Skocz do zawartości

jakie ogrzewanie wybrać ?


Recommended Posts

Witam,
Jesteśmy na etapie wyboru ogrzewania do domu (bez piwnicy).
Ogrzewanie powinno być bezobsługowe, ekonomiczne i służyć do c.o. i cwu. Nie mamy dostępu do gazu.
Myślimy o powietrznej pompie ciepła lub ogrzewaniu elektrycznym...
Budżet max. 25.000
Dane z projektu:
- pow.użytkowa 148m2
- pow.całkowita 190 m2 (bez garażu)
- kubatura: 970m3
- mur: Ytong24
- ocieplenie: podłoga - styropian 20cm, ściany - styropian 20cm, dach - wełna30 cm
- ogrzewanie podłogowe na parterze i na piętrze
- kominek do palenia okazjonalnego.
Obliczenia z projektu:
- całkowite zapotrzebowanie ciepła przy temperaturze -20: Qc=12,74 kW; Qk=14,01 kW
Czy możecie coś doradzić ?
Link do komentarza
Gość gawel
NO powiem tak dom jest raczej wielkościowo na początku przedziału domów dużych.Ocieplenie nie wzbudza zastrzeżeń kwota 25 tys jest , jak rozumiem na całą instalację grzewczą to raczej wyklucza PC bo sama pompa glikolowa z najtańszym wymiennikiem poziomym to koszt ponad 25 tys a gdzie jeszcze samo centralne podłogowe.

Sytuacja nie jest jednak beznadziejna za tę kwotę można z powodzeniem zdecydować się na ogrzewanie elektryczne mogą to być maty grzejne i grzejniki konwektorowe ja dodatkowo pomyślanym w największych pomieszczeniach o ogrzewaczu (ach) akumulacyjnym ale to nie od razu ale powiedzmy po 2-3 latach mieszkania jezeli będzie taka potrzeba . pisze o tym aby zarezerwować dodatkowy obwód elektryczny . NIe bez znaczenia jest również mozliwość wspomożenia ogrzewania kominkiem w największe mrozy których jest w ostatnich latach coraz mniej .Do ogrzewania cuw najlepiej dobrać ogrzewacz pojemnościowy, gdyż przeplywowki nie gwarantują komfortu cieplnego wody przy normalnym strumieniu.

Napisz jeszcze z jakiego rejonu jesteś, bo zróżnicowanie cenowe cen prądu jest w naszym kraju bardzo duże. Ja znajduje się w rejonie Warszawa ZEWT teren i pradu jest u nas prawie najdroższy w Polsce icon_confused.gif

Ja ogrzewam mój 128 m2 domek od 12 lat prądem 5 grzejnikami konwektorowymi atlantic f-18 o łącznej mocy 6kw oraz matą grzewczą elektra 400 w w łazience. Korzystam z taryfy G12w a więc dwustrefowej wekendowej. Jestem z tego rozwiązania mega zadowolony, tym bardziej że w zeszłym roku zmieniłem dostawcę prądu na DUON. w 2014 roku całkowity koszt prądu na wszelkie cele w moim domu ogrzewanie, gotowanie i ciepła woda oraz normalne zużycie wyniosło ok 4100 zł , w 2015 około 2400. Posiadam również kominek który wspomagam ogrzewanie elektryczne. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Dane z projektu są fałszywe i błędne.
Projektowe obciążenie cieplne przy tym stanie izolacji będziesz miał na poziomie 5-6kW,nie podajesz zapotrzebowania na ciepło czyli zużycia energii na ogrzewanie ale sądzę że będzie w granicach 7000-8000kWh na c.o + ok.3000kWh na cwu czyli w sumie 10000-11000kWh rocznie. Oczywiście jak przystało na świadomego inwestora podlogowka wodna po całości,nawet pod panelami i pakietem icon_biggrin.gif
Grzejac prądem zainwestujesz w system grzewczy czyli w kociołek elektryczny+ bojler ok.4000zl a powyższe zużycie da ci roczny rachunek ok.3000-3300zł.
Grzejac pompa ciepła,przy takim obciążeniu sądzę że zwykła trójfazowa 9kW Panasa będzie ok.czyli z zasobnikiem 300l w 22-25tys.zł się spokojnie zmiescisz a powyższe zużycie da Ci rocznie 1000-1100zl.
Dla pewności zleć zrobienie OZC ale sądzę,że dużo jeśli chodzi o zużycie energii się nie pomyle. Koszt ok.300zl.

Cytat

kwota 25 tys jest , jak rozumiem na całą instalację grzewczą to raczej wyklucza PC bo sama pompa glikolowa z najtańszym wymiennikiem poziomym to koszt ponad 25 tys a gdzie jeszcze samo centralne podłogowe.


Nie siej zamieszania.
Pompy grunt-woda to dzisiaj strata wydanej kasy.
Inwestor widać jest kumaty i pyta się o powietrze-woda które już dzisiaj przewyższają parametrami pompy gruntowe.
Na jego dom z palcem zmieści się w 25tys.zl
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Dane z projektu są fałszywe i błędne.
Projektowe obciążenie cieplne przy tym stanie izolacji będziesz miał na poziomie 5-6kW,nie podajesz zapotrzebowania na ciepło czyli zużycia energii na ogrzewanie ale sądzę że będzie w granicach 7000-8000kWh na c.o + ok.3000kWh na cwu czyli w sumie 10000-11000kWh rocznie. Oczywiście jak przystało na świadomego inwestora podlogowka wodna po całości,nawet pod panelami i pakietem icon_biggrin.gif
Grzejac prądem zainwestujesz w system grzewczy czyli w kociołek elektryczny+ bojler ok.4000zl a powyższe zużycie da ci roczny rachunek ok.3000-3300zł.
Grzejac pompa ciepła,przy takim obciążeniu sądzę że zwykła trójfazowa 9kW Panasa będzie ok.czyli z zasobnikiem 300l w 22-25tys.zł się spokojnie zmiescisz a powyższe zużycie da Ci rocznie 1000-1100zl.
Dla pewności zleć zrobienie OZC ale sądzę,że dużo jeśli chodzi o zużycie energii się nie pomyle. Koszt ok.300zl.


