Skocz do zawartości

Pompa ciepła w domu o powierzchni 80m2


Recommended Posts

Cytat

Poważny doradca i to z ramienia FBD powinien wiedzieć,że alternatywą dla węgla zwanego eko tym bardziej w nowym domu i to jedynie 80m2 nie jest pompa ciepła.
Ja bym nawet rzekł,że w takim domu pompa ciepła to bzdura taka sama jak węgiel zwany eko.
Ale widać,że doradcy na FBD to chyba są z łapanki.



Jako, że jestem również z definicji "chyba z łapanki", mogę prosić o douczenie - jakie źródło ciepła proponujesz w tym domu??
Link do komentarza
Budując 80m2 dom, tylko zgodnie z obowiązującymi przepisami, moc grzewcza urządzenia nie powinna być mniejsza niż 3,5kW + moc do ogrzania CWU.

Jeśli chodzi o zużycie energii na cele grzewcze powierzchni, wentylacji (bez rekuperacji) i CWU (dla 3 osób) to taki dom spali około 10.000kWh, co daje około 125kWh/m2/rok.

Jeśli weźmiemy pod uwagę, jeszcze jeden istotny i wymagany czynnik, czyli EP nie większe niż 120kWh/m2/rok, to jasnym się stanie, że trzeba mocno kombinować.

Np. samo ogrzanie CWU energią elektryczna (czystą) daje (dla tego domu) EP około 80kWh/m2/rok - a o czym większość "reformatorów" ogrzewania zapomina.
Idąc dalej tym tropem na resztę (ogrzewanie powierzchni i wentylację, tego domu) zostaje tylko Eu=13,3kWh/m2/rok - czyli EP=40kWh/m2/rok dla ogrzewania elektrycznego (czystego).
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jako, że jestem również z definicji "chyba z łapanki", mogę prosić o douczenie - jakie źródło ciepła proponujesz w tym domu??


Ja nie jestem od proponowania i nic nie zaproponuje.
To inwestor sam powinien zdecydować świadomie ale świadomie może jedynie i tylko i wyłącznie po wykonaniu OZC czyli jak będzie wiedział ile jego dom zużyje energii na ogrzewanie.
Jak nie będziemy znali zużycia energii na cele grzewcze to możemy jedynie gdybać.
Gdybaniem może być wiedza,że ten dom będzie posiadał zapotrzebowanie domu na ciepło na poziomie 40kWh/m2/rok czyli dom przez sezon grzewczy na ogrzewanie zużyje 80m2*40=3200kWh energii.

I teraz co dalej ?
Ano dalej jest to:

Koszt 1kWh z węgla zwanego eko to 0,17-0,20zł czyli grzejąc weglem zuzycie na ogrzewanie 3200kWh da nam 3200kWh*0,17-0,20=544-640zł. Czyli ok.0,5t-07t wegla zwanego eko przez sezon grzewczy ? Czy jest to możliwe ? Ano nie bo kotły z dużymi palnikami nie są w stanie zużyć tak małej ilości wegla czyli sprawność kotła w takim domu będzie katastrofalna i zamiast 0,5-0,7t i 600zł zrobi nam się ponad 1,5t i 1000zł i 0,30zł/kWh.
Inwestycja w ten system to ok.12tys.zł(kocioł+oprzyrządowanie+montaż,bez komina i kotłowni)

Koszt 1kWh z prądu w taryfie G12W to ok.0,30zł czyli grzejac prądem zużycie na ogrzewanie 3200kWh da nam 3200kWh*0,30zł=900zł za sezon grzewczy.
Inwestycja w ten system grzewczy to ok.3-4tys.zł (kocioł+montaż)

Koszt 1kWh z gazu ziemnego to 0,22-0,25zł czyli grzejąc gazem zużycie na ogrzewanie 3200kWh da nam 3200kWh*0,22-0,25zł=704-800zł za sezon grzewczy.
Inwestycja w ten system to ok.10tys.zł (przyłącze+kocioł+spaliny+montaż)

Jaki inwestor z tego wysnuje wniosek to jego sprawa ale najwazniejsze,żeby świadomie podjął decyzję wiedząc wszystko o swoim domu czyli podstawą jest wykonanie OZC.

