Skocz do zawartości

Balkon-tak czy nie?


Inwi

Recommended Posts

1) Mostki termiczne - niesamowita strata ciepła
2) Hydroizolacja - da radę zrobić dobrze ale to KOSZTUJE

Podsumowując - albo masz gdzie wyjść rozwiesić pranie, wywietrzyć pierzynę, zapuścić dymka ( podwórko ) albo nie ( Mieszkanie=balkon) w innym wypadku to tylko kwestia gustu
I w tym przypadku nie dyskutuje się o praktyczności i finansach..
Link do komentarza
Ten element rzeczywiście spotyka się dziś rzadziej niż kiedyś. Wynika to przede wszystkim z tego, że - jak wspomniał poprzednik - balkon jest przyczyną sporych strat ciepła (ponieważ płyta balkonowa jest najczęściej przedłużeniem płyty stropowej).
Poza tym rolę balkonów z powodzeniem przejęły tarasy, które z kolei są obecnie bardzo popularne.
Oczywiście o gustach się nie dyskutuje - są tacy, którzy nie wyobrażają sobie sypialni na piętrze bez przylegającego doń balkonu, na którym można odpocząć, wywiesić pranie itp.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Przeglądam katalogi z projektami i widzę, że wiele domów pozbawionych jest balkonu. Z czego to wynika? W blokach jest w większości mieszkań, a w nowych domach już niekoniecznie.


A czemu w blokach jest balkon ?
A temu,że w blokach nie ma ogródka,nie ma tarasu i nie ma gdzie kawki wypić po południu oddychając świeżym powietrzem.
W domach balkon jest do tych celów zbędny i uważam za bezsens balkon w domu.
Link do komentarza
Też to zauważyłem że coraz mniej domów posiada balkony, częściej tarasy na których znajdują wypoczynki, bądź meble ogrodowe ;)
Sam parę lat temu zakończyłem budowę domu i początkowo miałem zrezygnować z balkonu do pokoju na piętrze, ale Górale którzy robili mi dach zaproponowali że mogą mi zrobić balkon dostawiany z drewna na filarach ;) teraz nie żałuję bo bardzo mi się on podoba i jednak jest praktyczny ;)
Z postawieniem balkonu nie było dużego problemu. Wkręcili kotwy trzymające do płyty, a w ziemi pod filarami betonowe "stopy" głębokie na ponad metr z których wystawili uszy, a później przykręcili filar ;)

Zobacz na takie rozwiązania, jak dla mnie bardzo dobrze ;)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ja uważam za bezsens domy piętrowe/ z użytkowym poddaszem, ale wszyscy już wiedzą, że dziwna jestem icon_lol.gif

Parter, parter jest super... no i nie ma wtedy problemu z balkonem icon_mrgreen.gif


No jak najbardziej się z tym zgadzam icon_smile.gif
Parter jest zarąbisty,w bloku też mieszkałem na parterze ;)
Link do komentarza
Cytat

A czemu w blokach jest balkon ?
A temu,że w blokach nie ma ogródka,nie ma tarasu i nie ma gdzie kawki wypić po południu oddychając świeżym powietrzem.
W domach balkon jest do tych celów zbędny i uważam za bezsens balkon w domu.


tak, akurat ty to masz świeże powietrze wokół icon_razz.gif
nawet latem...
Link do komentarza
Cytat

tak, akurat ty to masz świeże powietrze wokół icon_razz.gif
nawet latem...



Nie przesadzaj, przecież kopalnia pod nosem to nie koniec świata icon_wink.gif

Co do tematu - dzięki za spostrzeżenia. Ale to przecież nie jest tak, że w domach, otoczonych ogrodami, nie budowało się balkonów. Większość starszych domów jednorodzinnych, przynajmniej w mojej okolicy, balkony jednak ma.
Link do komentarza
Cytat

Nie przesadzaj, przecież kopalnia pod nosem to nie koniec świata icon_wink.gif

Co do tematu - dzięki za spostrzeżenia. Ale to przecież nie jest tak, że w domach, otoczonych ogrodami, nie budowało się balkonów. Większość starszych domów jednorodzinnych, przynajmniej w mojej okolicy, balkony jednak ma.