Nie siej zamieszania.
Pompy grunt-woda to dzisiaj strata wydanej kasy.
Inwestor widać jest kumaty i pyta się o powietrze-woda które już dzisiaj przewyższają parametrami pompy gruntowe.
Na jego dom z palcem zmieści się w 25tys.zl


a po co mu w tym przypadku podłogówka wodna ???? i kocioł elektryczny to jest skrajna głupota i komplikowanie sobie życia i marnowanie pieniędzy i jakim cudem za 25 tys zakupisz pompę i całe centralne? i po co komu 300 litrowy zasobnik Autor wątku nie jest rolnikiem po co mu tyle cuw to tez głupota i brak świadomości inwestorskiej tylko kopiowanie do użygo frazesów i zasrywanie forum spamem.

Cytat

Dane z projektu są fałszywe i błędne.
Projektowe obciążenie cieplne przy tym stanie izolacji będziesz miał na poziomie 5-6kW,nie podajesz zapotrzebowania na ciepło czyli zużycia energii na ogrzewanie ale sądzę że będzie w granicach 7000-8000kWh na c.o + ok.3000kWh na cwu czyli w sumie 10000-11000kWh rocznie. Oczywiście jak przystało na świadomego inwestora podlogowka wodna po całości,nawet pod panelami i pakietem icon_biggrin.gif
Grzejac prądem zainwestujesz w system grzewczy czyli w kociołek elektryczny+ bojler ok.4000zl a powyższe zużycie da ci roczny rachunek ok.3000-3300zł.
Grzejac pompa ciepła,przy takim obciążeniu sądzę że zwykła trójfazowa 9kW Panasa będzie ok.czyli z zasobnikiem 300l w 22-25tys.zł się spokojnie zmiescisz a powyższe zużycie da Ci rocznie 1000-1100zl.
Dla pewności zleć zrobienie OZC ale sądzę,że dużo jeśli chodzi o zużycie energii się nie pomyle. Koszt ok.300zl.


Nie siej zamieszania.
Pompy grunt-woda to dzisiaj strata wydanej kasy.
Inwestor widać jest kumaty i pyta się o powietrze-woda które już dzisiaj przewyższają parametrami pompy gruntowe.
Na jego dom z palcem zmieści się w 25tys.zl


z pompą być może a centralne to co za darmo? na 190m2??? Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
O jakim centralnym ty mówisz ? Powieszenie na ścianie konwektorow równa się nie wykorzystaniu dobrodziejstwa taryfy G12W bo nie ma gdzie akumulowac energii z tańszej taryfy.
Przy wodnej podlogowce masz tą akumulacje w wylewce i grzejesz 100% w taniej taryfie mając stabilną temperaturę w domu całą dobę.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

O jakim centralnym ty mówisz ? Powieszenie na ścianie konwektorow równa się nie wykorzystaniu dobrodziejstwa taryfy G12W bo nie ma gdzie akumulowac energii z tańszej taryfy.
Przy wodnej podlogowce masz tą akumulacje w wylewce i grzejesz 100% w taniej taryfie mając stabilną temperaturę w domu całą dobę.


To Ty mówisz o podłogówce z kotłem a więc wodnej, ja mówię o podłogówce elektrycznej mogą to być maty grzejne lub przewody grzejne a płyta betonowa jest równie dobrym akumulatorem ciepła w obydwu przypadkach, Z tym że w przypadku ogrzewania elektrycznego jest taniej i bezawaryjnie w 100% bo nic nie zamarznie i łatwiej sterować takim układem.

Ponawiam pytanie o łączny koszt PC rekomendowanej przez Ciebie i podłogówki wodnej? Dla ścisłości ogrzewanie centralne wodne może być zarówno podłogowe jak i grzejnikowe lub mieszane.


Autor wątku napisał że na układ grzewczy i cuw może przeznaczyć max 25 tyś i ja odpowiedziałem mu skreślając PC ze względu na przewyższający szacowany koszt. Nie rozmawiamy o kosztach eksploatacji choć pewnie w przypadku znacznej powierzchni domu w mojej ocenie PC byłaby uzasadniona. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Przed budową zastanawiałem się nad kablami,miałem wycenę do mojego domu na kable Elektry łącznie z 8 sterownikami na 6,5tys.zl czyli tyle ile sama wodna czyli jedynie dodatkowy koszt byłby 2,5tys.zł za kocioł elektryczny. Rachunki za ogrzewanie byłyby identyczne ale przy kablach nie ma możliwości zmiany na inny system grzewczy a 2,5 klocka to nie dużo więcej a wiedziałem że prędzej później zmienię na pompę. Zmieniłem prędzej.

I zamiast 3000zl place 1000zl rocznie.

A instalacja mieszana czyli podoogowka+grzejniki ścienne to idiotyzm.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Przed budową zastanawiałem się nad kablami,miałem wycenę do mojego domu na kable Elektry łącznie z 8 sterownikami na 6,5tys.zl czyli tyle ile sama wodna czyli jedynie dodatkowy koszt byłby 2,5tys.zł za kocioł elektryczny. Rachunki za ogrzewanie byłyby identyczne ale przy kablach nie ma możliwości zmiany na inny system grzewczy a 2,5 klocka to nie dużo więcej a wiedziałem że prędzej później zmienię na pompę. Zmieniłem prędzej.

I zamiast 3000zl place 1000zl rocznie.


