Skocz do zawartości

Jaki kabel do przedłużacza ?


PeeN150

Recommended Posts

Chciałbym zrobić sobie przedłużacz do prac przy wykańczaniu domu jak i później do ogrodu. Takie na bębnach jakoś do mnie nie przemawiają - trudno się je podłącza do kosiarki ;) Ostatnio kupiłem niby ogrodniczy 3x1,5 a w środku były nie dość,że 2 żyły to max 1mm2.
Myślałem co by kupić przewód OW i samemu skleić przedłużacz. Połączyć wtyczkę i gniazdo potrafię więc to nie problem.
Jedynie nad czym się zastanawiam to czy dać 3x1.5 czy lepiej 3x2.5. Niby lepiej dać więcej i mieć spokój ale co by nie dawać grubości kabla na wyrost.
Link do komentarza
Tak na serio jakoś nie widzi mi się pracować z jakimiś urządzeniami w ogrodzie z tak ciężkim przewodem na końcu. Np odkurzacz do liści. Może jeden 20m z 2,5 a drugi 20m z 1,5. W razie potrzeby można je połączyć i chwilowa praca da rade, zwłaszcza ze tego typu rzeczy nie mają dużej mocy.
Link do komentarza
Cytat

Tak na serio jakoś nie widzi mi się pracować z jakimiś urządzeniami w ogrodzie z tak ciężkim przewodem na końcu. Np odkurzacz do liści. Może jeden 20m z 2,5 a drugi 20m z 1,5. W razie potrzeby można je połączyć i chwilowa praca da rade, zwłaszcza ze tego typu rzeczy nie mają dużej mocy.


Zgadza się.
3X2,5 to już do zadań ekstremalnych np kosiarka 1,5 kW czy betoniarka albo piła do drewna po naszemu krajzega icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Połączyć wtyczkę i gniazdo potrafię więc to nie problem.
Jedynie nad czym się zastanawiam to czy dać 3x1.5 czy lepiej 3x2.5. Niby lepiej dać więcej i mieć spokój ale co by nie dawać grubości kabla na wyrost.


Zabezpieczenie prądowe kabla o przekroju 1,5mm2 to 10A, a kabla 2,5mm to 16A.
Na kablu 1,5mm2 pociągniesz bezpiecznie coś koło 2,2kW, a na 2,5mm2 - około 3,5kW.

Przewody, czyli te miękkie, mogą przy tym samym przekroju pracować pod większym obciążeniem. O ile większym, nie pamiętam, ale w w sieci znajdziesz tabelki o wytrzymałości prądowej różnych kabli i przewodów.

dopisałem po namyśle:

A, dodam jeszcze, że przedłużacze, te na bębnie, to mają w przewodzie więcej izolacji niż miedzi, a przekrój na oko jak sięga 1mm2 to już jest nieźle, choć chyba mają 1,5mm2. Pracują do 10A obciążenia prądowego. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Raczej nic co ma więcej niż 2kW nie będę podłączać wiec faktycznie może te 1,5 starczy.
Krajzegi raczej mieć nie będę, za dużo widziałem dłoni bez palcy abym chciał używać takiego sprzętu. Kosiarka raczej spalinowa. Przedłużacz ma być raczej do prostych prac: wiertarka, odkurzacz, światło, rozdrabniacz do gałęzi itd. Poprostu mam dość tych badziewnych pomarańczowych szmelcow i warto coś kupić porządnego.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...