Rzeczywiście, tak kiedyś się budowało. Teraz natomiast bardzo zwraca się uwagę na termoizolacyjność budynków, stąd trend, by nie wykonywać balkonów.
Link do komentarza
Cytat

Nie przesadzaj, przecież kopalnia pod nosem to nie koniec świata icon_wink.gif

Co do tematu - dzięki za spostrzeżenia. Ale to przecież nie jest tak, że w domach, otoczonych ogrodami, nie budowało się balkonów. Większość starszych domów jednorodzinnych, przynajmniej w mojej okolicy, balkony jednak ma.



Zapytaj się ich właścicieli ile wydają na opał i czym ogrzewają...


U moich rodziców w domu "bliźniaczym" balkony są z 3 stron budynku.. Niech policzę.. Balkon nad garażem balkon piętro wyżej, balkon/taras nad gankiem, balkon na 1 piętrze balkon na 2 piętrze.. budynek z lat 80-tych..
I teraz tak:
Plusy - wykorzystywany jest jeden balkon od strony południowej - do wietrzenia pościeli i wyjścia na dymka

Minusy ( opisane prostym językiem)
- duże drzwi balkonowe - zimno ciągnie przez nie - trzeba watą uszczelnić
- śnieg na balkonach - trzeba wchodzić odśnieżać bo ściany zawilgotnieją
- popękane płytki na balkonach - naprawiane, ale bez większych efektów ( hydroizolacja )
- zużycie opału
U mnie przy 180m2 idą 2 wiaderka węgla na 24h (ściana 24cm suporeks + 20 cm styropian północ/zachód i 15 cm wschód/południe)
U moich rodziców przy 120m2 wiaderko węgla starcza na ... 3-4 godziny ( suporeks 24 cm+ 5cm pustka + 12,5 cm cegła pełna+ 5cm/10cm styropian)
Dodam, że dom rodziców w kształcie kwadratu - idealna bryła do ogrzania, gdyby nie te nieszczęsne balkony..

Nawet jakby dołożyli styropian to przy takiej ilości balkonów efekt nie będzie zadawalający.. Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zapytaj się ich właścicieli ile wydają na opał i czym ogrzewają...


U moich rodziców w domu "bliźniaczym" balkony są z 3 stron budynku.. Niech policzę.. Balkon nad garażem balkon piętro wyżej, balkon/taras nad gankiem, balkon na 1 piętrze balkon na 2 piętrze.. budynek z lat 80-tych..
I teraz tak:
Plusy - wykorzystywany jest jeden balkon od strony południowej - do wietrzenia pościeli i wyjścia na dymka

Minusy ( opisane prostym językiem)
- duże drzwi balkonowe - zimno ciągnie przez nie - trzeba watą uszczelnić
- śnieg na balkonach - trzeba wchodzić odśnieżać bo ściany zawilgotnieją
- popękane płytki na balkonach - naprawiane, ale bez większych efektów ( hydroizolacja )
- zużycie opału
U mnie przy 180m2 idą 2 wiaderka węgla na 24h (ściana 24cm suporeks + 20 cm styropian północ/zachód i 15 cm wschód/południe)
U moich rodziców przy 120m2 wiaderko węgla starcza na ... 3-4 godziny ( suporeks 24 cm+ 5cm pustka + 12,5 cm cegła pełna+ 5cm/10cm styropian)
Dodam, że dom rodziców w kształcie kwadratu - idealna bryła do ogrzania, gdyby nie te nieszczęsne balkony..

Nawet jakby dołożyli styropian to przy takiej ilości balkonów efekt nie będzie zadawalający..



Dodam tylko, że akurat problem z płytkami ceramicznymi dotyczy także tarasów. Przyczyną jest najczęściej źle wykonana izolacja chroniąca przed wnikaniem wody w warstwy tarasowe lub użycie nieodpowiedniego kleju do płytek. Ale to już trochę inny temat...

