Skocz do zawartości

Sciany opinie (Ytong)


sebw

Recommended Posts

Witam

Przeczytałem chyba wszytko co możliwe o scianach jedno warstwowych i dwu warstwowych i w zasadzie mam 3 opcje do wybory dla nowego domu na południu polski (zimno tam bywa)

Ytong Energo PP2/0,35 S+GT 40 cm - jednowarstowo , pompa ciepła + podłogówka

Ytong Energy PP2/0,35 36,5 cm jednowarstowo , pompa ciepła + podłogówka

YTONG ENERGO PP2/0,35 S+GT - 24CM + 10 cm wełny mineralnej .

Czy ktoś w praktyce stosował podobne kombinacje i którą z nich uwazacie za najbardziej sensowną .


pozdr
S Edytowano przez sebw (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Czy ktoś w praktyce stosował podobne kombinacje i którą z nich uwazacie za najbardziej sensowną .

pozdr
S



żadnej nie uważam za sensowną chyba, że masz znajomego handlowca, który Ci te drogie bloczki Ytonga sprzeda w super promocyjnej cenie.

Kolejna rzecz; ściana dwuwarstwowa wybacza o wiele więcej. Wybudujesz sobie ścianę jednowarstwową, która ciepłą będzie tylko w teorii bo budowlańcy Ci to spartolą, narobią mostków itp. itd.

Ja w swoim domu mam 24 bk i 20 cm ocieplenia (projektowo, bo aktualnie jestem na SSO)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

żadnej nie uważam za sensowną chyba, że masz znajomego handlowca, który Ci te drogie bloczki Ytonga sprzeda w super promocyjnej cenie.

Kolejna rzecz; ściana dwuwarstwowa wybacza o wiele więcej. Wybudujesz sobie ścianę jednowarstwową, która ciepłą będzie tylko w teorii bo budowlańcy Ci to spartolą, narobią mostków itp. itd.

Ja w swoim domu mam 24 bk i 20 cm ocieplenia (projektowo, bo aktualnie jestem na SSO)



Ja w projekcie miałem podobnie, zamieniłem na Porotherm 25 + 15 cm wełny. Zyskałem sporo na nośności i akustyce ściany docelowej. Termika się nie zmieniła. Cena trochę spadła icon_smile.gif
Link do komentarza
Chyba nie doczytałem, ja pisząc o Termalice autorze miałem na myśli ścianę dwuwarstwową, nie decyduj się z wyżej wymienionych powodów tylko na sam mur. Sam beton komórkowy jest oczywiście bardzo ciepły, niestety niedokładne murowanie może tę zaletę zniweczyć, a resztę może zaabsorbować właśnie styro.
Link do komentarza
Cytat

Chyba nie doczytałem, ja pisząc o Termalice autorze miałem na myśli ścianę dwuwarstwową, nie decyduj się z wyżej wymienionych powodów tylko na sam mur. Sam beton komórkowy jest oczywiście bardzo ciepły, niestety niedokładne murowanie może tę zaletę zniweczyć, a resztę może zaabsorbować właśnie styro.



Po co robić ścianę dwuwarstwową z materiału o słabej nośności i izolacji akustycznej? Ściany dwuwarstwowe to się muruje z silikatu albo ceramiki poryzowanej - to zdecydowanie sensowniejsze i bardziej korzystne rozwiązanie!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Chyba nie doczytałem, ja pisząc o Termalice autorze miałem na myśli ścianę dwuwarstwową, nie decyduj się z wyżej wymienionych powodów tylko na sam mur. Sam beton komórkowy jest oczywiście bardzo ciepły, niestety niedokładne murowanie może tę zaletę zniweczyć, a resztę może zaabsorbować właśnie styro.



Kołkowanie betonu komórkowego jest dużo trudniejsze i bardziej "upierdliwe", niż w przypadku Porothermu i silikatu. Poza tym zgadzam się, że ściana 2w z warstwą nośną z bk to po prostu strata pieniędzy.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

. Poza tym zgadzam się, że ściana 2w z warstwą nośną z bk to po prostu strata pieniędzy.


