Skocz do zawartości

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - zasada działania, schematy


Recommended Posts

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to rozwiązanie na pozór dobrze znane i powszechnie wykorzystywane. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. W co najwyżej 10 proc. polskich domów zobaczymy pętle cyrkulacyjne zrealizowane w przemyślany sposób, funkcjonujące zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dużo częściej spotyka się natomiast dwa skrajne przypadki: cyrkulację trwale wyłączoną (lub od dawna zepsutą) bądź też działającą 24 godziny na dobę przez okrągły rok.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/20376-cyrkulacja-cieplej-wody-uzytkowej-zasada-dzialania-schematy

Link do komentarza
U siebie zrobiłem to tak, że pompę cyrkulacyjną uruchamiają na 3min. czujki ruchu: w łazienkach i kuchni, poprzez pobudzenie wyjścia centrali alarmowej, która za pomocą przekaźnika uruchamia pompę cyrkulacyjną.
Jednak, jak red. zauważył trzeba takie rozwiązanie przewidzieć na etapie budowy. Po nim, będzie to trudne do wykonania, choć nie niemożliwe (np. bezprzewodowe rozwiązania)
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Robert
U mnie przy 4 osobach kręcących :) się po całym domu, takie rozwiązanie jak kolega Radek zaproponował, nie zdało by egzaminu. Pompa praktycznie chodziła by cały czas
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość krzyspx
można inaczej
kilka sposobów na rozwiązanie problemu. U mnie działa czujka bezprzewodowa PIR Arduino i gniazdo sterowane radiowo. Całość ok 200zł bez kucia i wiercenia czegokolwiek.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
kol.Robercie, zdało by egzamin, bo można zaprogramować to tak, że po jednym pobudzeniu czujki "zawiesza się ona" na np.1godz.Czyli kolejne załączenie cyrkulacji możliwe by było dopiero po czasie 1godz.

kol.Olku: jeśli chodzi o bezprzewodowe sterowanie inne niż z centrali to np. poprzez sterownik radiowy elmes, przekaźnik na 12V i zasilcz (np.12V 1A wtyczkowy za 20zł)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 4 miesiące temu...
Problem braku ciepłej wody występuje po kilku godzinach przerwy w korzystaniu. Najczęściej rano i po powrocie z pracy. W moim przypadku przy 4 os rodzinie strata wody to max 4litry na dobę. Rocznie 1,5m3. Koszt jakieś 30zł rocznie. Obawiam się, że koszt instalacji i prądu do pompki będzie sporo większy.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam, Mam problem, otoz kupilem 9 letni dom, zadnej dokumentacji, wiec ta droga prosilbym o pomoc. W domu tym zainstalowana jest pompa cyrkulacyjna firmy lainge S1- 15/700 BU. Dziala dobrze, ale podlaczona jest 24h/d. Pompa ta posiada na tarczy taimera takie "bolce" ktore sie wciska, jak sie domyslam w zakresach co pol godziny. I co znow sie domyslam tymi bolcami ustawia sie okresy czasu kiedy pompa ma pracowac. Ustawilem miedzy 4,30 a 8,00 i miedzy 21,30 a 22,30. W kazdym razie tak mi sie wydaje, ze to jest to. Ale, no wlasnie jest ale skad ten taimer wie ktora jest aktualnie godzina? Ustawienia godzina jak chocby w mikrofalowce nie ma. Wiec pewnie moje domysly co do ustawien sa bledne. Bardzo prosze o pomoc osoby ktore maja taka pompe i potrafia ja ustawiac na pozycji timer. A moze ktos mógłby podrzucic instrukcje obslugi. Pozdrawiam
Link do komentarza
42 minuty temu, Gość Adam napisał:

Ale, no wlasnie jest ale skad ten taimer wie ktora jest aktualnie godzina?

Bo musisz ustawić tarcze timera na wartość godziny taką jaka jest rzeczywiście. Przecież są cyferki na tarczy odpowiadające godzinom i obracając tarcze zgodnie z ruchem wskazówek zegara ustawiasz godzinę po czym timer pracuje już jak zegar włączając i wyłączając pompkę o danej godzinie. Z opisu jaki zapodałeś wynika że masz timer taki jak poniżej, na obwodzie timera masz białą kreskę jest to odnośnik stały do którego ustawiasz tarczę środkową timera  na której jest czarny trójkąt z wartościami godzinowymi, aby timer pracował poprawnie znaczy sie aby załączał i wyłączał musi być podłączony do zasilania non stop, w innym razie np w przypadku przerwy w dostawie prądu należy timer ustawić od nowa na obowiązująca w tym czasie godzinę.

lamex-programator-czasowy-mechaniczny-do

 

Link do komentarza

Ja kupiłem programator cyfrowy bo cyrkulacja mi nie jest potrzebna przez cały dzień.
Uruchamia więc pompę w czasie w którym nam jest to najbardziej potrzebne tj. rano i wieczorem.
Opcji programowania ma na cały tydzień lub poszczególne dni lub pnd-od + sb-nd.

