nieco drożej niż teraz.

A używanie przenośnego klimatyzatora wiąże się z przemyśleniem, gdzie i którędy wyprowadzić rurę odprowadzającą ciepłe powietrze na zewnątrz pomieszczeń.



Właśnie, właśnie. Rura SPIRO w ścianie wygląda mało estetycznie i urządzenie przenośne staje się raczej mało użyteczne.
Link do komentarza
Temperatura jaka byłaby dla mnie komfortowa to ok 21*C w dzień i ok 19*C w nocy dla lepszego komfortu podczas snu.


@stach

Zgada się, mieszkanie mieści się w bloku. Przenośny klimatyzator odpada ze względu na rurę odprowadzającą.
Zakupu chciałbym dokonać w okolicach końca marca, ceny chyba wtedy nie skoczą czy się mylę ? Do kiedy najelpiej się zdecydować?



Co mogą mi Panowie doradzić? Jaką moc chłodzącą powinien mieć taki klimatyzator by schłodzić mieszkanie i czy wystarczy jeden czy trzeba pomyśleć o ich większej ilości ?

I najważniejsze, jakie marki wybierać? Które mają najlepszy stosunek cena/jakość ?


Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam icon_smile.gif

Temperatura jaką chce Pan uzyskać w mieszkaniu jest najmniejszym problemem, bo może to być nawet w niektórych przypadkach 16 stopni, kwestia jest tylko mocy klimatyzatora i rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu. Może być taka sytuacja, że otwarty duży salon połączony z kuchnią będzie schłodzony do np. 19-20 stopni a w innym pomieszczeniu 25 stopni pomimo otwartych drzwi. Wtedy zalecane jest założenie instalacji typu MultiSplit a nie Split, ale wiadomo wtedy koszta. Jeżeli jest Pan zainteresowany współpracą to zapraszam.
Link do komentarza
Jeżeli mieszkanie mieści się w bloku, to przed montażem klimatyzatora z jednostką zewnętrzną trzeba upewnić się czy jest to w ogóle możliwe.
Niektóre spółdzielnie, czy wspólnoty mieszkaniowe nie wyrażają na to zgody, inne po wystąpieniu z pismem w warunkach udzielenia zgody na montaż urządzenia określają swoje wymagania, co do zabudowy i parametrów urządzenia.

Działanie jednostki zewnętrznej wiąże się z emisją drgań, emisją hałasu, koniecznością odprowadzenia skroplin. W efekcie może to być uciążliwe dla otoczenia (szczególnie wieczorem i w nocy, gdy większość ludzi otwiera balkony żeby schłodzić mieszkania) i dlatego przed uzyskaniem zgody na montaż dobrze byłoby odwiedzić zainteresowanych sąsiadów żeby pisemnie potwierdzili swoją zgodę.

Później już tylko z górki. Musisz tylko sprawdzić czy masz odpowiedni zapas mocy przyłączeniowej, określić lokalizację jednostek wewnętrznych. Sprawdź też którędy poprowadzisz zasilanie (do jednostki zewnętrznej prawdopodobnie trzeba poprowadzić odrębny obwód, a jednostki wewnętrzne są zasilane z zewnętrznej), jak wyglądał będzie przebieg instalacji, gdzie odprowadzić skropliny.

Do uzyskania równomiernej temperatury w większości pomieszczeń (salon i sypialnie) idealnym rozwiązaniem jest system multisplit tzn. 1 jednostka zewnętrzna i 2 lub więcej jednostek wewnętrznych, gdyż nie sposób jest zapewnić wymiany temperatury pomiędzy pomieszczeniami oddzielonymi drzwiami, nawet otwartymi. Jeśli wystarczy obniżenie temperatury w salonie, to split będzie optymalnym (dużo tańszym) rozwiązaniem.
Potrzebną moc chłodzenia można oszacować w przybliżeniu przyjmując 1kW na 1m2 lub 3m3.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Oczywiście masz rację eddy.s - chochlik ;)
Miało być 1kW mocy chłodzenia na 10m2. I to tylko do wstępnych szacunkowych obliczeń.




