Skocz do zawartości

Vat za garaż.


Recommended Posts

Kupujemy domek z garażem od developera. Podpisaliśmy umowę przedwstępną, zapłacili. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zrobimy odbiór i podpiszemy umowę u notariusza. Tymczasem wczoraj dostaliśmy pisemko (właściwie aneks do umowy przedwstępnej), w którym developer informuje nas, że źle naliczył Vat za garaż (zamiast 22% naliczył 7%), w związku z czym mamy mu dopłacić różnicę. Poszperałem w sieci. Istotnie, sprawa wysokości Vat-u za garaż jest dyskusyjna. Brak jednoznacznych przepisów. Właściwie wszystko zależy od interpretacji (czyt. kaprysu)właściwego US. Nie wydaje mi się, żeby US przystał na 7% bo garaż stoi osobno (nie jest częścią domu). Wątpliwość mam tylko w kwestii czy developer może żądać tej dopłaty ode mnie ? Po pierwsze to on popełnił błąd. Po drugie (najważniejsze) w umowie przedwstępnej nie ma podanej osobno ceny za garaż i osobno za dom. Jest cena za działkę i za dom z garażem. Dopiero teraz w przysłanym piśmie pojawia się osobno cena domu i osobno cena garażu. Czy orientuje się ktoś jak to wygląda od strony prawnej? Nie chciałbym, żeby teraz przed samym finałem transakcji developer miał powód do zerwania umowy.
Link do komentarza
Poszperałem w sieci i nie jest to takie jasne. W najlepszym przypadku US tak to sobie interpretują.
Piszę w najlepszym przypadku, bo często nawet jak garaż jest w jednej bryle z domem US liczy sobie 22%.
Mniejsza o to. Jestem zbyt maluczki by walczyć, czy choćby dyskutować z US. Chodzi o to czy deweloper może żądać ode mnie dopłaty różnicy? W umowie przedwstępnej cena za dom i garaż razem jest jedna. Teraz dostaję aneks, w którym deweloper rozbił sobie ją na cenę za dom osobno i cenę za garaż osobno.
Link do komentarza
Obowiązek naliczenia i odprowadzenia do US podatku VAT należy do sprzedającego - w tym przypadku dewelopera. Kwestia podwyższenia należności w wyniku innej stawki VAT na garaż zależy od treści zawartej umowy - m.in. czy należności ustalone zostały według ceny netto czy brutto, jak zapisano ewentualnie stawkę podatku. Istotne mogą być też klauzule pozwalające na zmiany ustalonej ceny sprzedaży. Formalnie za błędne naliczenie stawki VAT odpowiada sprzedający, ale dopiero po wystawieniu faktury i to w relacji do US. Decydujące znaczenie ma więc treść umowy i w razie konfliktu sprawę może rozstrzygnąć sąd cywilny.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...