Skocz do zawartości

Ława fundamentowa - płyta OSB na szalunek i uziom


Recommended Posts

Widziałem zdjęcia z budów, gdzie zamiast deskowania, na szalunek ławy stosowano płytę osb. Gdzieś wyczytałem, że taka płyta chłonie wodę, więc czy przed zalaniem betonu z gruchy, trzeba ją wcześniej odpowiednio przez kilka dni zlewać wodą, bądź wymalować od środka czymś, co zabezpieczy przed chłonięciem wody? Drugie pytanie, to jaka grubość płyty ma odpowiednią wytrzymałość do zaszalowania ławy?
I kolejne pytanie odnośnie uziomu, mam nadzieję, że retrofood mnie nie zje, przeżuje i wypluje icon_lol.gif Dopiero zacząłem czytać jego stronę, ale taka rzecz mnie zastanawia. Gdyby szalować ławę płytami, to płyty skręcam u dołu w równych odstępach prętami, które posłużą jednocześnie jako podpora pod zbrojenie. Pręty te po zalaniu zostaną w ławie. Czy da się je wykorzystać jako element uziomu? Zrobić np. połączenie skręcane, bądź spawane pomiędzy prętami, a zbrojeniem i do tego bednarka połączona z każdym wystającym prętem z zewnątrz ławy. Jeśli ta moja "wynalazczość" związana z uziomem to fanaberia i bzdura, to proszę o łagodne potraktowanie icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif To ciekawość :P
Link do komentarza
Cytat

I kolejne pytanie odnośnie uziomu, mam nadzieję, że retrofood mnie nie zje, przeżuje i wypluje icon_lol.gif Dopiero zacząłem czytać jego stronę, ale taka rzecz mnie zastanawia. Gdyby szalować ławę płytami, to płyty skręcam u dołu w równych odstępach prętami, które posłużą jednocześnie jako podpora pod zbrojenie. Pręty te po zalaniu zostaną w ławie. Czy da się je wykorzystać jako element uziomu? Zrobić np. połączenie skręcane, bądź spawane pomiędzy prętami, a zbrojeniem i do tego bednarka połączona z każdym wystającym prętem z zewnątrz ławy. Jeśli ta moja "wynalazczość" związana z uziomem to fanaberia i bzdura, to proszę o łagodne potraktowanie icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif To ciekawość :P



Jakbyś poczekał parę dni, to będziesz mógł przeczytać dobre opracowanie tematyki uziomu fundamentowego w serwisie BD. Wtedy, jeśli coś będzie niejasne to pytaj.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...