Link do komentarza
Balkon ma swój urok - nawet w budynku jednorodzinnym.
To zupełnie inna perspektywa - można powiedzieć, że "odgórna". icon_cool.gif
Można na nim opalać sie nago, latem na nim spać.

Ale mondre ludzie umieli i umiejom pogodzić wodę z ogniem - np:


albo:



czyli - weranda.

Ps. A każdy 1mb balkonu (tradycyjnego) to U nie mniejsze jak 4, czyli nie mniej jak 400kWh w ciagu sezonu grzewczego
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie przesadzaj, przecież kopalnia pod nosem to nie koniec świata icon_wink.gif

Co do tematu - dzięki za spostrzeżenia. Ale to przecież nie jest tak, że w domach, otoczonych ogrodami, nie budowało się balkonów. Większość starszych domów jednorodzinnych, przynajmniej w mojej okolicy, balkony jednak ma.


5 kopalń w promieniu 10km ;)
Ale to jest mały problem,problem to syf wydobywający się z kominów sąsiadów grzejących węglem.
Na szczęscie sąsiad po prawej będzie się budował już bez syfu w domu ;)

W centrum Gliwic nie było takiego zasyfienia jak teraz na wsi..
Link do komentarza
Cytat

A czemu w blokach jest balkon ?
A temu,że w blokach nie ma ogródka,nie ma tarasu i nie ma gdzie kawki wypić po południu oddychając świeżym powietrzem.
W domach balkon jest do tych celów zbędny i uważam za bezsens balkon w domu.




Cytat

5 kopalń w promieniu 10km ;)
Ale to jest mały problem,problem to syf wydobywający się z kominów sąsiadów grzejących węglem.
Na szczęscie sąsiad po prawej będzie się budował już bez syfu w domu ;)

W centrum Gliwic nie było takiego zasyfienia jak teraz na wsi..



No to w końcu jak to jest z tym świeżym powietrzem na balkonie? icon_smile.gif
Link do komentarza
Obyśmy nie popadli w skrajności.

Dom z balkonem - rzecz wyboru, czemuś ma służyć. Tu należy ważyć przyjemność korzystania z kosztami utrzymania.

Tak trochę żartobliwie.

Idąc drogą wszelkich oszczędności dojdziemy do wniosku, że najbardziej opłacalne będzie kopulaste igloo ze z XPS lub pianki PU, w którym zamiast okna, będzie monitor z kamerką na zewnątrz, natomiast wentylację zastąpimy maską tlenową.

Dom jest dla naszej wygody - nie możemy pozwolić na zniewolenie kosztami jego utrzymania.
Link do komentarza
Cytat

.

Dom jest dla naszej wygody - nie możemy pozwolić na zniewolenie kosztami jego utrzymania.


Zgadza się - ale jeżeli ktoś chce mieć balkony to niech wie z czym się to przynajmniej wiąże - wtedy jest świadom tego co chce... ja np mam taras w bryle buydynku - ale nna etapie budowy zrobiłem wszystko by ograniczyć straty ciepła ( ociepliłem wieńce )
Link do komentarza
Cytat

Można na nim opalać sie nago, latem na nim spać.


Na stropodachu tym bardziej można hasać na waleta. icon_biggrin.gif
Tak dla opalania.
Rysiu, pochwal się, ile razy spałeś na balkonie, łobuzie. icon_wink.gif Nad ranem nawet latem przypiździ. icon_biggrin.gif

Ale zimą... hmmm... taki balkonik, kiedy bawimy się na piętrze w środku, to super sprawa, by na dymka towarzycho mogło wyskoczyć.

Ręka do góry od tych, co mieszkają w jednorodzinnym, mają balkon i opalają na nim swoje ciała, tudzież sypiają. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
A ja z kolei uważam odmiennie niż część dyskutantów. W założeniu szukaliśmy domu z poddaszem użytkowym w którym m.in. miał być balkon.

Ale to rzecz gustu. I tak wiem, że to i problemy i mostek cieplny.......

