Skocz do zawartości

Podłoga w domu podpiwniczonym


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. Mam mały dylemat związany z budową a mianowicie dochodzę powoli do etapu wylewek i pytanie brzmi czy w pomieszczeniach nad ogrzewaną piwnicą (mam w niej zamiar utrzymać temperaturę kilkunastu stopni) wystarczy mi 3cm styropianu w rolce z folią i 6 cm wylewki + 1cm na kafle (taki układ zaproponował instalator). Dom będzie ogrzewany powietrzną pompą ciepła, w piwnicy będą zainstalowane kaloryfery a na pozostałych piętrach wszędzie ma być podłogówka. Niestety budowlańcy zostawili mi tylko 10 cm na kompletną podłogę na piętrach. Jeżeli jakiś inny układ byłby lepszy to proszę o sugestie.
Link do komentarza
Jaką wylewkę będziesz robił? Po tych 6 cm to domniemywam, że anhydryt.
I dla jasności, na piętrach? to jaki to jest dom? A na parterze nad tę piwnica jaki masz zapas na podłogę licząc izolację i wylewkę + wykończenie?
Piwnicę ogrzewać? po co? Daj se spokój i to jeszcze kalafiory przy PCi.
A swojemu instalatorowi to raczej podziękuj za współpracę puki jeszcze Cie nie naciągnął na dodatkowe koszta związane z poprawianiem fuszerki przez niego zrobionej.
Budujesz dom z projektu czy z głowy, bo jeżeli z projektu to masz wszystko w nim zawarte i poprawianie coś na siłę nie zawsze przynosi dobre efekty.
Link do komentarza
Cytat

Jaką wylewkę będziesz robił? Po tych 6 cm to domniemywam, że anhydryt.
I dla jasności, na piętrach? to jaki to jest dom? A na parterze nad tę piwnica jaki masz zapas na podłogę licząc izolację i wylewkę + wykończenie?
Piwnicę ogrzewać? po co? Daj se spokój i to jeszcze kalafiory przy PCi.
A swojemu instalatorowi to raczej podziękuj za współpracę puki jeszcze Cie nie naciągnął na dodatkowe koszta związane z poprawianiem fuszerki przez niego zrobionej.
Budujesz dom z projektu czy z głowy, bo jeżeli z projektu to masz wszystko w nim zawarte i poprawianie coś na siłę nie zawsze przynosi dobre efekty.


Więc zacznę od początku to stary dom w stanie surowym zadaszonym, który teściowie budowali dla siebie ale nie skończyli. Budowa zatrzymała się w 88 roku i od tego czasu to stało.
Zabraliśmy się za to w zeszłym roku zrobiliśmy schody, taras,ściany działowe i zamknęliśmy budowę oknami. Teraz jestem na etapie instalacji elektrycznej i wod-kan. Dom to piwnica, parter i piętro razem 165m. Tak jak wcześniej pisałem na parterze i piętrze mam po 10cm licząc izolację, wylewkę i wykończenie. W projekcie domu jest ogrzewanie gazowe, ale chciałem to zmienić bo przy dofinansowaniu na pompę ciepła różnica wyniesie tylko około 3tyś a to tylko promil przy tych wszystkich kosztach.
Co do piwnicy to chciałem tam w przyszłości zrobić jakąś siłownię więc stąd pomysł na ogrzewanie.
Kolejna sprawa to podłoga na pierwszym piętrze, teściowie budowali wtedy metodami rzemieślniczyimi i podłoga jest tak nierówna (wyrównywali ją ręcznie) że od samego chodzenia można dostać choroby morskiej. Mam więc pytanie czym to wyrównać? Te 10cm na górze liczone jest w najniższym miejscu.





Link do komentarza
Czyli masz stary dom wybudowany w złej technologii a chcesz w to włożyć nową. Piwnica ocieplona? Posadzka jaka? bo nie napisałeś. Te 10 cm na piętrze jeszcze ujdzie, na parterze trochę za mało.
Natomiast co do ogrzewania piwnicy. Jeżeli jesteś już zdecydowany na PCi to ogrzewanie piwnicy zrób na grzejniki elektryczne a nie kaloryfery.
Strop nad piwnica jest monolityczny? Wyrównać możesz to wylewką cementową. Jakie są nierówności najlepiej zmierzysz to poziomicą laserową lub niwelatorem laserowym samopoziomującą wtedy będzie można dokładniej określić czym i jak ją wyrównać.
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich forumowiczów. Mam mały dylemat związany z budową a mianowicie dochodzę powoli do etapu wylewek i pytanie brzmi czy w pomieszczeniach nad ogrzewaną piwnicą (mam w niej zamiar utrzymać temperaturę kilkunastu stopni) wystarczy mi 3cm styropianu w rolce z folią i 6 cm wylewki + 1cm na kafle (taki układ zaproponował instalator). Dom będzie ogrzewany powietrzną pompą ciepła, w piwnicy będą zainstalowane kaloryfery a na pozostałych piętrach wszędzie ma być podłogówka. Niestety budowlańcy zostawili mi tylko 10 cm na kompletną podłogę na piętrach. Jeżeli jakiś inny układ byłby lepszy to proszę o sugestie.



