Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
retrofood

Nie można ustanawiać opłat za przyłączenie do sieci

Recommended Posts

Wiele gmin nadużywa swoich uprawnień - bardzo często nie mają funduszy na pokrycie kosztów związanych z budową lub remontem odpowiedniej infrastruktury technicznej, dlatego nakładają na mieszkańców obowiązek uiszczenia zryczałtowanej opłaty z tego tytułu. Takie działania są niezgodne z prawem.

Rada gminy nie ma bowiem uprawnień do nakładania na mieszkańców obowiązku uiszczania opłat za podłączenie nieruchomości do sieci. Może jedynie odzyskać część poniesionych kosztów budowy na drodze opłat adiacenckich - czyli już po wybudowaniu infrastruktury - albo zarządzając przeprowadzenie referendum dotyczącego sprawy samoopodatkowania się mieszkańców, właśnie by zwrócić gminie poniesione przez nią koszty.

Jeśli jednak gmina nie zadecyduje o ustaleniu opłaty adiacenkiej, nie może pobierać opłat za samo przyłączenie nieruchomości do sieci.

Regulacje w sprawie opłat adiacenckich określone są w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r.

Zgodnie z zawartymi tam przesłankami, gmina ma prawo do stanowienia takiej opłaty, gdy wartość nieruchomości wzrosła w związku z m.in. budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków publicznych.

Jednak nie istnieją przepisy ustawowe, które nadawałyby organom gminy uprawnienia do uregulowania, szczególnie w formie aktu prawa miejscowego, kwestii finansowego uczestnictwa mieszkańców gminy w budowie sieci.


Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/new..._campaign=other

Link do ustawy
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971150741

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Retro, gmina nie ma prawa nakładania takich opłat w trybie "aktu prawa miejscowego".
Ale z "Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków" ma prawo i obowiązek przymuszenia właściciela posesji do podłączenia się do podprowadzonej w pobliżu kanalizacji ściekowej.
Opłatę adiacencką trzeba uiścić za sam fakt ulepszenia nieruchomości (tutaj: doprowadzona do opłotków kanalizacja sanitarna. Ale może to być również droga czy wodociąg).
Nie czytałem podlinkowanych artykułów, bo jestem po "Gwarkach" icon_mrgreen.gif, ale moim zdaniem chodzi o to, że opłaty za przyłącze nie można wprowadzić na zasadzie podatku lokalnego. Masz się podłączyć. A cenę tegoż i termin zapłaty ustalasz z wykonawcą lub sam sobie to zrobisz. W trybie prawa miejscowego nie miałbyś wyboru - bulisz, a gmina sama posyła ci wykonawcę i za tę robotę płaci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na ta, nie może
ale co ma zrobić jak gmina to jeden wielki gołodupiec, kredytu nie dostanie lub jej nie stać nań?
uczciwa - bierze to w formie poniekąd zaliczki, robi dokumentację, przetarg, wykonuje, przyłącza, rozlicza, najlepiej jeden do jednego z opłatą adiacencką
ale jest jedno małe ale - co gdy rada nie podejmie uchwały o opłacie adiacenckiej? przecież to bat na własną doopę, bo bulić trzeba będzie

najlepiej coś mieć (zresztą gminy chyba są zobligowane do zwodociągowania swego obszaru?) i za to nie płacić, bo przecież płacę podatki (he he - jakie na tej wsi one są?)

jak dla mnie dodatkowa opłata za podłączenie wody, czy tam kanalizy jest uczciwa, oczywiście można dyskutować, czy wysokość tej opłaty jest adekwatna do poniesionych kosztów, ale idea na mój gust jest do przyjęcia;

