Skocz do zawartości

Podłogówka w całym domu czy tylko na parterze ?


rustin

Recommended Posts

W 2016 jak wszystko dobrze pójdzie będą tynki i wylewki, trzeba się zdecydować jaki system grzania wybrać.
Na początku miało być ogrzewanie podłogowe w całości na parterze a na poddaszu grzejniki ścienne, do tego podłogówka w łazience.Potem pomysł, w całości podłogówkę. Wczoraj rozmawiałem z forumowiczem który sam nie dawno się wybudował i udziela się bardzo dużo na FM. Doradził aby zrobić tak jak chciałem na początku, ponieważ ciepło unosi się do góry i co podłogówka z dołu odda na poddasze, to grzejniki mniej będą grzały dzięki głowicom termo. Uzasadnił to komfortem i oszczędnościami.
Dla mnie najważniejsze jest, tak jak dla każdego, komfort, awaryjność ,koszta wykonania i eksploatacji.
Jeżeli ma to znaczenie to ogrzewanie będzie na ekogroszek lub gaz, na dole będą w większości płytki , część salonu panele. Na poddaszu wszędzie panele oprócz łazienki
Co zrobić ? Edytowano przez rustin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja mam dokładnie tak jak planowałeś. Oprócz tego mam pomocnicze grzejniki (na okres jesienny) na dole w salonie, wiatrołapie, klatce schodowej i łazience. Gdzieś tu już pisałem, że w tym sezonie grzejniki na dole są zakręcone na max. Ten system ogrzewania u mnie zdaje egzamin. Ale żeby nie było różowo to tak: Sterownik pieca mam z tzw "pogodówką" i zdarzało się, że w ciągu dnia (mówimy o zeszłym sezonie) było na + nawet kilka stopni, a wieczorem temperatura leciała i to zdrowo. W czasie który potrzebny jest podłodze aby się rozgrzać a tym bardziej pomieszczenie było zimno (oczywiście pojęcie względne). Wtedy kaloryfery na dole były otwarte na 3 bądź 4 w celu szybszego nagrzania pomieszczeń w okresie przejściowym. Z tym, że w zeszłym roku miałem kiepsko ocieploną chałupę i nie była ocieplona podmurówka. Zobaczymy jak będzie w tym roku.
Co do góry to jest chłodniej niż na dole (ale to kwestia grzania - bo mógłbym podnieść krzywą grzewczą) ale mimo wszystko wolę kaloryfery bo już gdzieś chyba nawet w Twoim wątku pisałem, że nie wyobrażam sobie sypialni w płytkach. Ktoś inny z kolei dodał, że zawsze jest na czym wysuszyć majtki - co nie jest bez znaczenia.
Więc skoro i tak piec na paliwo stałe, a nie jakieś pompy ciepła to takie rozwiązanie ma dużo plusów. Co do kosztów wykonania to uczciwie fachowcy powinni zawołać tyle samo bo: droższa będzie podłogówka ale nie kupujesz kaloryferów, no chyba, że kupujesz pomocniczo - to wtedy droższa instalacja mieszana icon_smile.gif
P.S. niech ktoś mądrzejszy się wypowie ale taki system ma jeszcze jedną zaletę: w razie awarii elektrowni podgrzejesz chałupę "grawitacyjnie" - przy podłogówce nie jestem pewien. Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

W 2016 jak wszystko dobrze pójdzie będą tynki i wylewki, trzeba się zdecydować jaki system grzania wybrać.
Na początku miało być ogrzewanie podłogowe w całości na parterze a na poddaszu grzejniki ścienne, do tego podłogówka w łazience.Potem pomysł, w całości podłogówkę. Wczoraj rozmawiałem z forumowiczem który sam nie dawno się wybudował i udziela się bardzo dużo na FM. Doradził aby zrobić tak jak chciałem na początku, ponieważ ciepło unosi się do góry i co podłogówka z dołu odda na poddasze, to grzejniki mniej będą grzały dzięki głowicom termo. Uzasadnił to komfortem i oszczędnościami.