Działa. Koszt 30zl

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Mhtyl, owszem sa cyferki na tarczy, ale wg mnie sluza one do wycisniecia "bolcow" w godzinach w ktorych chce ny pompa sie zalaczala, a ustswienie sktualnej godziny jak? Oeszem da sie tarcza obracac, ale wskazać programatorowi aktualna godzine nie w sposob, bo jak? Jakas konkretniejsza podpowiedz?
Link do komentarza
11 minut temu, Gość Adam napisał:

Mhtyl, owszem sa cyferki na tarczy, ale wg mnie sluza one do wycisniecia "bolcow" w godzinach w ktorych chce ny pompa sie zalaczala, a ustswienie sktualnej godziny jak? Oeszem da sie tarcza obracac, ale wskazać programatorowi aktualna godzine nie w sposob, bo jak? Jakas konkretniejsza podpowiedz?

Przecież napisałem wyżej. Czy na tej tarczy obracającej się masz jakiś znacznik np jak na fotce  czarny trójkąt? a na zewnątrz tej tarczy musi być odnośnik czyli jakaś kreska. O ile dobrze pamiętam to wartość liczbową godziny taka jak jest obecnie musisz ustawić na wysokości znacznika na zewnątrz tarczy i wtedy timer powinien działać prawidłowo.

lamex-programator-czasowy-mechaniczny-do

Chyba źle Ci podałem ustawienia godziny, tarcza środkowa ze znaczkiem czarny trójkąt jest stała czyli kręcąc tarcza zewnętrzna z godzinami zgodnie ze ruchem wskazówek zegara ustawiasz godzinę na wierzchołek tego trójkąta i to jest ten odnośnik ustawienia aktualnej godziny.

Sorki za wprowadzenie w błąd.

Link do komentarza

Czy u Ciebie jest podobny programator jak na fotce niżej? Tu oprócz tarczy z godzinami masz jeszcze przełącznik do ustawienia pracy pompy ciągła praca lub wyłączona/wyłączony timer pompy jest to ten mały biały punkcik po prawej stronie znaczka trójkąta, w zasadzie jest to przełącznik którym przełączasz w jakim trybie ma pracować pompka.

i-junkers-pompa-cyrkulacyjna-c-w-u-77190

W linku który podałem niżej zwróć uwagę na str 11 jest tam co prawda obrazowo pokazane ustawienia ale chyba powinieneś załapać o co chodzi.

 

http://cdn28.pb.smcloud.net/t/files/3d/34/d1/7e8a70fd7d/pompa-cwu-grundfos-comfort-instrukcja.pdf

Link do komentarza
Mhtyl, bardz Ci dziekuje za podpowiedzi. Poniewaz mam pompe z programatorem duzo powyzej glowy to nie widzialem strzalki, ale dzieki Twoim podpowiedziom zaczalem go milimetr po milimetrze oglądać. Nastawilem na 22:30 ( co pol godz. mozna nastawiac) na wysokosci strzalki, specjalnie nie wierzac, ze to jest ustawienie zegara. Ale dzis o 4:30 poszedlem zobaczyc i strzalka wskazywala 4:30. Tak wiec sprawa sie wyjasnila. BTW Nie widze fotki o ktorej piszesz a i Twoje odpowiedzi urywaja mi sie w polowie. Klikam na Twoja odpowiedz i nic. Powodem moze byc, ze z komorki korzystam? Jeszcze raz dzieki, pozdrawiam
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Adam napisał:

Mhtyl, bardz Ci dziekuje za podpowiedzi. Poniewaz mam pompe z programatorem duzo powyzej glowy to nie widzialem strzalki, ale dzieki Twoim podpowiedziom zaczalem go milimetr po milimetrze oglądać. Nastawilem na 22:30 ( co pol godz. mozna nastawiac) na wysokosci strzalki, specjalnie nie wierzac, ze to jest ustawienie zegara. Ale dzis o 4:30 poszedlem zobaczyc i strzalka wskazywala 4:30. Tak wiec sprawa sie wyjasnila. BTW Nie widze fotki o ktorej piszesz a i Twoje odpowiedzi urywaja mi sie w polowie. Klikam na Twoja odpowiedz i nic. Powodem moze byc, ze z komorki korzystam? Jeszcze raz dzieki, pozdrawiam

