Skocz do zawartości

Podjazd, parking i odległości -jak to robicie?


Aser

Recommended Posts

Witam, domek z garażem i u mnie w warunkach wymaga się min. 2 miejsca postojowe przed domem. Wymagania 7m od okien i 3m od granicy działki zbiło mnie z tropu i architekt zwrócił mi uwagę, że za mało miejsca przed domem -trzeba go odsunąć!
Przez te wymagania muszę nieoptymalnie ustawić/przesuwać bryłę domu, zmniejszając ogród. Wymiary 2.3x5 to obszar 5x5 m, spełniający ww. warunki. Najdziwniejsze jest to, że podjazd do garażu jest w projekcie 3m od okna -czyli podjazd nie może być parkingiem, chore, albo czegoś nie zrozumiałem!
1.Czy są jakieś triki aby sobie z tym poradzić?
2.Czy od drogi dojazdowej też wymaga się 3m odległości?
Link do komentarza
Witam,
Nie bardzo rozumiem opisu całej sytuacji. Tobie zalezy na 2 miejscach, czy takie są odgórne wymagania?

Tego też nie rozumiem: "Najdziwniejsze jest to, że podjazd do garażu jest w projekcie 3m od okna -czyli podjazd nie może być parkingiem, chore, albo czegoś nie zrozumiałem!" - Projektant nie uwzględnił odległości? Podjazd parkingiem?

Może jeszcze raz, prościej wytłumaczysz?

Link do komentarza
Przepisy lokalne ustalone w MPZP lub w indywidualnych warunkach zabudowy są podstawą dla projektanta, który będzie przygotowywał plan zagospodarowania działki na nim więc spoczywa obowiązek dostosowania projektu do powyższych wymagań.

Z opisu trudno wywnioskować, czy podane wymagania dotyczą konkretnej działki przewidzianej np. do prowadzenia działalności usługowej, jak duży jest budynek mieszkalny, przeznaczenie sąsiednich nieruchomości itp. W przypadku indywidualnych WZ można zwrócić się do gminy o ich zmianę (wydanie nowych), jeśli w istotnym stopniu
utrudniają zagospodarowanie działki.
Link do komentarza
Wymóg 3 i 7m wynika z obowiązujących przepisów, czyli Rozporządzenie w sprawie WT .............

Cytat

§ 19.
1. Odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż:
1) 7 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,

2. Odległość wydzielonych miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:
1) 3 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,

§ 21.
1. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m .......


Link do komentarza
Dzięki! MPZP przewiduje u mnie 2 miejsca parkingowe i myślałem, że może to być wjazd do garażu lub obok, ale mam problem taki, że wjazd do garażu jest w odległości dużo < 7m od okien! Obszar dla 2 MP to ok. 25 m2, więc będę musiał cofnąć dom bardziej do tyłu i zmniejszy mi się miejsce na taras za domem.
Myślałem, że można to jakoś obejść, bo widzę wiele domków tylko z podjazdem do garażu, czyli bez dod. MP.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...