Ja mam też tak samo i sobie chwalę. Na poddaszu mam sypialnie i pokoje dzieci i grzejniki w przejściowych okresach sprawdzają się bo szybciej ciepełko z nich daje, a co najważniejsze, bynajmniej jak dla mnie nie lubię spać w zbyt ciepłym pomieszczeniu.
Link do komentarza
Witam
To tak dla równowagi dodam, mam podobnie jak Mhtyl, czyli całość dół podłogówka (wszędzie kafle) a góra trzy grzejniki w trzech sypialniach (panele) reszta góry też podłogówka (łazienka, hol, garderoba) wszystko działa dobrze, nawet bardzo dobrze, na te trzy grzejniki zdecydowałem się dlatego, że wszędzie wyczytałem, że pod każdym oknem dachowym powinien być grzejnik. Gdybym robił to ponownie, to bym darował te trzy grzejniki (pomimo okien dach), nie dlatego, że bardziej skomplikowana instalacja, w końcu raz zbudowana i działa dobrze, ale dlatego, że jakoś tak milej mi się siedzi na dole, na górze siedzę przy kompie i czasem mi nogi zmarzną pomimo, że temp o pół stopnia większa niż na dole (dół 22-22,5, góra 22,5 - 23,0).
także ja polecam podłogówkę po całości, pod panele też, nie musisz mieć wszędzie kafli

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam
To tak dla równowagi dodam, mam podobnie jak Mhtyl, czyli całość dół podłogówka (wszędzie kafle) a góra trzy grzejniki w trzech sypialniach (panele) reszta góry też podłogówka (łazienka, hol, garderoba) wszystko działa dobrze, nawet bardzo dobrze, na te trzy grzejniki zdecydowałem się dlatego, że wszędzie wyczytałem, że pod każdym oknem dachowym powinien być grzejnik. Gdybym robił to ponownie, to bym darował te trzy grzejniki (pomimo okien dach), nie dlatego, że bardziej skomplikowana instalacja, w końcu raz zbudowana i działa dobrze, ale dlatego, że jakoś tak milej mi się siedzi na dole, na górze siedzę przy kompie i czasem mi nogi zmarzną pomimo, że temp o pół stopnia większa niż na dole (dół 22-22,5, góra 22,5 - 23,0).
także ja polecam podłogówkę po całości, pod panele też, nie musisz mieć wszędzie kafli

pozdrawiam



Polecam mojego wykonawcę icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Moja opinia jest znana chyba wszem i wobec icon_smile.gif
Dziwią mnie inwestorzy,którzy jeszcze w dzisiejszych czasach chcą zawiesić sobie wątpliwe upiększenie pokoju a strasznie zagracające nie pozwalające dobrze ustawić czegokolwiek icon_smile.gif

Jakie są zalety grzejników oprócz "skomplikowanej" instalacji mieszanej w porównaniu do całości ogrzewania podłogowego ?


Cytat

Wczoraj rozmawiałem z forumowiczem który sam nie dawno się wybudował i udziela się bardzo dużo na FM. Doradził aby zrobić tak jak chciałem na początku, ponieważ ciepło unosi się do góry i co podłogówka z dołu odda na poddasze, to grzejniki mniej będą grzały dzięki głowicom termo. Uzasadnił to komfortem i oszczędnościami.


Co za bzdura icon_smile.gif
Dawaj tego z FM,sądzę,że posiada w domu kocioł na węgiel zwany eko to nie dziwota ;)
A czy wg tego "..." podłogówka jak będzie cieplej w pomieszczeniu będzie dalej "grzała" i marnowała energię ?
Bo ja uważam,że nie.