Adam, w takim razie jeżeli nie widzisz fotek i urywa się tekst to zapraszam na łamy forum jako nowego użytkownika, zarejestruj się i będziesz 100% członkiem forum wszystko widzącym :) 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Grzegorz
W mojej instalacji zastosowałem załączanie cyrkulacji czujką ruchu w łazience. Zazwyczaj po wejściu do łazienki nie korzystamy z prysznica czy zlewu natychmiast, lecz po jakimś czasie - w praktyce to jest wystarczające opóźnienie aby ciepła woda dotarła tam gdzie jest potrzebna. Na rurze powrotu cyrkulacji mam termometr - jeśli temperatura powrotu cyrkulacji jest zbliżona do temperatury wody w bojlerze, to sterownik nie włącza niepotrzebnie cyrkulacji (bez tego cyrkulacja załączałaby się za każdym razem gdy zadziała czujka ruchu). Polecam pomysł :)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
#ravhtc Jeśli chodzi o siku i mycie rąk to ludzie dzielą się na 4 typy: 1. Nie myją rąk 2. Myją ręce po 3. Myją ręce przed 4. Myją ręce przed i po Rozumiem, że zaliczasz się do grupy pierwszej...
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Komentarz dodany przez Marek:
Szkoda, że w temacie przedstawionym w artykule wypowiada się osoba nie mająca wiedzy i kwalifikacji Wygląda że zdjęcia i treść opracowała AI. Schemat rozprowadzania jest błędny (wspomaga namnażanie bakterii Legionella) a pompa c.w.u. powinna pracować w cyklu 24/7. Polecam poszerzenie wiedzy i nie korzystanie z publikacji blogerów.
Link do komentarza
49 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez Marek:
Szkoda, że w temacie przedstawionym w artykule wypowiada się osoba nie mająca wiedzy i kwalifikacji Wygląda że zdjęcia i treść opracowała AI. Schemat rozprowadzania jest błędny (wspomaga namnażanie bakterii Legionella) a pompa c.w.u. powinna pracować w cyklu 24/7. Polecam poszerzenie wiedzy i nie korzystanie z publikacji blogerów.

Marku, odnośnie treści, to artykuł był napisany w 2015 roku, kiedy nikt nie marzył o generatorach tekstu :) (AI wygenerowała zdjęcie otwierające). Czy mógłbyś rozwinąć swoje myśli i opisać, jak Twoim zdaniem powinien być wykonany schemat? Z chęcią go omówimy.

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Adamis:
Bardzo ważna jest odpowiednia izolacja rur cwu i cyrkulacji. Niestety, prawie wszyscy instalatorzy zakładają pseudo izolację 6mm, ci co nieco bardziej świadomi zaszaleją z 9mm. 6mm to nie izolacja a co najwyżej osłona rury przed brudem. Ja zakładam 20mm, o to bardzo ciasno na każdej złączce. Mam klientów, którzy wyłączyli cyrkulację całkowicie z powodu ogromnych strat na skutek cienkiej i byle jak wykonanej izolacji rur. Dzwoią i proszą, żeby coś z tym zrobić, ale co można zrobić jak wszystko jest pod podłogą i w ścianie.
Link do komentarza
Komentarz dodany przez Adamis:
Bardzo ważna jest odpowiednia izolacja rur cwu i cyrkulacji. Niestety, prawie wszyscy instalatorzy zakładają pseudo izolację 6mm, ci co nieco bardziej świadomi zaszaleją z 9mm. 6mm to nie izolacja a co najwyżej osłona rury przed brudem.Ja zakładam 20mm, o to bardzo ciasno na każdej złączce.Mam klientów, którzy wyłączyli cyrkulację całkowicie z powodu ogromnych strat na skutek cienkiej i byle jak wykonanej izolacji rur. Dzwoią i proszą, żeby coś z tym zrobić, ale co można zrobić jak wszystko jest pod podłogą i w ścianie.
Zasadniczą kwestią jest kto bardziej chciał zaoszczędzić, wykonawca czy inwestor. Bo obawiam się że prawda jest jak zwykle po środku, a szanujący się wykonawca nie powinien zakładać tak słabej izolacji, bo się tym zna i powinien przekonać inwestora, że w innym przypadku tak jak mój wykonawca opowiadał, że facet miał 150zł/mies strat na cyrkulacji.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...