Skocz do zawartości

dofinansowanie na kolektory i pompy-co wybrać


Recommended Posts

Mieszkam w piętrowym domu (6 osób). Aby mieć ciepłą wodę palimy w piecu- co w lecie jest trochę uciążliwe. Gmina realizuje projekt na dofinansowania do kolektorów i pomp ciepła. Zastanawiamy się co wybrać - jesteśmy zieloni w temacie. O ile wiem jak wyglądają i mniej więcej jak działają kolektory, to na temat pomp nie wiem nic. Czy może ktoś podpowiedzieć co lepiej działa, jakie są później koszty ? Bo teraz koszty założenia podobne - 1,5-3 tyś kolektory, pompa trochę mniej.
Na spotkaniu informacyjnym było powiedziane że pompa działa w temp. minimum 5 stopni, (na innym, że nawet przy "-" 10). Z tego co już czytałam to może być i tak i tak. Słyszałam opinie, że przy dofinansowaniach są właśnie te gorsze, czy tak jest?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Mieszkam w piętrowym domu (6 osób). Aby mieć ciepłą wodę palimy w piecu- co w lecie jest trochę uciążliwe. Gmina realizuje projekt na dofinansowania do kolektorów i pomp ciepła. Zastanawiamy się co wybrać - jesteśmy zieloni w temacie. O ile wiem jak wyglądają i mniej więcej jak działają kolektory, to na temat pomp nie wiem nic. Czy może ktoś podpowiedzieć co lepiej działa, jakie są później koszty ? Bo teraz koszty założenia podobne - 1,5-3 tyś kolektory, pompa trochę mniej.
Na spotkaniu informacyjnym było powiedziane że pompa działa w temp. minimum 5 stopni, (na innym, że nawet przy "-" 10). Z tego co już czytałam to może być i tak i tak. Słyszałam opinie, że przy dofinansowaniach są właśnie te gorsze, czy tak jest?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.


Witam!

Widzę, że mieszkańców w domu sporo. Zanim polecę jakieś rozwiązanie chciałem zapytać o istniejący system grzewczy?
Są teraz pompy ciepła, które mogą współpracowac ze starym systemem grzewczym i odciążać je w lecie, a w zimie moga być zasobnikiem na cwu - wtedy kiedy kocioł pracuje pompa już nie musi - dlatego temperatura do której pracuje efektywnie pompa ciepła, -5 czy -10 stopni nie będą was wtedy interesować icon_smile.gif
Kolektory tez można tak skonfigurowac i dla Was pewnie też pracowały by dobrze, ale pompy ciepła są bardziej niezależne od warunków pogodowych, od warunków montażowych....
Opowiedz coś więcej o tym budynku icon_smile.gif

Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Mieszkam w piętrowym domu (6 osób). Aby mieć ciepłą wodę palimy w piecu- co w lecie jest trochę uciążliwe. Gmina realizuje projekt na dofinansowania do kolektorów i pomp ciepła. Zastanawiamy się co wybrać - jesteśmy zieloni w temacie. O ile wiem jak wyglądają i mniej więcej jak działają kolektory, to na temat pomp nie wiem nic. Czy może ktoś podpowiedzieć co lepiej działa, jakie są później koszty ? Bo teraz koszty założenia podobne - 1,5-3 tyś kolektory, pompa trochę mniej.
Na spotkaniu informacyjnym było powiedziane że pompa działa w temp. minimum 5 stopni, (na innym, że nawet przy "-" 10). Z tego co już czytałam to może być i tak i tak. Słyszałam opinie, że przy dofinansowaniach są właśnie te gorsze, czy tak jest?
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.