Cytat

ale dlatego, że jakoś tak milej mi się siedzi na dole, na górze siedzę przy kompie i czasem mi nogi zmarzną pomimo, że temp o pół stopnia większa niż na dole (dół 22-22,5, góra 22,5 - 23,0).
także ja polecam podłogówkę po całości, pod panele też, nie musisz mieć wszędzie kafli
pozdrawiam


Dokładnie tak,to jest wielka przewaga podłogówki nad grzejnikami,że w każdym miejscu w pomieszczeniu mamy jednakową temperaturę i komfort życia jest nieporównywalny do grzejników gdzie temperatury są nierównomierne.
Link do komentarza
Cytat

Polecam mojego wykonawcę icon_smile.gif


Ale którego? tego pierwszego czy tego drugiego icon_mrgreen.gif

Cytat

Co za bzdura icon_smile.gif
Dawaj tego z FM,sądzę,że posiada w domu kocioł na węgiel zwany eko to nie dziwota ;)


icon_eek.gif Oooooooooooooo Boże, ktoś z FM śmiał mieć inne zdanie niż jaśnie oświecony.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

icon_eek.gif Oooooooooooooo Boże, ktoś z FM śmiał mieć inne zdanie niż jaśnie oświecony.


Tu nie chodzi o inne zdanie tylko o wygłaszane bzdury,które należy prostować.
Inne zdanie można mieć co do blondynki czy brunetki ale nie co do fizyki czy matematyki.
Link do komentarza
To nie są bzdury i to jest inne zdanie.
Wiara czyni cuda - także finansowe.
Nawet stwierdzenie, ze dziewczynki nie powinny sikać (na dworze) pod wiatr ma swoje uzasadnienie - no może nie zajdzie w ciążę, ale opryskać się może. icon_cool.gif

Ps. Także z matematyką bywa różnie np. 2 + 2 nie zawsze = 4, bo może to być np. 100. icon_cool.gif
Link do komentarza
Mogę odpowiedzieć na to tylko mając siebie na uwadze, swoje preferencje, potrzeby, przyzwyczajenia......

I nie będzie to miarodajne, bo jestem wręcz fanatykiem pomp ciepła, a to wymusza zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Czyli podłogówka po całości powierzchni ogrzewanej - także pod "drewnem".
Łazienka dogrzewana albo promiennikiem (np. obrazek, lustro z emiterem), ewentualnie nadmuchem tzw. farelki - uruchamiane w miarę potrzeby przez użytkownika łazienki.
Jako kocioł grzewczy- pompa ciepła, mimo "ciężkiego" klimatu, dopuszczam możliwość powietrznej, bez buforów. Najprawdopodobniej byłaby to pompa ciepła kompaktowa z możliwością awaryjnego (jak będą nocować goście) elektrycznego podgrzewania zwłaszcza CWU (CO i CWU).

Od ogrzewania oczekuję, że raz wyregulowane, działa bezobsługowo, poza moją świadomością i nie interesuje mnie kiedy się pompa uruchamia - mam mieć bezstresowy system grzewczy.

Ale to co dla mnie jest dobre, wcale nie świadczy o tym, że dla innych także.
Link do komentarza
Ps. Do tego co napisałem wyżej.

Znam sporo osób, które mają ogrzewanie mieszane tzn. podłogówka i kaloryfery.
Zdecydowana większość z nich pytana, co by zmieniła, twierdzi, że w następnym domu podłogówka byłaby (będzie) po całości.

Natomiast nie znam nikogo, kto mając podłogówke po całości, odczuwał potrzebę zainstalowania kaloryferów.

No ale to też nie jest miarodajne, bo może mam dziwnych znajomych. icon_cool.gif icon_mrgreen.gif

Ps. Oczywiście nie mam na uwadze opłacanych szeptaczy - zwłaszcza takich mizernie opłacanych jak z postu #12 icon_lol.gif



dopisałem:

Oczywiście mowa o dobrze zaprojektowanej i wykonanej podłogówce. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tu nie chodzi o inne zdanie tylko o wygłaszane bzdury,które należy prostować.
Inne zdanie można mieć co do blondynki czy brunetki ale nie co do fizyki czy matematyki.


Więc nie pisz bzdur to nie trzeba będzie ich prostować.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Więc nie pisz bzdur to nie trzeba będzie ich prostować.


