Skocz do zawartości

budowa budynku gospodarczego


Recommended Posts

Witam..prosze o porade w sprawie budowy budynku gospodarczego na dzialce budowlanej...a mianowicie chodzi o to ze w chwili obecnej nie stac mnie na budowe domu i pomyslalem ze moglbym na razie zbudowac jakis budynek gospodarczy o powierzchni 40-50 m2 (z tym zastrzezeniem ze dach budynku musi miec 35-45 stopni) wlozyc w niego elektryke, ogrzewanie z piecem co2, wode i kanalize lub szambo wlasne...i tak sie przemeczyc przez 5-7 lat a pozniej zbudowac wlasciwy dom a budynek gospodarczy wynajac komus...

i szukam info czy takie rozwiazanie bedzie tansze niz budowa domu a jesli tak to o ile...prosze o pomoc osoby ktore mialy podobne pomysly...wszelka pomoc mile widziana...:-)
Link do komentarza
Cytat

Witam..prosze o porade w sprawie budowy budynku gospodarczego na dzialce budowlanej...a mianowicie chodzi o to ze w chwili obecnej nie stac mnie na budowe domu i pomyslalem ze moglbym na razie zbudowac jakis budynek gospodarczy o powierzchni 40-50 m2 (z tym zastrzezeniem ze dach budynku musi miec 35-45 stopni) wlozyc w niego elektryke, ogrzewanie z piecem co2, wode i kanalize lub szambo wlasne...i tak sie przemeczyc przez 5-7 lat a pozniej zbudowac wlasciwy dom a budynek gospodarczy wynajac komus...

i szukam info czy takie rozwiazanie bedzie tansze niz budowa domu a jesli tak to o ile...prosze o pomoc osoby ktore mialy podobne pomysly...wszelka pomoc mile widziana...:-)



Wymagana procedura do uzyskania pnb. ...mapa do celów projektowych,wywiad branżowy,kierbud,wytyczenie itd...
Link do komentarza
Ten Twój "budynek gospodarczy" zawiera - bo zawierać musi - całą infrastrukturę potrzebną do użytkowania go w roli mieszkania. Zatem wszystkie te urządzenia, które wymieniłeś, i tak musisz kupić i zainstalować. Będzie to kosztowało tak, jak budowałbyś swój docelowy dom. Nawet, jeśli będziesz wybierał najtańsze sprzęty, zaoszczędzisz może 20, może 30% wydatków, które włożyłbyś do docelowego domu.

Wydaje mi się, że lepiej byłoby znaleźć/zamówić projekt domku złożonego z dwóch, trzech segmentów, które można budować niekoniecznie równocześnie. Pierwszy segment zawierałby elementy, które zamierzasz umieścić w tym swoim "budynku gospodarczym" i te 40-50 m2 powierzchni. Potem za te zakładane 5-7 lat dobudujesz drugi segment, za parę lat kolejny.
A może się okazać, że nic nie musisz dobudowywać, bo aktualny metraż w zupełności Ci wystarcza - czysty zysk .

Jeśli wybudujesz najpierw "budynek gospodarczy", a potem ten właściwy, koszty będą kolosalne, ze 150, 180% kosztów budynku. Za wynajem nie odzyskasz tej różnicy, a będziesz miał kłopoty z lokatorami, remontami budynku, itd. A jeszcze możesz mieć problemy z pozwoleniami na użytkowanie budynku gospodarczego do celów mieszkalnych. Sąsiedzi czuwają...
Link do komentarza
Znam ludzi którzy podobnie jak ty nie mieli gotówki na dom. Kupili przyczepę kempingową i w niej mieszkali albo rok albo dwa lata - nie pamiętam dokładnie, trochę lat minęło. Mieszkali we dwójkę z dużym psem. W tym czasie się budowali. Jakoś przeżyli a na 100% wyszło ich to zdecydowanie taniej niż budowa czegoś na co potrzeba pozwoleń/ustaleń.
Link do komentarza
wybaczcie moja naiwnosc bo moze to pytanie bedzie niezbyt madre...ale czy mozna postawic tylko mury nie ruszajac kompletnie dachu i wprowadzic sie na parter a za 2-3 lata zabrac sie za dach?chodzi mi o to czy mozna zabezpieczyc jakas prowizorka od gory przed deszczem i sniegiem tak zeby to nie bylo zbyt kosztowne?oczywiscie nie planuje w tym domu wejscia z parteru na pietro schodami wewnetrznymi tylko z czasem zrobic schody zewnetrzne na poddasze..chodzi o to ze warunki zabudowy okreslaja ze to ma byc dom z dachem dwuspadowym o kacie 35-45 stopni... Edytowano przez Lukasz5656 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Znam wielu, co wybudowali parter, podnieśli ściany kolankowe, położyli prowizoryczny dach /pokryty papą, eternitem, czy czymś tam innym/ i mieszkali tak do odbioru budynku.


