Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy elektryczny kocioł można założyć bez jakis istotnych przeróbek do instalacji ze zwykłym kotłem na wegiel i drewno? Potencjalnie widzę tu dwa problemy:
- korozja - woda w otwartej instalacji jest potencjalnie zawsze bardziej korozyjna. Czy producenci nie daja jakiegoś zastrzeżenia w gwarancji?
– ciśnienie - czy taki kocioł nie wymaga jakiegoś minimalnego cisnienia wody w obiegu, tak jak ma to miejsce w kotłach gazowych?
Kociołek elektryczny byłby z założenia drugim, rezerwowym. W związku z tym perspektywa przerabiania, żeby dopasować się do jego specjaalnych wymagań nie bardzo mi pasuje.
Link do komentarza
Cytat

Czy elektryczny kocioł można założyć bez jakis istotnych przeróbek do instalacji ze zwykłym kotłem na wegiel i drewno? Potencjalnie widzę tu dwa problemy:
- korozja - woda w otwartej instalacji jest potencjalnie zawsze bardziej korozyjna. Czy producenci nie daja jakiegoś zastrzeżenia w gwarancji?
– ciśnienie - czy taki kocioł nie wymaga jakiegoś minimalnego cisnienia wody w obiegu, tak jak ma to miejsce w kotłach gazowych?
Kociołek elektryczny byłby z założenia drugim, rezerwowym. W związku z tym perspektywa przerabiania, żeby dopasować się do jego specjaalnych wymagań nie bardzo mi pasuje.



Dodatkowo potrzebne będzie przeponowe naczynie wzbiorcze oraz zawór różnicy ciśnień.

Przykład z kominkiem
Link do komentarza
Parę lat temu podłączałem taki kocioł do instalacji elektrycznej (dodatkowy obwód trójfazowy). Robiłem stronę elektryczną ale o ile mnie pamięć nie myli układ był typu otwartego, a hydraulika była już gotowa. Gość od kotłów go przy mnie uruchomił. Z tego wnioskuję, że nie robił instalacji wbrew wymaganiom producenta.
Czyli najpewniej się da i przy otwartym naczyniu wzbiorczym.
Link do komentarza
Cytat

Parę lat temu podłączałem taki kocioł do instalacji elektrycznej (dodatkowy obwód trójfazowy). Robiłem stronę elektryczną ale o ile mnie pamięć nie myli układ był typu otwartego, a hydraulika była już gotowa. Gość od kotłów go przy mnie uruchomił. Z tego wnioskuję, że nie robił instalacji wbrew wymaganiom producenta.
Czyli najpewniej się da i przy otwartym naczyniu wzbiorczym.



O ile producent nie przystosował urządzenia do pracy w układzie zamkniętym. Mam takie "obawy".

A tutaj przykładowe schematy instalacji kotłów elektrycznych marki Kospel
Link do komentarza
Aktualnie produkowane kotły elektryczne firmy Kospel mogą pracować zarówno w układzie zamkniętym jak i otwartym. Minimalne ciśnienie wody na poziomie kotła powinno wynosić 0,5bar (5m słupa wody). Jeżeli kocioł pracuje w układzie otwartym to istnieje możliwość wyłączenia kontroli ciśnienia wody w instalacji przez kocioł. W takim przypadku kocioł nie bierze pod uwagę ciśnienia wody w układzie grzewczym. Funkcję tą można wyłączyć w tzw. ustawieniach zaawansowanych, co jest opisane w instrukcji kotłów.
Oczywiście praca kotła w instalacji typu zamkniętego jest lepsza zarówno dla kotła jak i reszty instalacji od pracy w układzie otwartym. Gwarancja dla kotłów pracujących w układzie otwartym i zamkniętym jest identyczna.
Link do komentarza
Znalazłem taki filmik o podłączeniu kotła:
https://www.youtube.com/watch?v=J-vK394U9rI
Pod koniec (jakieś 2 minuty) jest mowa właśnie o układzie otwartym. Zapamiętany przeze mnie spec od kotłów pracował dobrze icon_smile.gif Skoro ekspert pisze, że czujnik reaguje na spadek ciśnienia poniżej 0,5 bara, to w większości domków z parterem i poddaszem trzeba faktycznie to zabezpieczenie wyłączyć.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...