Poniższe bzdury napisał jakiś koleś z FM,także to trzeba wyprostować bo rustin zrobi ponownie babola i tym razem oprócz komina i kotłowni wpakuje sobie do NOWEGO(ale już starego)domu grzejniki ścienne:
Cytat

Wczoraj rozmawiałem z forumowiczem który sam nie dawno się wybudował i udziela się bardzo dużo na FM. Doradził aby zrobić tak jak chciałem na początku, ponieważ ciepło unosi się do góry i co podłogówka z dołu odda na poddasze, to grzejniki mniej będą grzały dzięki głowicom termo. Uzasadnił to komfortem i oszczędnościami.



Głowę daję,że te bzdury wypisywał gostek z węglem zwanym eko w domu icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja tylko wspomnę mimochodem, że łączenie kalafiorów z jedynie słuszną podłogówką nie jest błędem ani bzdurą - zwłaszcza w instalacjach "wysokotemperaturowych" (i niekoniecznie pędzonych eko .....).
Jeśli ktoś chce mieć kalafiory, to jest to tylko jego sprawa - bez względu na motywacje.

I jeszcze jedna sprawa - potrafi ktoś wskazać źródło, z którego wynika, ze taki system mieszany jest mniej ekonomiczny (eksploatacyjnie), droższy od samej podlogówki ?
Link do komentarza
arturo czy nie możesz przestać pisać w moich tematach? nie interesuje mnie twoje zdanie bo jesteś naganiaczem i oszukujesz od samego początku jak zacząłeś temat pomp, jesteś taki sam jak TB i jego gadce o kosztach ogrzewaniu i cwu za sezon poniżej tysiąca, instalacji tanszej niż jaka kolwiek istnieje ale jak pytałem czy tak zrobi to oczywiście cisza. mowa o zwykłym domu jaki buduje a nie termosie czy małej parterówce. nie raz ci to pisałem a ty jak ta świnia co mówi ze deszcz pada.
ciekawi mnie dlaczego na tym forum tak bardzo nie promujesz pomp, wychwalasz ponad wszystko, nie piszesz ze instalacja jest tańsza od każdej innej a koszt jej polowe tego co przy paliwie stałym itd itp. Na tym forum jest więcej ludzi myślących i znających temat i wiesz ze zaraz by cię zgasili a na fm masz swoich pupilkow co ci przytakują a sami wala w smieciucha papiery.

co do tych bzdur to napisał to gość co ma gaz,kto? nie twoja sprawa.


Bajbaga, dobre pytanie czy więcej pójdzie opału czy to gaz czy węgiel przy instalacji mieszanej? według niektórych tak.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

za sezon poniżej tysiąca


No cóż,za ogrzewanie za sezon grzewczy od dwóch sezonów wychodzi ok.1800kWh a grzeję gdzie cena 1kWh to ok.0,30zł.
Policz sobie ile to daje w PLN za sezon za ogrzewanie icon_smile.gif
Cytat

ciekawi mnie dlaczego na tym forum tak bardzo nie promujesz pomp, wychwalasz ponad wszystko, nie piszesz ze instalacja jest tańsza od każdej innej a koszt jej polowe tego co przy paliwie stałym itd itp.



Wychwalam wszystko co nie smrodzi i co jest tańsze od węgla zwanego eko jesli chodzi o koszt inwestycji/kosztu eksploatacji a praktycznie wszystko jest tańsze od prądu po gaz ziemny,w nowym domu oczywiście jeśli ktoś pomyśli o budowie przed budową.

Poniżej dla domu 250m2:

Cytat

Musisz zrobić OZC,wstępnie dom nowy budowany typowo projektowo bo nie myślisz o przyszłości będzie posiadał zapotrzebowanie ok.80kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie zuzyjesz ok.20000kWh a obciążenie cieplne będzie ok.8-9kW.

Na początku koszty eksploatacji:
Węglem zwanym eko za ogrzewanie zapłacisz 3000zl jako że 1kWh to 0,15zl,prądem za ogrzewanie zapłacisz 6000zl jako ze 1kWh to 0,30zł,pompa ciepła za ogrzewanie zapłacisz 2000zl jako ze 1kWh to 0,10zł,gazem ziemnym za ogrzewanie zapłacisz 4500-5000zl jako że 1kWh to 0,22-0,25zl.

