Skocz do zawartości

prawo pierwokupu działki- nie ARR


michalk

Recommended Posts

chcę kupić działkę. w tej chwili jest ona oznaczona jako rolna, ale ma
warinku zabudowy. Podpisałem umowe warunkową, w której jest zapis o prawie
pierwokupu przez ARR (to oczywiste) i prawie pierwokupu dla osoby trzeciej
(ojciec sprzedającego). I teraz się zastanawiam co dalej? Czy muszę/mogę
oczekiwać na pisemne zrzeczenie się kupna tej nieruchomości przez tą osobę,
czy już na podstawie umowy warunkowej, jeśli osoba nie złożyła pisemnego
oświadczenia przez miesiąc to automatycznie raci to prawo, czy ono będzie
działać dopiero po podpisaniu umowy przenoszącej własność, i wtedy będe
zgrzytając zębami czekał miesiąc czy ta osoba nie będzie chciała jej kupić.

Czytałem Kodeks Cywilny, ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami i tak
niejasno jest to opisane, że już sam nie wiem co i jak.

Pomocy
Link do komentarza
W umowie warunkowej powinien być oznaczony termin do skorzystania z prawa pierwokupu jak też i data zawarcia umowy ostatecznej. W przypadku Agencji okres do skorzystania z prawa pierwokupu określa ustawa i wynosi on 30 dni natomiast w drugim przypadku można domniemywać, że w przypadku braku innych ustaleń, do czasu zawarcia umowy ostatecznej.
Link do komentarza
W umowie warunkowej daliśmy sobie czas 2 miesiące na podpisanie umowy przeniesienia własności. Nie było żadnych wzmianek o terminach na pierwokup dla osoby trzeciej.
Jest umieszczona klauzula, że sprzedający sprzeda mi działkę jeśli ARR nie skorzysta z prawa pierwokupu oraz jeśli osoba trzecia nie skorzysta z tego prawa.

Napisał Pan, że można domniemywać, że do czasu podpisania umowy ostatecznej. Czy to mnie zabezpiecza, że po podpisaniu już aktu ta osoba nie powie, że chce skorzystać ze swojego prawa i będę musiał "oddać" jej tą działkę?

będę wdzięczny za szybką pomoć, ponieważ prawdopodobnie podpisuję umowę na początku tygodnia
Link do komentarza
Umowa sprzedaży zawierana jest w formie aktu notarialnego, i notariusz przy podpisywaniu umowy ma obowiązek sprawdzić czy nie ma ona wad prawnych. Z opisu wynika, że umowa przedwstępna nie była zawarta w formie aktu notarialnego, a więc przy zawieraniu umowy ostatecznej trzeba będzie czekać 30 dni, gdyż notariusz zawiadamia ARR o takiej transakcji. W przypadku prawa pierwokupu osoby trzeciej również ona musi być zawiadomiona o takiej sytuacji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...