Skocz do zawartości

Recommended Posts

Do 2032 roku wszystkie pokrycia dachowe zawierające azbest muszą zostać usunięte. Nie wolno tego robić samemu! Demontażem mogą się zajmować tylko wyspecjalizowane firmy, które przeszły odpowiednie szkolenia i mają zezwolenia na prowadzenie takiej działalności.
Proszę sprawdzić, czy w Pańskiej gminie funkcjonuje program usuwania azbestu - jeśli tak, można uzyskać nawet 100% dofinansowania wartości prac (każda gmina prowadzi w tym zakresie swoją politykę). Aby je uzyskać, trzeba w urzędzie zgłosić zamiar demontażu starego pokrycia i - jeżeli urzędnicy nie wniosą żadnych zastrzeżeń - zawrzeć umowę z wykonawcą. Po usunięciu eternitu należy złożyć wniosek o dofinansowanie, dołączając do niego:
- oświadczenie o zgodnym z przepisami technicznymi i sanitarnymi demontażu,
- kartę ewidencji odpadu,
- kartę przekazania odpadu poświadczoną przez specjalistyczne składowisko,
- fakturę za usługę.
Jeżeli w Pańskiej gminie nie można skorzystać z dofinansowania, trzeba wyasygnować własne środki. Kosz takiej usługi w specjalistycznej firmie jest zróżnicowany - zależy od regionu kraju, stopnia skomplikowania konstrukcji dachu i stanu eternitu. Zazwyczaj to wydatek rzędu 20–40 zł/m2 dachu.
Proszę też zerknąć do poniższych linków:
https://forum.budujemydom.pl/Rozbiorka-domu...tem-t24427.html
https://forum.budujemydom.pl/plyty-azbestow...obic-t3759.html
https://forum.budujemydom.pl/wymiana-dachu-...nitu-t9359.html

Link do komentarza
tia, wiśta wio - łatwo powiedzieć
z łaski zapłacą co najwyżej za demontaż i utylizację, a "Ty" sobie sam połóż nowe, a w doopie to mam; mam w pytę azbestu na dachu, kupionego legalnie, skoro zdelegalizowali to mogą mi dach wymienić, ja nie protiw, ale od A do Z, a nie tylko portki z tyłka ściągają

to będzie podobny dylemat jak z paleniem węglem, ktoś tę żabę będzie musiał wciągnąć, tak lekkuchno przerzucić odpowiedzialności na właściciela nie dadzą rady
Link do komentarza
Cytat

tia, wiśta wio - łatwo powiedzieć
z łaski zapłacą co najwyżej za demontaż i utylizację, a "Ty" sobie sam połóż nowe, a w doopie to mam; mam w pytę azbestu na dachu, kupionego legalnie, skoro zdelegalizowali to mogą mi dach wymienić, ja nie protiw, ale od A do Z, a nie tylko portki z tyłka ściągają

to będzie podobny dylemat jak z paleniem węglem, ktoś tę żabę będzie musiał wciągnąć, tak lekkuchno przerzucić odpowiedzialności na właściciela nie dadzą rady



Zgadza się, dofinansowanie obejmuje wyłącznie demontaż azbestu. Specjalistyczna firma zdejmuje pokrycie i przewozi je na specjalne składowisko. Dach pozostaje odkryty, dlatego planując demontaż, trzeba zaplanować też ułożenie nowego pokrycia - niestety na własny koszt.
Link do komentarza
Cytat

Aha, czyli muszę zgrać terminy ekipy od eternitu i dekarskiej. Ale najpierw zorientuję się, czy dostanę dofinansowanie. Mój dach ma ok. 200 m2, więc kilka tysięcy piechotą nie chodzi.



Niekoniecznie. Niektóre firmy zajmujące się demontażem azbestu oferują też ułożenie nowego pokrycia. Może więc uda się wykonać cały remont "za jednym zamachem".
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Trochę podzwoniłem i rzeczywiście ceny demontażu takie jak tu podano. Odnosząc się do postu Barbossa musze powiedziec, że sie zgadzam. Moim zdaniem dofinansowanie samego zdjecia azbestu to za mało. Szczerze mówiac jak zabieralem się do tematu, myslałem ze są jakies programy czy cos w tym stylu, zeby dostac dofinansowanie także na nowy dach.
Link do komentarza
Cytat

Trochę podzwoniłem i rzeczywiście ceny demontażu takie jak tu podano. Odnosząc się do postu Barbossa musze powiedziec, że sie zgadzam. Moim zdaniem dofinansowanie samego zdjecia azbestu to za mało. Szczerze mówiac jak zabieralem się do tematu, myslałem ze są jakies programy czy cos w tym stylu, zeby dostac dofinansowanie także na nowy dach.