NO rozumiem i argument o braku możliwości zmiany medium jest słuszny to ile kosztuje podłogówka na te ok 190 m2 i ile ta sama pompa? bo ciekaw jestem, moim zdaniem to cenowo nie zmieści się w łącznie w 25 tys a o tym rozmawiamy. Dla mojego domu PC sie nie opłaca planuje remont taki kapitalniejszy za ok 4 lata bo to będzie już po 16 latach mieszkania i nabrałem ochoty na PC ale że z zawodu jestem księgowym to porostu nie podejmuję decyzji nieuzasadnionych ekonomicznie dla samej idei i pc jest u mnie mniej trwała i droższa w instalacji, gdybym założył PC w 2003 roku to za około 6 lat musiałbym ją wywalić na śmietnik bo nic nie jet wieczne z tym że grzejniki elektryczne są i nic im sie nie dzieje i nie wymagają przeglądów a to też jest koszt. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

NO rozumiem i argument o braku możliwości zmiany medium jest słuszny to ile kosztuje podłogówka na te ok 190 m2 i ile ta sama pompa? bo ciekaw jestem, moim zdaniem to cenowo nie zmieści się w łącznie w 25 tys a o tym rozmawiamy. Dla mojego domu PC sie nie opłaca planuje remont taki kapitalniejszy za ok 4 lata bo to będzie już po 16 latach mieszkania i nabrałem ochoty na PC ale że z zawodu jestem księgowym to porostu nie podejmuję decyzji nieuzasadnionych ekonomicznie dla samej idei i pc jest u mnie mniej trwała i droższa w instalacji, gdybym założył PC w 2003 roku to za około 6 lat musiałbym ją wywalić na śmietnik bo nic nie jet wieczne z tym że grzejniki elektryczne są i nic im sie nie dzieje i nie wymagają przeglądów a to też jest koszt.


Dla jego domu koszt samej pompy tak jak pisałem może to być trójfazowa 9kW Panasa to ok.18-20tys.zł zależy jak wynegocjuje.
Podlogowka zależy też od negocjacji z wykonawcą ale z tego co wiem od 60-80zl/m2.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

NO rozumiem i argument o braku możliwości zmiany medium jest słuszny to ile kosztuje podłogówka na te ok 190 m2 i ile ta sama pompa? bo ciekaw jestem, moim zdaniem to cenowo nie zmieści się w łącznie w 25 tys a o tym rozmawiamy. Dla mojego domu PC sie nie opłaca planuje remont taki kapitalniejszy za ok 4 lata bo to będzie już po 16 latach mieszkania i nabrałem ochoty na PC ale że z zawodu jestem księgowym to porostu nie podejmuję decyzji nieuzasadnionych ekonomicznie dla samej idei i pc jest u mnie mniej trwała i droższa w instalacji, gdybym założył PC w 2003 roku to za około 6 lat musiałbym ją wywalić na śmietnik bo nic nie jet wieczne z tym że grzejniki elektryczne są i nic im sie nie dzieje i nie wymagają przeglądów a to też jest koszt.


Dodam że po prostu w moim przypadku PC się nie opłaca a różnica w rachunkach nie jest spektakularna w omawianym domu to co innego i nie kwestionuję opłacalności PC z tym że czepiam sieCiebie o koszt całkowity bo to wyjdzie zdecydowanie ponad te 25 tys pytanie ile?
Link do komentarza
Gość gawel
to śerdnio ok 33 tys cena wydaje sięatrakcyjna kwestia gdzie ten dom bo w warszawie to te cene trzeba pomnożyc przez 2 niestety

Cytat

Ale w nowych domach w większości jest podlogowka i nie należy tego traktować jako koszt systemu grzewczego.
Należy porównywać jedynie koszt źródła ciepła.


no jest ale nie za darmo a pytanie było sformułowane w taki sposób że to koszt całkowitego rozwiązania a nie samej "kotłowni" a układ wodny gratis
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Dodam że po prostu w moim przypadku PC się nie opłaca a różnica w rachunkach nie jest spektakularna w omawianym domu to co innego i nie kwestionuję opłacalności PC z tym że czepiam sieCiebie o koszt całkowity bo to wyjdzie zdecydowanie ponad te 25 tys pytanie ile?


gawel,ale ja nie piszę o Twoim domu ;)
Nie piszę także o starych domach.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

gawel,ale ja nie piszę o Twoim domu ;)
Nie piszę także o starych domach.


ja podałem swój dom jako przykład tego że nie w każdej wielkości domu pompa się opłaca
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

no jest ale nie za darmo a pytanie było sformułowane w taki sposób że to koszt całkowitego rozwiązania a nie samej "kotłowni" a układ wodny gratis


Mylisz się icon_smile.gif
Żaden rozsądny inwestor nie będzie się pytał o koszt łącznie z odbiornikiem ciepła.
Poczytaj post autora gdzie wyraźnie pyta się koszt źródła ciepła i piszę również że wodna podlogowka będzie po całości i jedynie co pod nią podpiąć w cenie do 25tys.zl


Cytat

ja podałem swój dom jako przykład tego że nie w każdej wielkości domu pompa się opłaca


Im dom słabiej ocieplony tym pompa będzie bardziej zasadna ekonomicznie. W Twoim również byłaby bardziej zasadna niż w moim,gdybyś miał normalne odbiorniki ciepła.

W moim przy 10000kWh rocznie na c.o i cwu rocznie zyskuje ok.2000zl w stosunku do prądu. Ty sądzę musisz mieć większe zużycie i zyskasz automatycznie więcej rocznie.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Mylisz się icon_smile.gif
Żaden rozsądny inwestor nie będzie się pytał o koszt łącznie z odbiornikiem ciepła.
Poczytaj post autora gdzie wyraźnie pyta się koszt źródła ciepła i piszę również że wodna podlogowka będzie po całości i jedynie co pod nią podpiąć w cenie do 25tys.zl



Im dom słabiej ocieplony tym pompa będzie bardziej zasadna ekonomicznie. W Twoim również byłaby bardziej zasadna niż w moim,gdybyś miał normalne odbiorniki ciepła.


Przeczytałeś bez zrozumienia nigdzie nie mówi o źródle ciepła ale o ogrzewaniu podając założenia projektowe, czytaj ze zrozumieniem i nie interpretuj jeżeli nie jest to konieczne bo bzdury wychodzą. Gdzie jest napisane że dom posiada już podłogówkę? Dopuszczają ogrzewanie elektryczne a nie kocioł elektryczny to Ty napisałeś takie sformułowanie Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Mylisz się icon_smile.gif
Żaden rozsądny inwestor nie będzie się pytał o koszt łącznie z odbiornikiem ciepła.
Poczytaj post autora gdzie wyraźnie pyta się koszt źródła ciepła i piszę również że wodna podlogowka będzie po całości i jedynie co pod nią podpiąć w cenie do 25tys.zl



Im dom słabiej ocieplony tym pompa będzie bardziej zasadna ekonomicznie. W Twoim również byłaby bardziej zasadna niż w moim,gdybyś miał normalne odbiorniki ciepła.