icon_eek.gif Co Ty za durnoty i głupoty wypisujesz, powinienem zgłosić ten durny post do wykasowania.
Napisze Ci raz jeszcze, nie masz pojęcia to nie zabieraj głosu.
Twojej wypowiedzi nie będę prostował bo szkoda mi czasu, i tak nie pojmiesz o czym piszę.
Link do komentarza
Heniu, trochę zapędziłeś się. icon_mrgreen.gif

Z tej wypowiedzi nijak nie wynika, że odbiór/zgłoszenie w takim stanie.
Raczej i mając na uwadze wpis na który odpowiadała - chodzi o stan, kiedy kasa się znajdzie i można będzie dokończyć budowę i po ludzku zamieszkać.

Na to odpowiadała:

Cytat

wybaczcie moja naiwnosc bo moze to pytanie bedzie niezbyt madre...ale czy mozna postawic tylko mury nie ruszajac kompletnie dachu i wprowadzic sie na parter a za 2-3 lata zabrac sie za dach?




Ps. A za dwa ostatnie akapity - dostała +
Link do komentarza
Cytat

Znam wielu, co wybudowali parter, podnieśli ściany kolankowe, położyli prowizoryczny dach /pokryty papą, eternitem, czy czymś tam innym/ i mieszkali tak do odbioru budynku.




Cytat

Heniu, trochę zapędziłeś się. icon_mrgreen.gif


Na to odpowiadała:


Nie zapędziłem się(ja odpowiadałem na post kwiatuszka, a Ona na post Lukasza5656), to co napisał kwiat naszego forum to to, że z taką prowizorką jej znajomi mieli odbiór.
Natomiast Lukasz5656 zwrócił się do mnie na PW z tym pytaniem i na nie mu odpowiedziałem ale już nie pisałem na forum.
Link do komentarza
Wygląda na to że masz już jakiś projekt - zamiast tego budynku gospodarczego postaw od razu budynek według projektu, na dachu zrób pełne deskowanie, połóż papę, wykończ te 40-50 m na dole, resztę kiedyś, sukcesywnie będziesz kończył.
Pooglądaj - może go nam pokaż/opisz - ten projekt, pogadaj z ewentualnymi wykonawcami, policz sobie koszt wykonania stanu surowego zamkniętego, porównaj z kosztem postawienia budynku gospodarczego - będzie pewnie połowa...
Link do komentarza
Cytat

Nie zapędziłem się(ja odpowiadałem na post kwiatuszka, a Ona na post Lukasza5656), to co napisał kwiat naszego forum to to, że z taką prowizorką jej znajomi mieli odbiór.




Jeszcze raz Ci piszę czytaj ze zrozumieniem i nie nakręcaj się.

Czy napisałam, że odbiór był takowej prowizorki, czy napisałam że polecam takie rozwiązanie ????

Wyhamuj !!!!!!

Na zdrowie Ci to wyjdzie



Cytat

Natomiast Lukasz5656 zwrócił się do mnie na PW z tym pytaniem i na nie mu odpowiedziałem ale już nie pisałem na forum.




Do mnie też napisał
Link do komentarza
Cytat

Znam wielu, co wybudowali parter, podnieśli ściany kolankowe, położyli prowizoryczny dach /pokryty papą, eternitem, czy czymś tam innym/ i mieszkali tak do odbioru budynku.




Cytat

Jeszcze raz Ci piszę czytaj ze zrozumieniem i nie nakręcaj się.

Czy napisałam, że odbiór był takowej prowizorki, czy napisałam że polecam takie rozwiązanie ????

Wyhamuj !!!!!!

