Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Drodzy forumowicze, proszę oi porady na co uważać i szczególnie zwracać uwagę przy budowie dachu. Zamierzamy niedługo rozpoczać przebudowę dachu, mamy już umówionego dekarza i wstępny projekt. Proszę o Wasze doświadczenia, żebyśmy nie "umoczyli" w którymś etapie..
Cytat

Drodzy forumowicze, proszę oi porady na co uważać i szczególnie zwracać uwagę przy budowie dachu. Zamierzamy niedługo rozpoczać przebudowę dachu, mamy już umówionego dekarza i wstępny projekt. Proszę o Wasze doświadczenia, żebyśmy nie "umoczyli" w którymś etapie..

A co znaczy wstępny projekt???/

Zrobiłeś go sam, czy zleciłeś to projektantowi?
  • Lubię to 1
Cytat

A co znaczy wstępny projekt???/

Trafne pytanie. icon_biggrin.gif

Drogi korniszu, ja postawiłem dach samodzielnie, nie miałem wcześniej o tym pojęcia, ale miałem zawodowy projekt przygotowany przez konstruktora z uprawnieniami.

Jeśli nie masz pojęcia i nie masz zawodowego projektu, to jesteś umoczony.

Masz do wyboru:
A. zlecić przygotowanie profesjonalnego projektu i potem na jego podstawie samodzielnie sobie wydłubiesz ten dach choćby z dekarzem
B wynająć zawodowego cieślę, niech buduje w imię ojca i syna, bo ma doświadczenie.

Aha! Dekarz nie postawi ci dachu. Cieśla już tak.

Ja bym cię namawiał na wariant A, bez względu na to czy twój dekarz jest dekarzem, czy może się przejęzyczyłeś, a chodziło ci o cieślę. Tak czy siak, zleć projekt, oszczędzisz na zdrowiu, te nerrrrwy, i materiale.

Pozdrowienia
PeZet
Tia.
Oby nie był "ofiarą" nowych przepisów budowlanych.
Teraz nawet nie trzeba zgłaszać remontu (dachu), to projekt nie jest też wymagany.

Cytat

remoncie – należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

- chyba, że to jest przebudowa (dachu)

Cytat

przebudowie – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji;

Przy zgłoszeniu przebudowy wymagany jest projekt budowlany. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Warto uważać na pokrycie jakie się wybiera, żeby póxniej nie było zdziwienia. Bo moze szybko szczególnie w wypadku blachy zacząć rdzewieć u mojego znajomego zaczęło się to juz po niecałych 10 latach... Również warto dokładnie przeczytać gwarancję, bo nie które firmy maja w nich sporo kruczków obiecując 50 lat gwarancji, ja natomiast w Braas mam ją na 30 lat na super warunkach bez żadnych kruczków icon_smile.gif
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Witam, Aktualnie jestem w trakcie remontu domu od dziadków. Dom wybudowany gdzieś w okolicach lat 60. Z początku był to dom jednopiętrowy z płaskim dachem (typowa kostka), lecz dziadek dobudował poddasze oraz dach skośny. Chcąc zaadaptować poddasze natrafiłem na następujący problem, po wykonaniu opinii budowlanej okazało się że podczas rozbudowy domu, pojawiły się błędy konstrukcyjne i ścianki kolankowe nie wytrzymują naporu dachu, więc nie można zrobić otworu na schody w stropie gdyż jeszcze bardziej osłabimy ściany kolankowe. Najprostszym rozwiązaniem jakie się nasuwa jest wybudowanie zewnętrznej klatki schodowej nad wejściem do domu (Zdjęcie wszystko tłumaczy). Problem jest taki że część wiatrołapu i przedsionka, na którym ma powstać klatka została dobudowana nielegalnie parę lat po wybudowaniu domu (około 1965 roku). Dodam że część wybudowana nielegalnie jest widoczna na wszystkich gminnych mapach i na planie zagospodarowania terenu. Czy prawnie mogę wybudować taką klatkę schodową na części budynku który teoretycznie nie istnieje? Kolejnym problemem jest odległość od granicy działki. Wynosi ona mniej niż wymagane 3m. Co prawda zaraz za granicą działki znajduję się droga dojazdowa do posesji mojej i mojego brata lecz droga prawnie jest jego a ja mam do niej jedynie służebność. Czy istnieje jakiś sposób aby ominąć wymagane 3m odległości od granicy działki?   Pozdrawiam   Dla ułatwienia w załączniku zamieszczam zdjęcia ułatwiające zrozumienie sytuacji. Legenda: Kolor Zielony- Granica działki Kolor Niebieski- Droga do której mam służebność Kolor czerwony- nielegalnie dobudowany wiatrołap na którym ma powstać klatka schodowa.
    • Na moje oko to chodzi o rozdzielnicę w Twoim domu. Ona jest bez licznika. Licznik jest w skrzynce przyłączeniowej w granicy działki, do której ciągniesz Ty przewód.   Elektrykowi to pokaż jak masz elektryka.
    • Dzień dobry, na początku chciałem się przywitać jako nowy użytkownik na forum. Przychodzę z następującym problemem. Dostałem warunki przyłączenia od Tauron Dystrybucja. Zgodnie z nimi po mojej stronie jest przygotowanie do podłączenia rozdzielnicę budowlaną z odpowiednim przewodem zasilającym. W następnych punktach warunków widnieje zapis: 1. Miejsce przyłączenia: złącze kablowe nr ..., obwód kier. ..., zasilane ze stacji transformatorowej SN/nN 2. a) Miejsce dostarczenia energii elektrycznej: zaciski prądowe na wyjściu przewodów od zabezpieczenia w złączu w kierunku instalacji odbiorcy 2. b) Miejsce rozgraniczenia własności urządzeń elektroenergetycznych: zacisko prądowe na wyjściu przewodów od zabezpieczenia w złączu w kierunku instalacji odbiorcy 4.Układ pomiarowo-rozliczeniowy na napięciu 0,4 kV; a) rodzaj układu: bezpośredni b) miejsce zainstalowania: w rozdzielnicy budowlanej 5. Zabezpieczenia główne przedlicznikowe: a) prąd znamionowy: 25A, b) rodzaj: wkładka topikowa, c) lokalizacja: w rozdzielnicy budowlanej. Pytania brzmią 1. czy moja rozdzielnica musi posiadać licznik, czy po prostu Tauron zamontuje mi od nich w mojej rozdzielnicy; 2. czy owa rozdzielnica musi być w granicy działki, czy lokalizacja może być dowolna, 3. jak wygląda proces po przygotowaniu rozdzielnicy. Muszę ją postawić na działce a następnie zgłosić gotowość wraz z kopią pozwolenia na budowę? 4. Skąd prowadzony będzie kabel do mojej rozdzielnicy? 3. kolejna kwestia kabel. jakie parametry powinienem wybrać. Z góry dziękuję za udzielone informacje i odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę, że pytania są może lakoniczne, ale nigdy nie miałem do czynienia z tego typu zagadnieniami.
    • Witam W starym bojlerze poziomym powrót z cyrkulacji cwu podłączony byl przy dopływie zimnej wody do bojlera. Nowy bojler pionowy posiada dodatkowy króciec cyrkulacyjny, troche wyżej jak w polowie wysokości.  Gdzie lepiej podlaczyc powrót cyrkulacji cwu? Czy moze nie ma to znaczenia?  Dodam jeszcze, ze przy bojlerze będzie zawór mieszający.
    • Gość Sylwester
      Ja się cieszę, że zdecydowałem się na dom. W wyborze pomogło mi biuro nieruchomości Chmielowiec, które szczerze polecam!
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...