W domu u rodziców były podobne dyskusje. Ilość osób to 4-6( w zależności od dnia tygodnia/weekendu/miesiąca)
Gmina również realizowała projekt. Rodzice zdecydowali się na kolektory (rurowe, 2 szt).
W zależności od pogody grzeją wodę od marca/kwietnia do mniej więcej października. Zero rozpalania w piecu. Wygoda. Zimą i tak chodzi centralne, więc bez zmian.
Wydali chyba około 2 tys. i są bardzo zadowoleni.
Jeżeli ktoś nie ma zasobnego portfela i w najbliższym czasie nie planuje modernizacji instalacji to jak najbardziej warte polecenia.
Link do komentarza
Cytat

W domu u rodziców były podobne dyskusje. Ilość osób to 4-6( w zależności od dnia tygodnia/weekendu/miesiąca)
Gmina również realizowała projekt. Rodzice zdecydowali się na kolektory (rurowe, 2 szt).
W zależności od pogody grzeją wodę od marca/kwietnia do mniej więcej października. Zero rozpalania w piecu. Wygoda. Zimą i tak chodzi centralne, więc bez zmian.
Wydali chyba około 2 tys. i są bardzo zadowoleni.
Jeżeli ktoś nie ma zasobnego portfela i w najbliższym czasie nie planuje modernizacji instalacji to jak najbardziej warte polecenia.



No własnie! Wygoda przede wszystkim! Szczególnie w lecie i okresach przejściowych. Cieszą takie opinię icon_smile.gif a możesz przybliżyć jakie ponosicie koszty eksploatacyjne? Od jak dawna macie zestaw solarny?
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

No własnie! Wygoda przede wszystkim! Szczególnie w lecie i okresach przejściowych. Cieszą takie opinię icon_smile.gif a możesz przybliżyć jakie ponosicie koszty eksploatacyjne? Od jak dawna macie zestaw solarny?


Trzeci sezon zaraz się zacznie. Koszty to energia do obsługi pompki i sterowania. Póki co więcej kosztów nie ponoszą...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Razmes
Cytat

Co do dofinansowania na kolektory słoneczne - jest ich całkiem sporo i własnie przez gminę, lub programy rozpisane na województwa można pozyskać bardzo atrakcyjne wsparcie finansowe.

A wy z jakich korzystacie? Staracie się indywidualnie np Prosument, czy raczej za pośrednictwem gminy?



A ile kosztuje u Was taki kompletny zestaw solarny do podgrzewania ciepłej wody dla rodziny pięcioosobowej?
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

To zależy jaki kolektory preferujesz: płaskie czy próżniowe. TUTAJ CENNIK - ceny na str 16.

Szybciej można poznać cenę w naszym konfiguratorze - TUTAJ Uwzględnia preferencje rodziny, generuje ceny i można te ceny negocjować - polecam!



Próżniowy, kompletny zestaw. Bez montażu. Mało zaawansowany jestem w internetowych konfiguratorach.
Preferencje to woda do kąpieli i mycia naczyń. 5 osób. Sezon od kwietnia do października. Później woda grzana z centralnego.
Link do komentarza
Cytat

Próżniowy, kompletny zestaw. Bez montażu. Mało zaawansowany jestem w internetowych konfiguratorach.
Preferencje to woda do kąpieli i mycia naczyń. 5 osób. Sezon od kwietnia do października. Później woda grzana z centralnego.


Nie wiem dalej jakie preferencje, ile wody, jaka tempratura, no ale przykładow, dla pięciu osób, kolektor próźniow
Vitosol 200-T

w zestawie pakietowym ze zbiornikiem c.w.u. 400 l:
1 kolektor Vitosol 200-T typ SP2A o powierzchni apertury: 3,19 m2
zbiornik 400 litrów z dwiema wężownicami grzewczymi
uniwersalny montaż: poziomo lub pionowo, pod kątem pochylenia: od 0 do 90 stopni
absorber Sol-Titan z technologią heatpipe
zestaw z osprzętem instalacji solarnej
zestaw montażowy kolektorów - wyposażenie dodatkowe

Koszt takiego przykładowego zestawu to około 17 600 PLN
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

dlatego temperatura do której pracuje efektywnie pompa ciepła, -5 czy -10 stopni nie będą was wtedy interesować icon_smile.gif


Proszę o zaznaczanie i dodawanie przy swoich wypowiedziach,że jedynie pompa Viessmann jest tak słaba techniczne,że działa efektywnie tylko do tych temperatur.
Po prostu oferujacie jako firma w takim wypadku nie dość że badziew to jeszcze drogi badziew.