Na zdrowie Ci to wyjdzie


i mieszkali tak do odbioru budynku. A Ty Stokrotko naucz pisać się bardziej wyraziście bo dla minie - i mieszkali tak do odbioru budynku , znaczy że co innego.
Zrozumiałbym gdyby było napisane, mieszkali tak ale przed odbiorem zrobili dach docelowo jak w projekcie.
I nie zarzucaj mi czegoś czego się Ciebie nie czepiam, bo czego się czepiłem to zostawiłem w Twoim poście, ale jak nie znasz zasad to trudno potem się dziwić że jesteś tak bardzo rozgoryczona.
A co Ty w Służbie Zdrowia pracujesz, że tak martwisz się o moje zdrowie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

i mieszkali tak do odbioru budynku. A Ty Stokrotko naucz pisać się bardziej wyraziście bo dla minie - i mieszkali tak do odbioru budynku , znaczy że co innego.
Zrozumiałbym gdyby było napisane, mieszkali tak ale przed odbiorem zrobili dach docelowo jak w projekcie.
I nie zarzucaj mi czegoś czego się Ciebie nie czepiam, bo czego się czepiłem to zostawiłem w Twoim poście, ale jak nie znasz zasad to trudno potem się dziwić że jesteś tak bardzo rozgoryczona.
A co Ty w Służbie Zdrowia pracujesz, że tak martwisz się o moje zdrowie icon_biggrin.gif



Napinasz się tak jakby to forum było końcem świata i poza którym nie ma już nic.

A napisałam, że nie skończyli domu mieszkając w tych nieszczęsnych suterenach, napisałam tak???


Cytat

A co Ty w Służbie Zdrowia pracujesz, że tak martwisz się o moje zdrowie icon_biggrin.gif




icon_mrgreen.gif od kilkunastu tat icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Napinasz się tak jakby to forum było końcem świata i poza którym nie ma już nic.

A napisałam, że nie skończyli domu mieszkając w tych nieszczęsnych suterenach, napisałam tak???


Napinam się aby przestrzec innych przed tak bałamutnymi poradami jakie udzielasz.
A kto pisał o suterenach?ja? icon_eek.gif


Cytat

icon_mrgreen.gif od kilkunastu tat icon_mrgreen.gif


Tak też podejrzewałem bo te Twoje porady tak są kulawe jak służba zdrowia. icon_razz.gif
Link do komentarza
Cytat

wybaczcie moja naiwnosc bo moze to pytanie bedzie niezbyt madre...ale czy mozna postawic tylko mury nie ruszajac kompletnie dachu i wprowadzic sie na parter a za 2-3 lata zabrac sie za dach?chodzi mi o to czy mozna zabezpieczyc jakas prowizorka od gory przed deszczem i sniegiem tak zeby to nie bylo zbyt kosztowne?oczywiscie nie planuje w tym domu wejscia z parteru na pietro schodami wewnetrznymi tylko z czasem zrobic schody zewnetrzne na poddasze..chodzi o to ze warunki zabudowy okreslaja ze to ma byc dom z dachem dwuspadowym o kacie 35-45 stopni...



Widzę że moja odpowiedź na PW Ci się nie spodobała.
co prawda nie wiem jak dużą masz działkę
jednak na każde 500m2 działki zgodnie z przepisami przysługuje Ci 30 - 35 ? m2 zabudowy gospodarczej inaczej szałerka
W dniu dzisiejszym stałbym przed podobnym dylematem.
zakupiłbym kilka kantówek
zmajstrował ramę
obił saidingiem
przykrył papą
ocieplił grubo wełną z każdej strony
czyli z góry z dołu i z boków
zrobił elektrykę
wewnątrz nakręcił OSB
przykrył tapetą z włókna a la siatka do styropianu
wstawił prysznic , muszlę po 1,2-1,5 na każde
kuchnię połączył z pokojem
i na 25m2 masz salony
masz dzieciaki to jeszcze kilka m2 trzeba im na sypialnię wydzielić i w zasadzie wszystko
na salony zostaje Ci jakieś 20 m2
minusy
mimo wszystko to dodatkowy koszt
plusy
na zaś 25 m możesz przebudować na garaż, na kuchnię letnią, na pomieszczenia na narzędzia ogrodnicze,
na cokolwiek
Budowanie domu tymczasowego = metrażem domowi docelowemu jakby mija się trochę z logiką , ale jest to moje zdanie.
Dobra przyczepa kempingowa też do najtańszych nie należy,
a w byle jakiej nie przetrzymasz pierwszej zimy .
natomiast zatrzymanie budowy budynku docelowego i robienie dachów tymczasowych
to koszt z którego po wznowieniu działań nie będziesz miał jak pisałem żadnego zysku tylko straty bo potem trzeba jeszcze zapłacić za wywiezienie śmieci które były twoim dachem
Link do komentarza
Cytat

