Skocz do zawartości

Wykorzystanie starej wełny


Recommended Posts

Witam. Przez wyszukiwarkę nie znalazłem odpowiedzi - jeśli takowa była to proszę o przepięcie.
Jestem w trakcie remontu starego domu - m.in. podniesienie poddasza. Chcę ponownie wykorzystać wełnę mineralną, którą było ono dotychczas ocieplone (ok. 12 lat temu - nie wiem jakie parametry). Nie wystarczy jej na całość połaci więc planuję dokupienie czegoś o wysokich parametrach.
Pytanie brzmi czy starą wełnę ułożyć między nowymi krokwiami (18 cm) docieplając połać dachową nad nieogrzewanym strychem, czy może lepiej w ruszcie g-k nad podwieszanym sufitem, a wówczas nową wełnę między krokwie "strychowe".
Wydaje mi się, że 2 rozwiązanie jest lepsze ponieważ przy lepszych parametrach nowej wełny osiągnie się większy zysk(mniejsze przenikanie ciepła) na pierwszej - zewnętrznej przegrodzie.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, podpowiedzi, porady, sugestie.
Link do komentarza
W przypadku nieogrzewanego strychu ocieplenie połaci dachowej pełni jedynie funkcję ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem się poddasza w okresie letnim.

Główną izolację termiczną powinna zapewniać warstwa ciepłochronna ułożona na suficie pomieszczeń ogrzewanych. Trzeba też zapewnić przewiew na strychu zapobiegający utworzeniu się gorącej poduszki powietrznej w lecie i kondensacji pary wodnej w zimie. Nową wełnę trzeba więc ułożyć na suficie, a starą wykorzystać do izolacji połaci dachowej.
Link do komentarza
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Mam jeszcze pytanko - jak najlepiej zrealizować to przewietrzanie strychu. Mam wyłaz dachowy z możliwością rozszczelnienia. Czy wystarczyłoby np. zrobić przebicie w ścianie? A jeśli tak to prosty kanał czy ZETKA. A może coś innego?
Link do komentarza
Na temat wentylacji samego ocieplenia coś tam czytałem. Natomiast użytkownik "Budujemy Dom - budownictwo i instalacje" pisał o wentylacji strychu - a na to nie mam pomysłu (lub nie wiem czy moje są właściwe - przebicie wentylacji przez ścianę - ZETKĄ lub tylko rura.
U mnie jest położona na krokwiach a pod łatami membrana paro przepuszczalna. Pytanie jest czy w tym przypadku wełnę układać na styku z membraną czy jednak lepiej zostawić 2 - 3 cm szczelinę?
Link do komentarza
Wełnę można ułożyć na styk z folią paroprzepuszczalną, bo dyfuzja pary wodnej w tym przypadku praktycznie nie występuje.

Wentylację strychu nieogrzewanego zapewnią otwory w przeciwległych ścianach szczytowych osłonięte kratką przeciw ptakom. Inny wariant to otwory w ściankach kolankowych i wywietrznik dachowy.
Link do komentarza
Cytat

Inny wariant to otwory w ściankach kolankowych i wywietrznik dachowy.


U mnie strych będzie posiadał tylko "ściany" skośne - połać dachowa, oraz 2 ściany szczytowe, więc pozostaje pierwsze rozwiązanie.

Jeszcze mam taką wątpliwość: nie jestem pewien ponieważ nie sprawdziłem przed przykryciem blachą, ale wydaje mi się, że bezpośrednio na membranę paro-przepuszczalną, umieszczoną na krokwiach, nabite są łaty w układzie poziomym. Czy taka konstrukcja zapewni odpowiednią wentylację membrany i ucieczkę wilgoci?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Bardzo dziękuję za fachowe porady wiele mi rozjaśniły. To jeszcze poproszę o pomoc w kwestii tych otworów wentylacyjnych.
Cytat

Strych będzie wentylowany przez otwory w ścianach szczytowych



Planuję wykonać 2 przekucia z rury PCV z kratkami i nie wiem jakiej mają być średnicy ani też jak najlepiej je rozmieścić na ścianie szczytowej (wydaje się że umieszczone centralnie będą szpecić elewację - żółta, a dodatki np. kratki brązowe).
Powierzchnia wentylowanego strychu - ok. 80 m2, kubatura - ok. 80 m3.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...