Federacja Zielonych Gaja, która prowadzi tzw. kampanię antyazbestową, postulowała kiedyś uruchomienie programu finansowania nie tylko usuwania azbestu, ale także zakupu i montażu nowych pokryć. Wsparcie miałoby formę kredytu z dotacją. Projekt utknął gdzieś w administracji centralnej. Ale to pewnie nie koniec sprawy, bo dachy z azbestu mają w Polsce jeszcze setki tysięcy gospodarstw domowych.


Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Powinni dawać dotacje tak samo jak na wymianę pieców na węgiel. Ale jak zwykle dobre pomysły gdzieś po drodze są zapominane


Nie powinni dotować niczego. Ani pieca, ani azbestu, ani solarów, ani PCi, ani dzieci, ani lekarstw etc.
Wtedy będziemy na tyle bogaci, aby sobie to wszystko samemu zafundować. Howgh!
Link do komentarza
Cytat

Nie powinni dotować niczego. Ani pieca, ani azbestu, ani solarów, ani PCi, ani dzieci, ani lekarstw etc.
Wtedy będziemy na tyle bogaci, aby sobie to wszystko samemu zafundować. Howgh!


Na prezydenta z nim! Będziesz miał fajne logo: ryba, piołun, bolid F1 (F1, dokładnie tak), a sfinansuje nas browar piwny.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Bardzo fajne dofinansowania na usuwanie azbestu można otrzymać z Urzędu Marszałkowskiego danego województwa. Nowa perspektywa umożliwia otrzymanie dotacji na tego typu prace. Gminy oczywiście także się tym zajmują. Generalnie jak wspomnieli przedmówcy, czas jest do 2032 roku. Teoretyczne jest go dużo. Ale warto pamiętać, że puki co są dofinansowanie, a jak to będzie za te kilka lat - trudno powiedzieć.
Dlatego planując taką inwestycję, warto pamiętać, że wsparcie, czy to gminne, czy rządowe, może (choć nie musi) być ograniczone.
Link do komentarza
Cytat

Bardzo fajne dofinansowania na usuwanie azbestu można otrzymać z Urzędu Marszałkowskiego danego województwa. Nowa perspektywa umożliwia otrzymanie dotacji na tego typu prace. Gminy oczywiście także się tym zajmują.


Jaka nowa perspektywa? Bardzo mnie zaciekawiła ta nowa perspektywa jak i to że Urząd Marszałkowski zajmuje się takimi rzeczami.
Jak można to proszę coś konkretniejszego na temat dofinansowania przez Urząd Marszałkowski.
Link do komentarza
PROW czyli Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, współfinansowany ze środków unijnych daje możliwość modernizacji części gospodarstw.
Dokładnych szczegółów nie znam, ale każda placówka Urzędu Marszałkowskiego, która ma w swoim obszarze dział PROWu, na pewno dokładnie poinformuje Cię o możliwościach otrzymania takiego dofinansowania.
Wspomniałem o tym, gdyż 'Nowa perspektywa' jest zaledwie do 2020 roku. Co więcej, zmiany 'układu sił' w Unii mogą sprawić, że pieniądze na takie modernizacje będą albo mniejsze, albo w ogóle zostaną wycofane. Dlatego warto tematem zainteresować się już teraz.
Link do komentarza
Nie słyszałem o tym, ale powiem że z założenia brzmi dość obiecująco ale jak to będzie miało się w praktyce to głęboko wątpię aby te szczytne obietnice były spełnione. Znając Nasze, polskie podejście do takich spraw to niejednemu się odechce załatwiania papierkowej biurokracji aby uzyskać pieniądze z tego programu.
I jeszcze jedna uwaga , tak na marginesie. Rolnicy maja już dopłaty, maja zwrot czy raczej dotacje do paliwa przeliczając na hektar ziemi, ubezpieczenie KRUS płacą śmieszne kwoty, podatek od nieruchomości mają niski a pozostali ludzie co mają? Czy mi ktoś coś dołożył w ramach dofinansowania?
Link do komentarza
Na wstępie przepraszam, że tak wolno odpowiadam.
Co do końca Twojej wypowiedzi: Ja nie reprezentuję Urzędu Marszałkowskiego, tak więc o rozdawaniu dopłat itp. ... nie wiem jakie są zasady, nie znam ich i szczerze mówiąc, nie wydaje mi się, aby ktokolwiek był w stanie 'ogarnąć' zasady przyznawania niektórych dopłata.
Wracając do PROWu. Napisałeś, że 'brzmi to obiecująco ale. . .. Zgadzam się z Tobą, jednak jestem zdania, że jest to jakaś możliwość, opcja, szansa.
Wzory wniosków są na stronach Urzędu, jednak warto kontaktować się z kimś, kto starał się o takie dofinansowanie. Generalnie jestem zdania, że w tym wypadku, można dość dużo zyskać, tym bardziej, że Urząd Marszałkowski z założenia 'nie wydaje swoich środków', tylko Unijne, dlatego ich poziom 'zaangażowania' w pomoc zwykłemu obywatelowi jest na pewno wyższy niż w ARiMR, Krusie czy firmach ubezpieczeniowcy.
Jestem więc zdania, że warto zainteresować się tematem.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...

