Skocz do zawartości

mokre sciany oraz wilgoć na oknach dachowych


Recommended Posts

Kochani,
Podczas mrozów robią mi się wilgotne płyty G.K na poddaszu głównie przy oscieznicah okien dachowych ,mam 3 pokoje i łazienkę do góry w lazience najbardziej w łazience ogrzewanie podłogowe dom ma 2 lata ,w dwóch pokojach grzejnik pod oknami A w jednym gdzie indziej nie pod oknem,w pokojach brak wentylacji,dodam że mam kominy z wentylacja lecz nie są wykute otwory.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Mechanizm jest prosty, wilgoć z powietrza wykrapla się na chłodnych powierzchniach - oknach dachowych i krawędziach otworów, w których są osadzone. Wygląda na to, że właśnie te miejsca przemarzają, prawdopodobnie z racji wadliwego osadzenia okien (złe uszczelnienie brak izolacji w pobliżu okna). Na przemarzanie wskazuje szczególnie to nasilenie się zjawiska w okresie mrozów.
Proponuję zacząć od poprawienia wentylacji. Z opisu wynika, że właściwie jej teraz nie ma. Powinny być nawiewy (np. nawiewniki okienne) w pokojach i kanały wyciągowe w łazienkach. Wentylacja grawitacyjna, z racji tego, że to poddasze, może być mało wydajna. Wówczas najprostszy wariant jej usprawnienia to dodanie działającego stale cichego i energooszczędnego wentylatora.
Jak poprawi się wentylacja, spadnie równocześnie nasycenie powietrza wewnętrznego parą wodną. A jak będzie mniej pary, zmniejszy się ryzyko jej kondensacji (wykroplenia). Dodatkowo doraźnie ryzyko skraplania się pary obniży utrzymywanie wysokiej temperatury w łazience.
Brak działania prędzej czy później skończy się zagrzybieniem.
Link do komentarza
Cytat

Mechanizm jest prosty, wilgoć z powietrza wykrapla się na chłodnych powierzchniach - oknach dachowych i krawędziach otworów, w których są osadzone. Wygląda na to, że właśnie te miejsca przemarzają, prawdopodobnie z racji wadliwego osadzenia okien (złe uszczelnienie brak izolacji w pobliżu okna). Na przemarzanie wskazuje szczególnie to nasilenie się zjawiska w okresie mrozów.
Proponuję zacząć od poprawienia wentylacji. Z opisu wynika, że właściwie jej teraz nie ma. Powinny być nawiewy (np. nawiewniki okienne) w pokojach i kanały wyciągowe w łazienkach. Wentylacja grawitacyjna, z racji tego, że to poddasze, może być mało wydajna. Wówczas najprostszy wariant jej usprawnienia to dodanie działającego stale cichego i energooszczędnego wentylatora.
Jak poprawi się wentylacja, spadnie równocześnie nasycenie powietrza wewnętrznego parą wodną. A jak będzie mniej pary, zmniejszy się ryzyko jej kondensacji (wykroplenia). Dodatkowo doraźnie ryzyko skraplania się pary obniży utrzymywanie wysokiej temperatury w łazience.
Brak działania prędzej czy później skończy się zagrzybie

 

 

 


Witam,
dziekuje za odpowiedz porozmawiam z budowlańcem który budował dom czy według Pana są podstawy do uznania mi reklamacji na te prace które zostały niesolidnie wykonane?

Jeszcze chciałby dopytać czy powinna być także wentylacja na poddaszu użytkowym mam na myśli ten schowek który jest nad pokojami?

 

 

 

Link do komentarza
Cytat

Kochani,
Podczas mrozów robią mi się wilgotne płyty G.K na poddaszu głównie przy oscieznicah okien dachowych ,mam 3 pokoje i łazienkę do góry w lazience najbardziej w łazience ogrzewanie podłogowe dom ma 2 lata ,w dwóch pokojach grzejnik pod oknami A w jednym gdzie indziej nie pod oknem,w pokojach brak wentylacji,dodam że mam kominy z wentylacja lecz nie są wykute otwory.


Gdzie nie są wykute otwory?
Do komina wentylacyjnego?
Trzeba je wykuć i uruchomić wentylację.
Kominy są wyciągnięte ponad dach?

Jak z ociepleniem budynku i stropu?
Link do komentarza
Ewidentnie przyczyną zawilgocenia jest brak wentylacji co może doprowadzić nawet do oderwania się sufitowych płyt g-k - mokry gips traci znacznie na wytrzymałości. Skraplanie pary wodnej pojawia się w miejscach o zmniejszonej izolacyjności cieplnej na co wskazują plamy przy osadzeniu okien jak i na suficie - prawdopodobnie na skutek braku ocieplenia ściany kolankowej/komina.