Koszty inwestycji:
System na węgiel zwany eko potrzebuje do działania kociol+komin+kotłownie+skład opału na 3t czyli po kolei 7000-8000tys.zl+4000-5000zł+10000-15000zl=21000-28000zl i tyle kosztuje system grzewczy na węgiel zwany eko.
System grzewczy na prąd nie potrzebuje ani komina ani kotłowni a kociołek na prąd w cenie 2500zl o wymiarach 30cm na 50cm można powiesić w każdym pomieszczeniu ale jak przystępujesz do budowy i przed budową zastanawiasz się nad systemem grzewczym to zamiast kotłowni i komina na etapie adaptacji projektujesz wnęke 1m*1m.
System z pompą ciepła podobnie jeśli chodzi o kotłownię i komin a koszt urządzenia pod tę obciążenie to ok.20000-22000zl
Gaz ziemny podobnie jeśli chodzi o komin i kotłownie a przyłącze gazu i kocioł i instalacja to 12-15tys.zl

Ot i cała filozofia myślenia i jako nie mający kasy za dużo i biorąc pod uwagę koszt inwestycji/kosztów eksploatacji wybierzesz przed budową najbardziej optymalny czyt.tani dla Ciebie system grzewczy i projekt domu.
Jak widać system grzewczy na węgiel zwany eko to bardzo drogi system grzewczy.

I jak widzisz,mylnie uważasz ze pompa ciepła sprawdzi się jedynie w domu energooszczednym bo w takim domu jaki będziesz chciał zbudować wychodzi taniej niż węgiel zwany eko,ba,ogrzewanie prądem w takim domu biorąc pod uwagę stosunek inwestycji do eksploatacji wyjdzie taniej niż system na węgiel zwany eko.

Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

I jeszcze jedna sprawa - potrafi ktoś wskazać źródło, z którego wynika, ze taki system mieszany jest mniej ekonomiczny (eksploatacyjnie), droższy od samej podlogówki ?


Powiem więcej ,w okresach przejściowych właśnie nie włączam podłogówki, grzeją tylko grzejniki jest bardziej ekonomiczne .
W tym czasie inni ratują się kominkiem.
Link do komentarza
Rustin, a wiadomo chociaż jakie będą straty ciepła w pokojach na górze? Oczywiście w wersji na papierze, wg projektu.
I czy nie ma na górze czegoś w typie dużych drzwi balkonowych?
Albo w planach dywanu na tych panelach? Bo np. dzieciaki będą rzucać zabawkami po podłodze?
Jaki w końcu ma być kocioł - na węgiel czy gaz (ziemny/płynny)?
Bez takich informacji, to doradzanie w ciemno.
Generalnie, w większości przypadków da się dobrze zrobić całość jako ogrzewanie podłogowe ale równie dobrze jako instalację mieszaną.
Co do kosztów eksploatacyjnych, to podłogówka jest zdecydowanie korzystniejszym wyborem przy pompie ciepła. Przy kotle gazowym kondensacyjnym przewaga jest już dużo mniejsza, przy węglowym jej nie ma. Oczywiście , przy podłogówce można utrzymywać nieco niższą temperaturę w pomieszczeniach. Ale z drugiej strony grzejniki są łatwiejsze w sterowaniu - jak nikogo parę godzin nie ma, można szybko wyłączyć ogrzewanie. Potem znów szybko włączyć. To też oszczędności. Co będzie dawało oszczędności większe, zależy czy zapytasz faceta z firmy od grzejników, czy od podłogówki icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ale z drugiej strony grzejniki są łatwiejsze w sterowaniu - jak nikogo parę godzin nie ma, można szybko wyłączyć ogrzewanie. Potem znów szybko włączyć. To też oszczędności. Co będzie dawało oszczędności większe, zależy czy zapytasz faceta z firmy od grzejników, czy od podłogówki icon_smile.gif


