Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Bogus81

Napęd bramy-problem

Recommended Posts

Witajcie. Rok temu zakończyłem budowę swojego domu. Teraz już wystarczy dąb posadzić. hehe . Zbliża się zima, ja mam trochę oszczędności i chciałbym sobie jeszcze przed śniegami zamontować napęd do bramy dwuskrzydłowej. Upatrzyłem sobie taki zestaw ETM-02, tylko mam problem, bo brama otwiera się w stronę drogi, kąt podjazdu nie pozwala jej inaczej. Jak w takim wypadku zamontować napęd?
Pozdrawiam, Bogdan. :icon_smile:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam tylko nadzieję, że skrzydła bramy po otwarciu nie wychodzą poza granice działki? Bo takie rozwiązanie jest niezgodne prawem.
Napęd najprościej zamontować po prostu od zewnętrznej strony – do słupka i do skrzydła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W ogóle, zgodnie z prawem, brama skrzydłowa powinna się otwierać do wewnątrz działki.
Jest to też podyktowane względami praktycznymi.

Skrzydła bramy mają przeciętnie 1–1,5 m szerokości.
Jeśli otwierają się na zewnątrz, ale jest napęd, to pół biedy.
Gorzej jak trzeba recznie zamykać taką bramę (po wyjechaniu z posesji), a przed wjazdem nie ma miejsca na zostawienie na chwile samochodu. Wtedy samochód trzeba zostawić na ulicy, co wiąze się z tamowaniem ruchu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z prawem jest dokładnie tak jak napisałem w poprzednim poście. W Warunkach Technicznych (rozporządzeniu) jest zapis:
§ 42.
1. Bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki.

Czyli nie mogą sięgać poza działkę, ale samego otwierania na zewnątrz – względem ogrodzenia, a nie granic działki – nikt nie zabronił.
Co do względów praktycznych i bezpieczeństwa, to się zgadzam. Choć moim zdaniem nawet wariant z bramą z napędem tuż przy drodze oznacza potencjalnie tamowanie ruchu. brama nie otwiera się w pół sekundy, a my stoimy przed nią na ulicy. Tym bardziej, jak przyjedzie kurier z paczką. Dlatego najlepiej, jeżeli brama jest odsunięta od ulicy. W ogrodzeniu mamy wówczas taka zatoczkę/wnękę, w której możemy zatrzymać samochód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napęd po zewnętrznej stronie bramy ma jedną wadę – większą dostępność dla wandala lub złodzieja. Dobrze więc jeżeli jest w solidnej obudowie, a nie nadmiernie plastikowy. Pod innymi względami faktycznie nie ma przeciwwskazań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Napęd po zewnętrznej stronie bramy ma jedną wadę – większą dostępność dla wandala lub złodzieja. Dobrze więc jeżeli jest w solidnej obudowie, a nie nadmiernie plastikowy. Pod innymi względami faktycznie nie ma przeciwwskazań.Napędy Kustos są pokryte i osłonięte dobrej jakości aluminium. Ale autorze nie ma co się łudzić, że chyba bramę musisz trochę przeprojektować. Nawet jeśli jedno skrzydło przy otwarciu będzie się opierać o fragment płotu to ciężko coś poradzić na otwieranie bramy na zewnątrz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dokładnie, aluminium to tak naprawdę najlepszy materiał na zabezpieczenie siłownika. Nie bierz absolutnie plastiku, a zmian temperatur też nie ma co brać pod uwagę, bo akurat te stopy metali są przygotowane na to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale można przecież zamontować napęd od wewnątrz, a brama może się otwierać na zewnątrz działki, widziałem gdzieś takie rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Da się zrobić i tak, w wersji gdy siłownik ma "łamane" ramię (z przegubem) ale zmniejszy to kawałek szerokość wjazdu. bo ramiona będą sie poruszać w świetle bramy. Założenie napędu po zewnętrznej stronie to jednak najprostsza technicznie opcja i możliwa przy każdej konstrukcji siłownika i ramienia. Dla samego napędu to bez różnicy. po której stronie się znajdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ale można przecież zamontować napęd od wewnątrz, a brama może się otwierać na zewnątrz działki, widziałem gdzieś takie rozwiązanie.W Polsce tak nie można rozwiązać. Przynajmniej nie można rozwiązać tego legalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jest dokładnie tak, jak napisałem w poście #4. Brama może się otwierać na zewnątrz względem ogrodzenia, ale nie może wychodzić skrzydłami poza granice działki. W razie problemów z opornym urzędnikiem można przywołać zacytowany zapis z rozporządzenia. Na to raczej nikt nie będzie miał argumentów. W sumie to cel tego przepisu jest jasny - brama nie może utrudniać ruchu przed działką, na drodze. Jeżeli masz wystarczające wymiary działki w głąb, to czemu nie?
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jest dokładnie tak, jak napisałem w poście #4. Brama może się otwierać na zewnątrz względem ogrodzenia, ale nie może wychodzić skrzydłami poza granice działki. W razie problemów z opornym urzędnikiem można przywołać zacytowany zapis z rozporządzenia. Na to raczej nikt nie będzie miał argumentów. W sumie to cel tego przepisu jest jasny - brama nie może utrudniać ruchu przed działką, na drodze. Jeżeli masz wystarczające wymiary działki w głąb, to czemu nie?Pomijając przepisy - to mało praktyczne a nawet niebezpieczne. Wjeżdżam pojazdem z przyczepą i muszę brac jeszcze większy zapas przy manewrowaniu.

