Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
saabina2

rozbudowa domu na ziemi rolnej

Recommended Posts

Mam gospodarstwo rolne 1,3 h z istniejącym już domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi (stodoła, budynek inwentarski itp.) W podatku rolnym teren zabudowany oznaczony jest jako B-R użytki rolne zabudowane. Być może to fachowo nazywa się to zabudową zagrodową. W każdym razie chcę dobudować do tego istniejącego już domu pokój o pow.zabudowy 40 m2. w 2013r. wystąpiłam o warunki zabudowy gdzie we wnoisku do waruków wpisałam "rozbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego". Warunki takie dostałam. Ale jest w nich napisane (w analizie terenu) coś takiego: teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Powyższe wynika z faktu iż działka objęta wnioskiem stanowi grunty BRVI, SVI, RIV, RV". Martwią mnie te cele nierolne, ponieważ dotąd płacę podatek rolny, a wszystkie zabudowania są na użytkach rolnych. Jeżeli teren zostanie wyłączony z produkcji rolnej to mogę stracić status rolnika i będę mieć duży problem gdyż za budynki gospodarcze będę mieć kilka tysięcy rocznie do zapłacenia. W urzędzie gminy, twierdzą, że jedynie owe 40 m2 nowe zabudowy zyska status B i przestanie być użytkiem rolnym, ale nie są tego pewni... A może sęk w tym, że powinnam była wystąpić o rozbudowę budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej? czy źle wystąpiłam o wz? Czy dobudowa tego pokoju z takimi wz nie mówiącymi nic o zagrodzie czy byciu rolnikiem może odrolnić mi całą działkę? czy tylko teren 40 m2 pod nową zabudową?Czy ktoś umie odpowiedzieć mi co to wszystko może oznaczać? Przecież w urzędzie gminy do wniosku o wz załączyłam mapkę i widać, że jest to ziemia rolna z polem dookoła. Nie wiem, dlaczego nikt w gminie nie zapytał o tym czy mam tam gospodarstwo tylko wpisują coś o odrolnieniu. Dziękuję za porady. Edytowano przez saabina2 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Urząd, wydając decyzję (w tym przypadku WZiZT), opiera się tylko i wyłącznie na tym co napisano we wniosku.
Czyli wydał prawidłową decyzję, ze stosownym pouczeniem (co do "odrolnienia").

Dla sprawy poruszonej nie ma to znaczenia, bo zabudowa zagrodowa to także budynki mieszkalne w tym jednorodzinne (Rozporządzenie w sprawie WT ...... § 3.3). ).

Występując o PnB należy zaznaczyć, że chodzi o rozbudowę budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie zagrodowej rolnika indywidualnego.

Cytat

Z decyzji jasno wynika, że rozbudowa dotyczy budynków zagrodowych, .......................Z Decyzji o WZiZT to raczej jasno nie wynika - stąd zapytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Panie bajbaga, proszę jeszcze o wyjaśnienie:


Cytat

Występując o PnB należy zaznaczyć, że chodzi o rozbudowę budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie zagrodowej rolnika indywidualnego.1.Jeśli tak właśnie zrobię jak jest zacytowane powyżej występując o pozwolenie na budowę to czy mimo to nie odrolnią mi tej działki, bo stwierdzą np.,że sugerują się tym co jest w warunkach zabudowy, a tam nic nie ma o zabudowie zagrodowej?
2.Czy bezpieczniej napisać nowy wniosek o wydanie WZiZT tytułując go tak jak Pan napisał"rozbudowa budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie zagrodowej rolnika indywidualnego" i dopiero wtedy dokumenty do PnB?

Chodzi mi o to co teraz zrobić, żeby działka nadal była użytkiem rolnym, bo w przeciwnym razie stracę status rolnika, bo będzie mi brakować roli.
Chyba, że przy tych wz tylko grunt pod nowym budynkiem czyli 40 m2 będzie odrolniony i oznaczony jako B, a reszta działki nadal pozostanie B-R ??? (tak mi powiedzieli w urzędzie gminy, ale stwierdzili jednocześnie, że nie są tego pewni...)

Geodeta mówił mi, że miał niedawno przypadek, że na mapie zaznaczył, że nowo wybudowany dom mieszkalny jest na gruncie B-R, a starostwo kazało zmienić na B, bo w warukach zabudowy nic nie było o zabudowie zagrodowej.

Z góry Dziękuję z a rady icon_biggrin.gif Edytowano przez saabina2 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do czasu kiedy właściciele będą prowadzili rodzinne gospodarstwo rolne i będą rolnikami indywidualnymi, status ziemi nie zmieni się - dalej (nawet pod nowymi zabudowaniami) będzie to ziemia rolna.

Decyzja WZiZT jest dobra - uzasadnienie i podstawę prawną podałem wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Panie Cezary Budujemy Dom - budownictwo i instalacje: Z decyzji właśnie NIE WYNIKA , że rozbudowa dotyczy budynków zagrodowych. WZnic nie mówią o zabudowie zagrodowej ani o byciu rolnikiem stąd były obawy czy nadal działka będzie traktowana jako użytek rolny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bajbaga napisał:

Występując o PnB należy zaznaczyć, że chodzi o rozbudowę budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie zagrodowej rolnika indywidualnego.