Im mniejsza różnica temperatur pomieszczenie - piwnica, tym mniejszy problem.


Przy kilkunastu oC w piwnicy i zaprezentowanym układzie warstw (styro 0.04W/mK), musisz się liczyć z tym, że ciepło z podkładu grzewczego w ok. 80% będzie przenikać do ogrzewanego pomieszczenia a w ok. 20% do piwnicy.

Termoizolacja o lambdzie ok. 0.02 W/mK zmieni układ przenikania ciepła, ok. 90% do pomieszczenia, 10% do piwnicy.

Rozważ ocieplenie stropu od strony piwnicy.

Powodzenia.
Link do komentarza
Cytat

Czyli masz stary dom wybudowany w złej technologii a chcesz w to włożyć nową. Piwnica ocieplona? Posadzka jaka? bo nie napisałeś. Te 10 cm na piętrze jeszcze ujdzie, na parterze trochę za mało.
Natomiast co do ogrzewania piwnicy. Jeżeli jesteś już zdecydowany na PCi to ogrzewanie piwnicy zrób na grzejniki elektryczne a nie kaloryfery.
Strop nad piwnica jest monolityczny? Wyrównać możesz to wylewką cementową. Jakie są nierówności najlepiej zmierzysz to poziomicą laserową lub niwelatorem laserowym samopoziomującą wtedy będzie można dokładniej określić czym i jak ją wyrównać.


Więc tak ściany piwnic wykonane są z bloczków żwirobetonowych grubości 40cm i cegły pełnej 24cm, ściany pięter to cegła szczelinówka i pełna o grubościach 44 i 24cm, stropy to monolityczna płyta żelbetonowa o grubości 14cm. Cały dom będzie jeszcze ocieplany styropianem 15cm(szarym), okna są trzyszybowe.
Pompa ciepła to mój pomysł, sugerowałem się późniejszą oszczędnością w kosztach ogrzewania. Jeżeli zamontuję w piwnicy grzejniki elektryczne to pewnie rachunki za prąd mnie zjedzą.
Link do komentarza

Cytat

Więc tak ściany piwnic wykonane są z bloczków żwirobetonowych grubości 40cm i cegły pełnej 24cm, ściany pięter to cegła szczelinówka i pełna o grubościach 44 i 24cm, stropy to monolityczna płyta żelbetonowa o grubości 14cm. Cały dom będzie jeszcze ocieplany styropianem 15cm(szarym), okna są trzyszybowe.
Pompa ciepła to mój pomysł, sugerowałem się późniejszą oszczędnością w kosztach ogrzewania. Jeżeli zamontuję w piwnicy grzejniki elektryczne to pewnie rachunki za prąd mnie zjedzą.


Eeee to nie masz tak źle icon_biggrin.gif Czyli jak dobrze zrozumiałem to ściana piwnicy zewnętrzna ma 64 cm grubości a ściany zewnętrzne domu mają grubość 68 cm z pustką w środku ściany. Styro 10 cm styknie przy takiej ścianie.
Piwnica może być docieplona od spodu jak wspomniał kolega wyżej.
I rozgraniczaj piwnica, parter i piętro bo piszesz "piętra" a potem będą niedomówienia i nieporozumienia w udzielaniu porad.
To, że wybrałeś PCi jest ok, zapewne masz już wybraną jaką będziesz montował.
Dogrzewając a nie grzejąc piwnice grzejnikiem/ki elektrycznymi rachunki za prąd Cię nie zjedzą.
Jaką wylewkę będziesz robił na tą podłogówkę? Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Eeee to nie masz tak źle icon_biggrin.gif Czyli jak dobrze zrozumiałem to ściana piwnicy zewnętrzna ma 64 cm grubości a ściany zewnętrzne domu mają grubość 68 cm z pustką w środku ściany. Styro 10 cm styknie przy takiej ścianie.
Piwnica może być docieplona od spodu jak wspomniał kolega wyżej.
I rozgraniczaj piwnica, parter i piętro bo piszesz "piętra" a potem będą niedomówienia i nieporozumienia w udzielaniu porad.
To, że wybrałeś PCi jest ok, zapewne masz już wybraną jaką będziesz montował.
Dogrzewając a nie grzejąc piwnice grzejnikiem/ki elektrycznymi rachunki za prąd Cię nie zjedzą.
Jaką wylewkę będziesz robił na tą podłogówkę?


