Skocz do zawartości

Piec a ogrzewanie wody bojlerem


Recommended Posts

Witam,

potrzebuje porady, wyremontowałem sobie stare mieszkanie 62 m2, od lutego tego roku już w nim mieszkam, mam zamontowany piec 12 kw wraz z instalacją c.o. oraz jest zamontowany bojler 140l , w czym problem jak co roku pod koniec przychodzi rozliczenie prądu, i zrobił sie problem, od lutego zużyliśmy 3700kwh, ale jak doszedłem do tego od momentu grzania w piecu, ostatni miesiąc zużycie było na poziomie 1000kwh, i pytanie odnośnie grzania:
- czy grzejąc w piecu powinienem wyłączać bojler z prądu? tyle ze zauważyłem że jak temp pieca zejdzie powiedzmy do 30 st. to woda w kranie robi sie letnia?
- czy grzałka w bojlerze powinna sie ciągle załączać po każdorazowym powiedzmy myciu sie w ciepłej wodzie?
- czy wogóle jest to możliwe żeby bojler zużywał aż tyle prądu?
- czy poprostu mam stary licznik i przy większym zużyciu jednorazowo np. włączony bojler + pralka + tv + piec + czajnik, licznik oszalał i dodał swoje?

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam
Link do komentarza
Użytkuję bojler elektryczny od 12 lat 100 l atlantic bez żadnego pieca i taki wynik jak twój to szok icon_eek.gif . w moim przypadku bojler zużywa przy 2 osobach na dobę ok 9 kwh i u mnie nagrzewa wodę tylko w 2 strefie w dni robocze i cały czas w weekendy (taryfa G-12w). Czyli w praktyce pod prądem jest w dni robocze 10h na dobę ,mc grzałki 1,5 kw czyli zużywałby około 13,5 kw. Opisane przez Ciebie zużycie jest całkowite więc może problem tkwi gdzie indziej nie wykluczając licznika? Podaj proszę ile osób korzysta z cuw (wanna czy prysznic ? i czy nie masz na stanie nastolatki? icon_lol.gif) oraz czy zmywasz pod bieżącą woda? Jeżeli odpowiedz na te pytania jest w większości TAK to zużycie jest w pełni uzasadnione.

PS doprecyzuje mam na stanie nastolatkę sztuk raz i prysznic oraz zmywarkę icon_smile.gif

Cytat

Witam,

potrzebuje porady, wyremontowałem sobie stare mieszkanie 62 m2, od lutego tego roku już w nim mieszkam, mam zamontowany piec 12 kw wraz z instalacją c.o. oraz jest zamontowany bojler 140l , w czym problem jak co roku pod koniec przychodzi rozliczenie prądu, i zrobił sie problem, od lutego zużyliśmy 3700kwh, ale jak doszedłem do tego od momentu grzania w piecu, ostatni miesiąc zużycie było na poziomie 1000kwh, i pytanie odnośnie grzania:
- czy grzejąc w piecu powinienem wyłączać bojler z prądu? tyle ze zauważyłem że jak temp pieca zejdzie powiedzmy do 30 st. to woda w kranie robi sie letnia?
- czy grzałka w bojlerze powinna sie ciągle załączać po każdorazowym powiedzmy myciu sie w ciepłej wodzie?
- czy wogóle jest to możliwe żeby bojler zużywał aż tyle prądu?
- czy poprostu mam stary licznik i przy większym zużyciu jednorazowo np. włączony bojler + pralka + tv + piec + czajnik, licznik oszalał i dodał swoje?

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam


Tak jezeli policzysz moc grzałki 2kw? i założysz że bojler pracuje 12h na dobę to wyjdzie lekko 720 kwh

W Twoim przypadku po prostu zmieniłbym dostawcę pradu i skontrolował czy licznik nie chodzi na pusto
Link do komentarza
Cytat

Pisze o odczycie z licznika a nie o zużyciu prądu przez bojler. Moim zdaniem taki rachunek za całą chałupę to może nie norma ale nieznacznie odchylenie.


Odchylenie od czego? icon_eek.gif
Link do komentarza
A co do licznika to jeśli kiedyś w przeszłości nie dostawiałeś magnesów neodymowych to raczej jest O.K. - one się nie psują z natury tak aby kręcić się wolniej lub szybciej...