Po pierwsze w nowym domu czyli z niskimi stratami ciepła a dodatowo murowanym wahania temperatury występują rzędu 1st.C/dobę przy całkowicie wyłączonym ogrzewaniu czyli nie ma potrzeby "szybkiego" włączenia ogrzewania.
Po drugie jest to pozorna oszczędność a właściwie jej brak,ponieważ to co się schłodzi musi być podwójnie nadgonione bo straty ciepła tak czy tak trzeba uzupełnić.
Czyli zamiast utrzymywać stałą temperaturę czyli na bieżąco uzupełniać straty po tych 24h i spadku temp.o 1st.C musimy takie same straty ciepła uzupełnić na szybko zużywając tyle samo energii.

Cytat

Powiem więcej ,w okresach przejściowych właśnie nie włączam podłogówki, grzeją tylko grzejniki jest bardziej ekonomiczne .
W tym czasie inni ratują się kominkiem.


A jaka jest różnica w uzupełnianiu strat ciepła grzejąc podłogówką a grzejnikami skoro i tak tyle samo energii trzeba dostarczyć ile dom potrzebuje czyli tyle ile traci ?


W czym ta "ekonomiczność" się objawia ? Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Rustin, a wiadomo chociaż jakie będą straty ciepła w pokojach na górze? Oczywiście w wersji na papierze, wg projektu.
I czy nie ma na górze czegoś w typie dużych drzwi balkonowych?
Albo w planach dywanu na tych panelach? Bo np. dzieciaki będą rzucać zabawkami po podłodze?
Jaki w końcu ma być kocioł - na węgiel czy gaz (ziemny/płynny)?
Bez takich informacji, to doradzanie w ciemno.
Generalnie, w większości przypadków da się dobrze zrobić całość jako ogrzewanie podłogowe ale równie dobrze jako instalację mieszaną.
Co do kosztów eksploatacyjnych, to podłogówka jest zdecydowanie korzystniejszym wyborem przy pompie ciepła. Przy kotle gazowym kondensacyjnym przewaga jest już dużo mniejsza, przy węglowym jej nie ma. Oczywiście , przy podłogówce można utrzymywać nieco niższą temperaturę w pomieszczeniach. Ale z drugiej strony grzejniki są łatwiejsze w sterowaniu - jak nikogo parę godzin nie ma, można szybko wyłączyć ogrzewanie. Potem znów szybko włączyć. To też oszczędności. Co będzie dawało oszczędności większe, zależy czy zapytasz faceta z firmy od grzejników, czy od podłogówki icon_smile.gif



Na górze są 2x drzwi balkonowe. Dywanu nie będzie, same panele.
Czy to aż takie znaczenie czy to będzie gaz czy ekogroszek ? Napewno któreś z tych rozwiązań.

Arturo czy jak ci tam, daj sobie siana i nie śmieć mi w temacie. Tak ciężko ci to zrozumieć ? Musisz pisać chociaż nikt tego nie chce, oszczędź sobie wstydu.


Bajbaga i bardzo dobrze , temp ile się da takich naganiaczy.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Czy to aż takie znaczenie czy to będzie gaz czy ekogroszek ? Napewno któreś z tych rozwiązań.


Przeczytaj cośkolwiek na temat kotłów kondensacyjnych,ale ze zrozumieniem tekstu pisanego...bo z tym masz problemy.


Aha,zapomniałem,że Ty nic nie wiesz na temat swojego domu czyli nie masz OZC to nie będziesz wiedział co to znaczy dla Ciebie i jakie wymierne będą korzyści jak kondensat będzie pracował ze sprawnością 107% a 90% ;)

16000kWh/1,07=14953kWh a 16000kWh/0,9=17777kWh ale na pewno nie wiesz co i jak i do czego do się przyczepia.
Nie wiesz nic o domu to dla Ciebie nie ma to znaczenia ;)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Jak zwykle robi się syf w tematach przez niego. Czy nie może go nikt zbanować ?
Pytanie było czy na górze grzejniki czy całość podłogówka


Zadałeś również poniższe pytanie:
Cytat

Czy to aż takie znaczenie czy to będzie gaz czy ekogroszek ?



