Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Przeglądam internet i forum ale jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi/porad jak ustawić najlepiej podłogówkę, dlatego postanowiłem założyć ten temat gdzie może będziecie mogli mi doradzić.
A więc w zeszłym roku wprowadziliśmy się do nowo wybudowanego bliźniaka. Jest to pierwsza zima jak grzejemy w tym domu. Na całym parterze ok 80m2 mamy rozprowadzoną podłogówkę. Od początku sezonu grzewczego próbuję ustawić grzanie tak żeby było najbardziej optymalne. Piec mamy Viessmann Vitodens 222 z regulatorem Vitotronic 200. Obecnie przy ustawieniach jakie mam to temperatura mi się wacha od 20 (z rana) do 21,5 (wieczorem). Chciałbym aby w domu efektywnie od rana, czyli tak od około 8:00 do wieczora 20:00 utrzymywała się temperatura 22 st. (w domu jest małe dziecko cały dzień). Chciałbym się dowiedzieć jak ustawić konkretnie:
- krzywą grzewczą
- program czasowy ogrzewania
- wymuszoną temperaturę i zredukowaną (gdzieś wyczytałem że zredukowana temperatura i wymuszona temperatura powinny być bardzo zbliżone do siebie?)

Będę wdzięczny za wszelkie porady icon_smile.gif
Link do komentarza
Podstawowa kwestia, to ustalenie skąd wynika różnica pomiędzy temperaturą oczekiwana, a panującą w budynku? A do tego trzeba zrozumieć jak taki układ działa.
Przede wszystkim polecam lekturę tego tekstu, tłumaczącego zasady doboru krzywej grzewczej i ustawienia regulatora pogodowego:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/18345-ustawienie-regulatora-pogodowego

Przede wszystkim regulator pogodowy, a takim jest Vitodens 200 ma czujnik temperatury zewnętrznej (tzw. automatyka pogodowa) i nie mierzy faktycznej temperatury panującej we wnętrzu budynku, lecz na podstawie przyjętej zależności określającej związek pomiędzy temperaturą zewnętrzną i wewnętrzna oraz temperaturą wody w obiegu grzewczym. Najprościej mówiąc, przy spadku temperatury zewnętrznej podnosi temperaturę wody w obiegu, tak żeby utrzymać zadaną temperaturę wewnątrz budynku. Jak bardzo trzeba podnieść temperaturę wody określa właśnie nachylenie krzywej.
Ale zanim zacznie Pan zmieniać krzywą, czy uwzględnił Pan bezwładność w działaniu ogrzewania podłogowego?
Czy ustawia Pan nocne obniżenie temperatury? Jeżeli tak, to gdy ustawi Pan obniżenie np. do 20°C w godzinach 22.00-6.00, zrost temperatury do pożądanych 22°C zajmie nieco czasu. Mogą to być 2-3 godziny. Z takim opóźnieniem reakcji trzeba się zawsze liczyć w przypadku ogrzewania podłogowego (wolno się nagrzewa ale i wolno stygnie). Jeżeli więc ustawia Pan niższą temperaturę nocną, to proszę najpierw spróbować, jaki będzie efekt skrócenia czasu tego obniżenia, np. do 4.00 zamiast 6.00 rano.
Jeżeli nie stosuje Pan nocnego obniżenia temperatury, proszę spróbować zmienić krzywą grzewczą zgodnie z zasadami opisanymi w podlinkowanym artykule. Jednak cały czas pamiętajać, że reakcja na zmiany może nastąpić ze sporym opóźnieniem.
Kolejna sprawa to prawidłowość doboru miejsca na czujnik zewnętrzny. Czy jego wskazań nie fałszuje umieszczenie w zbyt dobrze osłoniętym miejscu, albo działa na niego promieniowanie cieplne oddawane przez ścianę budynku? W takiej sytuacji jego wskazania będą zafałszowane, bo będzie wykrywał wyższą temperaturę zewnętrzna niż faktyczna.
Link do komentarza
Krzywa grzewcza + czujnik temperatury zewnętrzny nie nadaje się do terowania podłogówką. Dokładnie tak jak pisał ekspert Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne: o godzinie 5 rano będziesz miał powiedzmy -10stopni będzie piękniście grzało i co? Ano o 9 wyjdzie słońce, przez szyby nagrzeje pomieszczenia a temperatura powietrza wzrośnie do -2. Efekt - podłoga "gorąca", w domu piekarnik i tak do 15 bo tyle czasu będziesz pewnie schładzał pomieszczenie. A wieczorem robi Ci się zimno bo: zaszło słońce, bo na dworze -7, bo podłoga dopiero powoli się rozgrzewa... Znaczy koło 24 masz fajną temperaturę....