Są inni producenci którzy oferują profesjonalne pompy ciepła p-w których efektywność jest znaczna nawet przy -20st.C i są znacznie tańsze niż Viessmann także proszę nie świadomych inwestorów nie wprowadzać w błąd.
A pompa ciepła jedynie do cwu jest bezsensem i nie zasadna ekonomicznie w żaden sposób.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ta efektywność to jest ale tylko na papierze. :krzeslo:


Dla ciemnogrodu wierzącego w cuda być może ale nie dla reszty cywilizowanego Świata icon_smile.gif
Ciemnogród wierzy jedynie że tylko ogień daje ciepło icon_smile.gif


Niemcy,Francuzi czy Japońce zjedliby takiego "ściemniającego" producenta na śniadanie i byłby już przegrany na tamtejszych rynkach a Szwecja,Norwegia gdzie pompy p-w są na porządku dziennym i jest na pewno "cieplej" niż w Polsce to na pewno idioci są patrzący jedynie na papier bo płacą drogo zamiast pakować kable w posadzkę a jedynie w zaściankowej Polsce są tak "mądrzy",że nie wierzą w cuda icon_biggrin.gif

"Mądrego",który logicznie myśli to aż przyjemnie posłuchać bo od razu humor się poprawia ale z drugiej strony szok,że aż taki ciemnogród jeszcze istnieje w Polsce ;)
Ale jak taki ciemnogród wybrał Naczelnika,który wbija im do głów,że biedną Polskę każdy "bije" to nie dziwota,że psychiatrkowo blisko ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ciemnogród wie, a zaściankowy mądrala nie, że w tamtejszej przyrodzie nie występują PCi (zwłaszcza powietrzne) bez grzałek elektrycznych.

Ciemnogród wie dlaczego, zaściankowi tego nie pojmują.

U nas w necie pełno porad gupio-mondrych, jak taka grzałkę odłączyć , jak inwestor ma "pecha" i trafi się na niezbadziewioną PCi.

Więcej - tej fobii, ulegli także dystrybutorzy i na nasz kraj idą powietrzne PCi fabrycznie zbadziewione - czyli bez grzałek.
Kilku jednak się trzyma podstawowych zasad i grzałki dalej instaluje - no ale, zdaniem tych gupio-mondrych, takich marek należy unikać.
Link do komentarza
Cytat

Niemcy,Francuzi czy Japońce zjedliby takiego "ściemniającego" producenta na śniadanie i byłby już przegrany na tamtejszych rynkach


Ty głupi jesteś jak but z lewej nogi i do tego masz głupkowato idealistyczne pojęcie o tych tzw, zachodnich rynkach.
Dam Ci dobry przykład jak producenci aut zaniżają zużycie paliwa i nikomu jeszcze włos z głowy z tego powodu nie spadł.
Więc opamiętaj się oszołomie jeden i nie piernicz głupot o polskim ciemnogrodzie, bo sam jesteś jego częścią. Jak już.



Cytat

proszę nie świadomych inwestorów nie wprowadzać w błąd.


Naucz się też w końcu że nie z przymiotnikami w stopniu równym piszemy razem, bo cały czas walisz te same błędy jak jakiś oszołom z ciemnogrodu: icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ciemnogród wie, a zaściankowy mądrala nie, że w tamtejszej przyrodzie nie występują PCi (zwłaszcza powietrzne) bez grzałek elektrycznych.

Ciemnogród wie dlaczego, zaściankowi tego nie pojmują.

U nas w necie pełno porad gupio-mondrych, jak taka grzałkę odłączyć , jak inwestor ma "pecha" i trafi się na niezbadziewioną PCi.

Więcej - tej fobii, ulegli także dystrybutorzy i na nasz kraj idą powietrzne PCi fabrycznie zbadziewione - czyli bez grzałek.
Kilku jednak się trzyma podstawowych zasad i grzałki dalej instaluje - no ale, zdaniem tych gupio-mondrych, takich marek należy unikać.


