Skocz do zawartości

Dobór średnicy rur C.O. miedź


ewmario

Recommended Posts

Serdecznie witam.

Jako nowy użytkownik forum serdecznie pozdrawiam wszystkich.

Jak w temacie proszę o informację jakie średnice rur zastosować w domowym C.O. Jako, że lutowanie rur mam opanowane robię to sam. Zakupiłem już kocioł Termet MiniTerm 9 - 21kW. Mieszkanie jest niewielkie, 43 m2 i niskie (poddasze) grzejniki, kocioł, regulator zewnętrzny kotła i chęci mam. Pozostaje połączyć rurki i grzejemy.

Naczytałem się w internetach o wypłukiwaniu kolanek, zawirowaniach itp i nic kompletnie nie rozumiem.

Rzecz jest prosta (rysunek poniżej)



Dodam, że jak widać na rysunku wszystko jest łączone w linii prostej, na jednakowym poziomie i jedyne połączenie pionowe wyższe od przyłączy grzejników to sam piec.

Za grzejnikiem drabinkowym na końcu będzie wstawiony zawór (zapomniałem dodać do rysunku) umożliwiający opróżnienie instalacji.

Proszę o info, czy są w tym układzie potrzebne jakieś regulacje przepływu średnicami rur tudzież kryzowaniem.

I jakie średnice rurek zastosować aby to nie kosztowało majątek.

Dziękuje. Edytowano przez ewmario (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie wiem, czy rysunek się nie wyświetlił u MrTomo ale dziękuję za odpowiedź.

Na rysunku i w opisie jest PURMO C11 800x450 700W wszystkie plus drabinka łazienkowa o wymiarach 770x300 (niestety mocy nie znam ale jakiś niskobudżetowy standard)

Nie rozumiem natomiast kompletnie tej pompki. Zawory odcinające i filtr wody jest standardowym wyposażeniem każdej inst. C.O. także o nie nie pytałem. Ale ta pompka mnie zaskoczyła. Chyba, że nie rozumiem o co biega a wydaje mi się, że pompa jest standardowym wyposażeniem automatyki kotła. Czyżby MrTomo zakładał, że pompa kotła nie da rady na 16mb instalacji.

W kwestii pytania o średnicę rur. Naczytałem się, że zbyt mała średnica może przytłumić przepływ co przeniesie się na słabsze grzanie.

Biorąc pod uwagę "lenistwo" wody (jestem elektrykiem i wiem, że prąd płynie tam gdzie łatwiej "chętniej") woda również może popłynąć tam gdzie łatwiej. Przed zakupem rur i kształtek chciałbym jednak się upewnić.

Proszę o wyjaśnienie, o co chodzi z tą pompką.

Aha. Co do termostatów. Jest przewidziany i już go mam termostat wnętrzowy do sterowania kotłem. Mam glowice termostatyczne na każdy grzejnik, ale nie wiem, czy je zamontuję. Może na grzejnikach PURMO czyli na trzech pierwszych. Na drabince łazienkowej na pewno nie będzie. Żona lubi "saunę" w łazience.

Dziękuję za odpowiedź. Zainteresowanie tematami jest porażające. Może temat za słaby. Może jakby było pięć kondygnacji i 500m2 to byłoby większe.

Pozdrawiam. Edytowano przez ewmario (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...