Grzecznie Ci odpowiedziałem,że ma znaczenie ale jakie dla Ciebie to będzie miało znaczenie tego się nie dowiesz raz,że bez OZC a dwa bez wiedzy na temat kotłów kondensacyjnych.
Zatem o co Ci chodzi ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

icon_eek.gif Oj Arturo, zaniżasz poziom swoich wypowiedzi, medium grzewczemu jest obojętne co je ogrzewa, a w OZC też nie uzyskasz na to odpowiedzi. icon_cool.gif


Masz rację,nie ma znaczenia temperatura zasilania ;)

"Proces kondensacji może zachodzić tylko wówczas, gdy temperatura wody grzewczej płynącej w instalacji c.o. jest niska: po oddaniu ciepła w instalacji grzewczej nie powinna przekraczać 50°C, gdy jest zasilana kotłem gazowym, i 30°C – kotłem olejowym. Jeśli woda grzewcza powracająca z instalacji nie będzie odpowiednio ochłodzona, kondensacja może nie zachodzić w ogóle lub zachodzić w bardzo niewielkim stopniu.

Woda powracająca z instalacji do kotłów gazowych nie powinna mieć więcej niż 40–50°C, ale praca kotła jest naprawdę ekonomiczna, gdy pracuje on w zakresie 30–40°C.
"

A z OZC nie dowiemy się również czy i jak wyższa sprawność kotła wpłynie nam na zużycie energii icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

A jaka jest różnica w uzupełnianiu strat ciepła grzejąc podłogówką a grzejnikami skoro i tak tyle samo energii trzeba dostarczyć ile dom potrzebuje czyli tyle ile traci ?


W czym ta "ekonomiczność" się objawia ?


Grzejniki się szybciej wyłączają jak słoneczko ogrzeje wnętrze domu.


W Polsce był okres że była moda na grzejniki ,potem na instalacje mieszane ,teraz podłogowe ,najlepszy jest przemyślany projekt instalacji uwarunkowany możliwościami i potrzebami . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Arturo odpuść, bo używając Twojego słownictwa - bzdury piszesz - nawet nie cytuję, bo może refleksja przyjdzie i skasujesz - masz na to około 1 godzinę (po tym czasie znika możliwość edycji) icon_mrgreen.gif


Nie mam zamiaru edytować icon_smile.gif
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/8780-kotly-kondensacyjne

"Jak widać, kotły kondensacyjne pracują efektywnie jedynie w instalacjach niskotemperaturowych."

"Dzięki zamkniętej komorze spalania kocioł kondensacyjny może zostać zamontowany nie w kotłowni, ale w dowolnym pomieszczeniu – kuchni, łazience, przedpokoju, garderobie itp. Nie jest potrzebna żadna dodatkowa wentylacja, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić na zużyciu paliwa – nawiewane świeże powietrze zimą trzeba przecież ogrzać, a to oznacza większe zużycie gazu. Nawet jeżeli w skali doby jest to niewielka różnica, w ciągu całego sezonu grzewczego już może dać zauważalne oszczędności.

Z zamkniętą komorą spalania wiąże się jeszcze jedna oszczędność – nie trzeba budować komina i robić jego corocznych przeglądów. Z kotła poprowadzone są przewody powietrzno-spalinowe, którymi powietrze świeże doprowadzane jest do kotła, a spaliny są z niego usuwane"
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

To wszystko co piszesz ma znaczenie ale przy doborze grzejników, bo im nie jest obojętne jaka temperaturą są zasilane.
To jest sprawa wtórna - zupełnie nie w tym temacie.


No dokładnie o to chodzi i to jest raczej w temacie,w pierwszym poście jest pytanie o dobór rodzaju grzejników czy ściennych czy podłogowego.
Wiadomo,że grzejniki zawsze potrzebują wyższej temperatury zasilania niż wodna podłogówka a kondensat pracuje najefektywniej przy jak najniższej temp.zasilania i skoro rustin nie zdecydował się jeszcze czym grzać bo rozważa gaz a sądząc po jego wypowiedzi,że nie zdawał sobie z tego sprawy i stąd było jego pytanie do el-instalatora w tej kwestii.