Strata pieniędzy na co,że tak się zapytam ?
Mam nadzieję,że nie myślałeś o styro czy innego typu izolacji termicznej bo jak tak to gadasz głupoty.
A czemu gadasz głupoty to weź kamerę termowizyjna i przejedz się na ścianę jednowarstwowa.
Link do komentarza
Cytat

Kołkowanie betonu komórkowego jest dużo trudniejsze i bardziej "upierdliwe", niż w przypadku Porothermu i silikatu. Poza tym zgadzam się, że ściana 2w z warstwą nośną z bk to po prostu strata pieniędzy.


pototherm i silikat też mają swoje wady i kołkowanie w gazobetonie przy wycinaniu otworów na puszki w 8 porothermu czy wycinaniu bruzd w silikatach czego w 100% uniknąć się nie da - to Pan Pikuś
Link do komentarza
Cytat

Kołkowanie betonu komórkowego jest dużo trudniejsze i bardziej "upierdliwe", niż w przypadku Porothermu i silikatu. Poza tym zgadzam się, że ściana 2w z warstwą nośną z bk to po prostu strata pieniędzy.


Masz 200% rację. Beton komórkowy to szajs. jedyny słuszny materiał na ściany to Porotherm.
Link do komentarza
Cytat

W moim przypadku ranking przedstawiał się tak:
1.silikat
2.BK
3.keramzyt
4.ceramika poryzowana


W zasadzie to na miejscu 3 przestawiłbym pozycje 4. A dlaczego? Bo widać to w realu po budowach, z czego budują ludzie domy. Keramzyt ma małe zastosowanie, bynajmniej w mojej okolicy.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

W zasadzie to na miejscu 3 przestawiłbym pozycje 4. A dlaczego? Bo widać to w realu po budowach, z czego budują ludzie domy. Keramzyt ma małe zastosowanie, bynajmniej w mojej okolicy.


A o czymś to świadczy jeśli chodzi o zalety danego materiału ?
Odpowiem za Ciebie,kompletnie o niczym to nie świadczy jeśli chodzi o dany materiał a o tych inwestorach coś świadczy.
Pytanie co ?
Na to sobie sam odpowiedz,podobnie jak w przypadku "taniego" węgla u sąsiadów i w okolicy ;)

Pisałem nie ranking popularności tylko wg zalet i wad.
Ceramika u mnie była na ostatnim miejscu pod tym względem. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Na to sobie sam odpowiedz,podobnie jak w przypadku "taniego" węgla u sąsiadów i w okolicy ;)


zalamka.jpg Musiałeś? Zlituj się z tym eko, plis.

Cytat

A o czymś to świadczy jeśli chodzi o zalety danego materiału ?
Odpowiem za Ciebie,kompletnie o niczym to nie świadczy jeśli chodzi o dany materiał a o tych inwestorach coś świadczy.
Pytanie co ?


Pisałem nie ranking popularności tylko wg zalet i wad.
Ceramika u mnie była na ostatnim miejscu pod tym względem.


W zasadzie to wybór materiału to jego dostępność w danym na danym terenie.
U mnie jest zakład produkcyjny Ytong-a i to w zasadzie on jest przodującym materiałem na budowach.
I jeszcze małe sprostowanie, nie pisałeś o rankingu wg zalet i wad tylko

Cytat

W moim przypadku ranking przedstawiał się tak:
1.silikat
2.BK
3.keramzyt
4.ceramika poryzowana


a potem dodając że to ranking wg zalet i wad zmienia całkiem postać rzeczy. Więc na przyszłość jaśniej a nie będzie niedomówień icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

W zasadzie to wybór materiału to jego dostępność w danym na danym terenie.


Też się mylisz,swój materiał czyli silikat sprowadzałem z Kielc czyli ok.300km od budowy,malo go było w okolicznych składach ale był i to drozszy niż 300km dalej z transportem.
Styropian sprowadzałem spod Łodzi ;)
W dobie neta jaki to jest problem kupować w Zakopanem materiał z Gdańska jak taniej ?

Cytat

I jeszcze małe sprostowanie, nie pisałeś o rankingu wg zalet i wad tylko


Chyba logicznym jest,że skoro pisze "mój" ranking to piszę to wg mojego uznania wag i zalet danego materiału a nie wg popularności w okolicy bo akurat to mnie waliło z czego ludzie czy sąsiedzi budują bo budowałem "swój" dom i myśałem po "swojemu" a nie po sąsiedzku icon_smile.gif


A u mnie w okolicy budują jak okiem sięgnać z ceramiki a jedynie ja rodzynek z silikatu ;)
Link do komentarza
Cytat

Też się mylisz,swój materiał czyli silikat sprowadzałem z Kielc czyli ok.300km od budowy,malo go było w okolicznych składach ale był i to drozszy niż 300km dalej z transportem.
Styropian sprowadzałem spod Łodzi ;)
W dobie neta jaki to jest problem kupować w Zakopanem materiał z Gdańska jak taniej ?