Cytat

Zgadza się - ale jeżeli ktoś chce mieć balkony to niech wie z czym się to przynajmniej wiąże


Odpowiem tak: suszenie prania, wyjście i nacieszenie oka widokiem działki, przewietrzenie pościeli, możliwość poleżakowania, i sprawa może 2-go rzędna: chciałem i już.
Link do komentarza
Cytat

A ja z kolei uważam odmiennie niż część dyskutantów. W założeniu szukaliśmy domu z poddaszem użytkowym w którym m.in. miał być balkon.
(...)


I o to właśnie chodzi! Grunt to wiedzieć czego się chce, a jak jeszcze wyboru dokonuje się świadomie, to hejterzy mogą nam nagwizdać. Popieram, akceptuję i uśmiecham się szeroko do Ciebie i do Stokrotki, i do Bajbagi i do wszystkich balkonowców, choć sam balkonu nie mam, właśnie dlatego, że go nie chciałem. icon_biggrin.gif
I nie do końca jestem przekonany, czy słusznie zrobiłem wykreślając go z projektu.

Łatwo powiedzieć, że na wsi balkon jest bez sensu. Tymczasem stanąć na balkonie i popatrzeć na własny ogród to niemal jak latać. Perspektywa z góry, a nie żabia. Jesteśmy ponad. A ci co balkonu nie mają, mogą nam nagwizdać i drzeć się z dołu, że balkon jest bez sensu.

Pozdrowienia
PeZet bez balkonu
Link do komentarza
Cytat

uśmiecham się szeroko do Ciebie i do Stokrotki, i do Bajbagi i do wszystkich balkonowców, choć sam balkonu nie mam, właśnie dlatego, że go nie chciałem. icon_biggrin.gif


No to kij w mrowisko! icon_mrgreen.gif
Najlepiej zbudować se parterówkę i basta! A dla perspektywy (skoro już mam taką potrzebę), to se wyleze na drzewo, albo na komin, albo się napiję, że będzie odlot taki,że hej!
Jak mam piętrówkę, to też se wyleze na drzewo, dla perspektywy, i nie muszę budować balkonu.

Po co mi tam (w piętrusie) sporadycznie korzystany balkon skoro okno balkonowe na co dzień zabiera mi miejsce wewnątrz? Poza tym w piętrówkach góra jest strefą spania i do zrobienia kawy i tak muszę zejść na dół.

I tak właśnie widzę balkony w nowo budowanych domach - są, z pięknymi balustradami, niewykorzystane, a w środku pod balkonowym oknem stoi kanapa.... icon_mrgreen.gif

Reasumując, moim zdaniem (to będzie plagiat): grunt, to wiedzieć czego się chce. icon_biggrin.gif


Link do komentarza
Cytat

piętrusy są ok, jak są zbudowane z głową
ale faktycznie jakoś tak jest, że przy piętrusach można więcej błędów popełnić niż przy parterówce (IMHO)

akurat w twoim konkretnym przypadku parterówka to najlepszy możliwy wybór



Robi się ciekawa dyskusja, choć na nieco inny temat - o wyższości domów parterowych nad piętrowymi i odwrotnie. Zachęcam do dyskusji na ten temat w oddzielnym wątku: https://forum.budujemydom.pl/Dom-parterowy-...owy-t27658.html
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 21.01.2016 o 12:00, bajbaga napisał:

Ps. A każdy 1mb balkonu (tradycyjnego) to U nie mniejsze jak 4, czyli nie mniej jak 400kWh w ciagu sezonu grzewczego

Czy jesteś pewny tego wyliczenia ? - rzeczywiście dużo. Ale są sposoby na istniejące juz z dawna takie balkony. Np dobudowa oszklenia , oranżerii. Ocieplenie wieńca od środka i balkonu - ale to trudne i kosztowne. NO i nie będzie to wzorcowe, bo te ocieplenia musiałyby być monstrualne, czyli niewykonalne.

Cóż, dawniej gaz był po 50 gr,a koks za komuny kosztował porównywalnie z gazem, czy nawet taniej - o węglu nie wspomnę.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...