Link do komentarza
czasami ciężko czytać jego bzdury.
Barbossa tak jak mówiłem możliwe , że będzie gaz ziemny i kondensat , nie jest powiedziane , że będzie ekogroszek. Zobaczę jak dalej będą kształtować się ceny itd bo wcześniej jak za 3-4 lata się nie wprowadzam.
Twoim zdaniem układ mieszany czy po całości podłogówka ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ja dorzucę kobiece spojrzenie na sytuację icon_wink.gif

Grzejniki ograniczają możliwości aranżacyjne pomieszczeń. Przy małym lub średnim domku może to mieć duże znaczenie.

U mnie będzie podłogówka po całości, ale na szczęście mam tylko parter icon_smile.gif


A będziesz miała płytki w sypialniach ? ;)
Link do komentarza
Dobra, parę rzeczy się wyjaśniło, a przepychanki na forum zignorujemy icon_smile.gif
Pytałem o drzwi balkonowe, bo bezpośrednio przy takich przeszkleniach często jest trudno utrzymać odpowiednią temperaturę. Łatwiej to zrobić mając grzejniki obok okna niż samą podłogówkę. Najłatwiej zaś robiąc grzejniki kanałowe pod samymi drzwiami. Rurki ogrzewania podłogowego można zagęścić w strefie przy takich drzwiach, ale skuteczność tego zabiegu jest ograniczona.
Kocioł. Przy ogrzewaniu gazem, podłogówka to nieco wyższa sprawność, a w efekcie nieco mniejsze zużycie paliwa. Jednak różnice nie będą wielkie przy dobrze skonfigurowanej instalacji. W przypadku kotła węglowego, obniżenie temperatury wody w instalacji (podłogówka) nie daje oszczędności eksploatacyjnych.
Dywanów nie ma w planie więc istotnego utrudnienia dla oddawania ciepła przez podłogę też nie będzie. O ile nie pozastawiasz całej podłogi meblami bez nóżek.
Podsumowując: Co Ci bardziej odpowiada? Da się w Twojej sytuacji dobrze zrobić obie wersje, z grzejnikami albo samą podłogówką.
PS. Jak masz możliwość skorzystania z gazu, to go zrób. Najwyżej zaplanuj oddzielna kotłownię i komin dla kotła węglowego. W razie konieczności/chęci będziesz mógł korzystać z obu.
Link do komentarza
Grzejniki kanałowe tzn w posadzce nie brałem pod uwagę z racji kosztów.

Co do wyboru zasilania mam czas, jak pisałem wprowadzać się będę za kilka lat i zobaczymy jakie ceny będą gazu, jakie węgla no i jeszcze wtedy będę was pytał o to w osobnym temacie.

Narazie mam mętlik w głowie co robić na górze.
Link do komentarza
Cytat

Ja dorzucę kobiece spojrzenie na sytuację icon_wink.gif

Grzejniki ograniczają możliwości aranżacyjne pomieszczeń. Przy małym lub średnim domku może to mieć duże znaczenie.


Tylko nie zapomnij, że grzejniki montuje się z reguły pod oknem. A i same grzejniki mogą pełnić funkcje dekoracyjną.
Link do komentarza
Cytat

blink.gif
no i?

od kiedy strefa podokienna jest wyłączona z użytkowania? Przecież to idealne miejsce dla, np. biurka w pokoju dziecięcym.


Oczywiście, że można, ale z drugiej strony to okno będziesz myła wchodząc na biurko icon_question.gif icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Tylko nie zapomnij, że grzejniki montuje się z reguły pod oknem. A i same grzejniki mogą pełnić funkcje dekoracyjną.


icon_biggrin.gif


Grzejniki ścienne nie mają żadnych zalet.
Ktoś wymieni jakie ?
Tylko nie z czapy a rzeczywiste zalety ;)

Bo to,że można sobie na nich powiesić majtki to zaleta właśnie z czapy bo od tego jest suszarnia icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...