Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy są jakieś tłumiki hałasu przeznaczone do wentylacji w domach jednorodzinnych? Takie do dużych obiektów widziałem, ale to zupełnie nie ta skala i cena pewnie też taka, że kupi sie za to małą centralkę.
Chodzi mi przede wszystkim o wytłumienie nawiewu - może jakiś jeden centralny tłumik zaraz za rekuperatorem? Z wyciągami nie ma problemu, bo i tak są w takich pomieszczeniach, że lekki szum w środku nocy tam nie przeszkadza. Natomiast nawet niewielki hałas od nawiewu w sypialni mnie przynajmniej drażni. A we wszystkich domach jednorodzinnych z WM, które znam jednak nawiewy trochę słychać.
Link do komentarza
Tak są, Dospel robi takie o nazwie akustiflex:
http://www.ecofanet.com.pl/akustifleks-125...CFeILcwoda-gP0A
albo takie coś:
http://www.centrumklima.pl/pl,produkty-wen...kragle-aks.html
i dla przewodów prostokątnych:
http://www.smay.pl/produkty/produkt/art/tl...ienicznym-3048/
jest tego chyba jeszcze więcej pod - tłumiki akustyczne wentylacji.

Ale to chyba jakaś podpucha bo teraz spojrzałem kto o to pyta. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Tiaaa..
Przy małych odległościach od wentylatora, z nawiewu może się "nieść" szum wentylatora - fizyka (akustyka) ........ icon_cool.gif


Zapraszam do mnie to poprawisz swoją wiedzę na temat fizyki ;)
Chociaż nieopatrznie i bez wiedzy wentylację mam opartą na "tłumikach" icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Demo, a czy ten akustiflex (Twój pierwszy link) to nie jest po prostu taki miękki kanał (folia-wełna-znowu folia)? Tak mi to jakoś wygląda.
Dalsze już wyglądają lepiej. Mi tłumiki kojarzą się z takimi w formie skrzynek, ale widziałem je dotąd tylko dużo większe, w sporych obiektach. I stąd moje pytanie czy są mniejsze (na domki jednorodzinne). W każdym razie dzięki za linki, bo tą drogą trafiłem na właśnie takie "skrzynkowe":
http://www.centrumklima.pl/pl,produkty-wen...lytowe-tap.html
Z tym, że to generalnie nie moja branża i nie wiem na ile taki mały tłumik jest skuteczny?
A co do skrzynek u Arturo, to faktycznie to raczej po prostu skrzynki niż tłumiki. No chyba, że je ktoś w środku wyłożył elastycznym materiałem? Bo sam kształt (ze ściętymi bokami) akustycznie powinien być korzystny, lepszy niż prostopadłościan. Sam mam w podobnym kształcie kolumny od sprzętu grającego.
Link do komentarza
Cytat

Z tym, że to generalnie nie moja branża i nie wiem na ile taki mały tłumik jest skuteczny?



To zależy co powoduje hałas:

Cytat

ŹRÓDŁA HAŁASU W INSTALACJACH WENTYLACYJNYCH:

•WENTYLATORY
•PRZEPUSTNICE REGULACYJNE
•REGULATORY VAV
•REGULATORY STAŁEGO PRZEPŁYWU
•KRATKI NAWIEWNE
•KRATKI WYCIĄGOWE
•KOLANA PRZY PRĘDKOŚCI
POWIETRZA > 7 M/S



Bo najlepszy efekt, jest zawsze wtedy, kiedy eliminujemy źródło hałasu, a zasadą (ewentualne, jeśli nie można zlikwidować źródła)) zastosowanie tłumika w jak najbliższej odległości od emitera hałasu.

Warto też przypomnieć, że są elementy instalacji, które tłumią hałas:

Cytat

ELEMENTY TŁUMIENIA HAŁASU W INSTALACJACH
WENTYLACYJNYCH:


•KOMORY TŁOCZNE I SSAWNE
•TŁUMIKI AKUSTYCZNE
•KANAŁY WYŁOŻONE OD WEWNĄTRZ
MATERIAŁEM DŹWIEKOCHŁONNYM
•ROZGAŁĘZIENIA KANAŁÓW
•SKRZYNKI ROZPRĘŻNE
•TŁUMIENIE NA ZAKOŃCZENIU KANAŁU
•CHŁONNOŚĆ AKUSTYCZNA POMIESZCZENIA


(źródło cytatów - POLITECHNIKA POZNAŃSKA WYDZIAŁ BUDOWNICTWA, ARCHITEKTURY I INŻYNIERII ŚRODOWISKA Instytut Inżynierii Środowiska Zakład Ogrzewnictwa, Klimatyzacji i Ochrony powietrza Mgr inż. Andrzej ODYJAS. Rozprawa doktorska)


Link do komentarza
Teraz zauważyłem że na liście elementów tłumiących hałas, są też rozgałęzienia kanałów, których sam mam kilka.
Jeśli dobrze pamiętam to we wcześniejszych dyskusjach zawsze było podnoszone żeby nie budować instalacji na trójnikach, bo to podnosi hałas i jest oczywistym błędem. Czy ktoś może to potwierdzić, bądź zaprzeczyć ?.
A może ja źle pamiętam ?. icon_neutral.gif
Pisząc ktoś mam oczywiście na myśli Bajbagę.