Nie znam pomp p-w bez grzałki,chociażby dla defrostu także opowiadasz głupoty.
To idioci z Norwegii i ze Szwecji bo u nich sądzę,ze średnia temp.to -10st.C a nie jak u nas +8st.C zamiast kabli pakują pompy gdzie wiadomo wśród ciemnogrodu,że przy takich temp.pracuje z COP1 icon_biggrin.gif



U mnie grzałka to nie problem,wszak jako "nawiedzony" chciałem grzać dom właśnie grzałką icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość Razmes
Ooo, stara gwardia wojowników PCi się pojawiła icon_smile.gif
I jak z dofinansowania łatwo można przejść do Skandynawii i grzałek icon_biggrin.gif
Zaczyna mnie nawet bawić specyfika tego forum icon_cool.gif

Edit:
Moderatorze, może by tak nową grupę stworzyć i dodać tam kilku walecznych?
Np:
"Guru PCi" ?
icon_mrgreen.gif Edytowano przez Razmes (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ooo, stara gwardia wojowników PCi się pojawiła icon_smile.gif
I jak z dofinansowania łatwo można przejść do Skandynawii i grzałek icon_biggrin.gif
Zaczyna mnie nawet bawić specyfika tego forum icon_cool.gif


No niestety trzeba prostować głupoty jakie niektórzy opowiadają icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Wracając do kwestii dofinansowań, jest ich rzeczywiście całkiem sporo. Można je uzyskać i na kolektory, i na pompy ciepła. Trzeba tylko wstrzelić się w dobry moment, bo nie wszystkie projekty dopłat są prowadzone w trybie ciągłym, a nabór wniosków ogłaszany jest np. raz w roku. Sami przeczytajcie, z jakich dofinansowań możecie skorzystać: http://blog.dedietrich.pl/wybierz-zrodlo-dofinansowania-na-wymiane-urzadzenia/

Link do komentarza

Niestety, część informacji jest nieaktualna. Tu informacja prosto z NFOŚiGW:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie posiada aktualnie w swojej ofercie programów priorytetowych wspierających energetykę słoneczną w budownictwie jednorodzinnym – w postaci zakupu oraz montażu kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Wynika to z faktu, że programy dopłat do budownictwa energooszczędnego, dopłat do kolektorów słonecznych (Prosument) zostały wygaszone.

Obecnie beneficjenci realizują prace, które wynikają z harmonogramów  umów opracowanych i zawartych  w latach poprzednich.

Link do komentarza

Aktualnie trwa nabór wniosków dla WFOŚiGW do programu REGION. Dofinansowywane udzielane przez WFOSiGW będzie odbywać się za pomocą preferencyjnych pożyczek m.in. na inwestycje w obszarze domowych mikroinstalacji OZE. Program Region obejmie w swoim zakresie obszary wcześniejszych programów takich jak Prosument, Kawka czy Ryś.  Nabór wniosków dla wojewódzkich funduszy trwa do końca września, dlatego wydaje mi się, że najwcześniej programy ruszą pod koniec roku.

Pozdrawiam !

Link do komentarza

Ja się tak prostacko wtrącę...

Jako, że chodzi o podgrzewanie wody użytkowej.

Policzmy "To"

Dnia 16.03.2016 o 13:37, Eksperci Viessmann napisał:

Koszt takiego przykładowego zestawu to około 17 600 PLN

I mamy 400 litrów wody - robi raczej za zawór bezpieczeństwa niż konieczność wykorzystania... Cena jak wyżej.

Do tego rachunki za prąd na zasilanie.

 

A teraz rozwiązania jakie spotkałem w swoim życiu. Oba rozwiązania bez dofinansowań.

1) Pompa powietrzna CWU - 250 litrów Galmet- koszt ok 6500 zł - rachunki za prąd dodatkowo płatne  ok 25 zł/miesiąc.

Zastosowana tam gdzie nie było bojlera na wodę. Obsługuje 4 osobową rodzinę

2) Grzałka elektryczna 3000W VOLUX- koszt. 120 zł - grzanie wody  w bojlerze 140 litrów do 60'C w 2 taryfie - rachunki za prąd - ok 50 -60 zł/miesiąc. Żeby być obiektywnym -grzałka po 1 sezonie się zrypała - tzn termostat działa, ale grzałka już nie.

Obsługuje 3 osobową rodzinę

3) Przepływowy piec gazowy Junkers - zasilany z butli gazowej - koszt grzania wody - 1 butla co miesiąc, ale nie wiem jakie jest zużycie - obsługuje firmę 8 osobową ( w tym prysznice )

To wszystko u Mnie  ( roz.2 ) oraz w najbliższej rodzinie  - podałem rozwiązania bezobsługowe, nie wymagające interwencji 

 

I niech sobie każdy sam obliczy okres zwrotu inwestycji - z dofinansowaniem czy bez.

