Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Obowiązek odśnieżania chodnika

Recommended Posts

W tym roku zakończyłam budowę domu jednorodzinnego. Ogromnie się cieszę, ale zaskakują mnie różne powinności związane z mieszkaniem w domu wolno stojącym. Sąsiad, sprzątający chodnik przed domem, powiedział, że dbanie o porządek wokół posesji to nasz ustawowy obowiązek (również odśnieżanie). Czy to prawda?

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/21589-obowiazek-odsniezania-chodnika

Gość no_tak
Oczywiście że jest ustawowy obowiązek odśnieżania chodnika przed swoją posesją ale..... nigdzie nie jest określone że za darmo. Wystarczy wynająć firmę do odśnieżania i za wykonaną usługę (odśnieżanie) zapłacić i poprosić o fakturę na gminę. Wysłać tą fakturę do gminy z żądaniem zwrotu pieniędzy za wykonaną pracę. Gmina szybko zwolni z takiego obowiązku.
Jak to jest, śnieg na chodniku jest mój, mam go uprzątać, ale gdybym chciał w przerwie pomiędzy szuflami napić się piwa na tymże chodniku, to nagle staje on miejscem publicznym i dowalają mi mandat. Ki czort?
  • 2 tygodnie temu...
Zgodnie z art. 61 pkt 1 ustawy Prawo budowlane ciąży na właścicielu wszystko.
Sopel z dachu, odśnieżanie dachu, posesja wokół - wszystko!
Tak to jest sprytne.
A jak dodatkowo WINB wyda na stronie urzędowej komunikat - przypomnienie dla właściciela posesji o tym że masz o to zadbać i wykonać - to leżysz!
Tak było kiedy opady śniegu powodowały zagrożenie.
Pojawił się komunikat o obowiązkowym odśnieżaniu i nikt kogo spotkałaby katastrofa związana z zalegającym ciężkim śniegiem, nie miałby prawa do odwoływania się i usprawiedliwiania. No bo przecież był komunikat powołujący się na przepisy prawa budowlanego.

tu jest dla pokazania - komunikat dotyczący placów zabaw
http://winb.katowice.uw.gov.pl/komunikaty/wakacje_2015.pdf

Weż się później odwołuj od wyroków
  • 9 miesiące temu...
Cytat

Jak to jest, śnieg na chodniku jest mój, mam go uprzątać, ale gdybym chciał w przerwie pomiędzy szuflami napić się piwa na tymże chodniku, to nagle staje on miejscem publicznym i dowalają mi mandat. Ki czort?