W moim przy 10000kWh rocznie na c.o i cwu rocznie zyskuje ok.2000zl w stosunku do prądu. Ty sądzę musisz mieć większe zużycie i zyskasz automatycznie więcej rocznie.


Moje całkowite zużycie w gosp domowym to od 6 tys do 8 tys kWh rocznie. Gdzie ja mam wieksze i dlaczego tak sadzisz i co oznacza termin normalne odbiorniki ciepła.


Cytat

I wielkość domu nie ma żadnego znaczenia. Znaczenie ma jedynie zużycie energii na c.o+cwu.


Oczywiście że ma inne jest zużycie ciepła w domu 100m i inne w 500 m to samo dotyczy cuw zużycie energii jest mniejsze przy 1 osobie jak przy 8. przy tych samych normach przenikalności i zużycia wody na osobę
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Moje całkowite zużycie w gosp domowym to od 6 tys do 8 tys kWh rocznie. Gdzie ja mam wieksze i dlaczego tak sadzisz i co oznacza termin normalne odbiorniki ciepła.



Oczywiście że ma inne jest zużycie ciepła w domu 100m i inne w 500 m to samo dotyczy cuw zużycie energii jest mniejsze przy 1 osobie jak przy 8. przy tych samych normach przenikalności i zużycia wody na osobę


Jakże się mylisz to nie masz pojęcia.
Dom 500m2 z zapotrzebowaniem 10kWh/m2/rok zuzyje na ogrzewanie 5000kWh a dom 100m2 z zapotrzebowaniem 100kWh/m2/rok zuzyje na ogrzewanie 10000kWh czyli raz tyle co większy dom icon_biggrin.gif
Widzisz jak się mylisz ?

A co do Twojego całościowego zużycia energii na ogrzewanie to walisz scieme bo 12 lat temu nie wybudowales domu pasywnego czyli jedziesz kominkiem rowniutko icon_smile.gif
Twój sam dom.na ogrzewanie powinien zużyć ok.12000kWh.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Jakże się mylisz to nie masz pojęcia.
Dom 500m2 z zapotrzebowaniem 10kWh/m2/rok zuzyje na ogrzewanie 5000kWh a dom 100m2 z zapotrzebowaniem 100kWh/m2/rok zuzyje na ogrzewanie 10000kWh czyli raz tyle co większy dom icon_biggrin.gif
Widzisz jak się mylisz ?

A co do Twojego całościowego zużycia energii na ogrzewanie to walisz scieme bo 12 lat temu nie wybudowales domu pasywnego czyli jedziesz kominkiem rowniutko icon_smile.gif
Twój sam dom.na ogrzewanie powinien zużyć ok.12000kWh.


Czytaj ze zrozumieniem chodziło mi domy o tej samej klasie energetycznej i różnej powierzchni więc twój przykład świadczy o przeciętnej inteligencji. Podałem ostatnie 2 lata bo nie pale w kominku dlatego że drewno jest u mnie po 200 zł za m3 a prąd mam z duonu aktualnie w II strefie po 22 gr a miałem w 2015 roku za darmo wiec drewno się nie opłaca. Poza tym zimy ostatnio były łagodne i generalnie wszystkim poszło mniej mediów bez względu na to czym grzał.


Jak napisałem wcześniej oszacowałem koszt zmiany instalacji grzewczej i wyposażenia w Pc mojego domu i ewentualne zyski z tego tytułu na kosztach eksploatacyjnych pomniejszone o koszty serwisu, przy założeniu bezawaryjności ta inwestycja nie zwróciła by mi sie nigdy bo pompa ma skrócona żywotność. Zamiast cudować i komplikować sobie życie lepiej zadbać o dobrego dostawce energii, mnie kwh nie obchodzą tylko zł jakie wydaje na ogrzewanie i generalnie prąd

Cytat

Jakże się mylisz to nie masz pojęcia.
Dom 500m2 z zapotrzebowaniem 10kWh/m2/rok zuzyje na ogrzewanie 5000kWh a dom 100m2 z zapotrzebowaniem 100kWh/m2/rok zuzyje na ogrzewanie 10000kWh czyli raz tyle co większy dom icon_biggrin.gif
Widzisz jak się mylisz ?

A co do Twojego całościowego zużycia energii na ogrzewanie to walisz scieme bo 12 lat temu nie wybudowales domu pasywnego czyli jedziesz kominkiem rowniutko icon_smile.gif
Twój sam dom.na ogrzewanie powinien zużyć ok.12000kWh.


No jasne a ty oczywiście wiesz co ja zbudowałem i za ile w :scratching: byleś i gówno widziałeś a może mam dom pasywny?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Moje całkowite zużycie w gosp domowym to od 6 tys do 8 tys kWh rocznie. Gdzie ja mam wieksze i dlaczego tak sadzisz i co oznacza termin normalne odbiorniki ciepła.


gawel,jako księgowy powinieneś wiedzieć że matematyka to podstawa ;)
A więc bierzemy Twoje max.zużycie energii czyli 8000kWh.
Zużycie energii na bytowe to ok.250kWh miesięcznie czyli rocznie ok.3000kWh a więc na c.o i cwu zostaje Ci 5000kWh.
Na cwu dla 3 osób zuzywasz ok.3000kWh rocznie czyli na c.o zostaje Ci 2000kWh.
Masz dom 128m2 czyli biorąc pod uwagę 2000kWh/128m2 wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 15kWh/m2/rok.
Wybudować taki dom 1,5 litrowy 12 lat temu to szacun icon_biggrin.gif
Ciulac to My gawel a nie nas. W swoim domu z tego wynika kopcisz glownie kominkiem i nie odpowiadaj już bzdur ze grzejesz prądem bo matematyka nie kłamie.
Gdybyś grzal tylko i wyłącznie prądem Twój dom jedynie na ogrzewanie zuzylby ok.12000kWh czyli ok.90kWh/m2/rok dodając do tego cwu 3000kWh miałbyś zużycie w sumie 15000kWh czyli ok.4500zl na rok. Pompa by Ci to zmniejszyła do 5000kWh i 1500zl na rok czyli mniej o 3000zl na rok.
I teraz mów wyraźnie i wszystkim ze grzejesz głównie drewnem i dlatego tobie się nie opłaca inaczej.