W składach budowlanych nie trzymają ton materiałów bo nie tędy droga. Idąc do hurtowni budowlanej zamawiając towar, w tym przypadku jeżeli chodzi o pustaki to po zakupie one nawet nie widza placu hurtowni tylko trafiają bezpośrednio z fabryki na plac budowy. Ja tez kupowałem w hurtowni oddalonej ode mnie o ponad 150 km ale pustaki zostały mi przywiezione z zakładu oddalonego ode mnie o zaledwie 15 km.
Oczywiste jest, że każdy lub prawie każdy kupując towar chce kupić jak najtaniej.

Cytat

Chyba logicznym jest,że skoro pisze "mój" ranking to piszę to wg mojego uznania wag i zalet danego materiału a nie wg popularności w okolicy bo akurat to mnie waliło z czego ludzie czy sąsiedzi budują bo budowałem "swój" dom i myśałem po "swojemu" a nie po sąsiedzku icon_smile.gif


A u mnie w okolicy budują jak okiem sięgnać z ceramiki a jedynie ja rodzynek z silikatu ;)


Arturo, co jest logiczne dla Ciebie nie musi być dla mnie, wróżką ja nie jestem niestety i nie wiem co masz na myśli pisząc "mój" bo ja napisałem jakim kryterium ja się kierowałem poprawiając Twój ranking.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

znaczy materiał do Ciebie "przemówił"
inaczej
napisz proszę jakie zalety / wady zdecydowały że właśnie ten , a nie inny


No to jedziem z koksem ale zaraz odezwa się głosy że temat jest jedynie o BK a reszta to kasztanienie ;)
Po pierwsze silikat dlatego ze jest najtwardszym mat.konstrukcyjnym co pozwoliło mi zmniejszyć grubość ściany i wybudować z cienszego materiału a przy tym ze znacznie tańszego bo mam ścianę gr.18cm zachowując parametry wytrzymalosciowe z projektu w którym był BK24,ostatecznie ściana wyszła znacznie tańsza i znacznie "cieplejsza" niż ta z projektu.
Po drugie,ze względu na swoją masą silikat ma dużą akumulacje ciepła czy chłodu czyli duża bezwładność co jest ważne nie tylko zimą ale też latem. Bardzo dobrze stabilizuje temp.w domu bez dużych wahań temperatury co latem ma dużą zaletę,że dom tak bardzo i tak szybko się nie przegrzewa. Po trzecie jest materiałem nasiakliwym i ze względu również na swoją masę reguluje super wilgotność w domu co jest bardzo ważne tym razem w zimie gdzie w dom przy ogrzewaniu jest za sucho. To są główne zalety silikatu.

BK-zaletą jest cieplochronnosc ale wyszedłem z założenia,że to nie cegła czyli mur ma nam to zapewnić ale izolacja i zmieniłem BK na silikat.
Oba materiały są przyjazne życiu bo mają wapno w sobie oraz to,że tynk wewnętrzny można zrobić cienkowarstwowy co też jest oszczędnościa,w moim przypadku od razu nastawialem się na gipsowy i gr.mam max.1cm.

Keramzyt-brak spektakularnych zalet oprócz wypełniania styropianem czyli podobnie jak BK cieplochronnosc nie miała znaczenia.

Ceramika poryzowana-zero zalet,wad mnóstwo. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Po trzecie jest materiałem nasiakliwym i ze względu również na swoją masę reguluje super wilgotność w domu co jest bardzo ważne tym razem w zimie gdzie w dom przy ogrzewaniu jest za sucho. To są główne zalety silikatu.


Regulowanie wilgotności to bajki, więc lepiej tych zasłyszanych bajek nie powtarzaj. wink.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Regulowanie wilgotności to bajki, więc lepiej tych zasłyszanych bajek nie powtarzaj. wink.gif


Od trzech lat mieszkam i mam stację pogody w której jest higroskop i tak jak u innych wilgotność w zimie przy reku spada pon.30% tak ja mam 34-38%.
Link do komentarza
Cytat

Po trzecie jest materiałem nasiakliwym



jest nasiąkliwym i to bardzo - najbardziej genialne posunięcie to zbudowanie ściny w piwnicy zalewanej wodą
nic tylko płakać
twardy - prawda
kruchy - 2 prawda
stanowczo wolę BK i twierdzę że jest materiałem bardziej przyjaznym - wybaczającym więcej -
co nie zmienia faktu iż jest to moja osobista opinia i nikt nie musi się ze mną zgadzać
przy bk 24 cm z tynkiem cementowo wapiennym wilgotność mam ok 50-60 %
bez reku
z wentylacją naturalną
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

widzisz Arturze jak mu nawilża, lepiej niż ta silka nawilżająca
jaki wniosek - silka gówno nie nawilża