I chyba z powyższego widać,że pompa ciepła wcale w tym domu nie będzie zasadna ekonomicznie,co Doradcy ?
A czemu nie ? To w takim wypadku ja czekam na odpowiedź czemu nie ;)

Kwestia cwu jest indywidualną sprawą zalezną od ilości zuzycia cwu czyli ilości osób w rodzinie.
Przyjmuje się ok.1000kWh/osobę/rok. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Arturo wszystko mocno ponaciągałeś, bo PCi to nie żadne 3-4tys. lecz przynajmnej 14 tys, a z kolei kocioł na eko groch to nie żadne 12 tys. lecz góra 8.


Sądzę,ze nie doczytałeś albo masz klapki na oczach jak większość tutaj ;)
A widzisz,klapki otworzę Ci i nie pisałem o pompie ciepła tylko o ogrzewaniu prądem np.tym:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-ko...5752740517.html
2,5tys.zł
Link do komentarza
Cytat

Gdybaniem może być wiedza,że ten dom będzie posiadał zapotrzebowanie domu na ciepło na poziomie 40kWh/m2/rok czyli dom przez sezon grzewczy na ogrzewanie zużyje 80m2*40=3200kWh energii.



Tyle, że przy takim zapotrzebowaniu i grzaniu czystą elektryką już masz EP 120kWh/m2/rok - to co ma ogrzewać CWU, solary ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Tyle, że przy takim zapotrzebowaniu i grzaniu czystą elektryką już masz EP 120kWh/m2/rok - to co ma ogrzewać CWU, solary ?


Ja piszę o EK a na EP można coś wymyśleć.

Np kominek i farelke icon_wink.gif


Przepisy są poronione ale co zrobisz jak w takim domu grzanie prądem wychodzi najtaniej biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji
Link do komentarza
Cytat

Sądzę,ze nie doczytałeś albo masz klapki na oczach jak większość tutaj ;)
A widzisz,klapki otworzę Ci i nie pisałem o pompie ciepła tylko o ogrzewaniu prądem np.tym:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-ko...5752740517.html
2,5tys.zł


Z tego co pamiętam chyba z innego tematu, Tobie ogrzewanie PCi wychodzi na sezon coć koło 1 tys. a tu mówisz że mniej wiecej taki sam domek jak Twój, przy grzaniu czystą elektryką zużyje 900 zet., trochę to nie trzyma się kupy.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Arturo wszystko ładnie i mocno ponaciągałeś, bo PCi to nie żadne 3-4tys. lecz przynajmnej 14 tys +32 VAT + montaż, a z kolei kocioł na eko groch to nie żadne 12 tys. lecz góra 8.


Odpowiedziałem wyżej ale zebyś miał całkowite porównanie systemów grzewczych w tym domu to pompa ciepła przy zużyciu na ogrzewanie 3200kWh i biorąc COP3 zuzyje ok.1066kWh a to przy taryfie G12W daje nam na ogrzewanie 320zł za sezon grzewczy.
Inwestycja w system w domu o obciążeniu 3-4kW to 20tys.zł.
icon_smile.gif


Cytat

Z tego co pamiętam chyba z innego tematu, Tobie ogrzewanie PCi wychodzi na sezon coć koło 1 tys. a tu mówisz że mniej wiecej taki sam domek jak Twój, przy grzaniu czystą elektryką zużyje 900 zet., trochę to nie trzyma się kupy.


Samo ogrzewanie u mnie wychodzi 1700kWh za sezon grzewczy czyli ok.500zł a tutaj piszemy o domu 80m2 a ja mam 125m2.
Gdybym grzał prądem wyszłoby 1500zł za ogrzewanie za sezon.
1000zł to jest za cały rok ogrzewanie łącznie z cwu na 3 osoby.

Rok kalendarzowy czyli 12 miesięcy Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Chyba sam w to nie wierzysz, to może być 3 razy tańsze od węgla ale nie 10 razy. icon_lol.gif


3200kWh na ogrzewanie i COP3 pompy daje zużycie na ogrzewanie 3200kWh/COP3=1066kWh i tyle energii zużyje pompa.
1kWh w taryfie G12W to 0,30zł zatem 1066kWh*0,30zł=320zł
Wiem,że to dla Was jest nie do uwierzenia a to dlatego,że Wszyscy tutaj nie macie pojęcia ile Wasze domu zużywają energii na ogrzewanie.