Oczywiście jestem za ogrzewaniem prądem tylko mówmy prawdę jak to wychodzi bo bez takiego ciulania i tak wychodzi taniej niż węgiel czy gaz ziemny.
Mój dom na same ogrzewanie zuzywa ok.5500kWh czyli gdybym grzal prądem placilbym ok.1650zl a że mam COP zuzywam 1750kWh czyli nie całe 600zl. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Faktycznie wyliczenia mogą być błędne, bo po zrobieniu projektu zmieniliśmy materiał na ściany i grubość ocieplenia na podłodze.
Podłogówkę planujemy "wodną", a te 25 tys. to kwota przeznaczona na kocioł lub pompę ciepła wraz z zasobnikiem i automatyką pogodową.
W domu będą mieszkać dwie osoby.
Można samemu obliczyć takie zapotrzebowanie na moc kotła/ pompy ? Jest na to jakiś nieskomplikowany wzór ?

Dodam jeszcze, że okna i drzwi mają być energooszczędne (współczynnik od 0,96 do 0,76 na całe okno).
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Faktycznie wyliczenia mogą być błędne, bo po zrobieniu projektu zmieniliśmy materiał na ściany i grubość ocieplenia na podłodze.
Podłogówkę planujemy "wodną", a te 25 tys. to kwota przeznaczona na kocioł lub pompę ciepła wraz z zasobnikiem i automatyką pogodową.
W domu będą mieszkać dwie osoby.
Można samemu obliczyć takie zapotrzebowanie na moc kotła/ pompy ? Jest na to jakiś nieskomplikowany wzór ?

Dodam jeszcze, że okna i drzwi mają być energooszczędne (współczynnik od 0,96 do 0,76 na całe okno).


Dziękuję za doprecyzowanie pytania. To troche zmienia postać rzeczy

Cytat

gawel,jako księgowy powinieneś wiedzieć że matematyka to podstawa ;)
A więc bierzemy Twoje max.zużycie energii czyli 8000kWh.
Zużycie energii na bytowe to ok.250kWh miesięcznie czyli rocznie ok.3000kWh a więc na c.o i cwu zostaje Ci 5000kWh.
Na cwu dla 3 osób zuzywasz ok.3000kWh rocznie czyli na c.o zostaje Ci 2000kWh.
Masz dom 128m2 czyli biorąc pod uwagę 2000kWh/128m2 wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 15kWh/m2/rok.
Wybudować taki dom 1,5 litrowy 12 lat temu to szacun icon_biggrin.gif
Ciulac to My gawel a nie nas. W swoim domu z tego wynika kopcisz glownie kominkiem i nie odpowiadaj już bzdur ze grzejesz prądem bo matematyka nie kłamie.
Gdybyś grzal tylko i wyłącznie prądem Twój dom jedynie na ogrzewanie zuzylby ok.12000kWh czyli ok.90kWh/m2/rok dodając do tego cwu 3000kWh miałbyś zużycie w sumie 15000kWh czyli ok.4500zl na rok. Pompa by Ci to zmniejszyła do 5000kWh i 1500zl na rok czyli mniej o 3000zl na rok.
I teraz mów wyraźnie i wszystkim ze grzejesz głównie drewnem i dlatego tobie się nie opłaca inaczej.


Oczywiście jestem za ogrzewaniem prądem tylko mówmy prawdę jak to wychodzi bo bez takiego ciulania i tak wychodzi taniej niż węgiel czy gaz ziemny.
Mój dom na same ogrzewanie zuzywa ok.5500kWh czyli gdybym grzal prądem placilbym ok.1650zl a że mam COP zuzywam 1750kWh czyli nie całe 600zl.



Założenia kalkulacyjne takie jak autor postu, rzeczywistość jest u mnie inna niż twoje skopiowane z internetu założenia , skąd wiesz ile osób mieszka u mnie w domu i jakie mam zapotrzebowanie na prąd bytowy ? 250 kwh, nic podobnego wychodzi łącznie z cuw około 11kwh na dobę, ok.90kWh/m2/rok to to jakieś fantazje nic podobnego nie pisałem wiem że spamujesz i wciskasz kit ale mnie sobie daruj.A tak przy okazji podstawa zawodu księgowego a zwłaszcza głównego księgowego jest zdolność logicznego i analitycznego myślenia a nie arytmetyka którą pomyliłeś w tyn konkretnym przypadku z arytmetyką a ty ,masz najwyraźniej z jednym i z drugim problem. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Mylisz się icon_smile.gif
Żaden rozsądny inwestor nie będzie się pytał o koszt łącznie z odbiornikiem ciepła.


Ty jesteś jakiś porąbany, cały czas gadasz o kosztach, że trzeba liczyć i oszczędzać a teraz ... za przeproszeniem takie farmazony, że rozsądny inwestor nie pyta o koszty?
Rozsądnym inwestorem jest gaweł w moich oczach, bo naprawdę przeliczył, przekalkulował i wybrał co mu najbardziej odpowiada a przekłada się to u niego na cyferki jakie ma U czy sru tylko jakie płaci rachunki.
Nie możesz pojąć jednego? Że wszyscy nie mogą mieć zrobione tak jak Ty bo nikt nie będzie wstawiał kominka 16 kW, ale Ty oczywiście jesteś tak świadomym i oszczędnym inwestorem to to dla Ciebie same oszczędności, prawda?

Cytat

A co do Twojego całościowego zużycia energii na ogrzewanie to walisz scieme bo 12 lat temu nie wybudowales domu pasywnego czyli jedziesz kominkiem rowniutko icon_smile.gif
Twój sam dom.na ogrzewanie powinien zużyć ok.12000kWh.