najgorzej jest jak cwaniak chce przechytrzyć cwaniaka, wtedy jedynym akceptowalnym rozwiązaniem jest idea Kononowicza :scratching: :scratching:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A może to nie była upierdliwość, perfidia - tylko Wy tak to SOBIE  odbieraliście?
  • Podpisuję się obiema łapami pod postami zenka , wiele razy przecierałem oczy ze zdumienia gdy czytałem posty uroborosa i że za upierdliwość nawet żółtej kartki nie dostał
  • No nie jest to sprawiedliwe - zgadzam się. A uroboros zmienil sie ze stacha, i pewnie znowu sie zmieni, bo nie wytrzyma. Nienawiść to silny bodziec. A jak wróci - przecież nie dasz mu bana. Zresztą - czas pokaże  - a stach tu nikogo nie oszuka, bo repertuar ma jeden, i unikalny styl - jak nikt tutaj - po zniknięciu Pana ret.... A wykreślenie mhtyla - to nie jest sposób na załatwienie sprawy.   Nie myl dyplomacji z chamską propagandą. Trudno być dyplomatą w rozmowie z aparatczykiem i hejterem. Akurat nie mam ciebie na myśli - ale - to nie ty zaczynałaś i prowokowałaś spory - ale broniłaś zawzięcie hejtera. No to gdzie drwa rąbia tam wióry lecą. Ani razu nie próbowałaś wpłynąć tonująco na uroborosa. A ja na mhtyla tak. Więc nie opowiadaj o dyplomacji - tylko sama sie w nią zabaw, kiedy trzeba. Najgorsza jest perfidia i brak tolerancji. Chamstwo nie dotyka człowieka do głębi - perfidia i poniżanie - tak. I zresztą taki jest ich cel. Władza totalitarna rzadko jest chamska (i to najmniej boli), częściej "dydaktyczna" - za to perfidna, nietolerancyjna i poniżająca - zawsze. Bo to jest efektywne.  
  • Faktycznie jakość oferowanych na rynku płyt styropianowych budzi spore kontrowersje. Problem stanowią produkty w których producent świadomie zaniża jakość płyt w celu uzyskania korzyści (większego zysku ze sprzedaży). W składach budowlanych przeważają towary których właściwości techniczne nie są zgodne z deklaracją producenta. Na pierwszy "rzut oka" ciężko takie materiały odróżnić od materiałów zgodnych z deklaracją (czyli to co jest w paczce odpowiada, parametrom podanym na etykiecie). Pomocne w takiej sytuacji stają się dowody jakości w postaci Rekomendacji Technicznej i Jakości wydane przez Instytut Techniki Budowlanej, które potwierdzają że produkty mają wymagane parametry izolacyjne i odpowiednią wytrzymałość. Na dowód tego Instytut przeprowadza dwa razy w roku badania kontrolne na płytach zakupionych z rynku, w miejscu i czasie nieznanym dla producenta danych płyt. Termo Organika posiada takie Rekomendacje co jest dla nas sprawą prestiżową i dokładamy wszelkich starań by produkty oferowane na rynku były naprawdę wysokiej jakości. REKOMENDACJA
  • Wiesz. Tak sobie myślę - wszyscy jesteśmy dorośli, każdy jest inny i ma inny charakter, a jednak prawie wszyscy potrafią nad sobą panować. To domena dorosłego kulturalnego człowieka. Nie ubliżać.   Oj tam, nie wstydź się. Nazywaj rzeczy po imieniu. Chamski był. Ubliżał, przeklinał, wywlekał prywatne rzeczy kiedyś zasłyszane, lub zaczytane. Tak nie zachowuje się stabilny emocjonalnie kulturalny człowiek. To, że nie potrafił, jak wszyscy, owinąć w bawełnę tylko prosto z mostu chlewił, w żadnym stopniu nie jest dla niego in plus     Najgorsze w kontakcie online z drugim człowiekiem jest chamstwo, bezczelność i brak taktu. W rozmowie bezpośredniej pewnie nie raz by oberwał za takie słowa od kogoś. Tutaj — jedynym wyjściem według mnie był ban. I jeszcze celem zakończenia przeze mnie tematu. Takie tam zasłyszane, które jest kwintesencją kontaktów online. "Dyplomacja, to powiedzieć komuś spie***laj w taki sposób, żeby poczuł podniecenie na myśl o zbliżającej się podróży." Każdy tutaj musi być na swój sposób dyplomatą, aby nie obrażać innych nawet kiedy nerwy wiszą na włosku. Tego wymaga netykieta i kontakty online. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...