Skocz do zawartości

Obowiązek odśnieżania chodnika


Recommended Posts

W tym roku zakończyłam budowę domu jednorodzinnego. Ogromnie się cieszę, ale zaskakują mnie różne powinności związane z mieszkaniem w domu wolno stojącym. Sąsiad, sprzątający chodnik przed domem, powiedział, że dbanie o porządek wokół posesji to nasz ustawowy obowiązek (również odśnieżanie). Czy to prawda?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/21589-obowiazek-odsniezania-chodnika

Link do komentarza
Gość no_tak
Oczywiście że jest ustawowy obowiązek odśnieżania chodnika przed swoją posesją ale..... nigdzie nie jest określone że za darmo. Wystarczy wynająć firmę do odśnieżania i za wykonaną usługę (odśnieżanie) zapłacić i poprosić o fakturę na gminę. Wysłać tą fakturę do gminy z żądaniem zwrotu pieniędzy za wykonaną pracę. Gmina szybko zwolni z takiego obowiązku.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Zgodnie z art. 61 pkt 1 ustawy Prawo budowlane ciąży na właścicielu wszystko.
Sopel z dachu, odśnieżanie dachu, posesja wokół - wszystko!
Tak to jest sprytne.
A jak dodatkowo WINB wyda na stronie urzędowej komunikat - przypomnienie dla właściciela posesji o tym że masz o to zadbać i wykonać - to leżysz!
Tak było kiedy opady śniegu powodowały zagrożenie.
Pojawił się komunikat o obowiązkowym odśnieżaniu i nikt kogo spotkałaby katastrofa związana z zalegającym ciężkim śniegiem, nie miałby prawa do odwoływania się i usprawiedliwiania. No bo przecież był komunikat powołujący się na przepisy prawa budowlanego.


tu jest dla pokazania - komunikat dotyczący placów zabaw
http://winb.katowice.uw.gov.pl/komunikaty/wakacje_2015.pdf

Weż się później odwołuj od wyroków
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Cytat

Jak to jest, śnieg na chodniku jest mój, mam go uprzątać, ale gdybym chciał w przerwie pomiędzy szuflami napić się piwa na tymże chodniku, to nagle staje on miejscem publicznym i dowalają mi mandat. Ki czort?


Trochę po czasie ale następna zima tuż tuż.... icon_smile.gif
To tak jak z domem,póki mieszka tam spokojny mieszkaniec to jest jego własny,prywatny dom.
Ale jeśli go wynajmie i wprowadzą się tam córy Koryntu świadcząc usługi to staje się on automatycznie domem publicznym icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Jeżeli między chodnikiem a moim ogrodzeniem jest rów (nie jest to rów melioracyjny przy budowie drogi podniósł się poziom jezdni i chodnika) zarośnięty trawą to rozumiem że chodnika nie muszę odśnieżać bo dzieli nieruchomość od chodnika pas zielieni?
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
"Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Jednak o uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio wzdłuż nieruchomości – powinien zadbać właściciel." Zgoda ale ponieważ ten chodnik nie jest własnością właściciela nieruchomości po wykonaniu obowiązkowego oczyszczenia może wystawić rachunek gminie. Zrobił tak mój kolega który z racji częstej nieobecności na swojej posesji nie mógł osobiście oczyszczać chodnika. Był wzywany a nawet karany mandatem przez straż miejską. Wynajął więc firmę dbającą o tej (dość długi) chodnik i poprosił o wystawianie faktur na gminę. Dostarczył te faktury do gminy i zażądał zwrotu pieniędzy bo przepisy nic nie mówią że obowiązek oczyszczania miejskiego chodnika robimy za darmo. Po roku dostał pismo zwalniającego go z tego obowiązku.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 1 rok temu...
... ale zgodnie z prawem budowlanym, jeśli chodnik od posesji oddziela pas zieleni szerszy niż 0,5 m to odśnieżanie , sprzątanie itp rzeczy należą do gminy/miasta - inaczej mówiąc właściciela chodnika.
Link do komentarza
Dnia 10.01.2019 o 13:54, Gość no_tak napisał:

"Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Jednak o uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio wzdłuż nieruchomości – powinien zadbać właściciel." Zgoda ale ponieważ ten chodnik nie jest własnością właściciela nieruchomości po wykonaniu obowiązkowego oczyszczenia może wystawić rachunek gminie. Zrobił tak mój kolega który z racji częstej nieobecności na swojej posesji nie mógł osobiście oczyszczać chodnika. Był wzywany a nawet karany mandatem przez straż miejską. Wynajął więc firmę dbającą o tej (dość długi) chodnik i poprosił o wystawianie faktur na gminę. Dostarczył te faktury do gminy i zażądał zwrotu pieniędzy bo przepisy nic nie mówią że obowiązek oczyszczania miejskiego chodnika robimy za darmo. Po roku dostał pismo zwalniającego go z tego obowiązku.

I bardzo dobrze. Bo gdybyś chciał wypić piwo na chodniku, to łamiesz prawo, gdyż chodnik nie jest twój, a jest miejscem publicznym. WIĘC NIECH WŁADZA PUBLICZNA GO SOBIE CZYŚCI SAMA. 

Link do komentarza
Czytając tu co niektórych wpisów użytkowników odnoszę wrażenie że mam do czynienia z rozumnymi, znającymi i dobrze interpelacyjnymi przepisy ludźmi a widzę tylko jedno, gdybanie alkoholików. Każda gmina ma takie coś jak rozporządzenie dbające o czystość i ład a jest ono oparte na Dz.U. i tam jest wyraźnie napisane co należy do obowiązków a w szczególności omawianym w tym temacie odśnieżania chodników. Picie alkoholu tez jest ujęte w prawie i przepisy mówią wyraźnie gdzie wolno a gdzie nie spożywać alkohol. Więc po co te chore dywagacje? Najpierw trzeba zapoznać się z przepisami i je prawidłowo interpretować a potem wysuwać swe pretensje czy można piwo wypić na chodniku czy nie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...