Cytat

Odchylenie od czego? icon_eek.gif


Napisał: za ostatni miesiąc wyszło mu 600zł wg PGE.
Ja miałem rachunki miesięczne w mieszkaniu na poziomie 50-70PLN
On ma termę, ja swoją w to lato sprawdzałem - około 160PLN.

Dlatego napisałem odchylenie bo teoretyzując u mnie wyszłoby 220PLN Ale to teoria.
Link do komentarza
icon_eek.gif
Cytat

A co do licznika to jeśli kiedyś w przeszłości nie dostawiałeś magnesów neodymowych to raczej jest O.K. - one się nie psują z natury tak aby kręcić się wolniej lub szybciej...


Napisał: za ostatni miesiąc wyszło mu 600zł wg PGE.
Ja miałem rachunki miesięczne w mieszkaniu na poziomie 50-70PLN
On ma termę, ja swoją w to lato sprawdzałem - około 160PLN.

Dlatego napisałem odchylenie bo teoretyzując u mnie wyszłoby 220PLN Ale to teoria.


icon_eek.gif On nie podał kosztów tylko ilości o czym ty piszesz bo ja o zupie a Ty chyba o dópie icon_lol.gif a PGE? litości gdzie to jest ??? Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam,

potrzebuje porady, wyremontowałem sobie stare mieszkanie 62 m2, od lutego tego roku już w nim mieszkam, mam zamontowany piec 12 kw wraz z instalacją c.o. oraz jest zamontowany bojler 140l ,
- czy grzejąc w piecu powinienem wyłączać bojler z prądu? tyle ze zauważyłem że jak temp pieca zejdzie powiedzmy do 30 st. to woda w kranie robi sie letnia?
- czy grzałka w bojlerze powinna sie ciągle załączać po każdorazowym powiedzmy myciu sie w ciepłej wodzie?
?

Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam


A mnie w tej dyskusji zaciekawił ten piec do c.o. Możesz podać jaki ten piec jest?
Co do grzania bojlera z pieca. Jaką masz ustawiona temperaturę na piecu do zasilania co.o i cwu?
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif
icon_eek.gif On nie podał kosztów tylko ilości o czym ty piszesz bo ja o zupie a Ty chyba o dópie icon_lol.gif a PGE? litości gdzie to jest ???


Dobra dokonałem zbyt dużego skrótu myślowego - mój błąd.
Napisał, że ostatni miesiąc to 1000kwh
Wg cennika PGE (bo ja mam taki i o takim wypowiadać się mogę) wyszłoby mu 600zł
Pytał czy to jest możliwe: dlatego przeliczyłem w taki sposób aby odnieść się choćby do siebie.
Zużycie boilera: ja testowałem grzejąc 2 razy dziennie w sumie około 5godzin co dało miesięczną kwotę około 160zł
On pisze, że bojler dogrzewa wodę po umyciu rąk - wniosek mój jest taki, że ma termostat ustawiony na max.
Więc przy założeniu, że bojler podłączony costans do prądu do tego ustawiony na max - jest możliwe, że zużył mu te 1000kwh.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Więc przy założeniu, że bojler podłączony costans do prądu do tego ustawiony na max - jest możliwe, że zużył mu te 1000kwh.


Nie jest możliwe. Ilość zużytej energii nie zależy od tego ile czasu bojler grzeje tylko zależy od samego zużycia cwu.
To nie kocioł na węgiel że grzeje nawet jak nie potrzeba.
Dobowe zużycie energii dla powiedzmy rodziny 3 osób na cwu to ok.10-12kWh czyli miesięcznie ok.300-360kWh.
Link do komentarza
Cytat

Nie jest możliwe. Ilość zużytej energii nie zależy od tego ile czasu bojler grzeje tylko zależy od samego zużycia cwu.
To nie kocioł na węgiel że grzeje nawet jak nie potrzeba.
Dobowe zużycie energii dla powiedzmy rodziny 3 osób na cwu to ok.10-12kWh czyli miesięcznie ok.300-360kWh.


Po raz pierwszy się z Tobą zgodzę. Teoretycznie.
Praktycznie sprawdź straty ciepła wody w bojlerze. Tylko sprawdź rzetelnie to wtedy pogadamy.
Ale podkreślam w teorii masz 100% racji.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Po raz pierwszy się z Tobą zgodzę. Teoretycznie.
Praktycznie sprawdź straty ciepła wody w bojlerze. Tylko sprawdź rzetelnie to wtedy pogadamy.
Ale podkreślam w teorii masz 100% racji.


