Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Recommended Posts

12 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał:

....ale co z operatorami sieci i sprzedawcami energii...

Otóż , to - sieć ta sama, nowej nikt nie stworzy, najwyżej na osiedlach będzie krótsza droga przesyłu + ewentualnie dodatkowy mini-transformator. Bez magazynowania w sieci krajowej i tak się nie obejdzie ale będzie to mniejsza skala. W zimę prawdopodobnie i tak będziemy musieli korzystać z usług monopolisty. Także prawdopodobnie każdy dostanie swój kawałek tortu :)

Dnia 8.03.2019 o 11:07, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Otóż , to - sieć ta sama, nowej nikt nie stworzy, najwyżej na osiedlach będzie krótsza droga przesyłu + ewentualnie dodatkowy mini-transformator. Bez magazynowania w sieci krajowej i tak się nie obejdzie ale będzie to mniejsza skala. W zimę prawdopodobnie i tak będziemy musieli korzystać z usług monopolisty. Także prawdopodobnie każdy dostanie swój kawałek tortu :)

Grunt, żeby było sprawiedliwie. Żeby wypracować złoty środek potrzebna jest rozmowa. Cieszę się, że tak dużo instytucji zaangażowało się w projekt ustawy. Mam też nadzieję, że głos każdej z nich, niezależnie od środowiska jakie reprezentuje, będzie brany pod uwagę :)

Gość Janusz
Je zu z kad te ceny. Ludzie nie dajcie sie robic cale zycie taki panel to granica 72 US Dollar.

10 godzin temu, Gość Janusz napisał:

Je zu z kad te ceny. Ludzie nie dajcie sie robic cale zycie taki panel to granica 72 US Dollar.

Januszu, bierem łod Ciebie w takiej cenie! 

Gość wojcio
Okres zwrotu inwestycji przy skorzystaniu z dotacji to, niestety, ciągle kilkanaście lat. Nie biorąc pod uwagę kosztów ew. awarii.

Gość fun
Prawdopodobnie instalacje nie działają jeszcze tak długo żeby można stwierdzić, jaka jest żywotność paneli. Może się okazać, że inwestycja jeszcze nie zdąży się zwrócić, gwarancja na panele się skończy a trzeba będzie kupić nowe, bo stare stracą sprawność.

4 godziny temu, Gość wojcio napisał:

Okres zwrotu inwestycji przy skorzystaniu z dotacji to, niestety, ciągle kilkanaście lat. Nie biorąc pod uwagę kosztów ew. awarii.

Nie mogę się zgodzić! To mus być jakaś strasznie dziwna kalkulacja! Instalacje fotowoltaiczne są w stanie zwrócić się  po kilku latach i to bez dotacji!

Mamy system opustów! Instalujemy instalacje na miarę potrzeb, a nie przewymiarowane i drogie... 

Jak to liczyłeś?

Gość Tomek
Czy można zwiększyć wydajność paneli poprzez np. Lustra, czy szkła powiększające. Tak aby wyłapać jak najwięcej tego promieniowania.

Gość Tomek
Zapewne duża część tego promieniowania jest odbijana od panelu. Tylko mały procent jest wyłapany i przetworzony na energię słoneczną. A gdyby przed każdym panelem powiedzmy 10 cm, montować ramki z taflą szkła oklejonego folią z efektem lustra weneckiego. Czy to promieniowanie nie byłoby wykorzystane w dużo większym procencie?

1 godzinę temu, Gość Tomek napisał:

Czy można zwiększyć wydajność paneli poprzez np. Lustra, czy szkła powiększające. Tak aby wyłapać jak najwięcej tego promieniowania.

Na Saharze wybudowano wieżę, którą otaczają lustra zmieniające swoje położenie wraz ze słońcem. Odbijane światło słoneczne jest nakierowane na szczyt wieży, na którym znajduje się zbiornik z solą. Sól gromadzi dniem ciepło, z którego w nocy produkowana jest energia elektryczna. Ciepła jest tyle, że wystarcza na 14 godzin pracy takiej produkcji.