Witam..prosze o porade w sprawie budowy budynku gospodarczego na dzialce budowlanej...a mianowicie chodzi o to ze w chwili obecnej nie stac mnie na budowe domu i pomyslalem ze moglbym na razie zbudowac jakis budynek gospodarczy o powierzchni 40-50 m2 (z tym zastrzezeniem ze dach budynku musi miec 35-45 stopni) wlozyc w niego elektryke, ogrzewanie z piecem co2, wode i kanalize lub szambo wlasne...i tak sie przemeczyc przez 5-7 lat a pozniej zbudowac wlasciwy dom a budynek gospodarczy wynajac komus...

i szukam info czy takie rozwiazanie bedzie tansze niz budowa domu a jesli tak to o ile...prosze o pomoc osoby ktore mialy podobne pomysly...wszelka pomoc mile widziana...:-)



Opiszę Ci moją sytuację sprzed lat.Może to Cię troszkę naprowadzi na to co zrobisz bo sytuacja jest podobna.
W drugiej połowie lat osiemdziesiątych powziąłem decyzję o budowie domu.Pomagali mi rodzice.
Ale nie w tym rzecz.
Nie miałem gdzie mieszkać z żoną i sześcioletnią córką więc najpierw wybudowałem z pustaka mały budynek. W środku "salon" miał 16 mkw a kuchnia z przedpokojem 8mkw.Wychodek był na zewnątrz.Wykopałem małe szambo,była woda i prąd.Grzałem piecem kaflowym.Tam mieszkałem jeśli się nie mylę 4 albo 5 lat.I muszę Ci powiedzieć że dało się,nie wspominamy tego źle icon_smile.gif
Jednocześnie tego samego roku rozpocząłem budowę właściwego budynku.Zatrzymałem się na etapie wybudowania piwnic pod całością.Na zimę przykryłem to wszystko krokwiami i deskami z rozbiórki jakiegoś baraku.Na to papa.
Tam urządziłem sobie warsztat (miałem działalność).I kilka lat prowadziłem ją,a na górze,po rozbiórce prowizorycznego zadaszenia w następnym roku była kontynuowana budowa.
Trwało to chyba te 4-5 lat po czym zrobiłem przeprowadzę,warsztat do małego budynku a ja wprowadziłem się do dużego.
Ty mógłbyś zrobić podobnie.Jeżeli nie masz piwnic to wybuduj parter,przykryj go krokwiami i deską calówką oraz papą. Na strop połóż ze 30 cm wełny.Krokwie i deski są do odzyskania,przydadzą się na docelowy dach.
Link do komentarza
Cytat

Opiszę Ci moją sytuację sprzed lat........



przyczepę przerabiałem rozwiązanie do D
kupisz drogo bo potrzebujesz, sprzedasz tanio bo ktoś zrobi Ci łachę że w ogóle ją kupi
dach tymczasowy przerabiałem
kosztowne to rozwiązanie i wymusza " niby to logiczne " błędy
potem się mści
u mnie się skończyło wymianą więźby - nie polecam
znajomy postawił sobie taką niby szopkę i sobie chwalił
może nieco minimalistycznie - ale
ciepło , sucho i własne
za cenę wymiany więźby miałbym szałerek jak się patrzy ze wszystkimi wygodami bez pośpiechu i paniki
fakt niby pod tym tymczasowym dachem miałem 100m2 nie 30
ale jak wróciłem do realizacji zamierzeń
to wykończenie dołu nieco w D dostało
bo to trzeba było stemple podstawić a to trochę przeciekało bo dachu zabrakło
myślę że lepiej by było przed takim małym usiąść i obserwować jak rośnie duży
z drugiej strony wiem że:
dobrymi radami piekło jest wybrukowane
a człek ma taką naturę że jak się na własnej ... nie przejedzie to się nie nauczy
czyli życzę dobrych wyborów
Link do komentarza
przekonali mnie panstwo ze budowa budynku gospodarczego jest bezsensowna (koszty + koszty)...w takim razie postanowilem wybudowac parter (ogolny projekt zaklada dom z poddaszem uzytkowym i dach dwuspadowy) doprowadzic do niego prad postawic jakies szambo ekologiczne bo musi byc prysznic i wc i dodatkowo jakis piec co2 zeby bylo grzanie...i teraz mam kilka pytan...

1.w zwiazku z trym ze w projekcie wejscie na poddasze jest z zewnatrz schodami to co panstwo polecacie na pokrycie stropu?mialem podpowiedzi kilka ale najbardziej spodobala mi sie ta ze styropianem pokrytym smola...i jak pogodzic brak dachu z postawieniem komina ktory jest potrzebny do pieca co2..?no chyba ze ktos ma inny koncept?
i pytanie zasadnicze czy mury w jakis sposob beda ulegac degradacji z powodu dachu z prawdziwego zdarzenia?