Trochę po czasie ale następna zima tuż tuż.... icon_smile.gif
To tak jak z domem,póki mieszka tam spokojny mieszkaniec to jest jego własny,prywatny dom.
Ale jeśli go wynajmie i wprowadzą się tam córy Koryntu świadcząc usługi to staje się on automatycznie domem publicznym icon_mrgreen.gif
Jeżeli między chodnikiem a moim ogrodzeniem jest rów (nie jest to rów melioracyjny przy budowie drogi podniósł się poziom jezdni i chodnika) zarośnięty trawą to rozumiem że chodnika nie muszę odśnieżać bo dzieli nieruchomość od chodnika pas zielieni?
  • 2 lata temu...
"Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Jednak o uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio wzdłuż nieruchomości – powinien zadbać właściciel." Zgoda ale ponieważ ten chodnik nie jest własnością właściciela nieruchomości po wykonaniu obowiązkowego oczyszczenia może wystawić rachunek gminie. Zrobił tak mój kolega który z racji częstej nieobecności na swojej posesji nie mógł osobiście oczyszczać chodnika. Był wzywany a nawet karany mandatem przez straż miejską. Wynajął więc firmę dbającą o tej (dość długi) chodnik i poprosił o wystawianie faktur na gminę. Dostarczył te faktury do gminy i zażądał zwrotu pieniędzy bo przepisy nic nie mówią że obowiązek oczyszczania miejskiego chodnika robimy za darmo. Po roku dostał pismo zwalniającego go z tego obowiązku.
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Witam, Jestem właścicielem działki położonej w atrakcyjnym miejscu nad jeziorem. Gmina jest na etapie zmiany MPZP i przyjmowania wniosków. Według aktualnego MPZP dopuszcza się budowę małych domków wypoczynkowych. Wraz z innymi właścicielami wnioskujemy o możliwość zabudowy jednorodzinnej. Słabo znam się na temacie, stąd mój post. Chodzi mi o Wasze porady, co uwzględnić i jak argumentować wnioski, aby pozwolić sobie na większą dowolność niż narzucona dotychczas i nie borykać się różnymi przeszkodami przy budowie. O co warto zadbać na tym etapie? Proszę o wasze sugestie, uwagi. Dodatkowo nieprzekraczalna linia zabudowy (100 m od jeziora) przecina działkę w połowie. Da się jakoś temat ugryźć, aby zyskać trochę "pola"? W załącznikach część aktualnego planu.
    • Są to 2 pomieszczenia przedpokój i kuchnia połączone oba po ~4m2. Największe pęknięcie jest na łączeniu gdzie kiedyś były drzwi, teraz jest odrobinę poszerzone. Zaznaczylem je na zdjeciu. Dylatacji nie było robionych w ogóle.  Pytanie co z tym teraz zrobić?  Czy po nacieciu pęknięć i uzupełnieniem odpowiednim środkiem żywica dałaby radę? Fachowiec poleca rezygnację z żywicy i zrobienie kafelków.  I w razie czego lepiej żywice poliuretanową czy epoksydową?  
    • Dzień dobry,   wygląda to tak, jakby nie było dylatacji i pęknięcie poszło od narożnika ściany. Czy pomieszczenie ma kształt litery "L" i czy została zrobiona dylatacja? Jeżeli nie ma dylatacji obwodowych to może pękać dalej. Jeśli dylatacje są, ale ich nie widać na zdjęciu, to jeśli wylewka się trzyma, pęknięcie należy skleić żywicą z laminatem a potem naciąć dylatację w odpowiednim miejscu. Jeśli to jest pomieszczenie w kształcie L to bez dylatacji w tym miejscu będzie pękać.   Dokładne wykonanie laminatu, krok po kroku, można zobaczyć na filmie o naprawie posadzki i aplikacji żywicy w garażu a samą pracę wykonać np. przy pomocy żywicy weber.tec EP 10 oraz maty z włókna szklanego.  https://www.pl.weber/zywice-epoksydowe-i-poliuretanowe/zywica-epoksydowa-w-garazu-na-istniejacej-posadzce-betonowej    
    • Co byś polecił do wypełnienia nacięć szlifierką? Czy wszystkie powstałe pęknięcia nacinać? Fachowiec mówi, że będzie to widać. Nawet takie małe u innego klienta stały się widoczne mimo wyrównania. Te pęknięcia są o sporych zakrętach to powinien po pęknięciu iść czy mniej więcej w linii prostej?
    • Witam, W tym roku postanowiłem postawić altanę, pracę będę wykonywał we własnym zakresie, proszę o konsultację czy w założeniach nie ma błędów. Altana ma stać na 6 słupach 10x10 cm, o wysokości 2,15m w rozstawie 3,2 m oraz 2,6m + 2,6m. Dach dwuspadowy kąt 30st. Płatwie stropowe 6x16 cm spięte ze sobą nad słupami takimi samymi deskami. Zastrzały 6x12 cm o długości 50 cm. Płatew kalenicowa 6x16 cm podparta w 3 miejscach. Krokwie 6x12 cm w rozstawie 1m, łaty 2,5x5 cm w rozstawie 45 cm. Dach kryty onduliną wystający 40 cm poza obrys słupów z każdej strony. Wszystko poza łatami będzie wykonane z drewna KVH, połączenia będą wykonane na wkręty ciesielskie w systemie, najprawdopodobniej dmx. Będę wdzięczny za fachową poradę.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...