Przeanalizuj jeszcze raz na spokojnie i bardzo dokładnie to co pisałem wyżej a co cytuje ponizej:
Cytat

Koszt 1kWh z węgla zwanego eko to 0,17-0,20zł czyli grzejąc weglem zuzycie na ogrzewanie 3200kWh da nam 3200kWh*0,17-0,20=544-640zł. Czyli ok.0,5t-07t wegla zwanego eko przez sezon grzewczy ? Czy jest to możliwe ? Ano nie bo kotły z dużymi palnikami nie są w stanie zużyć tak małej ilości wegla czyli sprawność kotła w takim domu będzie katastrofalna i zamiast 0,5-0,7t i 600zł zrobi nam się ponad 1,5t i 1000zł i 0,30zł/kWh.
Inwestycja w ten system to ok.12tys.zł(kocioł+oprzyrządowanie+montaż,bez komina i kotłowni)


Dlatego przez ten brak świadomości nt.zużycia energii przez dom nie macie pojęcia jak niskie mogą być koszty za ogrzewanie nawet przy ogrzewaniu prądem.

Cytat

Przypomnę dla jasności dyskusji pytanie zadane prze autora tematu.
Czy pytał On o PCi? Jakoś nie mogę się dopatrzyć, a dyskusja dzięki jednemu narwanemu schodzi na inny tor.


Dla jasności tez przypomnę na co odpowiedziałem:
Cytat

Jako, że jestem również z definicji "chyba z łapanki", mogę prosić o douczenie - jakie źródło ciepła proponujesz w tym domu??



Podając dla domu 80m2 przy zużyciu na ogrzewanie 3200kWh(którego nie znamy) każdy system grzewczy podając koszty eksploatacji i inwestycji. Czyli wegiel zwany eko,gaz ziemny,prąd,pompa ciepła.
I tak powinien odpowiadać prawdziwy Doradca tym bardziej na forum budowlanym czyli pierwsza porada powinna być na temat konieczności wykonania OZC.

Cytat

Czy pytał On o PCi? Jakoś nie mogę się dopatrzyć, a dyskusja dzięki jednemu narwanemu schodzi na inny tor.
Ktoś odwiedzający ten wątek i szukający porad w stosunku do wyboru pieca na paliwo stałe dostanie wstrząśnienia mózgu od wyliczeń przeważnie naciąganych przez promotora PCi.


mhtyl,a Ty potrafisz czytać ???
Cytat

I chyba z powyższego widać,że pompa ciepła wcale w tym domu nie będzie zasadna ekonomicznie,co Doradcy ?
A czemu nie ? To w takim wypadku ja czekam na odpowiedź czemu nie ;)

Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wiem,że to dla Was jest nie do uwierzenia a to dlatego,że Wszyscy tutaj nie macie pojęcia ile Wasze domu zużywają energii na ogrzewanie.


Dlatego przez ten brak świadomości nt.zużycia energii przez dom nie macie pojęcia jak niskie mogą być koszty za ogrzewanie nawet przy ogrzewaniu prądem.



Słuchaj proroku.
Pitolisz i pitolisz, a sam nie zdecydowałeś się na grzanie czystym prądem.
Znalazł się jeden mundry pośród bandy nieudaczników, debili, nieuków i takich tam najgorszych. icon_evil.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Słuchaj proroku.
Pitolisz i pitolisz, a sam nie zdecydowałeś się na grzanie czystym prądem.
Znalazł się jeden mundry pośród bandy nieudaczników, debili, nieuków i takich tam najgorszych. icon_evil.gif


Masz przykład poniżej:
Cytat

Chyba sam w to nie wierzysz, to może być 3 razy tańsze od węgla ale nie 10 razy. icon_lol.gif


Wytłumacz demo po swojemu ;)

A system grzewczy wybiera się świadomie,na podstawie OZC,czyż nie ?
Cytat

Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html

Całość będzie grzana prądem w II taryfie.



