Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
ania_k_d

budowa nowego przyłącza do oczyszczalni

Recommended Posts

Potrzebuję pomocy. Chcemy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Niestety co chwila napotykamy się na przeszkody ze strony pani urzędniczki
Ponieważ oczyszczalnia ma być w innym miejscu niż obecne szambo powiedziała że musimy udać się do projektanta (podała namiary na kogoś ) po projekt przebudowy przyłącza. Niestety wiąże się to z kosztami i czasem. (oczyszczalnia miała być wykonana jeszcze w tym roku) Lecz z tego co wiem nie wszyscy go robią.
Moje pytanie jest takie- czy można to zrobić na podstawie art 29a ust. prawo budowlane- czyli budowa przyłączy bez zgloszenia? Jak to załatwić i jaki byłby koszt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli POŚ będzie robiła firma to zwróć się do nich o pomoc. Niektóre firmy załatwiają papierologię aby inwestora odciążyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niestety ale nie będzie tego robiła duża firma, ale facet który kiedyś przy tym pracował i teraz założył swoją działalność. W papierologii nie pomoże, zresztą mówi że nie słyszał aby ktoś z jego klientów musiał mieć projektanta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Budynek już jest i było szambo. Teraz chcemy zrobić oczyszczalnie - z drugiej strony budynku niż to szambo.



1. To nie jest przyłącze, ani sieć kanalizacyjna (z definicji).
2. Na podstawie Art.29.1.3. zgłaszasz w starostwie zamiar budowy przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę, z mapką z zaznaczoną lokalizacją oczyszczalni, drenażu lub studni chłonnej, dodatkowo opis z danymi technicznymi oczyszczalni.
3. Możesz to sobie sama narysować - formalny projekt budowlany nie jest wymagany, tak więc i projektant zbędny.
3. Czekasz 30 dni i jeśli starostwo, w drodze decyzji, nie zgłosi sprzeciwu - budujesz.
  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawdopodobnie zostanie wezwana do przedłożenia:
- oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (i ewentualnie zgody pozostałych współwłaścicieli – jeśli tacy są),
- oceny warunków gruntowo-wodnych pod względem możliwości wykonania POŚ (a więc do wykonania będzie opinia geotechniczna),
- ewentualne zwymiarowanie odległości studni chłonnej (tudzież drenażu rozsączającego) od studni wody pitnej znajdujących się na sąsiednich działkach (o ile pamiętam nie może być bliżej niż 35 metrów),
- uzgodnienia z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym,
- obliczenia dotyczące ilości ścieków oraz doboru odpowiedniej oczyszczalni,
- opis, rysunki i dane techniczne planowanej oczyszczalni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trochę się zmieniło.
Nowe PB namieszało, ale prawda jest też to, że część urzędników na nowe (prawo) jest uodporniona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za odpowiedzi.
W starostwie byłam już z miesiąc temu - owszem mam złożyć druk zgłoszenia, oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością.
Cały czas była walka z urzędniczką gdyż na działce jest studnia używana do celów gospodarczych. W końcu powiedziała że skoro jest wodociąg to mamy napisać oświadczenie o jej nieużywaniu do picia.
Ale teraz właśnie powiedziała że musi być projektant i bez tego nam nie chce przyjąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ale teraz właśnie powiedziała że musi być projektant i bez tego nam nie chce przyjąć.



Prześlij pocztą, poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Jak odpiszą, że wymagany projektant, to będą musieli podać podstawę prawną - a wtedy pomyślimy.
A na stronie internetowej tego urzędu nie ma gotowych wniosków i wykazu wymaganych załączników ?

Ps. Nie załatwiaj nic na "gębę".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

1. To nie jest przyłącze, ani sieć kanalizacyjna (z definicji).
2. Na podstawie Art.29.1.3. zgłaszasz w starostwie zamiar budowy przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę, z mapką z zaznaczoną lokalizacją oczyszczalni, drenażu lub studni chłonnej, dodatkowo opis z danymi technicznymi oczyszczalni.
3. Możesz to sobie sama narysować - formalny projekt budowlany nie jest wymagany, tak więc i projektant zbędny.
3. Czekasz 30 dni i jeśli starostwo, w drodze decyzji, nie zgłosi sprzeciwu - budujesz.