A Ty co robisz? walisz propagandę wraz ze swoim kominkiem 16 kW a drugiemu dogadujesz.
A dlaczego zakładasz, że 12 lat temu gaweł nie wybudował czy nie mógł wybudować domu pasywnego?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Faktycznie wyliczenia mogą być błędne, bo po zrobieniu projektu zmieniliśmy materiał na ściany i grubość ocieplenia na podłodze.
Podłogówkę planujemy "wodną", a te 25 tys. to kwota przeznaczona na kocioł lub pompę ciepła wraz z zasobnikiem i automatyką pogodową.
W domu będą mieszkać dwie osoby.
Można samemu obliczyć takie zapotrzebowanie na moc kotła/ pompy ? Jest na to jakiś nieskomplikowany wzór ?

Dodam jeszcze, że okna i drzwi mają być energooszczędne (współczynnik od 0,96 do 0,76 na całe okno).


Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie tak jak pisałem Ci w pierwszej odpowiedzi. Albo taniej w inwestycji w prąd ale drożej w eksploatacj albo drożej w inwestycji w pompę ale taniej w eksploatacji.
W 25tys.zł spokojnie zamkniesz się z pompą o jakiej pisałem. Z prądem rocznie zamkniesz się w 3000zl a przy pompie podziel to na COP3 czyli 1000zl rocznie.
Masz temat tutaj "jak szybko stygnie dom" tam są ogólne wyliczenia ale polecam zrobić jednak OZC,koszt to 300zł ale naprawdę warto.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

250 kwh, nic podobnego wychodzi łącznie z cuw około 11kwh na dobę, ok.90kWh/m2/rok to to jakieś fantazje nic podobnego nie pisałem wiem że spamujesz i wciskasz kit ale mnie sobie daruj.A tak przy okazji podstawa zawodu księgowego a zwłaszcza głównego księgowego jest zdolność logicznego i analitycznego myślenia a nie arytmetyka którą pomyliłeś w tyn konkretnym przypadku z arytmetyką a ty ,masz najwyraźniej z jednym i z drugim problem.


90kWh/m2/rok i więcej,takie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania mają starsze domy z marną izolacją i wentylacją grawitacyjna. W Twoim przypadku czyli w starszym domu 128m2 dom potrzebuje min.128*90=11520kWh energi do ogrzania a że prąd grzeje ze sprawnością 100% dlatego tyle energii min.powinieneś zużyć na ogrzewanie gdybyś grzal dom tylko i wyłącznie prądem. Z Twojego całościowego zużycia energii wynika że prądem grzejesz od czasu do czasu a może i wogole.
gawel,przestań już jaja se robić. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Podłogówkę planujemy "wodną", a te 25 tys. to kwota przeznaczona na kocioł lub pompę ciepła wraz z zasobnikiem i automatyką pogodową.
W domu będą mieszkać dwie osoby.
Można samemu obliczyć takie zapotrzebowanie na moc kotła/ pompy ? Jest na to jakiś nieskomplikowany wzór ?



PC powietrze-woda, tak jak pisze arturo
zmieścisz się w tej kwocie, ale niestety z namiarami nie pomogę
spróbuj może przez stronę panasonica dostać kontakt na autoryzowanego montażyste
Link do komentarza
Cytat

spróbuj tu: http://www.ajb-klima.com.pl/o-firmie.html - mają oddział we Wrocławiu.

Poczytaj jest tam (na stronie) wiele praktycznych informacji "ogólnych".


Szybcy są icon_lol.gif

z ciekawości skrobnęłam sobie do nich, prosząc o wycenę. Dla mojego kurnika wyszło 26 tys. zł

- Pompa ciepła / hydrobox PANASONIC AQUAREA
WH-UD09HE5 / WH-SDC09H3E5
sprężarka INWERTER, moc grzewcza Q=9,0 kW
COP=4,13 (A7/W35), grzałka dodatkowa 3 kW ,
zasilanie 230V , model grzewczo-chłodzący

- Zasobnik CWU (emaliowany) GALMET 250 MAXI +
czujnik temp., grzałka 3 kW z zewnętrznym
termostatem (nie sterowana z hydroboxu), 220V, poj.
263 L /rzeczywista 236 L/, 1 wężownica pow. wymiany
3,0 m2 /ogrzewana pompą ciepła/. Ocielony pianką /
płaszcz skay/.*

cena brutto, z montażem

Wyszło tyle bo mają teraz promocję zimową (do końca lutego). Pompa miała kosztować 20 600, a jest za 16 900 Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
ja też w ten sam dzień dostałam odpowiedź.
Wycena z montażem i materiałami do montażu - prawie 32tys.

-Pompa ciepła / hydrobox PANASONIC AQUAREA
WH-UX09FE8 / WH-SXC09F9E8
sprężarka INWERTER, moc grzewcza Q=9,0 kW
COP=4,84 (A7/W35), grzałka dodatkowa 3x3=9 kW ,
zasilanie 400V, grzewczo-chłodzący
-Zasobnik CWU (emaliowany) GALMET 250 MAXI +
czujnik temp., grzałka 3 kW z zewnętrznym
termostatem (nie sterowana z hydroboxu), 220V, poj.
263 L , 1 wężownica pow. wymiany 3,0 m2 /ogrzewana
pompą ciepła/. Ocielony pianką / płaszcz skay/.*
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam, jeśli się nie możecie się zdecydować - może dobrze przeanalizować kilka wariantów - nie tylko cenowo. In westor zawsze najlepiej wie jakie ma zapotrzebowanie, jaka jest ekspozycjia budynku, jakie preferencje - sami przeanalizujcie na początek kilka różnych systemów!

Polecam skorzystać z konfiguratora Viessmann!
To łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego można samodzielnie dobrać urządzenia firmy Viessmann, dla nowych i modernizowanych budynków. Wynik doboru, to propozycje konkretnych rozwiązań, z ich cenami i podstawowymi danymi technicznymi. Za pomocą konfiguratora można również negocjować cenę zakupu wybranego urządzenia, przez wysłanie zapytania ofertowego.