 

Link do komentarza

Zgodzę się, że tamta oferta jest mniej korzystna, ale była skierowana dla ponad 5 osób. Dla standardowej rodziny spokojnie można pomyśleć o dwóch płaskich kolektorach wraz ze zbiornikiem 250l.  

Zestaw z dwoma kolektorami Vitosol 141-FM typ SVKF, o łącznej powierzchni apertury: 4,04 m2, zbiornik 250 litrów (kolor biały lub srebrny) z dwiema wężownicami grzewczymi i zabudowanym osprzętem instalacji solarnej, kolektory z aktywnym zabezpieczeniem przed przegrzewaniem ThermProtect - całkowity koszt takiego zestawu to już tylko 8 743 PLN.

Co do systemów solarnych to jest to również rozwiązanie bezobsługowe. Podstawowym błędem są najczęściej przewymiarowane instalacje, dlatego najistotniejszym elementem jest rzetelny dobór urządzeń do faktycznego zapotrzebowania.

Pozdrawiam !

Link do komentarza

Witam ponownie!

Na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pojawiła się informacja o naborze do programu SMOG STOP „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji”. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą od 15 do 26 maja 2017 roku.

Kwota dotacji, wynosi 25 % kosztów zadania, a udzielenie dotacji możliwe jest wyłącznie na:
-kotły opalane paliwem stałym z załadunkiem automatycznym, spełniające wymogi 5 klasy wg kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012,
-kotły opalane biomasą (kotły na pellet), spełniające wymogi 5 klasy, wg kryteriów zawartych w normie PN EN303-5:2012
Program dodatkowo przewiduje dofinansowanie na zabudowę systemów grzewczych z udziałem odnawialnych źródeł energii służących do podgrzewu ciepłej wody użytkowej (pompy ciepła, kolektory słoneczne)

Pozdrawiam !

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Witam !

Na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pojawiła się informacja nt. Programu Priorytetowego Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego. Celem programu jest poprawa jakości powietrza na terenie Dolnego Śląska poprzez likwidację kotłów stałopalnych starej generacji oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z procesu energetycznego spalania, głównie pyłów PM2,5 i PM10 na rzecz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii cieplnej. Wnioskodawcami programu są jednostki samorządu terytorialnego (JST) lub ich związki z terenu województwa dolnośląskiego, natomiast beneficjentami końcowymi osoby fizyczne lub wspólnoty mieszkaniowe.

Dofinansowanie obejmuje likwidację lokalnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi lub biomasą poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii takich jak: kolektory słoneczne, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, przydomowe elektrownie wiatrowe. Dodatkowo dla budynków wielorodzinnych istnieje możliwość dofinansowania podłączenie budynków do lokalnej/miejskiej sieci ciepłowniczej, czy wymiany kotła na paliwa stałe lub biomasę charakteryzującego się parametrami co najmniej jak dla kotłów 5 klasy.

Maksymalne wsparcie finansowe w formie pożyczki z możliwością umorzenia części kapitału wynosi do wysokości 50% kosztów kwalifikowanych zadania, przy czym maksymalnie dla domu jednorodzinnego 20000 zł, dla mieszkania w bloku wielorodzinnym 4000 zł.

Pozdrawiam !

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie wszystkich zainteresowanych dofinansowaniami na inwestycje związane z likwidacją niskiej emisji.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie informuje, że w związku z bardzo dużym zainteresowaniem „Programem Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie województwa małopolskiego” (wpłynęło 81 wniosków na łączną kwotę ponad 30 mln. zł) oraz z uwagi na priorytetowe znaczenie inwestycji z zakresu ochrony powietrza dla stanu środowiska na terenie województwa małopolskiego, Rada Nadzorcza na posiedzeniu w dniu 7 lipca 2017 r. podjęła decyzję o zwiększeniu puli środków przeznaczonych na realizację zadań realizowanych w ramach Programu o dodatkowe 5 mln zł.  

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...