Ponieważ nie podano jakie warstwy ułożone są na suficie i jaka jest konstrukcja dachu - (ocieplenie skosów dachowych, oparcie sufitu) trudno wskazać optymalny sposób wentylacji stryszku - z reguły wystarcza wywietrznik dachowy. Doraźne działania, które powinny zapobiec powiększaniu się zawilgocenia pomieszczeń to:
  • rozszczelnienie okien (funkcja ustalana pozycją klamki)
  • zapewnienie przepływu powietrza między pomieszczeniami (uchylone lub podcięte drzwi)
  • wykucie otworu do kanału wentylacyjnego - przy mroźnej pogodzie naturalny ciąg będzie zadowalający.
Link do komentarza
Warto by doprowadzić do momentu by wentylacja działała prawidłowa - ta, która już jest.
Dodatkowe elementy warto montować w drugim etapie. W przypadku gdy będzie on konieczny - warto wypróbować zamiast wywietrzaków podokiennych Rekuperator montowany w ścianie.
W pokoju wygląda on jak wentylator łazienkowy - biały estetyczny, a wewnątrz ściany znajduje się wymiennik ceramiczny który odzyskuje 90% ciepła.
Firma Alnor ma to w ofercie jako HRU-WALL - bardzo cichy, wydajny, zużywa bardzo mało energii - warto go montować w parach np. w dwóch sąsiadujących ze sobą pokojach - by mogły chodzić naprzemiennie.
Pozdrawiamy

Eksperci Alnor
Link do komentarza
Gość Razmes
Cytat

Warto by doprowadzić do momentu by wentylacja działała prawidłowa - ta, która już jest.
Dodatkowe elementy warto montować w drugim etapie. W przypadku gdy będzie on konieczny - warto wypróbować zamiast wywietrzaków podokiennych Rekuperator montowany w ścianie.
W pokoju wygląda on jak wentylator łazienkowy - biały estetyczny, a wewnątrz ściany znajduje się wymiennik ceramiczny który odzyskuje 90% ciepła.
Firma Alnor ma to w ofercie jako HRU-WALL - bardzo cichy, wydajny, zużywa bardzo mało energii - warto go montować w parach np. w dwóch sąsiadujących ze sobą pokojach - by mogły chodzić naprzemiennie.
Pozdrawiamy

Eksperci Alnor



Mając na zewnątrz -20 stopni, a wewnątrz +20 stopni również odzyska 90% ?
Link do komentarza
Cytat

Mając na zewnątrz -20 stopni, a wewnątrz +20 stopni również odzyska 90% ?


HRU-WALL był badany zgodnie z normę EN13141-8 - która jest przewidziana dla tego typu urządzeń

Badanie to obejmowało zakres temperatur +7 st. C Zewnętrzne do 20 zt. C Wewnętrzne - raport z badania znajduje się w tej lokalizacji: http://www.alnor.com.pl/assets/files/certy...ienny-Alnor.pdf

Bez testów zarówno Alnor jak i żaden inny producent nie może zagwarantować dokładnego odzysku - wszystkie dane będą bardzo szacunkowe.

Właśnie dlatego w normie wskazano jak urządzenia mają być badane - by klient porównując parametry różnych firm miał jeden wspólny mianownik i mógł porównać parametry urządzeń.
Link do komentarza
Cytat

Badanie to obejmowało zakres temperatur +7 st. C Zewnętrzne do 20 zt. C




Tiaaaa.

Ciekawe - dla delty t 13K efektywność temperaturowa do 90%.
Czyli np. 30% też mieści się w zakresie "do".

Po drugie, porządny producent podaje efektywność wymiennika, w tym przypadku temperaturową, dla poszczególnych wydajności wentylatora i różnych delt t + dla tego (takiego) urządzenia, w jakim cyklu czasowym.

Zatem odpowiedz łaskawco jaka będzie efektywność temperaturowa np. dla delty t=30K i wymianie powietrza w pomieszczeniu (kuchni z kuchenką gazową) w wys. normatywnej, czyli 70m3/h
Link do komentarza
+ ciekawi mnie wygląd ściany, na której wyprowadzone są z każdego pomieszczenia wymienniki...
sopelki, sopelki, sopelki... Ogólnie takie rozwiązanie to chyba w łagodniejsze klimaty się nadaje...

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Jak słusznie poprzednicy zaznaczyli, "napęd grawitacyjny" wentylacji ostatniej kondygnacji jest najmniejszy. Przyczyną jest niski komin. Przez brak właściwego, ciągłego nawiewu można łatwo odwrócić ciąg w kanałach wywiewnych czyniąc je kanałami nawiewnymi ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Może to prowadzić do schłodzenia ścian tych kanałów utrudniając powrót do prawidłowej pracy. Budynek wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną całkowicie eliminuje powyższe problemy oraz usuwa nadmiar wilgoci z budynku. Dodatkowo takie wilgotne ściany zmieniają współczynnik przenikania ciepła, czyli po prostu generują większe straty ciepła.

Prawidłowo działająca wentylacja jest warunkiem koniecznym do zapewniania dobrej jakości powietrza, która ma przełożenie na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie tylko w kontekście wspomnianej łazienki, ale całości budynku. Dlatego sugerujemy nie fundować sobie życia „z workiem foliowym” na głowie.

Serdecznie zachęcam do lektury: http://www.pro-vent.pl/dlaczego-wentylowac,0.html.

Zespół PRO-VENT
Link do komentarza
Cytat

Jak słusznie poprzednicy zaznaczyli, "napęd grawitacyjny" wentylacji ostatniej kondygnacji jest najmniejszy. Przyczyną jest niski komin.



No to pojechaliście po bandzie. icon_smile.gif Przeczytaliście w ogóle temat i opis zainteresowanego? A nie od razu z reklamą...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość stach
dotarłem...

Cytat

[...] mam kominy z wentylacja lecz nie są wykute otwory.



Tak mi się skojarzyło: "mam rozporek lecz go nie rozpiąłem" ...
Efekt pewnie byłby podobny...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...