Od nowego roku ruszyło kilka regionalnych programów dofinansowania usuwania pokryć zawierających azbest. Warto sprawdzać na stronach urzędów marszałkowskich i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, jakie są możliwości w tym zakresie. Kilka przykładowych linków:

https://www.wfos.szczecin.pl/azbest.html

http://rpo.lubelskie.pl/strona-72-co_mozna_zrealizowac.html

http://www.wfosigw.zgora.pl/artykul/strona-glowna-aktualnosci-programy/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-azbest-2017

http://www.wfosigw.torun.pl/aktualnosc-229-utylizacja_azbestu_ogloszenie_naboru.html

Link do komentarza

Paradoksalnie azbest jest nieszkodliwy na dachu, tak jak nieszkodliwa jest wełna szklana w gotowym produkcie. Natomiast przy dużym stężeniu w powietrzu i braku maski zawsze coś się może dostać do płuc i już tam pozostać.

Pył drzewny, pył węglowy, wapno, włókna szklane itd itp. Także proponuję zachować zimną krew :icon_cool:

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 11/30/2015 o 16:18, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Do 2032 roku wszystkie pokrycia dachowe zawierające azbest muszą zostać usunięte. Nie wolno tego robić samemu! Demontażem mogą się zajmować tylko wyspecjalizowane firmy, które przeszły odpowiednie szkolenia i mają zezwolenia na prowadzenie takiej działalności.
Proszę sprawdzić, czy w Pańskiej gminie funkcjonuje program usuwania azbestu - jeśli tak, można uzyskać nawet 100% dofinansowania wartości prac (każda gmina prowadzi w tym zakresie swoją politykę). Aby je uzyskać, trzeba w urzędzie zgłosić zamiar demontażu starego pokrycia i - jeżeli urzędnicy nie wniosą żadnych zastrzeżeń - zawrzeć umowę z wykonawcą. Po usunięciu eternitu należy złożyć wniosek o dofinansowanie, dołączając do niego:
- oświadczenie o zgodnym z przepisami technicznymi i sanitarnymi demontażu,
- kartę ewidencji odpadu,
- kartę przekazania odpadu poświadczoną przez specjalistyczne składowisko,
- fakturę za usługę.
Jeżeli w Pańskiej gminie nie można skorzystać z dofinansowania, trzeba wyasygnować własne środki. Kosz takiej usługi w specjalistycznej firmie jest zróżnicowany - zależy od regionu kraju, stopnia skomplikowania konstrukcji dachu i stanu eternitu. Zazwyczaj to wydatek rzędu 20–40 zł/m2 dachu.
Proszę też zerknąć do poniższych linków:
https://forum.budujemydom.pl/Rozbiorka-domu...tem-t24427.html
https://forum.budujemydom.pl/plyty-azbestow...obic-t3759.html
https://forum.budujemydom.pl/wymiana-dachu-...nitu-t9359.html

We własnym interesie zatroszczyłbym się również o to, by firma zeskłądowała to w odpowednim miejscu i mieć na to potwierdzenie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...