A bazą do wyboru systemu grzewczego,oczywiście jeszcze przed budową,były wyliczenia z OZC łącznie z cwu na poziomie 9000kWh rocznie czyli 2700zł rocznie prądem ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A jak kupuje (będzie kupował) węgiel po 300zł za 1 tonę, to spali 10 ton ????????
A jak ma prywatny las ????????
A jak chce przestrzegać EP ???????????
A jak ....... ?????????????????????????????????????????????????????


I dlatego nie jest brane "a jak" pod uwagę a jedynie zuzycie energii przez dom na ogrzewanie.
Czy nikt tego widzi i Ty tez tego nie widzisz ???
Niezleżnie ile będzie "a jaków" dom zużyje identyczną ilośc energii na ogrzewanie niezaleznie czym będzie grzany weglem,czy drewnem,czy prądem czy gazem ziemnym.
Wytłumacz to ziomkom bajbaga.
" a jak" to inwestor potem będzie se wybierał ale znając wcześniej właśnie zuzycie energii potrzebnej do ogrzania domu. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

To po co pitolisz jak potłuczony o kosztach ?
Dla jasności - własnych kosztach.
Podać Ci moje jeszcze raz ?


Czy autorowi tematu mówi coś zużycie energii na ogrzewanie jego domu w ilości 3200kWh ?
Sądzę,że tyle samo mowi co mi agrofoska icon_wink.gif

Swoje koszty podałem,żeby wyprostować demo.
Nie może być mowy o kosztach ogrzewania dopóki nie będziemy wiedzieli o faktycznym zużyciu energii na ogrzewanie przez dom dlatego w odpowiedzi zaznaczyłem ze to gdybanie.
Dlatego też nie można doradzać i wybierać odpowiedzialnie i optymalniw systemu grzewczego jakiegokolwiek jak się nie zna zużycia energii przez dom na ogrzewanie.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Wiele rzeczy nie wiem, ale tak dla porządku zapytam czy to OZC robiłeś sam czy zlecałeś wykonanie.
Tylko nie cygań. icon_lol.gif


Przed budową czyli przed wyborem systemu grzewczego do domu takie wyliczenia robilem sam,na piechotę na podstawie poradnika producenta kabli grzewczych Elektra.
Jest tam super tabelka,którą przerobilem w Excelu na potrzeby wyliczeń.
Na tej podstawie robiłem również wyliczenia podlogowki dla każdego pomieszczenia osobno(w sypialniach i salonie panele)posilkujac się w tym przypadku poradnikiem Purmo icon_smile.gif
Potem żeby się upewnić zlecilem wykonanie OZC zawodowemu audytorowi energetycznymu.
Wyniki były zbliżone czyli widać,że w poradnikach piszą z sensem icon_wink.gif
Co najważniejsze wyniki z wyliczeń pokrywają się z ilością zużytej energii na ogrzewanie czyli są ok a i dom dobrze wybudowany icon_wink.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 5 tygodnie temu...
A może warto podczas podejmowania takich decyzji przeanalizować kilka wariantów ogrzewania? Porównać?
Inwestor zna najlepiej ustawienie budynku, preferencje rodziny, zapotrzebowanie na cwu.....

Ja chciałem polecić konfigurator Viessmann - Co to jest konfigurator? To łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego można samodzielnie dobrać urządzenia firmy Viessmann, dla nowych i modernizowanych budynków. Wynik doboru, to propozycje konkretnych rozwiązań, z ich cenami i podstawowymi danymi technicznymi. Za pomocą konfiguratora można również negocjować cenę zakupu wybranego urządzenia, przez wysłanie zapytania ofertowego.
KONFIGURATOR TUTAJ
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam,

Nawiązując do tematu wyboru pompy ciepła do ogrzewania budynku, chciałbym polecić gruntowe pompy ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm. Dzięki wykorzystaniu gruntu jako dolnego źródła ciepła osiąga sprawność 480% (urządzenie posiada wskaźnik COP sięgający wartości 4,8, czyli płacąc jedynie za 1kWh otrzymujemy 4,8 kWh). Kompaktowe wymiary urządzenia oraz wbudowany zasobnik ciepłej wody gwarantują dodatkowo oszczędność miejsca. Warto dodać, iż na pompy ciepła marki Buderus może być przyznana gwarancja nawet do 5 lat.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 9 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...