Skocz do zawartości

budowa domu na osuwisku


Recommended Posts






Próbowałeś coś szukać w sieci, czy tak wprost "z podwórka" zadajesz pytania?

https://forum.budujemydom.pl/Kupno-dzialki-...wej-t16889.html

http://geoportal.pgi.gov.pl/css/powiaty/pr...kartografia.pdf szczególnie stronny 27-31,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Osuwisko

Rzucenie okiem - nie studiowanie, bo to właściwie "nie moje małpy, nie mój cyrk" - zmusiło mnie do zastanowienia nad ludzkimi decyzjami.

Pewnie, że są różne skale tych osuwisk, różne zagrożenia z tym związane, różne podejście do ryzyk, które się ponosi... Są ludzie, którzy robią rzeczy, o których moja bujna wyobraźnia w ogóle nie dopuszczałaby nawet pomyślenia, nie mówiąc o zrobieniu. To poniekąd ich sprawa i ich ryzyko.

Sam mam w rodzinie młodzieńca, ok 35 lat, mającego firmę działającą na obszarze dużej części Europy, latającego skytami, paralotniami, helikopterami, awionetkami, jeżdżącego na nartach "na skróty" na lodowcach nie tylko europejskich, na "parapecie", skaczącego na spadochronach, latającego "jak wiewiórka" - przyprawiającego do siwizny rodziców... Ale... - w razie czego - jego najbliższa rodzina jest zabezpieczona z grubsza na dwa pokolenia...

Są pewnie jakieś technologie, które potrafią zabezpieczyć - znowu mówię o skali zagrożenia i skali zainwestowania w te zabezpieczenia - przeciw skutkom osunięcia, ale przede wszystkim bez zagwarantowania 100% skuteczności i z zagwarantowaniem DUŻYCH wydatków...

Decydując się na taki zakup, musisz być świadomy tego, że fundujesz sobie - i przede wszystkim SWOJEJ RODZINIE - pewien rodzaj rosyjskiej ruletki: osunie się, czy nie osunie się, w tym roku, czy może za dwa lata... będziemy wtedy w domu, czy może na szczęście będziemy w tym czasie na wakacjach...

Może to tylko moja bujna wyobraźnia tak działa, ale jeśli nie jesteś jakoś emocjonalnie zaangażowany w to miejsce, nie zainwestowałeś już milionów w tę inwestycję, to ja, przeżywszy wiele lat i będąc w wielu sytuacjach radziłbym Ci szukać innego miejsca na swój szczęśliwy DOM.
Link do komentarza
Od strony formalnej rozbudowa podlega takim samym przepisom jak na innych terenach, czyli zgodnie z MPZP lub warunkami zabudowy, ale z pewnością konieczne będą również badania geologiczne, ekspertyza stanu obecnego
domu i oczywiście odpowiedni projekt. Co do ryzyka takiej inwestycji to poście Stacha są warte rozważenia uwagi.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Dnia 10.02.2016 o 18:02, piotr11 napisał:

Zamierzam kupić dom n terenie osuwiskowym.Moje pytanie brzmi:
1:czy na terenie osuwiskowym można rozbudować dom?
2: jak to jest od strony przepisów budowlanych?

Na każdym terenie można zbudować dom - jest tylko kwestia kosztów posadowienia, a potem gwarancji bezpieczeństwa.

Dodatkowo, to zwykle nie powinno się wyznaczać terenów budowlanych na takich terenach - a działanie  odwrotne zostało już ukarane licznymi katastrofami.

Reasumując  - raczej bym się mocno zastanowił nad inwestycją - ale jeśli dom stoi, nie ma żadnych spękań - to może jest wyjątkowo dobrze posadowiony, albo teren nie jest taki usuwiskowy? Potrzebna by była też poważna ekspertyza geologa i konstruktora.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...