Skocz do zawartości

Buderus Gb072 a dwa obiegi grzewcze


Recommended Posts

Witam jestem posiadaczem niedawno uruchomionej kotłowni z piecem Buderus GB072 oraz sterownik RC 300 - dom 160 m2 powierzchni ogrzewanej - ok 100 m2 podłogówka reszta grzejniki. Podczas rozmów z instalatorem ustaliłem, że chce mieć możliwość oddzielnego sterowania podłogówki i oddzielnego sterowania grzejnikami. Zapewnił mnie że będzie taka funkcjonalność i ustaliliśmy, że jeżeli się zdecyduję na to "oddzielne- niezależne" sterowanie dołoży mi drugi sterownik - taki sam jak RC 300 tyle tylko, ze będzie bezprzewodowy. Chodzi mi o to, że RC 300 znajduje się w salonie gdzie jest podłogówka, podczas np. imprezy w salonie robi się ciepło przez co piec nie grzeje, a w sypialniach gdzie są grzejniki - jest zbyt chłodno. Wygląda na to, że zdecyduje się na ten drugi sterownik - celowo bezprzewodowy. Pytam czy w ogóle jest taka możliwość aby podłączyć ten drugi sterownik i czy to będzie jedyny koszt ( tak zapewniał mnie instalator). W tematach instalacji grzewczych jestem zupełnym laikiem. Przed instalacją wyobrażałem sobie, że z pieca będą wychodziły 2 rurki: pierwsza- na grzejniki, druga na rozdzielacz podłogówki, a sterowniki będą włączały jeden obieg lub drugi, albo dwa naraz. Dziś przyjrzałem się instalacji i z pieca wychodzi tylko jedna rurka do ogrzewania C.O. Pytanie czy będę mógł osiągnąć zamierzony efekt kosztem jedynie dodatkowego sterownika czy w grę wchodzi jakiś zawór sterowany elektronicznie. Pytam, bo nie jestem jeszcze do końca rozliczony z instalatorem, a nie chcę aby mnie wprowadził w błąd i obiecał, że coś będzie działało a np za rok ( jak zdecyduję się na drugi sterownik) okaże się że muszę dołożyć jeszcze jakieś 1000$ ;)

Poniżej załączam zdjęcie przyłączy

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Z opisu nie wynika, jak skonfigurowana jest instalacja zatem można jedynie wskazać ogólne zasady modyfikacji. Uzyskanie zróżnicowanej mocy grzewczej w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od panujących tam warunków
wymaga sterowania obiegiem grzewczym w tym pomieszczeniu. Zapewniają to głowice termostatyczne przy grzejnikach lub termostaty sterujące zaworem mieszającym przy ogrzewaniu podłogowym.

Temperaturą odniesienia, która steruje pracą kotła (poprzez sterownik) będzie temperatura panująca w reprezentatywnym pomieszczeniu najmniej narażonym na zmiany niezależne od warunków pogodowych. Dzięki temu utrzymywana jest bazowa moc grzewcza, która będzie redukowana w poszczególnych pomieszczeniach, gdy pojawią się
dodatkowe źródła ciepła.
Link do komentarza
Z opisu faktycznie nie da się wnioskować o szczegółach wykonania i skonfigurowania tej instalacji. Najprostszy wariant rozwiązania problemu sterowania to zastosowanie wyłącznie sterownika bezprzewodowego. Przewodowy będzie zbędny, bo bezprzewodowy można dowolnie przenosić, wybierając najbardziej reprezentatywne w danym czasie pomieszczenie (np. te sypialnie, kiedy w salonie są goście). Ten sterownik będzie nadzorował pracę kotła i jego ewentualne właczenie/wyłaczenie. Drugi sterownik, ewentualnie nawet prosty termostat może współpracować z zaworem na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. W razie potrzeby zamknie przepływ, jeżeli w części z ogrzewaniem podłogowym temperatura będzie wystarczająco wysoka. A reszta instalacji będzie dalej pracować normalnie. Jednak możliwych wariantów jest tu wiele. Bez znajomości konkretnego budynku trudno doradzać. Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...