Dokładnie takie są grubości ścian.
Pisząc piętra miałem na myśli parter i pierwsze piętro ale dzięki za podpowiedź bo faktycznie później może być problem. Co do pompy ciepła to wyceniali mi powietrzną Excelia Tri Duo 14kW z wbudowanym zbiornikiem c.w.u i zbiornikiem buforowym za 33000 plus montaż chyba 1300, ale u nas można się starać o zwrot 30% za pompę z Funduszu Prosument. Specfachura który mi to wyceniał mówił że z grzejnikami w piwnicy nie będzie żadnego problemu jeżeli zamontuję C22. Nie zastanawiałem się nad elektrycznymi a może faktycznie warto. Na docieplenie piwnicy od spodu mam mało miejsca bo jest trochę nisko ale i tak sufit będzie podwieszany więc tam coś się zmieści.
Nie mam kompletnie pojęcia jaką wylewkę robić czy zwykłą zbrojoną czy anhydrytową. Edytowano przez Pawlito76 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie mam kompletnie pojęcia jaką wylewkę robić czy zwykłą zbrojoną czy anhydrytową.


Czyli już coś konkretnego icon_biggrin.gif
Jeżeli chcesz dać w piwnicy sufit podwieszany to lepiej docieplić to multipurem. Te planowane 6 cm wylewko to na cementowa przy podłogówce za mało, powinno być 7-8 cm.
A teraz jakie masz wysokości od posadzki do sufitu? na parterze i na poddaszu.
Link do komentarza
Wysokość od posadzki do sufitu na parterze i na piętrze wynosi 270cm ale w salonie na parterze mam okno PSK i jestem ograniczony wysokością mechanizmu prowadzącego, jeżeli chodzi o piętro to mam okno balkonowe ale już rozmawiałem z montażystą o ewentualnym podniesieniu o kilka cm i nie ma problemu. Druga sprawa to schody z parteru na piętro ich wysokość też jest wyliczona na wysokość izolacji, wylewki i wykończenia na 10cm no ale to nie jest chyba większy problem bo te kilka dodatkowych centymetrów można rozbić na kilka schodków.
Co do ogrzewania elektrycznego w piwnicy to musiałbym się zdecydować już teraz bo jak już pisałem instalacja jest w trakcie realizacji a pod grzejniki elektryczne muszą być pewnie poprowadzone dodatkowe gniazdka.
Link do komentarza
Cytat

Wysokość od posadzki do sufitu na parterze i na piętrze wynosi 270cm ale w salonie na parterze mam okno PSK i jestem ograniczony wysokością mechanizmu prowadzącego, jeżeli chodzi o piętro to mam okno balkonowe ale już rozmawiałem z montażystą o ewentualnym podniesieniu o kilka cm i nie ma problemu. Druga sprawa to schody z parteru na piętro ich wysokość też jest wyliczona na wysokość izolacji, wylewki i wykończenia na 10cm no ale to nie jest chyba większy problem bo te kilka dodatkowych centymetrów można rozbić na kilka schodków.
Co do ogrzewania elektrycznego w piwnicy to musiałbym się zdecydować już teraz bo jak już pisałem instalacja jest w trakcie realizacji a pod grzejniki elektryczne muszą być pewnie poprowadzone dodatkowe gniazdka.


Skoro myślisz o pompie ciepła, to zastanów się nad ogrzewaniem ściennym, zainstalowanym na wewnętrznych ścianach piwnicy.
Link do komentarza
Cytat

Skoro myślisz o pompie ciepła, to zastanów się nad ogrzewaniem ściennym, zainstalowanym na wewnętrznych ścianach piwnicy.


Masz na myśli oczywiście ogrzewanie wodne a nie elektryczne.
Orientujesz się może jak koszty wykonania za metr mają się do zwykłej podłogówki?
No i oczywiście o ile droższe będą tynki, bo przecież muszę wtedy dać grubszą warstwę?
Link do komentarza
Cytat

Masz na myśli oczywiście ogrzewanie wodne a nie elektryczne.
Orientujesz się może jak koszty wykonania za metr mają się do zwykłej podłogówki?
No i oczywiście o ile droższe będą tynki, bo przecież muszę wtedy dać grubszą warstwę?



Skoro PC, to wodne ścienne.

Niestety nie znam cen, jednak uważam, że od strony wykonawczej i materiałowej koszt wykonania nie powinien być problemem. Instalacja porównywalna do podłogówki a tynk - załóżmy max razy 2.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...