Chyba nie doczytałeś :
Cytat

bez reku
z wentylacją naturalną


Ale co się Tobie dziwić jak nie wiesz o co biega w tym ;)
Link do komentarza
Ja mam BK i nie narzekam. Działka w cichej okolicy więc nie potrzebowałam super izolacji dźwiękowej (z resztą z powodzeniem zrobi to 20 cm wełny na ścianie). Dom parterowy, dach wiązary, więc nie potrzebowałam materiału o super nośności. Cenię sobie BK za łatwość "dłubania" w nim; prowadzenie instalacji to pikuś. Poza tym BK jest przyjemny w dotyku (mam Ytong energo), nie jest przeszywająco zimny jak silikaty. Przykładając rękę, po chwili czuje się powracające ciepło.
Link do komentarza

Uważam, ze akurat Ytong, to najlepsze rozwiązanie, także dla działówek - bo to są bardzo ciepłe ściany, a co za tym idzie, zwiększa się komfort termiczny w pomieszczeniach.
Uważam, ze w połączeniu z cienkim Multiporem od wewnątrz, tworzy idealne warunki termiczne wewnątrz domu.

Ponieważ Multipor jest drogi - dopuszczam możliwość zewnętrznego docieplenia ścian (w celu likwidacji mostów termicznych), cienką warstwą wełny (max. 5cm).

Fakt jest to, także (bo mam na uwadze też PCi) nie dla idiotów inwestorów i nie dla idiotów wykonawców.
Link do komentarza
Cytat

Uważam, ze akurat Ytong, to najlepsze rozwiązanie, także dla działówek - bo to są bardzo ciepłe ściany, a co za tym idzie, zwiększa się komfort termiczny w pomieszczeniach.



Eee a jaki jest sens takiego rozwiązania? Działówki nie muszą izolować termicznie, tylko powinny być dobre akustycznie i stanowić solidną podstawę do powieszenia czegoś ciężkiego icon_smile.gif BK na działówki ma pewnie z 35 db izolacji akustycznej, a to dla mnie zdecydowanie za mało. Najcieńsze pustaki ceramiczne porotherm mają po 10-15 db więcej, a to przy akustyce dramatyczna różnica!

Podsumowując też uważam, że na ścianki działowe zdecydowanie lepiej nadałby się Porotherm albo silka - i to bez względu na układ pomieszczeń (który w sumie jest tu bez znaczenia....)
Link do komentarza
Cytat

Eee a jaki jest sens takiego rozwiązania? Działówki nie muszą izolować termicznie, tylko powinny być dobre akustycznie i stanowić solidną podstawę do powieszenia czegoś ciężkiego icon_smile.gif BK na działówki ma pewnie z 35 db izolacji akustycznej, a to dla mnie zdecydowanie za mało. Najcieńsze pustaki ceramiczne porotherm mają po 10-15 db więcej, a to przy akustyce dramatyczna różnica!

Podsumowując też uważam, że na ścianki działowe zdecydowanie lepiej nadałby się Porotherm albo silka - i to bez względu na układ pomieszczeń (który w sumie jest tu bez znaczenia....)



nie wiesz, co piszesz.
Link do komentarza
Ale o co ta wojna ????
Skoro ktoś może uważać że najlepszy jest BK
to ktoś inny ma prawo uważać odmiennie
Okres gdzie wszyscy musieli mieć to samo - raczej już minął i chyba nikt za nim nie tęskni icon_biggrin.gif
W końcu nie idzie o przekonywanie nikogo na siłę.
jest cała gama materiałów dla całej gamy inwestorów , dla każdego istotne jest coś innego , więc i inny produkt zdaje się być idealny.
Link do komentarza
Betonowi komórkowemu nie brakuje nośności, jego zastosowanie to domy jednorodzinne, a więc na nic się zda nośność Porothermu w przypadku inwestycji dokonywanych przez większość członków forum. Odnośnie wygłuszania domu można sobie z tym poradzić, a na pewno przewagą bk jest przenikalność cieplna. Szkoda w warunkach wysokich kosztów ogrzewania zrezygnować z zatrzymania dodatkowego ciepła w środku.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Odnośnie wygłuszania domu można sobie z tym poradzić, a na pewno przewagą bk jest przenikalność cieplna. Szkoda w warunkach wysokich kosztów ogrzewania zrezygnować z zatrzymania dodatkowego ciepła w środku.