Praktycznie strata ciepła na tak małym bojlerze,gdzie woda nie stoi to max.1kWh na dobę czyli pomijana.
Link do komentarza
Ale co tu gdybać teoretycznie jak nic nie wiadomo ile cwu używa, ilu domowników, czy ma zmywarkę czy nie, jaki to bojler (może być nie izolowany), póki autor tematu nie dostarczy odpowiedzi na zadane pomocnicze pytania dyskusja nie ma sensu.


poprawiłem, ale u mnie wg słownika puki i póki jest poprawnie, polski język - trudny język icon_biggrin.gif Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Praktycznie strata ciepła na tak małym bojlerze,gdzie woda nie stoi to max.1kWh na dobę czyli pomijana.


Teoretyzujesz - sprawdź to a pogadamy.

Dobra żeby nie być gołosłownym: w mieszkaniu miałem bojler gazowy konkretnie Ariston micro45 i myślałem tak jak m.in. Ty. W którymś miesiącu wpadłem na pomysł aby zostawić go na max 24h na dobę. Uwierz lub nie ale standardowo rachunki za gaz miałem max 200zł na dwa miesiące - wtedy dostałem 300zł na miesiąc.

Stąd wiem, że te straty są i to wcale nie takie pomijalne - mimo iż producent Ci tego nie powie.
Link do komentarza
1000 kWh na miesiąc to IMHO bardzo dużo, ja od maja do września grzeję CWU prądem, zbiornik 140l, i zużywam 850-950 kWh na 2 miesiące (co dwa miesiące odczyt licznika i faktura) 4 osoby na pokładzie (w tym 3 kobiety) gotowanie na prądzie i jakoś szczególnie oszczędni nie jesteśmy
Link do komentarza
Cytat

A mnie w tej dyskusji zaciekawił ten piec do c.o. Możesz podać jaki ten piec jest?
Co do grzania bojlera z pieca. Jaką masz ustawiona temperaturę na piecu do zasilania co.o i cwu?



Piec ma 12kw, pow. grzewcza 1.5, temperatura jaka jest ustawiona do włączenia pompy to 35, średnia temp. jak grzeje to ok 50 st

Cytat

Ale co tu gdybać teoretycznie jak nic nie wiadomo ile cwu używa, ilu domowników, czy ma zmywarkę czy nie, jaki to bojler (może być nie izolowany), póki autor tematu nie dostarczy odpowiedzi na zadane pomocnicze pytania dyskusja nie ma sensu.


poprawiłem, ale u mnie wg słownika puki i póki jest poprawnie, polski język - trudny język icon_biggrin.gif



Jest nas dwójka + półroczne dziecko, zmywarka jest, płyta jest na butle z gazem, bojler 140 l elektromet 2 płaszczyznowy

aha dodatkowe info grzałka ma 1500w tez z elektromet, jest ustawiona temp poniżej połowy a piec jest z Pleszewa
Link do komentarza
Cytat

Piec ma 12kw, pow. grzewcza 1.5, temperatura jaka jest ustawiona do włączenia pompy to 35, średnia temp. jak grzeje to ok 50 st



Jest nas dwójka + półroczne dziecko, zmywarka jest, płyta jest na butle z gazem, bojler 140 l elektromet 2 płaszczyznowy

aha dodatkowe info grzałka ma 1500w tez z elektromet, jest ustawiona temp poniżej połowy a piec jest z Pleszewa


To w tej sytuacji wytłumaczenie dużego (jednak) zużycia jest:
a)duże zużycie cuw;
b) duże zużycie przez inne urządzenia domowe (jeżeli odp a) jest NIE);
c) uszkodzony licznik jeżeli odp a) i b) jest NIE. Może masz tarczowy nie daj boże rumuński to jest chała totalna. Uszkodzenia licznika są częste zwłaszcza latem podczas burz ja mam chyba już z 5 w ciągu 12 lat
Link do komentarza
Cytat

Piec ma 12kw, pow. grzewcza 1.5, temperatura jaka jest ustawiona do włączenia pompy to 35, średnia temp. jak grzeje to ok 50 st