A cała reszta - jak w wypowiedzi Przedmówcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Postanowiłem wprowadzić parę zmian. Zaspawałem skrzydła i przerobiłem bramę na przesuwną. Tak jest prakryczniej. Nie mogłęm do środka ze względu na podjazd.
Pozdrawiam wszystkich icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Chciałbym również polecić  https://dywania.pl/wykladziny-slask/171-591-wykladzina-dywanowa-domowa-uliczki-2-wzory-4m-dywany-i-dywaniki.html   https://dywania.pl/strona-glowna/172-599-4-kolory-wytrzymala-wykladzina-dywanowa-color-poliamid-obietkowa-klasyfikacja-23.html   https://dywania.pl/strona-glowna/179-628-kroliczek-dywan-dzieciecy-avanos-kids-jakosc-kroliczek-niebieski-3d-dywanik-przyjemny.html  
  • Skoro tak twierdzisz, to wymień, korzystając ze swego wykształcenia, konkretne dowody na ten "zły sen architekta". Nie typu nie podoba mi się, tylko konkretne, czyli ścisłe! Ładnie to znaczy jak? - konkretnie. Rozumiem, że podasz uniwersalną definicję, jak ma wyglądać dom, żeby podobał się wszystkim - przynajmniej tym wykształconym ( no może oprócz tego, który jest autorem tego projektu).  większe ambicje? - czyli jakie? przez kogo zweryfikowane? przez ciebie? A jakie masz kompetencje do tego, by jednym przyznawać, a innym odmawiać ambicje artystyczne? Zostawiła Redakcja ten post, kasując inne. Widać użycie "buroka" bardziej razi, niż imputowanie starszym ludziom "trumiennego gustu". Widać, demo, lepiej trafiasz we wrazliwość - ale nie moją.   Ale pytanko - demo - czekasz na inwestora emeryta z bardziej "ambitnymi projektami"? To mowa trawa. Co to znaczy bardziej "ambitny projekt"? Konkretnie. Jakie masz kwalifikacje, by rozsądzać, co jest bardziej ambitne w architekturze, ferując przy tym tak radykalny osąd czyjegoś działania?  I w końcu - czy dom dla emeryta, ale również dla kogokolwiek -  który spełnia jego osobiste potrzeby w zakresie zamieszkania - musi spełniać jakieś inne ambitne cele? Wg mnie może, ale nie musi. Ale to jest prawo wyłącznie inwestora. Tym bardziej, że te ambitne cele będą  prawie zawsze subiektywne. I czynienie zarzutu z tego jest głupotą i próbą narzucania komuś swojego ego.   Dość egzotyczny twój  pogląd , demo,  szczególnie wspołcześnie, gdy o wartości staroci wie nawet menel, że otaczanie się nowoczesnymi meblami ma świadczyć o jakichś ambicjach, natomiast historyzmy i starocie o braku ich, a nawet o "trumiennym guście" czy kompleksie - no to to jest dla mnie brak horyzontów, brak kultury, brak tolerancji, brak smaku - w końcu brak zdrowego rozsądku. 
  • żaden problem...z mojego punktu widzenia to nawet lepiej - mogę puszczać nawet w nocy, bo od 22-6 mam prąd po 0,24zł (G12w) A Tauron i tak rozlicza, że to co wyprodukowane w drogiej taryfie to musisz wykorzystać w drogiej, a to co wyprodukowane w taniej musisz odebrać w taniej. Więc dla mnie korzystniej tę klimę puścić w nocy, w tanim prądzie
  • A jaki to program w Warszawie był na 30%?    Ps. z tymi pomiarami dachów bez wizji lokalnej to się słyszy wielokrotnie. Wizja lokalna to podstawa! No i warto również wymagać pomiarów końcowych, kamera termowizyjna to też pomoc w diagnozowaniu uszkodzeń, a szanujące się firmy powinny takie usługi oferować  
  • Mam Botament DM92, którym smarowalem ściany piwnicy ale wydaje mi się to drogie rozwiązanie gdybym stosował na całość podłogi. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...