Materiał konstrukcyjny nie jest od zatrzymywania ciepła w domu. Do tego służy izolacja termo,tylko i wyłącznie.
Materiał konstrukcyjny może być z najwyższym współczynnikiem przenikania ciepła jak np.beton ale izolacja zrobi z takiego domu nawet dom pasywny.

Link do komentarza
Cytat

Materiał konstrukcyjny nie jest od zatrzymywania ciepła w domu.



Trochę jest dlatego użyłeś silki a nie lałeś ścian z betonu......

Cytat

Do tego służy izolacja termo,tylko i wyłącznie.



Tak, ale nie tylko i wyłącznie.

Cytat

Materiał konstrukcyjny może być z najwyższym współczynnikiem przenikania ciepła jak np.beton ale izolacja zrobi z takiego domu nawet dom pasywny.



Tu pełna zgoda
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Trochę jest dlatego użyłeś silki a nie lałeś ścian z betonu......


Bo silka była znacznie tańsza niż beton a ma nie znacznie lepszy od betonu współczynnik,czyli jest bardzo "zimna" a mimo to U ściany mam 0,13 :icon_biggrin:

 

Cytat

Tak, ale nie tylko i wyłącznie.


Tylko i wyłącznie jeśli mówimy o ścianach,współczynnik przenikania ciepła materiału konstrukcyjnego w ścianach 2W nie ma praktycznie żadnego znaczenia a ścian 1W świadomy inwestor raczej nie wybierze :icon_smile:

Link do komentarza
Cytat

Toż mówię że to musi nie być świadomy inwestor,który nie ma pojęcia ile traci energii czyli własnej kasy mając ścianę 1W.



Hę? Ściany 1W suma summarum często wychodzą taniej niż 2W. Świadomy inwestor wie, że najszybciej można spartaczyć izolację zewnętrzną, bo to co czasami odpierdzielają wykonawcy dociepleń to po prostu żenada. Jakość i przede wszystkim trwałość izolacji to u kilku moich znajomych główny problem w gotowym domu. Przy ścianie 1W często jest więc prościej, bo dom muruje się "raz a dobrze". Przy nowych materiałach do ścian 1W mostków termicznych praktycznie nie ma, bo muruje się bez spoin (betony komórkowe na klej, ceramika Porotherm w systemie Dryfix...). Oczywiście newralgiczne miejsca jak wieńce czy nadproża i tak mają warstwę izolacji nawet przy technologii 1W. Moim zdaniem nie ma co się tego bać, bo to jednak inne materiały niż powiedzmy 20 lat temu. Wtedy też bym pewnie gadał tak jak wy :-)
Link do komentarza
Cytat

Toż mówię że to musi nie być świadomy inwestor,który nie ma pojęcia ile traci energii czyli własnej kasy mając ścianę 1W.


Oczywiście, każdy jest głupi który nie ma zrobione tak jak Ty. Nie bój, mądrzejsi od Ciebie budowali i budują domy ze ścianami 1W i będą budować i nic nie tracą.
Link do komentarza
Cytat

Hę? Ściany 1W suma summarum często wychodzą taniej niż 2W. Świadomy inwestor wie, że najszybciej można spartaczyć izolację zewnętrzną, bo to co czasami odpierdzielają wykonawcy dociepleń to po prostu żenada. Jakość i przede wszystkim trwałość izolacji to u kilku moich znajomych główny problem w gotowym domu. Przy ścianie 1W często jest więc prościej, bo dom muruje się "raz a dobrze". Przy nowych materiałach do ścian 1W mostków termicznych praktycznie nie ma, bo muruje się bez spoin (betony komórkowe na klej, ceramika Porotherm w systemie Dryfix...). Oczywiście newralgiczne miejsca jak wieńce czy nadproża i tak mają warstwę izolacji nawet przy technologii 1W. Moim zdaniem nie ma co się tego bać, bo to jednak inne materiały niż powiedzmy 20 lat temu. Wtedy też bym pewnie gadał tak jak wy :-)


I tak i nie
Spartaczyć można również ścianę 1W
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość arturo72
Cytat

Można jak najbardziej wykorzystać mur do zatrzymania w domu ciepła. Nie ma w tym nic dziwnego i moim zdaniem szczególnie w domach jednorodzinnych, które pochłaniają dużo pieniędzy na ogrzewanie ważne jest by jak najlepiej zabezpieczyć przewodnictwo cieplne.


Niestety murem nie zatrzyma się ciepła z domu,choćby nie wiem jaki był materiał.
Poniżej ładnie widać jak ciepło ucieka z domu na zewnątrz i to jest właśnie ściana 1W z BK

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...