Ja ustawiam swoją trochę na czuja. Ale myślę, że regulator pokojowy w połączeniu z pompą podłogówki powinien zdać egzamin, a i koszt nie jest jakiś masakryczny. Chyba, że bezprzewodowy to już drożej. Albo program czasowy ogrzewania na czuja. Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Krzywa grzewcza + czujnik temperatury zewnętrzny nie nadaje się do terowania podłogówką. Dokładnie tak jak pisał ekspert Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne: o godzinie 5 rano będziesz miał powiedzmy -10stopni będzie piękniście grzało i co? Ano o 9 wyjdzie słońce, przez szyby nagrzeje pomieszczenia a temperatura powietrza wzrośnie do -2. Efekt - podłoga "gorąca", w domu piekarnik i tak do 15 bo tyle czasu będziesz pewnie schładzał pomieszczenie. A wieczorem robi Ci się zimno bo: zaszło słońce, bo na dworze -7, bo podłoga dopiero powoli się rozgrzewa... Znaczy koło 24 masz fajną temperaturę....

Ja ustawiam swoją trochę na czuja. Ale myślę, że regulator pokojowy w połączeniu z pompą podłogówki powinien zdać egzamin, a i koszt nie jest jakiś masakryczny. Chyba, że bezprzewodowy to już drożej. Albo program czasowy ogrzewania na czuja.


Mylisz się totalnie i nie znasz specyfiki nowych domow z cywikizowanymi źródłami ciepła i z takimi odbiornikami, niedługo przedstawię Ci cytaty grzejacych gazem w nowych domach z pogodowka to może coś znowu się nauczysz icon_wink.gif
Od tego jest krzywa grzewcza i pogodowka żeby właśnie ustrzec się tego o czym piszesz.
U mnie sprawdza się to rewelacyjnie i nie ma ani przegrzania ani nie dogrzania.
Znowu sąsiad tak mówił ? ;)


Ty nie masz wyboru,bo u Ciebie jest wieczne ognisko którego nie można wygasic ;)
Cywilizowane źródła ciepła "gasza" się jak nie potrzeba grzać icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Obiecane cytaty bo musiałem wyszukać ;)
Dwóch gostków grzejących gazem ziemnym w nowych domach z pogodówką i podłogówką ;)
Do analizy...
Cytat

1. Mam sondę zewnętrzną i sterowanie pogodowe.
2. 98m2
3. Grzeję przedziałami: 4:30-7:30 i 16:00-22:00 - 22,7 - komfortowa. Poza tymi przedziałami temp. ekonomiczna 22,2. Grzanie sprowadza się często do tego że kocioł włącza się nad ranem i podciąga temperaturę do 22,7. Później wyłącza się na wiele godzin. Jeśli w międzyczasie temperatura spadnie poniżej 22,2 to nadgania, ale przy takich temperaturach jak teraz to się nie zdarza. Przed naszym powrotem do domu podbija do 22,7, chyba że dzień był słoneczny, to wtedy nie włącza się już do rana.
Takie ustawienia pozwala na uniknięcie taktowania przy stosunkowo dużej mocy kotła, modulacja jest bodajże od 3 do 21kW. Kocioł pracuje stosunkowo rzadko, a podłogówka buforuje zmiany.
Spotkałem się też na forum z wieloma opiniami, o "odczuciu ciepła". Według termometru temperatura jest wystarczająca, ale ze względu na to, że dawno nic nie emitowało ciepła, to jest wrażenie chłodu. Z drugiej strony może być chłodniej, ale jeśli coś emituje ciepło to wydaje nam się, że jest cieplej niż wskazuje termometr. Stąd też czasy emisji ciepła ustawialiśmy wtedy kiedy najbardziej go oczekujemy - żeby trochę było go rano i wieczorem, ale z odpowiednim wyprzedzeniem - start 4:30, a w stajemy 2 godz. później.
4. Nie wiem jaka jest temperatura powrotu, ale temperatura zasilania ostatnio jak patrzyłem wynosiła 29 stopni. Niezależnie od tego w ciągu dnia włącza się pompka bez odpalania kotła, wtedy wyświetla się temperatura 24-25.