Mnie zastanawia jedna kwestia, w przypadku montażu klimy w bloku, czy hałas jednostki zewnętrznej nie będzie przeszkadzał sąsiadom?
Ile to produkuje hałasu?
Mnie osobiście by bardzo przeszkadzało, gdyby, szczególnie nocą, coś mi brzęczało przy oknie do sypialni.
Czy jako sąsiad mogę się nie zgodzić na taki hałas?
Są na to jakieś przepisy?
Link do komentarza
Znajomy instalował klimatyzację w bloku. Wcześniej uzyskał zgodę ze Spółdzielni Mieszkaniowej, w której określone zostały warunki zabudowy, w tym m.in. praca urządzenia tj. poziom hałasu i drgań nie będą uciążliwe dla otoczenia (sąsiadów).

Jednostka zewnętrzna multisplt emituje hałas na poziomie około 48dB, co porównując do przykładów z Wikipedii:
10 dB – szelest liści przy łagodnym wietrze
20 dB – szept
30 dB – bardzo spokojna ulica bez ruchu
40 dB – szmery w domu
50 dB – szum w biurach
60 dB – odkurzacz,
plasuje ją między szmerami w domu, a szumem w biurze.
W praktyce mogę powiedzieć, że moja jednostka AJ068FCJ3EH zabudowana na wysokości około 2,5m praktycznie nie jest słyszalna z odległości kilku metrów. Kulturę pracy tych urządzeń trudno porównywać z pracą jednostek zabudowanych kilka lat wcześniej.

Jako sąsiad możesz zgłosić w Spółdzielni, że praca jednostki jest dla Ciebie uciążliwa. Przypuszczam, że gdyby podobnych sygnałów było więcej, to Spółdzielnia musiała by zareagować.
Link do komentarza
Cytat

Znajomy instalował klimatyzację w bloku. Wcześniej uzyskał zgodę ze Spółdzielni Mieszkaniowej, w której określone zostały warunki zabudowy, w tym m.in. praca urządzenia tj. poziom hałasu i drgań nie będą uciążliwe dla otoczenia (sąsiadów).

Jednostka zewnętrzna multisplt emituje hałas na poziomie około 48dB, co porównując do przykładów z Wikipedii:
10 dB – szelest liści przy łagodnym wietrze
20 dB – szept
30 dB – bardzo spokojna ulica bez ruchu
40 dB – szmery w domu
50 dB – szum w biurach
60 dB – odkurzacz,
plasuje ją między szmerami w domu, a szumem w biurze.
W praktyce mogę powiedzieć, że moja jednostka AJ068FCJ3EH zabudowana na wysokości około 2,5m praktycznie nie jest słyszalna z odległości kilku metrów. Kulturę pracy tych urządzeń trudno porównywać z pracą jednostek zabudowanych kilka lat wcześniej.

Jako sąsiad możesz zgłosić w Spółdzielni, że praca jednostki jest dla Ciebie uciążliwa. Przypuszczam, że gdyby podobnych sygnałów było więcej, to Spółdzielnia musiała by zareagować.



Dzięki za info. Widzę, że w bloku obok ludzie mają jednostkę zamontowaną na balkonie. U mnie jest wspólnota, przy okazji zapytam czy oni muszą wyrazić zgodę. Kiedyś pytałem o okna, bo chciałem białe wymienić na "drewnianie", pani powiedziała, że teoretycznie nie mogę, ale się nie czepiają. Poza tym skoro sąsiad wymienił drzwi na otwierane na klatkę, co jest zabronione, to pewnie w kwestii klimy tez jest wolna amerykanka, dopóki sąsiedzi nie zaczną się skarżyć i wspólnota będzie musiała zająć oficjalne stanowisko.
Link do komentarza

Nie ma ogólnie przyjętych norm, które mówią o utrzymywaniu konkretnej temperatury latem w mieszkaniach i domach, chyba że jest takie zalecenie przez producenta klimatyzacji.

Jeśli jednak temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym zaczyna przekraczać 25oC i dodatkowo wilgotność powietrza jest dosyć duża, to wtedy wiele osób zaczyna się źle czuć – przede wszystkim dotyczy to osób, które mają kłopoty z układem krążenia.

W takiej sytuacji klimatyzacja daje nam możliwość obniżenia temperatury, co wydaje się być niezbędne, jak ogrzewanie domu zimą.

Dlatego zdecydowanie warto zadbać o klimatyzację w domu, czy mieszkaniu.