2.raczej nie przewiduje problemow ze strony gminy ale na wszelki wypadek prosze kogos kto zna przepisy aby poradzil mi w jaki sposob moge tam przebywac legalnie (chodzi o unikniecie kary )

3.oto projekt ktory kupilem oczywiscie dokonalem zmian adaptacyjnych ze schodami
http://pracownia-projekty.dom.pl/ac_oli_ii__energo__ce.htm
generalnie dol to okolo 50m2

4.wiem wiem ze wszyscy powiedza ze lepiej zrobic dach z prawdziwego zdarzenia itd...moi drodzy nie marzy mi sie nic innego...ale na chwile obecna nie mam takiej mozliwosci...a musze gdzies zamieszkac...zarabiam 2000 z malym hakiem wiec jak to mowi super prezydent gafakomorowski musze albo zmienic prace albo wziac kredyt...jedno i drugie nie wchodzi w gre...przynajmniej na razie...dlatego odpada wynajem...mam 40.000 i nic ponadto...a...mam jeszcze cos...wiare i hart ducha...dlatego wszelakie wpisy typu kolego nie uda sie lub daj sobie luz prosze o zamieszczanie w innym temacie :-)...tu prosze o konstruktywna pomoc!
Link do komentarza
no wlasnie nie moge tego zrozumiec bo na tej stronie jest to opisane dosc mgliscie...
http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-bud...,132_13568.html

to wymaga pozwolenia :

budowa budynków jednorodzinnych szeregowych i bliźniaczych
budowa wolno stojących budynków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie mieści się w całości na działce stanowiącej teren inwestycji
budowa budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2
budowa całorocznych domków letniskowych (bez względu na powierzchnię zabudowy) lub domków letniskowych przeznaczonych do okresowego wypoczynku o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2
budowa wiaty o powierzchni zabudowy powyżej 50 m2
budowa basenów lub oczek wodnych poza terenem zabudowanej działki (niezależnie od powierzchni)
budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni powyżej 50 m2
budowa budynków usługowych
budowa budynków wielorodzinnych
przebudowa ww. obiektów
remont lub przebudowa obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub usytuowanych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków


a tutaj niby tylko zgloszenia :


budowa, przebudowa, rozbudowa, nadbudowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania zmieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane (wymagany projekt)
budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, jeśli łączna liczba tych obiektów na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 działki
budowa wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, jeżeli liczba tych obiektów na działce nie przekracza jednego na każde 500 m2 działki
budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, jeśli łączna liczba tych wiat na działce nie pr zekracza dwóch na każde 1000 m2 działki
budowa przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę
budowa szamb pojemności do 10 m3
budowa kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji
budowa zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach
budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu
budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2
budowa instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych
przebudowa ww. obiektów
budowa przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych (gdy nie są wykonywane w trybie art. 29a Prawa budowlanego)
budowa ogrodzeń wyższych niż 2,2 m
docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m, ale nie wyższych niż 25 m
budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych
remont obiektów wymagających pozwolenia na budowę
gdyby kolega mogl jeszcze raz mi wytlumaczyc bo odnosze wrazenie ze ten podzial na domki rekreacyjne jest jednak bardziej skaplikowany...:-) pozdrawiam Edytowano przez Lukasz5656 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

kolego prosze przeczytaj uwaznie..



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

No i na nieuka wyszłem (wyszłem, bo blisko miałem) icon_mrgreen.gif

Zgodnie z PB są dwa rodzaje zgłoszeń:
- zgłoszenie w trybie uproszczonym, bez projektu budowlanego, bez kierbuda, bez ............,
- zgłoszenie, z praktycznie taką samą procedurą "budowlaną" jaka jest wymagana przy "normalnym" pozwoleniu na budowę - różnica tkwi raczej w uproszczonych procedurach administracyjnych - oczywiście upraszczając zagadnienie.

A ponieważ czytasz bardzo uważnie przepisy, to zapewne już wiesz jak postawić (w zgodzie z przepisami, na zgłoszenie) domek do tymczasowego zamieszkania - przeto, usuwam się w cień i FINITO (bo strasznie zadufany w sobie jestem, ucierpiało moje ego, a złośliwość wylewa się ze mnie potokami parzącej lawy - to wolny Kraj to mi wolno - jeszcze?) Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...