Cytat

Demo, a czy ten akustiflex (Twój pierwszy link) to nie jest po prostu taki miękki kanał (folia-wełna-znowu folia)? Tak mi to jakoś wygląda.


Wszystkie tłumiki cylindryczne mają podobną budowę, takie jak ten z linku o którym wspominasz mam zabudowany u siebie jedną sztukę. Budowę ma taką jak piszesz, ale nie jestem pewny czy od środka jest zwykła folia czy raczej coś w rodzaju włókniny. Bym musiał rozebrać, ale spojrzałem i niestety nie mogę tego zrobić bo jest wstawiony na sztywno między dwoma ścianami. Mogę jednak powiedzieć że chyba sprawuje się dobrze bo rekuperator jest w odległości ok. 5 metrów i go nie słychać.
Tak sobie myślę że same kanały wykonane z tego termofleksa, są też niezłym materiałem tłumiącym, w przeciwieństwie do sztywnych kanałów plastikowych czy alufleksów Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Teraz zauważyłem że na liście elementów tłumiących hałas, są też rozgałęzienia kanałów, których sam mam kilka.
Jeśli dobrze pamiętam to we wcześniejszych dyskusjach zawsze było podnoszone żeby nie budować instalacji na trójnikach, bo to podnosi hałas i jest oczywistym błędem....................



Teza którą lansował TB, dla "wyrobienia się" skrzynek rozprężnych (rozdzielczych).
I teoretycznie jest w tym ziarnko prawdy.

Teoretycznie, bo:
- normalny trójnik może zacząć "hałasować" przy prędkościach wyższych niż 7m/s,
- ale fachowcy, raczej, stosują trójniki orłowe (Y) lub siodłowe, które takiej przypadłości nie "posiadają",
- w instalacjach domów mieszkalnych, graniczna prędkość powietrza w przewodach głównych i rozprowadzających wynosi 6m/s (zalecana 4 - 5m/s)
Link do komentarza
Cytat

To dla eliminacji fali stojącej. icon_biggrin.gif



Wiem, że to dla eliminacji fali stojącej (ścięte ścianki boczne), dodatkowo membrana na ściance frontowej jest umieszczona nieco skośnie. To model z obrazka, więc skojarzenie ze skrzynkami Arturo było dość oczywiste.

DSC01446.jpg


Jakby je jeszcze w środku wyłożyć materiałem tłumiącym! Może i producent to zrobił, skoro pomyślał o kształcie?
Generalnie mam jakąś podstawowa wiedze z akustyki, więc wiem jak przenoszą się dźwięki i jak można je stłumić. Teoretycznie. Ale nie mam specjalnie doświadczenia z tym jak się to w praktyce robi w takich małych instalacjach. Z dużych obiektów kojarzyłem za to inne rozwiązania i trochę się na nie zafiksowałem.
Dlatego wielkie dzięki za wrażenia z praktycznej eksploatacji tłumika w typie tego aluflexa. Cieszę się, że działa, bo nie miałem do niego przekonania.
Link do komentarza
Cytat

Ale zagadnienie jest bardziej skomplikowane, bo dobór zależy od emitera hałasu (centrala, przewody) oraz od widma akustycznego hałasu.



W zasadzie tłumiki absorpcyjne, a o takich mowa, tłumią w niskich tonach/dźwiękach (125 i 250 Hz) - czyli raczej częstotliwość hałasu wentylatora.

Z tego powodu powinny być instalowane jak najbliżej wentylatora/centrali, oraz (w miarę potrzeb) wtórnie za ewentualnym rozgałęzieniem w przypadku bliskiej odległości centrali/wentylatora od nawiewu.

Warto przypomnieć, że tony niskie nie są kierunkowe - analogia "kina domowego" - głośniki średnio i wysoko tonowe w rogach, a basy bez znaczenia gdzie (bo są "wszechogarniające").
Link do komentarza
Cytat

- ale fachowcy, raczej, stosują trójniki orłowe (Y) lub siodłowe, które takiej przypadłości nie "posiadają",


Dzięki za wyjaśnienie, bo myślałem że chodzi o każdy rodzaj trójnika.
Sam posiadam tylko takie Y i to wielostopniowo, więc to żaden błąd, a skrzynki zawsze wydawały mi się hamulcem przepływu, więc ich nie posiadam.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...