Skocz do zawartości

jak często czyścicie komin?


Recommended Posts

Przeczytałem gdzieś w necie, że zgodnie z przepisami komin odprowadzający spaliny z kominka trzeba czyścić dwa razy w roku. Czy faktycznie tak jest? Ja wzywam kominiarza raz w roku, w zasadzie sam przychodzi z kalendarzem, przy okazji zapraszam go na dach. Przyjemność ta kosztuje mnie 200 zł. Sąsiad kupił na allegro zestaw do czyszczenia, chyba za ok. 100 zł i robi to samodzielnie.
Jak to u Was wygląda?
Odżałuję te 200 zł, ale nie zamierzam się wdrapywać sam na dach, życie mi jeszcze miłe. Wzywacie kominiarza 2 razy w roku? Czy to nie przesada, zważywszy że korzystam z kominka głównie w weekendy.
Link do komentarza
Cytat

Raz na rok należy dokonać inspekcji komina i może tego dokonać tylko mistrz kominiarski - wystawiając stosowne "zaświadczenie".

Co 3 miesiące eksploatacji komina należy go czyścić - można samodzielnie, nie potrzeba ani uprawnień, ani "kwitu" z tej czynności.




Dodam ino, coby kwitów z tej inspekcji nie wyrzucać... icon_mad.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie pamiętam, ale chyba żadnego kwita nie dostałem. Upomnę się następnym razem. Skoro mam je przechowywać, to o czego mogą się przydać/
Jak palę w kominku sporadycznie to też co 3 miesiące mam wzywać kominiarza. Czy to nie przesada?



Przeczytaj jeszcze raz to, co napisał bajbaga. Tylko tym razem skup sie:)
Link do komentarza
Reasumując... czyścić mam sam (o zgrozo), a raz w roku żądać odpowiedniego dokumentu od uprawnionego kominiarza, czyli mistrza? To taka teoria.

A jak w praktyce wygląda częstotliwość waszego czyszczenia? Przestrzegacie tych 3 miesięcy? Mało realne mi się to wydaje?


20 zł to ja mogę płacić nawet co miesiąc, na przedmieściach Wawy zabuliłem 200 zł (dwa kominy, dość stromy dach). Edytowano przez Ewa&Marek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Ja czyszczę komin raz w roku przed zimą. W sumie to nawet nie ma takiej potrzeby, abym miał czyścić częściej. A jeżeli chodzi o sam piec to używam spalsadz. Kupuję przez internet większe opakowania 10 kg kosztuje ok. 50 zł. Wypala sadzę więc nie muszę oczyszczać piec, a przy okazji się lepiej pali przy użyciu mniejszej ilości opału.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dnia 27.11.2015 o 11:13, bajbaga napisał:

Raz na rok należy dokonać inspekcji komina i może tego dokonać tylko mistrz kominiarski - wystawiając stosowne "zaświadczenie".

W domku jednorodzinnym jest to nakaz - czy tylko należy. Mnie się  wydaje, że ten nakaz jest tylko przy wynajmowaniu domu, pokoju -  i przy budynkach wielorodzinnych, wielomieszkaniowych.

Link do komentarza

Samo czyszczenie komina zgodnie z przepisami pożarowymi można robić samodzielnie i nie trzeba mieć na to potwierdzenia. W przepisach jest tu specjalne wyłączenie dla domów jednorodzinnych.

Ale jak słusznie zauważył kolega powyżej, mamy inne powody, żeby zbierać potwierdzenie, że kominy są we właściwym stanie.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne
literówka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...