Uruchom konfigurator

W razie pytań - jestem do dyspozycji!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam,
Jesteśmy na etapie wyboru ogrzewania do domu (bez piwnicy).
Ogrzewanie powinno być bezobsługowe, ekonomiczne i służyć do c.o. i cwu. Nie mamy dostępu do gazu.
Myślimy o powietrznej pompie ciepła lub ogrzewaniu elektrycznym...
Budżet max. 25.000
Dane z projektu:
- pow.użytkowa 148m2
- pow.całkowita 190 m2 (bez garażu)
- kubatura: 970m3
- mur: Ytong24
- ocieplenie: podłoga - styropian 20cm, ściany - styropian 20cm, dach - wełna30 cm
- ogrzewanie podłogowe na parterze i na piętrze
- kominek do palenia okazjonalnego.
Obliczenia z projektu:
- całkowite zapotrzebowanie ciepła przy temperaturze -20: Qc=12,74 kW; Qk=14,01 kW
Czy możecie coś doradzić ?


zastanów się nad ogrzewaniem gazem lpg, my rowniez dostępu do gazociągów nie mamy, ale zbiornik wydzierzawilismy, spełnia twe potrzeby "bezobsługowy, ekonomiczny, no i jeszcze ekologia dochodzi
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

a pompa ciepła jak się będzie sprawdzać w naszych warunkach? Warto inwestować?


A jak pompy ciepła i to powietrze-woda sprawdzają się w Szwecji czy Norwegii ? Tam jest cieplej niż u nas czy tam są idioci ? A może u nas ciemnogród totalny ?

Wg mnie pompa ciepła p-w plus odpowiednia instalacja do niej pomyślana już przed rozpoczęciem budowy to najbardziej ekonomiczne źródło ciepła na dzisiaj.
Nie licząc ogrzewania na prąd gdzie jest najtańsza inwestycja w system a nie dużo drożej od gazu ziemnego w eksploatacji.

Nie licząc oczywiście darmowego łajna krowiego czy patyczkow zbieranych po lesie ale inwestorzy budujący nowe domy aż tak to chyba ograniczeni umysłowo nie są icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A jak pompy ciepła i to powietrze-woda sprawdzają się w Szwecji czy Norwegii ? Tam jest cieplej niż u nas czy tam są idioci ? A


Już Ci ktoś tłumaczył że przykład Szwecji czy Norwegii ma się nijak do naszych realiów, a ty dalej swoje. Tak więc odnoszę wrażenie że jedynym idiotą na pokładzie jest autor tego cytatu. icon_evil.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Już Ci ktoś tłumaczył że przykład Szwecji czy Norwegii ma się nijak do naszych realiów, a ty dalej swoje. Tak więc odnoszę wrażenie że jedynym idiotą na pokładzie jest autor tego cytatu. icon_evil.gif


Widocznie jesteś zbyt mało inteligentny pojąć kontekst pytania "czy w naszych warunkach pompa ciepła się sprawdza" i mojej odpowiedzi,że na pewno w "cieplejszej" Szwecji i Norwegii są idioci bo jak u nas przy średniej sezonowej +3 ma się nie sprawdzić to u nich przy średniej -10 to dopiero icon_smile.gif

Dlatego w Polsce ciemnogród ma się dobrze co niejednokrotnie to sam pokazujesz.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego w Polsce ciemnogród ma się dobrze co niejednokrotnie to sam pokazujesz.


Wracaj do swoich braci z ciemnogrodu, Oni już czekają aby ci drugą nóżkę zapakować w gips za takie głupie pisanie na swoich.
Link do komentarza
Cytat

A jak pompy ciepła i to powietrze-woda sprawdzają się w Szwecji czy Norwegii ? Tam jest cieplej niż u nas czy tam są idioci ? A może u nas ciemnogród totalny ?



Dobrze, że pilnujesz by kaganek oświaty ne zgasł icon_cool.gif O pompach ciepła tyle sie mówi, że można by z tego ubić niezłą pianę.

Dezinformacja wynika z:
1. rodzaje urządzeń
2. zastosowanie urządzeń
3. koszty zależne od systemu grzewczego bo sama pompa to jedynie urządzenie.

Ile to juz kombinacji - ja obstawiam na ponad 100 bo nie uwzględniłem tu producentów i akcji promocyjnych i dopłat oraz usługi.

Także z udzielaniem odpowiedzi trzeba być precyzyjnym i odnosić się do konkretnego przykładu. Zwłaszcze jeśli ktos zapyta o koszty.

I jeszcze jedno - pompa jest na prąd z sieci a nie na pedały i dynamo.
Link do komentarza
Cytat

Dobrze, że pilnujesz by kaganek oświaty ne zgasł icon_cool.gif O pompach ciepła tyle sie mówi, że można by z tego ubić niezłą pianę.

Dezinformacja wynika z:
1. rodzaje urządzeń
2. zastosowanie urządzeń
3. koszty zależne od systemu grzewczego bo sama pompa to jedynie urządzenie.

Ile to juz kombinacji - ja obstawiam na ponad 100 bo nie uwzględniłem tu producentów i akcji promocyjnych i dopłat oraz usługi.

Także z udzielaniem odpowiedzi trzeba być precyzyjnym i odnosić się do konkretnego przykładu. Zwłaszcze jeśli ktos zapyta o koszty.

I jeszcze jedno - pompa jest na prąd z sieci a nie na pedały i dynamo.



Nie wstyd nie wiedzieć, tylko wstyd nie chcieć zapytać - całe życie się uczymy. My wśród swoich klientów widzimy już pewien postęp - jeszcze do niedawna pytali co to jest pompa ciepła i czy to ma szansę działać. Dzisiaj pytają już o konkretne rozwiązania - i to nas cieszy.
I mimo wielu opinii tych złych i dobrych - pompy ciepła to bardzo obiecujący temat.
Klienci pytają o coraz więcej możliwości i powoli przekonują się do stawiania na jakość.
Pytają o chłodzenie o współpracę z fotowoltaiką i inne ciekawe hybrydy.
Link do komentarza
właśnie warto pytać ale ludzie troszkę obawiają się że przez "znawców" zostaną wyśmiani. Mamy tutaj przykład. :/ Ale wiadomo nie każdy jest alfą i omegą w każdej dziedzinie. Głównym kryterium jakim inwestor patrzy to jest cena. Trzeba na pewno przedstawić taki realny bilans po jakim czasie się spłaci taka inwestycja.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

właśnie warto pytać ale ludzie troszkę obawiają się że przez "znawców" zostaną wyśmiani. Mamy tutaj przykład. :/ Ale wiadomo nie każdy jest alfą i omegą w każdej dziedzinie. Głównym kryterium jakim inwestor patrzy to jest cena. Trzeba na pewno przedstawić taki realny bilans po jakim czasie się spłaci taka inwestycja.


