Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ile styropianu w stropie?


Recommended Posts

Ile styropianu powinno się dać w stropie, pod wylewkę, jeżeli na tym będą rurki ogrzewania podłogowego? Pomieszczenie poniżej też będzie ogrzewane, ale chodzi mi o to żeby ciepło z podłogi faktycznie grzało pomieszczenie na górze, a nie uciekało ku dołowi.
Czy 3-4 cm styropianu albo wełny jakie daje się w podłogę pływającą wystarczy? czy może lepiej pogrubić nieco warstwę izolacji? W sumie wiele nie zmieni to ani kosztów materiału ani robocizny. Do tego, przynajmniej na razie, te pomieszczenia na górze będą użytkowane raczej sporadycznie, więc grubsza izolacja ma sens.
I czy ktoś wie jaka izolacyjność cieplną ma taki typowy strop z pustaków? Pewnie nieszczególna, ale powietrze w pustakach powinno jednak utrudniać ucieczkę ciepła.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie prowadźmy już dyskusji bo zrobi się nam ... icon_razz.gif
Poprawię się, generalnie to ciepło uchodzi do góry.
A tym przypadku poddasza to nie za dużego znaczenia bo przecież będzie dogrzewał je parter.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Do dołu też "ucieka". icon_lol.gifI teraz pytanie - czy to jest ogrzewanie podłogowe, czy sufitowe ? icon_cool.gif

Producenci podają gr. płyt 3-5 cm w roziazaniach systemowych ale:

"Projektowanie podłóg na gruncie, stropach międzykondygnacyjnych, nad pomieszczeniami nieogrzewanymi oraz stropach kondygnacji podziemnych powinno nie tylko zapewnić spełnienie wymagań konstrukcyjnych i akustycznych, lecz także cieplno­‑wilgotnościowych.

W Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2013) [1], sformułowano nowe, niższe niż dotychczas obowiązujące, wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła UC(maks.) [W/(m²·K)]."
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

......... sformułowano nowe, niższe niż dotychczas obowiązujące, wartości graniczne współczynnika przenikania ciepła UC(maks.) [W/(m²·K)]."Tyle, ze dla omawianego przypadku, nie ma wymagań.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za porady. W tym przypadku faktycznie nie ma wymagań, bo formalnie obie kondygnacje są mieszkalne. Jednak jak pisałem na początku, na razie góra nie będzie raczej regularnie użytkowana. A w takim układzie przydałoby się móc utrzymywać tam wyraźnie niższa temperaturę, np. +10°C.
Znalazłem za to jaka jest izolacyjność samego stropu Teriva bez warstwy wykończeniowej od góry i od dołu. Opór cieplny R = 0,37 m2·K/W. Przeliczając na U, mamy 2,70 W/(m2·K). Czyli nędza :(
Za to po dodaniu 5 cm styropianu robi się z tego U = 0,62 W/(m2·K). Myślę, że tyle wystarczy.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie temu...
Przy typowej grubości wylewki (przynajmniej 4 cm)ryzyka jej pęknięcia pod ciężkim meblem praktycznie nie ma. Jeżeli chcielibyśmy robić ją cieńszą to może być konieczne zastosowanie specjalnej mieszanki, dozbrojenie siatka albo włóknami. Ale to już szczególne sytuacje, do indywidualnego rozwiązania.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesiące temu...
Dnia 17.02.2016 o 09:37, Jarek02 napisał:

Do tego, przynajmniej na razie, te pomieszczenia na górze będą użytkowane raczej sporadycznie, więc grubsza izolacja ma sens.

No właśnie - jeśli na górze będą zimne pomieszczenia, to warto rozważyć grubszy styropian, inaczej tego grzania niżej może nie starczyć, bo - jak fachowo ktoś napisal - ciepło idzie w górę i będzie trafiało na zimny strop - a co ze skraplaniem pary na suficie. Chyba, że jeszcze wyżej masz ocieplony dach, to nie powinno być źle. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...