Jest nas dwójka + półroczne dziecko, zmywarka jest, płyta jest na butle z gazem, bojler 140 l elektromet 2 płaszczyznowy

aha dodatkowe info grzałka ma 1500w tez z elektromet, jest ustawiona temp poniżej połowy a piec jest z Pleszewa


Dziwi mnie kto doradził abyś kupił piec 12 kW na na pow 60 m2? Kupiłeś dwa razy większy piec niż potrzeba.
Grzejesz grawitacyjnie? Bo u mnie jest 5 osób, bojler 140 l z podwójna wężownicą, i np jeżeli napalę latem aby mieć cwu to spalam wiaderko drewna 20 l aby była ciepła woda, w tym czasie co pali się w piecu rodzinka się kąpie, czyli woda jest na bieżąco dogrzewana i po kąpieli mam jeszcze ciepłą wodę do wieczora. Nie mam żadnej grzałki wspomagającej.




Cytat

czy grzejąc w piecu powinienem wyłączać bojler z prądu? tyle ze zauważyłem że jak temp pieca zejdzie powiedzmy do 30 st. to woda w kranie robi sie letnia?


Ja bym wyłączył grzałkę.
To jest błąd aby dopuścić do temp na piecu 30 stopni, i nie ma czemu się dziwić, jeżeli masz na piecu 30 stopni to cwu będzie miało tyle samo, a jak masz jeszcze włączona grzałkę w bojlerze to dogrzewasz wodę w c.o. przy niskiej temp zasilania z c.o.
Link do komentarza
W pierwszej kolejności wyłączyłbym wszystko i zobaczył, czy licznik stoi.
Może ktoś na lewo się podpiął? Widziałem już takie cuda.

W drugiej kolejności kupiłbym cyfrowy miernik pobieranej mocy i przez kilka dni podłączyłbym do kilku urządzeń w domu i zmierzył jaki jest np. dobowy pobór mocy tych urządzeń.
Później tylko kalkulator lub excell i albo się zgadza albo nie i wtedy wyjaśniać.
Link do komentarza
Cytat

To w tej sytuacji wytłumaczenie dużego (jednak) zużycia jest:
a)duże zużycie cuw;
b) duże zużycie przez inne urządzenia domowe (jeżeli odp a) jest NIE);
c) uszkodzony licznik jeżeli odp a) i b) jest NIE. Może masz tarczowy nie daj boże rumuński to jest chała totalna. Uszkodzenia licznika są częste zwłaszcza latem podczas burz ja mam chyba już z 5 w ciągu 12 lat




licznik jest stary tarczowy ma chyba z 20 lat ale w 2003 przeszedł legalizacje ale od tamtego czasu do lutego tego roku nikt w tym mieszkaniu nie mieszkał a co za tym idzie rzadko kiedy był włączany prąd

Cytat

Jeszcze jedno o czym zapomniałem, a raczej założyłem z góry, że nie ma zamontowanego w swojej instalacji a mianowicie chodzi mi o zawór zwrotny od bojlera do pieca c.o.




zaworek zwrotny jest przy bojlerze

Cytat

W pierwszej kolejności wyłączyłbym wszystko i zobaczył, czy licznik stoi.
Może ktoś na lewo się podpiął? Widziałem już takie cuda.

W drugiej kolejności kupiłbym cyfrowy miernik pobieranej mocy i przez kilka dni podłączyłbym do kilku urządzeń w domu i zmierzył jaki jest np. dobowy pobór mocy tych urządzeń.
Później tylko kalkulator lub excell i albo się zgadza albo nie i wtedy wyjaśniać.



teoretycznie jak wszystko wyłącze to licznik stoi, bardziej sie boje że jak jest dużo urządzeń włączonych na raz to może świrować ale to już bym musiał nagrać
Link do komentarza
Zużycie prądu duże, ppodejrzanie duże. Ale zbyt mało wiemy, żeby coś rozstrzygać. Tak kontrolnie kup miernik zużycia prądu wtykany do gniazdka i za jego pośrednictwem podłącz grzałkę w zasobniku c.w.u. coś takiego:
https://sklep.avt.pl/miernik-energii-230vac...ierz-55731.html
Po kilku dniach będzie widać ile faktycznie zużywa.
I podnieś temperaturę wody w kotle. Teraz jest zbyt niska. Na powrocie powinno być z 50°C.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...