Generalnie nie patrzę za bardzo na ustawienia. Krzywą bawiłem się przez pierwszy tydzień.


Cytat

@gorbag: jak bym to ja pisał tego posta (#7931)
Mam praktycznie takie same nastawy, tyle, że ja mam komfortową 22.3, ekonomiczną 21.7 (lecz kocioł sie nie włącza przy niej, bo nigdy az tak nie spada) w tych samych przedziałach czasu.

Własnie pogo, by uzyskać większy komfort pracującego grzejnika podłogowego, choć popołudniami póki co się nie włącza



Link do komentarza
arturo72 oraz aaaa jak zwykle macie rację icon_smile.gif

Tyle, że wyraźnie napisał podłogówka na dole - stąd prosty wniosek o instalacji mieszanej którą to nieco trudniej wysterować. O czym akurat Ty arturo wiedzieć powinieneś. To raz, dwa to to: cytując stary kabaret "praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb" - a myślę tu o bezwładności podłogówki. Oczywiście, że to co napisałem to była skrajność i to mocna ale jasno obrazująca o co się rozchodzi. (Zresztą przykład z teraz: strona północna u mnie na termometrach w okolicach -11 strona południowa -3,5).

Pisząc wczorajszego posta miałem Cię zacytować gdzie mówiłeś o tym, że wahania temp w nowych domach to około 1 stopień. Stąd da się ustawić na pogodówce jakieś optimum - ale w punkt nie trafi.

Resztę niech oceni autor wątku.

A i jeszcze jedno arturo - po raz kolejny zamiast pisać jak człowiek to obrażasz ludzi...
Link do komentarza
Cytat

Od początku sezonu grzewczego próbuję ustawić grzanie tak żeby było najbardziej optymalne. Piec mamy Viessmann Vitodens 222 z regulatorem Vitotronic 200. Obecnie przy ustawieniach jakie mam to temperatura mi się waha od 20 (z rana) do 21,5 (wieczorem). Chciałbym aby w domu efektywnie od rana, czyli tak od około 8:00 do wieczora 20:00 utrzymywała się temperatura 22 st. (w domu jest małe dziecko cały dzień). Chciałbym się dowiedzieć jak ustawić konkretnie:
- krzywą grzewczą
- program czasowy ogrzewania
- wymuszoną temperaturę i zredukowaną (gdzieś wyczytałem że zredukowana temperatura i wymuszona temperatura powinny być bardzo zbliżone do siebie?)


Z tekstu wynika, że podstawowym Twoim problemem nie jest regulacja temperatury w domu, a ogrzanie pomieszczenia do temperatury oczekiwanej, czyli 22st. Nie piszesz też czy zastosowanie się do wskazówek przyniosło jakieś rezultaty.
Ja próbowałbym na Twoim miejscu wymusić pożądaną temperaturę w domu przez sterowanie ręczne, a dopiero po jej uzyskaniu najpierw zbadałbym bezwładność systemu, a dopiero później pobawiłbym się automatyką.
Z linka od Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne Ustawienie regulatora pogodowego dowiesz się, że gdy w domu jest za zimno, to krzywą przesuwa się w górę.
Pobaw się trochę, sprawdź czy coś z porad zadziałało i napisz icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...