Czy we wniosku na pozwolenie o budowę mogę napisać to, co Pan wskazał powyżej??? Pani projektant powiedziała mi, że we wniosku pozwolenia na budowę będzie musiała wpisać dokładnie to, co jest w tytule warunków zabudowy czyli "budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego" i nie może dodawać samowolnie fragmentu "w istniejącej zabudowie zagrodowej rolnika indywidualnego", bo nawet jeśli tak zrobi, to taki wniosek odrzucą bo nie jest zgodny z wz.

Ale zdaję sobie sprawę, że pani projektant też może nie mieć racji.

I proszę jeszcze o wyjaśnienie kto/co decyduje w mojej sytuacji w jaki sposób gruntowo zostanie oznaczony teren po rozpoczęciu budowy (treść pozwolenia na budowę, ewidencja gruntów na podstwie zapisów geodety?). Znalazłam takie zdanie:
W ewidencji gruntów status gruntu zmienia się na B w przypadku zabudowy działki. Ale rozumiem, że w mojej sytuacji nadal będzie B-R a nie samo B, bo grunt zabudowany leży na gruncie gospodarstwa rolnego?

Geodeta, który ma zająć się tym wytyczeniem itd. powiedział mi, że on dla dobudowanego budynku wpisze B-R ale nie wie czy to napewno "przejdzie" w ewidencji, bo miał już sytuację, że według niego powinno być B-R, a w ewidencji odrzucono to na podstawie pozwolenia na budowę stwierdzono, że musi być samo B.

Przepraszam,że tak gmatwam sprawę, ale nie rozumiem tych wszystkich definicji i zwrotów i przepisów. geodeta, projektatnt i urbanista urzędowy mówią co innego.Ktoś nie ma racji. Dlatego szukam opinii na forum. Bo nie mogę dopuścić do tego, bym dostała meeeega podatek od nieruchomości stojących na B tylko dlatego, że coś na kaimś etapie zrobiłam nie tak i dobudowanie pokoju będzie tak kosztowne, że niewarte. Edytowano przez saabina2 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tu tylko są sami tacy co wybudowali albo budują   Z zewnątrz domek ładnie wygląda. Żaby było bardziej przejrzyściej do dyskusji pozwolę sobie wkleić rzuty parteru i poddasza.   Układ pomieszczeń wydaje sie dość logiczny ale z małymi korektami.  Po pierwsze co bym zmienił a raczej dodał to kotłownię zrobiłbym na końcu garażu, oczywiście wtedy musiały by wylecieć drzwi podwójne tarasowe, ale możesz je dać na ścianie gdzie są pojedyncze. Tym zabiegiem bryła domu nabrała by symetrycznego kształtu a i funkcjonalność była by lepsza, wchodzisz do kotłowni poprzez garaż i z wychodzisz,wchodzisz do kotłowni z zewnątrz od tyłu domu. Po drugie w miejsce planowej kotłowni powiększyłbym łazienkę i zrobił wejście do niej z korytarza, bo jakoś do mnie nie przemawia wejście do łazienki ze sypialni/pokoju. Po trzecie, zlikwidowałbym kibelek  a miejsce jego powiększyłbym garderobę w wiatrołapie albo zrobił z niego jakiś składzik np na przetwory. Z kominka w salonie tez bym zrezygnował zyskując tym samym więcej miejsca. Co do kotłowni to dobrze by było gdyś już teraz wiedział czym będziesz ogrzewał domek oraz jaka wentylację planujesz mieć w domku. Poddasza raczej bym nie ruszał, układ pomieszczeń na poddaszu uważam że jest spoko.                                                        
  • Witam, wraz z żoną będziemy budowali swój pierwszy dom. Jesteśmy rodziną z dwójką małych dzieci.  Chcemy projekt w o tradycyjnym wyglądzie polskiego dworku. Bardzo podoba nam się ten styl. Chcemy aby dom był również funkcjonalny. Teraz mieszkamy w mieszkaniu 3 pokojowym i brakuje nam trochę miejsca i schowków na różne rzeczy.  Znaleźliśmy projekt Z2A z firmy Z500. Poniżej link: https://z500.pl/projekt/29588/Z2_A,dom-w-stylu-dworkowym-z-uzytkowym-poddaszem.html Potrzebujemy porady od osób które wybudowały już jakiś dom w swoim życiu lub które się na tym znają. Chodzi nam głównie o waszą poradę czy według was ten dom jest funkcjonalny. Czy coś jest może jeszcze potrzebne w domu. Jakieś dodatkowe pomieszczenie.    Pozdrawiam Mariusz       
  • Ten projekt z tego co widziałem to nowość. Jeszcze go nikt nie wybudował. 
  • Gość Paweł
   Pytanie jest takie ? Jak i kto określał poziom "0" ogrodzenia ? Jeśli inwestor , to nie może mieć pretensji , jeśli murarze to powinni zniwelować teren uwzględnić spady czy też inne i tym samym określić "0" i wysokość wystającego fundamentu,wówczas można uniknąć takich sytuacji.
  • Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków... - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.
   Pełna treść artykułu pod adresem:
   https://m.budujemydom.pl/ogrodzenia/25763-widoczna-czesc-podmurowki-pozostawia-wiele-do-zyczenia
 • Popularne tematy

×