Możesz spróbować zrobić to w mniejszej skali.

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/energia-ze-slonca-takze-noca-3582.html

cytat:

"a jednostkowa cena prądu wynosi 33 dol. za 1 Wat."

Trochę drogo, a może tylko jakaś pomyłka.

Gość Mark
żadnych szkieł powiększających i skupiających ! Panele pracując rozgrzewają się, im wyższa temperatura tym wydajność spada. Mogą osiągnąć temp 60stopni w upalne dni.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Odkurzanie centralne to inwestycja a nie produkt. Jeżeli mówimy o cenie - mamy na myśli konkretny budynek. Dlatego komentarze o cenie bez konkretnego projektu mijają się z celem. Chyba, że ktoś chce wymienić gniazdo lub automatyczną szufelkę.
    • Gość Noting
      Moim zdaniem ceramika to bardziej sensowne rozwiązanie, chociaż niekoniecznie w wersji glazurowanej - z uwagi na bardzo duży połysk, który mi się po prostu nie podoba. Są opcje, żeby to obejść, np. dachówkami z matowioną angobą - taki materiał to np. ceramiczna Koramic Orea 9. Beton jest materiałem naturalnie porowatym i nie ma moim zdaniem opcji, żeby po kilku latach użytkowania nie zaczął on porowacieć, a stąd już prosta droga do łapania brudu i zarastania...
    • Gość Noting
      Fajnie wyjaśnione podstawy parametrów ściany konstrukcyjnych, ale koniec końców w Polsce i tak z reguły decyduje cena - a raczej stosunek jakości do ceny. Moim zdaniem optymalny materiał to ceramika poryzowana (typu porotherm) - z uwagi na zbilansowanie parametrów. Konkurencja to betony komórkowe o dużej gęstości, ale one są akurat stosunkowo drogie...
    • Ściany to jedne z najważniejszych elementów domu. Nie tylko odgradzają wnętrza od środowiska zewnętrznego, ale pełnią także istotną funkcję konstrukcyjną. Muszą być więc jednocześnie wytrzymałe i trwałe, zapewniać dobrą izolacyjność cieplną, szczelność i dźwiękoszczelność, a przy tym być estetyczne. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/10062-jakie-sa-pozadane-parametry-techniczne-scian-zewnetrznych
    • Właśnie przygotowuje się do zrobienia zejścia zewnętrznego piwnicy. Myślę nad zrobieniem obmurówki "C" na płycie, chociaż kierownik zaproponował ławę w kształcie L. Ale jakoś wydaje mi się że płyta była by szybciej i pewniej. Ale mam problem - wykop pod zejście był zrobiony później i koparkowy na początku zaczął kopać głębiej na równi z ławami (czyli na jakieś 35-40 cm), dopiero jak uświadomiłem sobie że płyta nie musi być taka wysoka jak fundament i wtedy kazałem mu kopać płycej do ok 20 cm. No i teraz nie wiem czym wypełnić te głębsze miejsca, bo jeśli gliną to glina mi się nie zagęści, a podsypka zagęszczająca, przepuszcza wodę, więc wtedy będę musiał zrobić dreny wokół zejścia. A w przypadku płyty lanej na glinę chronię budynek przed wodą w tym miejscu. No chyba że najpierw wylać chudziaka, ale byłby on bardzo nierówny, w jednym miejscu bardzo cienki, w innym na 20 cm. Ponadto wokół ław piwnicy jest podsypka piaskowa, dobrze przepuszcająca wodę. Wylanie na niej płyty spowoduje migrację wody pod płytę. Czy może wybrać w tym miejscu podsypkę i zalać betonem, zrobić taką przegrodę? Tak wygląda wykop:     I widok z drugiej strony:
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...