Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie. Rok temu zakończyłem budowę swojego domu. Teraz już wystarczy dąb posadzić. hehe . Zbliża się zima, ja mam trochę oszczędności i chciałbym sobie jeszcze przed śniegami zamontować napęd do bramy dwuskrzydłowej. Upatrzyłem sobie taki zestaw ETM-02, tylko mam problem, bo brama otwiera się w stronę drogi, kąt podjazdu nie pozwala jej inaczej. Jak w takim wypadku zamontować napęd?
Pozdrawiam, Bogdan. :icon_smile:

Link do komentarza
W ogóle, zgodnie z prawem, brama skrzydłowa powinna się otwierać do wewnątrz działki.
Jest to też podyktowane względami praktycznymi.

Skrzydła bramy mają przeciętnie 1–1,5 m szerokości.
Jeśli otwierają się na zewnątrz, ale jest napęd, to pół biedy.
Gorzej jak trzeba recznie zamykać taką bramę (po wyjechaniu z posesji), a przed wjazdem nie ma miejsca na zostawienie na chwile samochodu. Wtedy samochód trzeba zostawić na ulicy, co wiąze się z tamowaniem ruchu.
Link do komentarza
Zgodnie z prawem jest dokładnie tak jak napisałem w poprzednim poście. W Warunkach Technicznych (rozporządzeniu) jest zapis:
§ 42.
1. Bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki.

Czyli nie mogą sięgać poza działkę, ale samego otwierania na zewnątrz – względem ogrodzenia, a nie granic działki – nikt nie zabronił.
Co do względów praktycznych i bezpieczeństwa, to się zgadzam. Choć moim zdaniem nawet wariant z bramą z napędem tuż przy drodze oznacza potencjalnie tamowanie ruchu. brama nie otwiera się w pół sekundy, a my stoimy przed nią na ulicy. Tym bardziej, jak przyjedzie kurier z paczką. Dlatego najlepiej, jeżeli brama jest odsunięta od ulicy. W ogrodzeniu mamy wówczas taka zatoczkę/wnękę, w której możemy zatrzymać samochód.
Link do komentarza
Cytat

Napęd po zewnętrznej stronie bramy ma jedną wadę – większą dostępność dla wandala lub złodzieja. Dobrze więc jeżeli jest w solidnej obudowie, a nie nadmiernie plastikowy. Pod innymi względami faktycznie nie ma przeciwwskazań.



Napędy Kustos są pokryte i osłonięte dobrej jakości aluminium. Ale autorze nie ma co się łudzić, że chyba bramę musisz trochę przeprojektować. Nawet jeśli jedno skrzydło przy otwarciu będzie się opierać o fragment płotu to ciężko coś poradzić na otwieranie bramy na zewnątrz.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Da się zrobić i tak, w wersji gdy siłownik ma "łamane" ramię (z przegubem) ale zmniejszy to kawałek szerokość wjazdu. bo ramiona będą sie poruszać w świetle bramy. Założenie napędu po zewnętrznej stronie to jednak najprostsza technicznie opcja i możliwa przy każdej konstrukcji siłownika i ramienia. Dla samego napędu to bez różnicy. po której stronie się znajdzie.
Link do komentarza
Jest dokładnie tak, jak napisałem w poście #4. Brama może się otwierać na zewnątrz względem ogrodzenia, ale nie może wychodzić skrzydłami poza granice działki. W razie problemów z opornym urzędnikiem można przywołać zacytowany zapis z rozporządzenia. Na to raczej nikt nie będzie miał argumentów. W sumie to cel tego przepisu jest jasny - brama nie może utrudniać ruchu przed działką, na drodze. Jeżeli masz wystarczające wymiary działki w głąb, to czemu nie?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Jest dokładnie tak, jak napisałem w poście #4. Brama może się otwierać na zewnątrz względem ogrodzenia, ale nie może wychodzić skrzydłami poza granice działki. W razie problemów z opornym urzędnikiem można przywołać zacytowany zapis z rozporządzenia. Na to raczej nikt nie będzie miał argumentów. W sumie to cel tego przepisu jest jasny - brama nie może utrudniać ruchu przed działką, na drodze. Jeżeli masz wystarczające wymiary działki w głąb, to czemu nie?



Pomijając przepisy - to mało praktyczne a nawet niebezpieczne. Wjeżdżam pojazdem z przyczepą i muszę brac jeszcze większy zapas przy manewrowaniu.

A cała reszta - jak w wypowiedzi Przedmówcy.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...