Kilka lat temu gdy chciałem zrobić u siebie POŚ takie warunki musiałem spełnić co bajbaga wymienił z tym, że jeszcze musiało to oprzeć się o Urząd Gminy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Spróbuję to wysłać, a potem zobaczymy.
mhtyl do gminy najpierw składałam podanie o pozwolenie na wybudowanie oczyszczalni, dopiero z tym idę do starostwa.

Na stronie starostwa jest druk zgłoszenia robót - no i jako załączniki że ma byc projekt zagospodarowania terenu jesli jest wymagany

A w wyjaśnieniach jest to:



WYMAGANE DOKUMENTY:
Budowę obiektu budowlanego lub roboty budowlane nie wymagające pozwolenia na budowę można rozpocząć po uprzednim dokonaniu przez inwestora zgłoszenia (druk F-5/AB).

W zgłoszeniu należy podać:
• Dane identyfikacyjne inwestora (imię i nazwisko lub nazwę instytucji oraz adres) oraz pełnomocnika, jeżeli działa w jego imieniu.
• Nazwę i rodzaj obiektu bądź robót budowlanych oraz adres inwestycji i oznaczenie geodezyjne terenu - nazwę obrębu, numer działki.
• Przewidywany termin rozpoczęcia budowy obiektu lub wykonania robót budowlanych.

Do zgłoszenia należy dołączyć:
1. Opracowanie zawierające: (minimum 1 egzemplarz):
• określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonania robót.
• odpowiednie szkice i rysunki.
• pozwolenia, uzgodnienia, opinie wymagane odrębnymi przepisami,

2. Projekt zagospodarowania terenu wykonany przez uprawnionego projektanta w przypadku:
• budowy małej architektury w miejscach publicznych,
• przyłączy do budynków - elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych cieplnych i telekomunikacyjnych,
• instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3 przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

3. Oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (druk F-11/AB)

4. W przypadku wniosku składanego przez osobę prawną aktualny odpis Krajowego Rejestru Sądowego lub pełnomocnictwo do reprezentowania osoby prawnej - oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.

5. Upoważnienie udzielone osobie pełnomocnika działającego w imieniu inwestora - oryginał lub urzędowo poświadczony odpis.

6. Dowód zapłaty opłaty skarbowej (jeśli jest wymagana).

F_5_AB_5.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

mhtyl do gminy najpierw składałam podanie o pozwolenie na wybudowanie oczyszczalni, dopiero z tym idę do starostwa.


Tak też i ja miałem zrobić icon_biggrin.gif Tylko już nie raz pisałem, mamy jedno prawo ale tysiące urzędników...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Te nowe utrudnienia to tylko w specyficznych przypadkach.
A co do zgłoszenia przydomowej oczyszczalni to pani w urzędzie chyba napędza klientów koledze. Złóż zgłoszenie ze szkicami – oczyszczalnia wrysowana w mapę działki z naniesionymi odległościami od granic i innych obiektów, rysunek w przekroju żeby było widać głębokość posadowienia osadnika i zagłębienia drenów. Do tego kartę tecniczną , rysunek osadnika. Dodatkowo ze dwie strony opisu oczyszczalni.
Jak będą chcieli więcej, niech opiszą z uzasadnieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za podpowiedzi.
Na początku grudnia złożyłam dokumenty na biuro podawcze starostwa. W wigilię zadzwoniła pani żeby przyjść i złożyć wyjaśnienia bo:
- będzie przecięcie linii wodociągowej i rury kanalizacyjnej - jak to będzie zabezpieczone (a przecież wodociąg na głębokości około 1,5 m a kanalizacja 40 cm),
- na mapce za małe rysunki i nie może nic odczytać (skoro mapka w takiej skali to wiadomo że i rysunek malutki - jak osadnik ma 3 m szerokości to na mapce przecież tylko 3 mm)

Byłam, wyjaśniłam i mam nadzieję że to koniec - i projektant nie był potrzebny, studnia w końcu też jej nie przeszkadza icon_wink.gif
Także jeszcze raz dziękuję za pomoc! Edytowano przez ania_k_d (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to super, że się udało. Faktycznie najpewniej napędzają klientów znajomemu projektantowi. U mnie na początku też chcieli nie wiadomo czego, a skończyło się na dodaniu na mapce zwymiarowania od drenów do studni sąsiada (sporo więcej niż te wymagane 30 m). Ale to taki urzędniczy "dupochron", żeby mieć podkładkę na wszystko. No i moje akurat starostwo słynie z upierdliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...