Skocz do zawartości

remont a szkody górnicze


Recommended Posts

Witam,
mamy dosyć stary dom, pod który w najbliższym czasie podejdzie kopalnia a co za tym idzie pewnie i szkody górnicze. Zastanawiamy się nad zrobieniem poddasza jako użytkowe "na własną rękę". Moje pytanie jest takie, czy jeśli szkody górnicze wystąpią u nas i dojdzie do ewentualnego wypłacania ich czy mogą się przyczepić do tego że góra jest zrobiona? Metraż domu jest określony w akcie notarialnym na podstawie którego mój mąż otrzymał dom i nie ma do niego żadnego rysunku domu czy projektu. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Zgodnie z przepisami obowiązującej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398)

Cytat

Art. 96. 1. Nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych:

12) strona dochodząca naprawienia szkód spowodowanych ruchem zakładu
górniczego, o których mowa w dziale VIII ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. –
Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2014 r. poz. 613, 587 i 850)


Link do komentarza
Dziwny zapis, bo przecież najpierw musisz udowodnić że ta szkoda powstała w wyniku ruchu zakładu górniczego. A to dopiero chyba biegły jest w stanie sprawdzić. Czyli zaczynając spór, nie wiesz czy szkody powstały w wyniku eksploatacji, a tym samym zaczynasz jak z każdą inną szkodą, zgłaszając sprawcę ale nie mając wiedzy czy to na pewno on jest winowajcą....ale nie spieram się.
Link do komentarza
Cytat

Jak byk pisze - "strona dochodząca" - czyli od wytoczenia powództwa, bez względu na przebieg procesu i wydany werdykt.



No ok. Ale skąd strona dochodząca ma wiedzę na samym początku wytoczonego powództwa, że za szkody powstałe w budynku odpowiedzialna jest kopalnia a nie na przykład brak zbrojenia w fundamencie, złe warunki gruntowe itd...
ona (ta strona dochodząca) podejrzewa odpowiedzialnego za zaistniałe szkody. Więc mam wątpliwości czy sąd z góry założy zwolnienie z opłaty, nie mając pewności że za szkodę odpowiedzialny jest akurat sprawca związany z przytoczonym przez Ciebie paragrafem
Link do komentarza
Nie wiem jak to wytłumaczyć.
Może ustawodawca miał pomroczność jasną, a może jasnowidzenie ?

Niezależnie od tego prawo stanowi, że będzie broniło mniej zasobnych - dziwne, ale prawdziwe.
To nie jest zwolnienie z opłat, tylko brak obowiązku pobierania opłat - różnica istotna.

Zawsze przed sprawą sądową jest wezwanie kopali do ..............
Zawsze kopalnia odpowie:
1. Kopalnia co prawda na tym terenie prowadzi .............., ale zakres prac wyklucza .........., lub
2. Kopalnia prowadzi ............ i jest możliwe, że szkody nastąpiły na skutek jej działalności, lub
3. Kopalnia nie prowadzi na tym terenie ...........................

Dlatego warszawiacy nie pozywają kopalni Szombierki za szkody wywołane np. metrem i nie liczą na brak opłat sądowych.

pkt. 1 i 2 są wystarczającym "dowodem" na brak opłat, bo istnieje uzasadniona .....................

Ps. I doczytaj dobrze pytanie, bo coś mi się wydaje, że tam jest zakaz rozbudowy, a jeśli nie to i tak pyta o klasyczną samowolę budowlaną - za którą nijak odszkodowania nie dostanie - ale sprawę może założyć (po odmowie kopalni, albo zbyt małej kwocie odszkodowania) bez wniesienia opłat sądowych.
Link do komentarza
Sprawdziłem

W celu uzyskania odszkodowania najpierw udajemy się do zakładu górniczego odpowiedzialnego za wyrządzenie szkód. Składamy tam pisemny wniosek Dokument ten jest analizowany przez oddział kopalni – zostaniemy na piśmie poinformowani o wyniku analizy. Jeśli zakład uzna, że wniosek jest zasadny, nastąpią oględziny szkody, przy których jesteśmy obecni my, specjalista powołany przez kopalnię oraz ew. osoby trzecie. Z oględzin sporządzany jest protokół. Uwaga! jeśli nie zgadzamy się z ekspertem kopalni, możemy odmówić podpisania tego dokumentu.

Kolejnym krokiem jest dojście do porozumienia na drodze postępowania ugodowego pomiędzy zakładem górniczym a poszkodowanym.
Gdy jednak zakład odmówi podpisania ugody, pozostaje nam wszczęcie postępowania i walka o odszkodowanie za szkody górnicze w sądzie.

Odpowiedzialność zakładu za szkody regulują następujące przepisy prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. Nr 163, poz. 981) – obowiązująca od 1 stycznia 2012 r.

Cytat

Ps. I doczytaj dobrze pytanie, bo coś mi się wydaje, że tam jest zakaz rozbudowy



A jeśli nie ma - to na stówkę jest potrzebna i wymagana opinia jeśli teren jest objęty w planie zgodą dotyczącą terenu na którym mogą powstać szkody górnicze.
Ja musiałem do pozwolenia na budowę taki dokument mieć.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Dnia 22.11.2015 o 21:44, joanna06061 napisał:

Witam,
mamy dosyć stary dom, pod który w najbliższym czasie podejdzie kopalnia a co za tym idzie pewnie i szkody górnicze. Zastanawiamy się nad zrobieniem poddasza jako użytkowe "na własną rękę". Moje pytanie jest takie, czy jeśli szkody górnicze wystąpią u nas i dojdzie do ewentualnego wypłacania ich czy mogą się przyczepić do tego że góra jest zrobiona? Metraż domu jest określony w akcie notarialnym na podstawie którego mój mąż otrzymał dom i nie ma do niego żadnego rysunku domu czy projektu. icon_rolleyes.gif

Wykonanie poddasza można zrobić na zgłoszenie. Nie potrzebujecie specjalnego pozwolenia.

Dnia 23.11.2015 o 09:31, bobiczek napisał:

 


Najpierw trzeba skarżyć kopalnię i udowodnić że to z winy szkód powstały określone szkody.
Wpłacić trzeba również 5% wartości sporu, a to często przekracza możliwości finansowe skarżących.

 

W szkodach górniczych nie trzeba płacić 5% wartości sporu, kancelaria z Katowic powiedziała natomiast, że jak się przegra sprawę to trzeba ponieść koszty. Najlepiej zapytać specjalistę dokładnie jak to zrobić.

Link do komentarza
56 minut temu, Jędrek DżejDżej napisał:

W szkodach górniczych nie trzeba płacić 5% wartości sporu

Czym się różni pozew dotyczący szkód górniczych od innych pozwów cywilnych?

Mam troszkę zebranych doświadczeń od bezpośrednio zainteresowanych, którzy takowe pozwy składali i wiem że byli zobligowani wpłacacić (zresztą jak w każdej sprawie cywilnej) wspomniane 5% wartości sporu.

Możesz rozwinąć temat i napisać co się zmieniło?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...