Skocz do zawartości

Nie można ustanawiać opłat za przyłączenie do sieci


Recommended Posts

Wiele gmin nadużywa swoich uprawnień - bardzo często nie mają funduszy na pokrycie kosztów związanych z budową lub remontem odpowiedniej infrastruktury technicznej, dlatego nakładają na mieszkańców obowiązek uiszczenia zryczałtowanej opłaty z tego tytułu. Takie działania są niezgodne z prawem.

Rada gminy nie ma bowiem uprawnień do nakładania na mieszkańców obowiązku uiszczania opłat za podłączenie nieruchomości do sieci. Może jedynie odzyskać część poniesionych kosztów budowy na drodze opłat adiacenckich - czyli już po wybudowaniu infrastruktury - albo zarządzając przeprowadzenie referendum dotyczącego sprawy samoopodatkowania się mieszkańców, właśnie by zwrócić gminie poniesione przez nią koszty.

Jeśli jednak gmina nie zadecyduje o ustaleniu opłaty adiacenkiej, nie może pobierać opłat za samo przyłączenie nieruchomości do sieci.

Regulacje w sprawie opłat adiacenckich określone są w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r.

Zgodnie z zawartymi tam przesłankami, gmina ma prawo do stanowienia takiej opłaty, gdy wartość nieruchomości wzrosła w związku z m.in. budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków publicznych.

Jednak nie istnieją przepisy ustawowe, które nadawałyby organom gminy uprawnienia do uregulowania, szczególnie w formie aktu prawa miejscowego, kwestii finansowego uczestnictwa mieszkańców gminy w budowie sieci.


Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/new..._campaign=other

Link do ustawy
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971150741
Link do komentarza
Retro, gmina nie ma prawa nakładania takich opłat w trybie "aktu prawa miejscowego".
Ale z "Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków" ma prawo i obowiązek przymuszenia właściciela posesji do podłączenia się do podprowadzonej w pobliżu kanalizacji ściekowej.
Opłatę adiacencką trzeba uiścić za sam fakt ulepszenia nieruchomości (tutaj: doprowadzona do opłotków kanalizacja sanitarna. Ale może to być również droga czy wodociąg).
Nie czytałem podlinkowanych artykułów, bo jestem po "Gwarkach" icon_mrgreen.gif, ale moim zdaniem chodzi o to, że opłaty za przyłącze nie można wprowadzić na zasadzie podatku lokalnego. Masz się podłączyć. A cenę tegoż i termin zapłaty ustalasz z wykonawcą lub sam sobie to zrobisz. W trybie prawa miejscowego nie miałbyś wyboru - bulisz, a gmina sama posyła ci wykonawcę i za tę robotę płaci.
Link do komentarza
na ta, nie może
ale co ma zrobić jak gmina to jeden wielki gołodupiec, kredytu nie dostanie lub jej nie stać nań?
uczciwa - bierze to w formie poniekąd zaliczki, robi dokumentację, przetarg, wykonuje, przyłącza, rozlicza, najlepiej jeden do jednego z opłatą adiacencką
ale jest jedno małe ale - co gdy rada nie podejmie uchwały o opłacie adiacenckiej? przecież to bat na własną doopę, bo bulić trzeba będzie

najlepiej coś mieć (zresztą gminy chyba są zobligowane do zwodociągowania swego obszaru?) i za to nie płacić, bo przecież płacę podatki (he he - jakie na tej wsi one są?)

jak dla mnie dodatkowa opłata za podłączenie wody, czy tam kanalizy jest uczciwa, oczywiście można dyskutować, czy wysokość tej opłaty jest adekwatna do poniesionych kosztów, ale idea na mój gust jest do przyjęcia;

najgorzej jest jak cwaniak chce przechytrzyć cwaniaka, wtedy jedynym akceptowalnym rozwiązaniem jest idea Kononowicza :scratching: :scratching:
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...