Musisz na pewno wziąć pod uwagę poziom hałasu, ponieważ jest to bardzo ważny parametr, na który należy obowiązkowo zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora do domu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są wrażliwe na jednostajny szum. Dlatego też należy zwrócić na klimatyzator typu split który ma większość głośnych elementów montowanych na zewnątrz mieszkania.

Czym więc należy się kierować, porównując głośność klimatyzatorów? Należy sprawdzić poziom hałasu, który mierzy się w dB(A) i jak będzie tam wartość ok. 35 dB(A), to można przyjąć, że jest porównywalne ze stosunkowo cichą rozmową. Dlatego też polecam takie klimatyzatory, które emitują hałas podczas pracy nie przekraczający 30 dB(A) przy pomiarze w odległości 1 m od urządzenia.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Jednostka zewnętrzna multisplt emituje hałas na poziomie około 48dB, co porównując do przykładów z Wikipedii:
10 dB ? szelest liści przy łagodnym wietrze
20 dB ? szept
30 dB ? bardzo spokojna ulica bez ruchu
40 dB ? szmery w domu
50 dB ? szum w biurach

60 dB ? odkurzacz,
plasuje ją między szmerami w domu, a szumem w biurze.
W praktyce mogę powiedzieć, że moja jednostka AJ068FCJ3EH zabudowana na wysokości około 2,5m praktycznie nie jest słyszalna z odległości kilku metrów. Kulturę pracy tych urządzeń trudno porównywać z pracą jednostek



Całą noc "szum w biurach". Biorąc pod uwagę, że "kropla drąży skałę" kiedyś w końcu może zacząć przeszkadzać notoryczne zakłócanie "ciszy nocnej" icon_evil.gif

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie inwerterowe - jeżeli chcesz do minimum ograniczyć "hałas" i zwiększyć wydajność bez nadmiernego zużycia energii.
Link do komentarza
Cytat

Całą noc "szum w biurach". Biorąc pod uwagę, że "kropla drąży skałę" kiedyś w końcu może zacząć przeszkadzać notoryczne zakłócanie "ciszy nocnej" icon_evil.gif

Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie inwerterowe - jeżeli chcesz do minimum ograniczyć "hałas" i zwiększyć wydajność bez nadmiernego zużycia energii.



Szum w biurze jest niezauważalny. Bardziej obawiałbym się hałasu zewnętrznej jednostki i reakcji sąsiadów.
Link do komentarza
Widzę, kolega założyciel posta też jest z okolic stolicy. Miałem podobny problem gdy kupowałem LG Prestige też z tej firmy klima-t tylko u mnie sprawa miała się tak, że za głośna jednostka dla sąsiadów (dosłownie sypały się listy od zarządcy wspólnoty :<), to ją odsprzedałem im przy ostatnim remoncie i kupiłem ArtCool Stylist Inverter V (3,5-4 kW). Co jak co ale zniżkę dostałem dość dużą. A walka z sąsiadami to porażka, jeszcze gorzej gdy mieszka z Tobą podstarzałe społeczeństwo. Przy rozwalonym telewizorze o godzinie 16 uśnie ale w nocy gdy ledwo słychać klimatyzację? Nigdy w życiu! Rozważnie dopierajcie sąsiadów icon_smile.gif. Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 7 lata temu...

Jeśli chodzi o klimatyzację w mieszkaniu, masz rację, że wybór odpowiedniego systemu może znacząco poprawić komfort termiczny w całym pomieszczeniu. Co do twojego pytania odnośnie wystarczalności jednego wymiennika ciepła w salonie, to warto rozważyć również inne opcje, szczególnie jeśli chcesz obniżyć temperaturę w całym mieszkaniu. Montaż klimatyzatora w innych pomieszczeniach, takich jak sypialnie czy korytarze, może skuteczniej rozprowadzić chłodne powietrze i zapewnić bardziej równomierny komfort termiczny.
 

Jeśli chodzi o wybór marki i mocy klimatyzatora, istnieje wiele czynników do rozważenia, takich jak budżet, rodzaj i wielkość pomieszczeń, preferencje dotyczące energooszczędności, oraz dodatkowe funkcje, jak np. filtrowanie powietrza. W przypadku mieszkania o powierzchni około 80m2, zaleciłbym klimatyzator o średniej mocy, jednak dokładna ocena najlepszego modelu zależy od szczegółów Twojej sytuacji.
 

Powodzenia z instalacją klimatyzacji, mam nadzieję, że będziesz zadowolony z rezultatów!


 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...