Skocz do zawartości

Dachówka ceramiczna z glazurowaną powierzchnią


Recommended Posts

Kupiliśmy glazurowaną dachówkę, ponieważ na gładkiej powierzchni nie osadza się brud. Działkę otacza gruntowa droga, a nieopodal domu rośnie brzozowy lasek, więc chcieliśmy ją dobrze zabezpieczyć przed kurzem, nasionkami brzóz i mchem - mówią Ewa i Marcin, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy układali dach 1,5 roku temu.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/18303-dachowka-ceramiczna-z-glazurowana-powierzchnia

Link do komentarza
Ja wybrałem dachówkę angobowaną.
Istnieją opinie, że powierzchnia dachówek glazurowana z czasem może pod wpływem naprężeń termicznych po latach pękać stąd wybrałem śliską dachówkę angobowaną.
Dla nie wtajemniczonych informacja na temat tych dwóch technologii wykończenia dachówek zaczerpnięta gdzieś w internecie:
"Angoba składa się ze specjalnie przygotowanej ciekłej masy gliny z domieszką odpowiednich minerałów lub tlenków metali. Glazura natomiast to w przeważającej części rozdrobnione, wstępnie stopione szkliwo, wzbogacone nieorganicznymi dodatkami.

Angoba nie tworzy na powierzchni dachówki zamkniętej struktury, ale pozostawia otwarte pory, co pozwala zachować dobre właściwości dyfuzyjne. Dachówki glazurowane charakteryzują się natomiast szklistą warstwą zamykającą pory. "

W moim przypadku podobnie jak w powyższym artykule zrezygnowałem z jakichkolwiek płotków przeciwśnieżnych z uwagi na to, że dach mam dość stromy i raczej zależało mi aby śnieg samoistnie spadał z konstrukcji dachowej niż niebezpiecznie zbyt długo na nim pozostawał co mogłoby zbytnio obciążać konstrukcję dachową.
Orynnowanie również zostało tak zlokalizowane, że "lawina" śniegu ślizgająca się po dachówce bezpośrednio nie uderza w rynnę lecz przelatuje tuż nad nią.
W moim przypadku śnieg spada jedynie na ogród tak więc nigdy nie spada w miejscach często uczęszczanych szczególnie zimą.

Wzmocniono poza tym mocowanie rynien poprzez gęściejsze mocowania haków (rynajz).
Zrezygnowano również z siatki "przeciw liściowej" z uwagi na kłopotliwe i utrudnione czyszczenie rynien.
Woda z rynien "odcedzana" jest natomiast z liści już w samych osadnikach spustowych połączonych rurami podziemnymi ze zbiornikiem "deszczówki".
Zbiornik ten szczególnie tego suchego lata był doceniony. Zebrana woda służyła do podlewania działki.

Użytkownikom opisanego w artykule domu życzę wielu satysfakcji z jego użytkowania.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...