A ubranie które masz na sobie się spłaca czy inwestujesz w siebie na targu u chinoli a może,żeby było taniej latasz w przepasce na biodrach ?
Co ma się "zwracać" i do czego ? Jeśli chodzi o ogrzewanie to podstawą dla Ciebie jest łajno zbierane na polu i po wysuszeniu do kotła ?

Skoro tak to koszt inwestycji w ogrzewanie łajnem to:
1.kocioł ok.8tys.zł
2.komin ok.4-5tys.zł
3.skład na odchody bo w domu nie będziesz ich trzymał ?zł
3.kotłownia gdzie musisz postawić kocioł ok.10-20tys.zł
Czyli w sumie ok.23-25tys.zł

Koszt eksploatacji,jak jesteś rolnikiem i masz bydło i pole to 0zł,ale obornik od rolnika to jakiś koszt.

Teraz Twoja kolej,do czego chcesz to porównać,żeby to coś drugie się "zwróciło" ?
Wymieniaj koszt inwestycji w punktach jako ja.

Może podpowiem:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-ko...5752740517.html
lub
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-t...6127168146.html

Jak widzisz oba źródła ciepła zdecydowanie taniej nawet niż w system grzewczy na łajno bo odpada Ci koszt komina,w którego jakbyś myślał przed budową nie musiałbyś inwestować i odpada Ci koszt kotłowni bo oba źródła ciepła nie muszą posiadać kotłowni i jakbyś myślał przed budową to nie musiałbyś inwestować w projekt z kotłownią lub na etapie adaptacji kotłownię z projektu zamienił na pomieszczenie użytkowe a zostawić wnękę o szer.1m na powyższe.

I teraz odpowiedz sobie na pytanie co i czemu w takim wypadku się wg Ciebie ma "spłacać" ? Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Witam ponownie icon_smile.gif
A co myślicie o pompie ciepła z "wtryskiem pary" co powoduje, że nawet przy temperaturze -15 stopni dalej ma taką samą moc jak przy +7 stopniach ?
Prawda czy ściema icon_question.gif


Ja nie mam wtrysku pary i mam przy -15st.C taką samą moc jak przy +7st.C icon_biggrin.gif
Ale stała moc grzewcza to ogólnie nie jest konieczność,wystarczy,że przy temperaturze obliczeniowej pompa ciepła będzie posiadała wyliczoną moc grzewczą i to jest najważniejsze przy doborze pompy a nie stała moc przy każdej temp.zewnętrznej. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

a co to znaczy: "przy temperaturze obliczeniowej pompa ciepła będzie posiadała wyliczoną moc grzewczą" ? nie znam się na tym kompletnie.


A to znaczy,że Polska podzielona jest na strefy klimatyczne,w której występują określone temperatury wg której i do której wylicza się max.moc moc grzewczą źródła ciepła.
Czyli wg poniższego przykładu mieszkając w III strefie klimatycznej obowiązuje temperatura obliczeniowa na poziomie -20st.C,i teraz przy wyliczeniach projektowego obciążenia cieplnego domu bierze się pod uwagę tą temperaturę a że z wyliczeń OZC wyszło Ci projektowe obciążenie przy tej temperaturze np.5kW czyli Twoje urządzenie musi dysponować przy -20st.C mocą grzewczą min.5kW,żeby zapewnić np.23st.C w domu czyli jak pisałem to jest najważniejsze przy doborze pompy ciepła a nie stała moc grzewcza przy kazdej temperaturze.


Ty akurat widzę mieszkasz w II strefie klimatycznej czyli obowiązuje Cię temp.-18st.C.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

A ubranie które masz na sobie się spłaca czy inwestujesz w siebie na targu u chinoli a może,żeby było taniej latasz w przepasce na biodrach ?
Co ma się "zwracać" i do czego ? Jeśli chodzi o ogrzewanie to podstawą dla Ciebie jest łajno zbierane na polu i po wysuszeniu do kotła ?

Skoro tak to koszt inwestycji w ogrzewanie łajnem to:
1.kocioł ok.8tys.zł
2.komin ok.4-5tys.zł
3.skład na odchody bo w domu nie będziesz ich trzymał ?zł
3.kotłownia gdzie musisz postawić kocioł ok.10-20tys.zł
Czyli w sumie ok.23-25tys.zł

Koszt eksploatacji,jak jesteś rolnikiem i masz bydło i pole to 0zł,ale obornik od rolnika to jakiś koszt.

Teraz Twoja kolej,do czego chcesz to porównać,żeby to coś drugie się "zwróciło" ?
Wymieniaj koszt inwestycji w punktach jako ja.


Ty jesteś faktycznie zdrowo jeb....
Gości skomentował o co chodzi w wyborze i dobrze napisał, że inwestor patrzy głównie na cenę. Ja tez jestem zdania, że patrząc na inwestycje nie patrze i nie powinno się patrzeć kiedy taka inwestycja się zwróci ale łajnem nie rzucam na forum.
Twoje porąbany opis o zbieraniu łajna jest poparty twoimi poprzednimi doświadczeniami bo dokładnie to opisałeś ale nie oznacza, że ktoś tak robi więc nie obrażaj tu ludzi a w szczególności rolników, bo gdyby nie oni to nie miałbyś co do pyska włożyć.
A te twoje wyliczenia to są wyliczenia upośledzonego człowieka a nie świadomego inwestora bo wszystkie ceny podane są grubo zawyżone.
Przestałeś pisać o czarnym gównie to teraz zacząłeś pisać o łajnie? Weź się człowieku opanuj i wyhamuj bo ostatnio pisałeś tu jak rasowy forumowicz ale długo nie wytrzymałeś i dalej walisz knoty.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...